ΗΠΑ Φλόριντα.. Τι δεν πρεπει να χάσω??

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ξέρω ότι ειναι νωρίς αλλα θελω να οργανωθώ λιγο. Εχω περιπου 10 μέρες στη διάθεση μου, θέλω σιγουρα να πάω στο Disney World και στο Kennedy Space Center. Τι άλλο δεν πρέπει να χάσω??
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το ντίσνευγουόρλντ είναι για παιδιά, το EPCOT είναι για όλους και αξίζει πραγματικά. Το Ορλάντο έχει πλέον και νέα θεματικά πάρκα (ή όχι τόσο νέα πλέον).
Στο κόλπο του Μεξικού ξεκινούν τα Κις τα οποία είναι όλα σχεδόν πανέμορφα, το Κλήαργουώτερ είναι μια βικτωριανή πόλη πανέμορφη και το Τάρπονσπρινγκς ελληνική (συγκεκριμένα Δωδεκανήσια). Από την άλλη μεριά για το Μαιάμι φυσικά δεν χρειάζεται να σου πω τίποτα (έχει και ιστορίες στο φόρουμ νομίζω). Αυτό που θα πρέπει να είναι φανταστική εμπειρία (δεν το έχω κάνει) είναι η επίσκεψη στους βάλτους.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Συμφωνώ για την Disney μέχρι ένα σημείο ωστόσο. Είναι μοναδική εμπειρία, αξίζει έστω να μπεις σε ένα από τα δεκάδες θεματικά πάρκα που έχει. Πλειοψηφούν τα παιδιά, αλλά και για τους ενήλικες δεν πιστεύω πως είναι χάσιμο χρόνου.. Στα υπόλοιπα με κάλυψες..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αν θες ρωτα την αδερφη μου που παει Φλοριντα καθε 3 και λιγο, ηταν εκει το Νοεμβρη, πηγε Ορλαντο και Μαιαμι και απ οσα μου ειπε ξετρελαθηκε πιο πολυ με το καστρο του Χαρι Ποτερ και το μουσειο Ριπλει, στειλτης μηνυμα , ειναι γνωστη στο φορουμ ως Ninu
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Όταν λες Φλόριντα που εννοείς? Γιατί απο το βορειότερο μέρος της πολιτείας μέχρι το νοτειότερο είναι πολύ μακρυά. Θα κάνετε το γύρο όλης της πολιτείας? Που ξεκινάτε? Ή θα κάτσετε μόνο Orlando?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα κις είναι μια μούφα, ατελείωτα χιλιόμετρα ενός δρόμου, εντυπωσιακού μεν, ανούσιου δε, αφού δεξιά και αριστερά έχει μόνο ιδιωτικές παραλίες. Μόνο το key west αξίζει που όμως είναι πολύ μακριά γαι να φτάσεις ως εκεί.

Τα everglades ναι, αξίζουν. Αλλά βοήθα μας, σε ποιες περιοχές θα κινηθείς; η φλόριντα δεν είναι και μικρή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τα κις είναι μια μούφα, ατελείωτα χιλιόμετρα ενός δρόμου, εντυπωσιακού μεν, ανούσιου δε, αφού δεξιά και αριστερά έχει μόνο ιδιωτικές παραλίες. Μόνο το key west αξίζει που όμως είναι πολύ μακριά γαι να φτάσεις ως εκεί.

Τα everglades ναι, αξίζουν. Αλλά βοήθα μας, σε ποιες περιοχές θα κινηθείς; η φλόριντα δεν είναι και μικρή.
Προφανώς εννοείς τα κις που κλείνουν το κόλπο, γιατί τα κις που ξεκινούν από το μέσο της φλόριντα δεν νομίζω να είναι ακριβώς μούφα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποια είναι τα keys που ξεκινούν από το μέσο της φλόριντα;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ποια είναι τα keys που ξεκινούν από το μέσο της φλόριντα;
Και τα νησιά στο εσωτερικό του κόλπου δίπλα και παράλληλα στην ακτή της Φλόριντα λέγονται κις, όπως αυτά που κλείνουν μέρος του κόλπου και δεν είναι παράλληλα με την ακτή.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και τα νησιά στο εσωτερικό του κόλπου δίπλα και παράλληλα στην ακτή της Φλόριντα λέγονται κις, όπως αυτά που κλείνουν μέρος του κόλπου και δεν είναι παράλληλα με την ακτή.
A οκ, εγώ σε κάθε περίπτωση αναφερόμουν στα keys που κλείνουν τον κόλπο, από τα οποία απογοητεύτηκα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom