ΗΠΑ Φλόριντα.. Τι δεν πρεπει να χάσω??

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας. Θα μένω Fort Lauderdale, αλλα οι αποστασεις δεν με απασχολούν γιατι θα εχουμε αυτοκίνητο. Ειδικα για το Ορλάντο μαλλον πως θα διανυκτερευσουμε εκει για να μην ταλαιπωρηθούμε. Με ενδιαφέρουν τα Everglades πρεπει να ειναι πολυ καλή εμπειρία. Η Disneyland το ξερω ότι ειναι περισσότερο για παιδια αλλα απο μικρή το εχω αποθημενο και θελω πολυ να παω (για το παιδι που εχω μεσα μου:) ). Οσο για τα Keys, προτεινετε το Key West απ'ότι κατάλαβα?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας. Θα μένω Fort Lauderdale, αλλα οι αποστασεις δεν με απασχολούν γιατι θα εχουμε αυτοκίνητο. Ειδικα για το Ορλάντο μαλλον πως θα διανυκτερευσουμε εκει για να μην ταλαιπωρηθούμε. Με ενδιαφέρουν τα Everglades πρεπει να ειναι πολυ καλή εμπειρία. Η Disneyland το ξερω ότι ειναι περισσότερο για παιδια αλλα απο μικρή το εχω αποθημενο και θελω πολυ να παω (για το παιδι που εχω μεσα μου:) ). Οσο για τα Keys, προτεινετε το Key West απ'ότι κατάλαβα?

Καλά δεν μπορείς να φανταστείς τι μου θύμισες τώρα.

Το FLL βρίσκεται ακριβώς στη μέση μεταξύ Orlando και Keywest (3,5 ώρες βόρεια και 3,5 ώρες νότια αντίστοιχα) αλλά με το turnpike είναι πάρα πολύ άνετη διαδρομή. Για Naples 2 ώρες και για Tampa/St. Petersburg/ Sarasota 4+ ώρες (όλα αυτά από την δυτική πλευρά της πολιτείας).

Σίγουρα να έχετε μια διανυκτέρευση στο Ορλάντο (1 μέρα Disney - 1 μέρα Universal).

Θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες για Ft. Lauderdale/Miami, ειδικότερα αν μας πεις τα ενδιαφέροντά/budget σου αλλά εγώ ποτέ δεν πήγα FLL χωρίς μια επίσκεψη στο Sawgrass Mills για εκπτώσεις στα ρούχα και φυσικά στο Chima για φαγητό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οσο για τα Keys, προτεινετε το Key West απ'ότι κατάλαβα?
Δεν εχω παει , αλλα εχω ακουσει/διαβασει οτι απο τα καλυτερα μερη των keys ειδικα για παραλια ειναι η Bahia honda state park στο Big Pine key

Εγω θα εψαχνα να βρω το Kokomo , το νησι του τραγουδιου των beach boys κι ας λενε οτι δεν υπαρχει.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Οι πιο ωραίες παραλίες με διαφορά είναι στην δυτική πλευρά της πολιτείας (Siesta Beach στη Sarasota κτλ). Μιας και θα είναι στο FLL μπορεί άνετα σε λιγότερο απο μια ώρα να πάει στο Cape Florida State Park στο Key Biscayne που επίσης έχει υπέροχη παραλία.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Λοιπόν με ενδιαφέρει η Sarasota, μιας και απο Οκ΄τωβριο εως Ιουνιο μένει εκει μια οικογενειακή φιλη οποτε θα ηθελα να την επισκεφτω. Οσο για το budget μου θα ξοδεψω όσα χρειαστούν για να περάσω καλά!! Αστειευομαι... υπολογιζω για όλο το ταξίδι (εννοώ και για Καναδά) περιπου 2500$, χωρις αεροπορικα΄και διαμονη τα οποια ειναι οκ. Δεν με ενδιαφέρουν τοσο οι παραλίες, οσο τα εμπορικά κεντρα και τα παρκα, μουσεια, αλλα το Kokomo θα ήθελα να το βρω. Τα χρήματα λετε φτάνουν ??
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το είπα και θα το ξαναπώ τότε. Sawgrass Mills για shopping και τελείωσες :clap: .

Το budget δεν μου λέει κάτι...πετάς απο Καναδά για Φλόριντα? Αμάξι θα νοικιάσετε? 2,500 για πόσα άτομα κτλ.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ναι θα παω αεροπορικώς εγω και η μπεμπα. Τα χρηματα αφορουν εμενα και το μωρο. Τοσο καλο ειναι το Sawgrass Mills? Για να ριξω και μια ματια στο google! :)
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Μμμμ..Sawgrass Mills..ψωνια και μετα σταση στο Cheesecake Factory στην εισοδο...για φαγητο ή απλα ενα απο τα δεκαδες ηδη Cheese:Dcake..τι μου θυμησατε :rolleyes:..παω να φαω
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Βασικά είναι ένα τεράστιο Outlet Mall με πάρα πολύ καλές μάρκες. Δηλαδή τα outlet των Nordstrom, Saks και Neiman Marcus όπως και μεγάλους οίκους όπως Feraggamo, Burberry, Coach, etc. Όπως όλα τα outlets είναι λίγο hit or miss αλλά όταν κάτι είναι σε προσφορά είναι όντως σε προσφορά! Και με τόσα μαγαζιά δύσκολο να μην πετύχεις κάτι.

Μετά το Bal Harbour Shops είναι αρκετά διάσημο (και πολύ ακριβό) στο Μαϊάμι. Άλλα έχει ένα 80s Dynasty kitsch που εμένα πάντα με γοήτευε.

Αυτά για τα μεγάλα κέντρα. Μετά έχει διάφορα πράγματα για ψώνια και το FLL και το ΜΙΑ. Μια βόλτα ένα απόγευμα πριν το φαγητό στην Los Olas και θα δείς πολλά.

Sarasota είναι ωραία να πας και έχει διάφορα πράγματα να κάνεις. Άσε που μπορείς να πάρεις τη Sunshine Sky Bridge (εντυπωσιακή από μόνη της) και να πας μέχρι St. Petersburg σε μια ώρα με επίσης πολλά αξιοθέατα, μουσεία (Dali) etc. Ή και Tampa. Επιλογές υπάρχουν πολλές.

2,500 μια χαρά θα είναι λογικά. Στο Ορλάντο θα σου φύγουν τα περισσότερα. Θα νοικιάσεις αμάξι εκεί?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θα νοικιασω αμάξι απο το Fort Lauderdale. Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι ότι τελικά 10 μερες δεν ειναι αρκετές και μηπως να μεινω παραπάνω... άλλη ερωτηση... για εκδρομή στις Μπαχάμες πως το βλεπετε?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πιο πανω λες οτι δε σε ενδιαφερουν και τοσο οι παραλιες και δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που να αξιζει περισσοτερο στις Μπαχαμες. Εγω δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω απεναντι (βλεπε Φλοριδα) , οτι κι αν προσφερει , οπως κι αν ειναι και να μην γευτω εστω για 2-3 μερες καποιες απο τις καλυτερες παραλιες του κοσμου στις Μπαχαμες. Γι’αυτο με λενε go2dbeach αλλωστε :lol:.
Απο το New Providence και το Νασαου θα προτιμουσα το νησι Grand Bahama που υποψιαζομαι οτι ειναι πιο κοντα στα δικα μου γουστα. Ησυχια , λιγοτερος κοσμος , σουπερ παραλιες και αισθηση νησιου , χωρις τα πληθη , τα μεγα ριζορτ και τα κρουαζιεροπλοια του Νασαου. Το μονο μερος που εχει κοσμο και κινηση ειναι το Port Lucaya marketplace στο οποιο θα βρεις ακομα και Greek Food. http://zorbasbahamas.com/ Αιωρα και tzatziki τέλεια λεμε!! :haha:
Απο Fort Lauderdale που θα μενεις , το GrandBahama ειναι το πιο κοντινο σου νησι..φερυ για Freeport και μετα...you get there fast and then you take it slow!
Εν ολιγοις , στο Grand Bahama μπορει να μη βρεις εμπορικά κεντρα , παρκα, και μουσεια αλλα ειναι πολυ πιθανο να βρεις το Kokomo ;)
 
Last edited by a moderator:

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Απο Fort Lauderdale που θα μενεις , το GrandBahama ειναι το πιο κοντινο σου νησι..φερυ για Freeport και μετα...you get there fast and then you take it slow!
Έχω ερώτηση τώρα εγώ... Για να φτάσεις στις Μπαχάμες, μπορείς να πετάξεις για Miami κι από εκεί να πλεύσεις? Ή μόνο από το FL? Πόσο περίπου κοστίζει το πλοίο θυμάσαι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.753
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom