Κέρκυρα Φοιτητική ζωή στη Κέρκυρα..

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω δεν ξερω για τη φοιτητικη ζωη ..γιατι ειμαι γεροντισσα ..αλλα το καλοκαιρι που ημουν Κερκυρα ..ειδα πολλα μαγαζια ..καφε ..μπαρακια κλπ
Απο τη στιγμη που εχει πανεπιστημιο ..πιστευω οτι θα υπαρχουν και πολλα μαγαζακια για φοιτητες..εξαλλου θα δικτυωθειτε αμεσως με τα υπολοιπα παιδια ..οποτε θα μαθετε ολα τα στεκια.
Ειναι μια υπεροχη πολη-ισως η ωραιοτερη της Ελλαδας για μενα.
Πιστευω θα περασετε καλα ...φαινεται οτι εχει αρκετα μερη...οχι οπως η Σπαρτη για παραδειγμα,η οποια εχει και αυτη πανεπιστημιο ...αλλα ειναι η απολυτη πικρα.
 

Mary Pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδιά!!!
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος εάν η σχολή μεταφραστών είναι κοντά στην παλιά ή στη νέα πόλη και πόσο κυμαίνονται τα ενοίκια για ένα 2άρι; Eίναι αλήθεια ότι υπάρχουν ελάχιστα διαθέσιμα σπίτια και πρέπει από νωρίς να κλείσω ραντεβού με ιδιοκτήτες για να τα δω; Είμαι από Ηράκλειο Κρήτης και από Σεπτέμβρη είναι 90% πιθανόν να περάσω εκεί, οπότε θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα μπορώ!! :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
gia sas! ime apo kipro kai tha ithela an mporite na m dwsete kapies plirofories gia to panepistimio k gia sigkekrimena to klado texnikos hxaou k eikonas k gia to fititiki zoi pou epikrati!

Γεια σου Γιώργο.. έχει 5-6 μήνες που είμαι στο τμήμα αυτό.. Έχω να πω πως η πρώτη χρονιά είναι αρκετά γενική.. Δηλαδή κάνεις μαθήματα που δεν αφορούν τόσο το αντικείμενό σου. Άρα εφοδιάστου με αρκετή υπομονή! Οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί και βοηθούν ευτυχώς. Ο κλάδος εν αρκετά ευρύς, οπότε εξαρτάτε που το τι θέλεις εσύ. Όσο για την φοιτητική ζωή, δεν κάθονται ήσυχοι!

Γεια σας παιδιά!!!
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος εάν η σχολή μεταφραστών είναι κοντά στην παλιά ή στη νέα πόλη και πόσο κυμαίνονται τα ενοίκια για ένα 2άρι; Eίναι αλήθεια ότι υπάρχουν ελάχιστα διαθέσιμα σπίτια και πρέπει από νωρίς να κλείσω ραντεβού με ιδιοκτήτες για να τα δω; Είμαι από Ηράκλειο Κρήτης και από Σεπτέμβρη είναι 90% πιθανόν να περάσω εκεί, οπότε θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα μπορώ!! :) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :)
Γεια! Η σχολή μεταφραστών, από ότι γνωρίζω, προσωρινά κάνει μάθημα στα κτήρια του τμήματος Τεχνών ήχου και εικόνας και στου τμήματος Ιστορίας. Ενοίκια βρίσκεις διάφορα.. για 2άρι θα είναι 300+ πιστεύω. Δεν ξέρω και πολύ βασικά. Σπίτια υπάρχουν, απλά πολλά από αυτά δεν είναι και σε τόση άριστη κατάσταση. Ό,τι άλλο θες ρώτα.. και καλός να ορίσεις! :)
 
Last edited by a moderator:

Mary Pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σου Γιώργο.. έχει 5-6 μήνες που είμαι στο τμήμα αυτό.. Έχω να πω πως η πρώτη χρονιά είναι αρκετά γενική.. Δηλαδή κάνεις μαθήματα που δεν αφορούν τόσο το αντικείμενό σου. Άρα εφοδιάστου με αρκετή υπομονή! Οι καθηγητές είναι αρκετά καλοί και βοηθούν ευτυχώς. Ο κλάδος εν αρκετά ευρύς, οπότε εξαρτάτε που το τι θέλεις εσύ. Όσο για την φοιτητική ζωή, δεν κάθονται ήσυχοι!



Γεια! Η σχολή μεταφραστών, από ότι γνωρίζω, προσωρινά κάνει μάθημα στα κτήρια του τμήματος Τεχνών ήχου και εικόνας και στου τμήματος Ιστορίας. Ενοίκια βρίσκεις διάφορα.. για 2άρι θα είναι 300+ πιστεύω. Δεν ξέρω και πολύ βασικά. Σπίτια υπάρχουν, απλά πολλά από αυτά δεν είναι και σε τόση άριστη κατάσταση. Ό,τι άλλο θες ρώτα.. και καλός να ορίσεις! :)
Σε ευχαριστώ πολύ !! Μπορείς να μου πεις αν αυτά τα κτήρια είναι κοντά στην παλιά ή στη νέα πόλη; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι τα διαμερίσματα είναι πιο φθηνά στην παλιά !!
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Σε ευχαριστώ πολύ !! Μπορείς να μου πεις αν αυτά τα κτήρια είναι κοντά στην παλιά ή στη νέα πόλη; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι τα διαμερίσματα είναι πιο φθηνά στην παλιά !!
Κοίτα, θεωρείτε νέα πόλη νομίζω εκεί αλλά δεν είναι μακριά από την παλιά. Οι περισσότεροι φοιτητές βρίσκουν σπίτια στην παλιά πόλη. Βασικά, είναι με τέτοιο τρόπο φτιαγμένη η πόλη γενικά που δεν έχει κοντά και μακριά! Δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς, όταν έρθεις με το καλό θα καταλάβεις πιστεύω τι εννοώ! Τώρα οι τιμές δεν έχει είναι πιο φθηνά εκεί και πιο ακριβά εκεί. Υπάρχουν διάφορα. Σίγουρα έτσι καιρό θα βρεις πιο φθηνά πάντως από ότι τον Σεπτέμβρη.
 

Mary Pap

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κοίτα, θεωρείτε νέα πόλη νομίζω εκεί αλλά δεν είναι μακριά από την παλιά. Οι περισσότεροι φοιτητές βρίσκουν σπίτια στην παλιά πόλη. Βασικά, είναι με τέτοιο τρόπο φτιαγμένη η πόλη γενικά που δεν έχει κοντά και μακριά! Δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς, όταν έρθεις με το καλό θα καταλάβεις πιστεύω τι εννοώ! Τώρα οι τιμές δεν έχει είναι πιο φθηνά εκεί και πιο ακριβά εκεί. Υπάρχουν διάφορα. Σίγουρα έτσι καιρό θα βρεις πιο φθηνά πάντως από ότι τον Σεπτέμβρη.
Oκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! :D :D
 

Alexv13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ... Δινω πανελληνιες φετος και μεσα στις επιλογες μου ειναι και η πληροφορικη της κερκυρας... Οτι πληροφορια εχετε για το πως ειναι η σχολη αλλα και η ζωη εκει θα ηταν χρησιμη . Ευχαριστω!
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα ... Δινω πανελληνιες φετος και μεσα στις επιλογες μου ειναι και η πληροφορικη της κερκυρας... Οτι πληροφορια εχετε για το πως ειναι η σχολη αλλα και η ζωη εκει θα ηταν χρησιμη . Ευχαριστω!
Γεια σου Alex. Είναι μια φίλη μου στο τμήμα της Πληροφορικής φέτος πρώτο χρόνο. Από όσο ξέρω είναι καλό τμήμα. Απλά να ξέρεις γενικά η σπουδή αυτή έχει δύσκολα μαθήματα. Π.χ. μαθηματικά, φυσική κλπ. Μπες να δεις τα μαθήματα για να είσαι προετοιμασμένος. Όσο για τη ζωή, είναι ανάλογα με το τι άτομο είσαι εσύ. Εγώ έχει 6-7 μήνες που είμαι εδώ και ακόμη δυσκολεύομαι. Γενικά όμως, οι άνθρωποι εδώ είναι πολύ καλοί νομίζω και αρκετά βοηθητικοί. Καφετέριες υπάρχουν μπόλικες, οπότε καταλαβαίνεις τι ζωή κάνουμε! Καλές επιτυχίες. Ό,τι άλλο θες ρώτησε. :)
 

72ειρηνη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
και εγω σκευτομαι να δηλωσω το τμημα τεχνων ηχου και εικονας γιατι θελω να ασχολειθω με τον ηχο..εσυ που βρισκεσαι ηδη μεσα και μπαινεις πλεον στο 2ο ετος ποια ειναι η αποψη σου για το τμημα? και τα μαθηματα
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
και εγω σκευτομαι να δηλωσω το τμημα τεχνων ηχου και εικονας γιατι θελω να ασχολειθω με τον ηχο..εσυ που βρισκεσαι ηδη μεσα και μπαινεις πλεον στο 2ο ετος ποια ειναι η αποψη σου για το τμημα? και τα μαθηματα

Γεια σου Ειρήνη, συγνώμη για τη καθυστέρηση. Τελικά θα 'ρθεις στο τμήμα; Έχεις οποιεσδήποτε απορίες να σε ενημερώσω σχετικά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.793
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom