Μήλος Φολέγανδρος ή Μήλος;

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα σας. Μέσα Αυγούστου θα φύγουμε για διακοπές και είμαστε ανάμεσα σε αυτούς τους δύο προορισμούς. Μια που και τα δύο μέρη είναι αξιόλογα θα ήθελα την βοήθεια όσων έχουν πάει ώστε να αποφασίσουμε .
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι παραλίες να είναι καθαρές και αμμώδεις , να είναι κοντινές οι αποστάσεις στο νησί γιατί θέλουμε να ηρεμήσουμε χωρίς πολλές μετακινήσεις.
Επίσης θα πάμε από Θεσ/νίκη. Για Φολέγανδρο έμαθα ότι μπορούμε να πάμε μέσω Σαντορίνης με αεροπλάνο και super jet για Φολέγανδρο. Κάτι αντίστοιχο για μήλο υπάρχει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια :D
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα σας. Μέσα Αυγούστου θα φύγουμε για διακοπές και είμαστε ανάμεσα σε αυτούς τους δύο προορισμούς. Μια που και τα δύο μέρη είναι αξιόλογα θα ήθελα την βοήθεια όσων έχουν πάει ώστε να αποφασίσουμε .
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι παραλίες να είναι καθαρές και αμμώδεις , να είναι κοντινές οι αποστάσεις στο νησί γιατί θέλουμε να ηρεμήσουμε χωρίς πολλές μετακινήσεις.
Επίσης θα πάμε από Θεσ/νίκη. Για Φολέγανδρο έμαθα ότι μπορούμε να πάμε μέσω Σαντορίνης με αεροπλάνο και super jet για Φολέγανδρο. Κάτι αντίστοιχο για μήλο υπάρχει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια :D
Εγω έχω πάει μόνο Φολέγανδρο αλλά έχω ακούσει κ ΠΑΡΑ πολλά για την Μήλο απο φίλους.
Αν το βασικό σας κριτήριο είναι οι παραλίες προτιμήστε Μήλο. Οι παραλίες τις Φολεγάνδρου δεν είναι ότι καλύτερο έχω δει από την άποψη ότι έχουν αρκετη πέτρα. Αμμουδερή είναι αυτή της Αγκάλης και η καλύτερη(πάλι βοτσαλωτη) τοο Κάτεργο. Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές 9χλμ περίπου Χώρ-Άνω Μέρα. Κατα τα άλλα το νησί είναι πολύ ωραίο, έχει μια Χώρα μικρή αλλά πολύ γραφική. Στα 2-3 μπαράκια της Χώρας μαζεύεται ο κόσμος όλος το βράδυ.
Οι Μήλος είναι γνωστή για τις παραλίες της αλλά όσοι φίλι μου έχουν πάει και ήθελαν μια σχετική ζωη γύρισαν παραπονεμένοι. Δεν εχω πάντως προσωπική άποψη επί τούτου...
 

estella

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπερα και απο μενα!εγω περισυ πηγα φολεγανδρο και μετα μηλο.οποτε μπορεις αν εχεις μερες να τα συνδιασεις.αν το κυριο κριτιριο ειναι οι παραλιες τοτε να πας μονο μηλο!κλεφτικο με καραβακι μην το χασεις!φυριπλακα προβατας παλαιοχωρι σαρακινικο και αγ κυριακη ειναι μονο μερικες απο τις επιλογες σου!η φολεγανδρος δεν εχει ωραιες παραλιες για τον λογο αυτο τα συνδειασα!η χωρα φολεγανρου ειναι πολυ γραφικη.και στα δυο νησια οι αποστασεις ειναι μικρες!καλα να περασεις οτι και αν αποφασισεις!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Για Φολέγανδρο έμαθα ότι μπορούμε να πάμε μέσω Σαντορίνης με αεροπλάνο και super jet για Φολέγανδρο. :D
Καλα, αυτη η επολογη θεωρητικα υπαρχει αλλα μεσα Αυγουστου ειδικα δεν θα στο προτεινα γιατι περισυ που το επιχειρησαμε την ιδια περιοδο "δεν μας βγηκε" αφου λογω καιρου δεν εφυγε το δελφινι απο Σαντορινη για Φολεγανδρο και μειναμε αμανατι Σαντορινη χωρις κρατηση δωματιου πραγμα που συνεπαγεται μια ταλαιπωρια (ασχετο αν εμας μας τελικα καθολου δεν μας κακοπεσε)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι παραλίες να είναι καθαρές και αμμώδεις , να είναι κοντινές οι αποστάσεις στο νησί γιατί θέλουμε να ηρεμήσουμε χωρίς πολλές μετακινήσεις.
Δεν ξέρω για τη σύνδεση Μήλου-Θεσσ/νίκης, αλλά για μένα οι παραλίες της Μήλου είναι αξεπέραστες. Αμμώδεις οι περισσότερες, με ασπρογάλαζα ρηχά νερά.
Η Φολέγανδρος έχει παραμυθένια χώρα, αλλά οι περισσότερες παραλίες της δεν είναι προσβάσιμες με αυτοκίνητο (κυρίως με καραβάκι). Αυτό ίσως σας δυσκολέψει.Εκτός από το Κάτεργο, δεν με συγκλόνισε κάποια άλλη παραλία της..
Οι αποστάσεις και στα δύο νησιά είναι πολύ μικρές. Απλά η Φολέγανδρος έχει μόνο 3 οικισμούς όλους κι όλους, οπότε εκ των πραγμάτων περιορίζεσαι μόνο στη Χώρα για τις βόλτες σου..
Και στη Μήλο οι αποστάσεις είναι αστείες, αν έχεις μέσο. Οι παραλίες της όμως είναι πολλές και χρειάζεται να αφιερώσεις χρόνο για να τις δεις και να τις απολαύσεις όλες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μήλος!

Στην Φολέγανδρο δεν έχω πάει αλλά πήγα στην Μήλο πέρισυ και την ερωτεύθηκα! Είναι για μένα ένα από το ωραιότερα κυκλαδονήσια. Δεν έχει την έντονη ζωή της Μυκόνου (αν αναζητάς κάτι τέτοιο) αλλά έχει αρκετά ωραία μπαρ και στέκια. Οι επισκέπτες είναι κυρίως οικογένειες και νέα ζευγάρια. Θα το χαρακτήριζα ήσυχο νησί χωρίς να λείπει και η διασκέδαση.
Όσο για τις παραλίες; Εκπληκτικές!!!!:clap:Δεν έχω ακόμα αποφασίσει πια μου άρεσε περισσότερο.Το κολύμπι δε στο Κλέφτικο ήταν το ωραιότερο της ζωής μου.
 

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Αποφασίσαμε Μήλο τελικά μια και μας ενδιαφέρουν περισσότερο οι παραλίες. Βέβαια αμάξι δεν είχαμε σκοπό να νοικιάσουμε τώρα κατά πόσο θα υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς για να εξυπηρετηθούμε δε το το γνωρίζω και ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούμε .
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αποφασίσαμε Μήλο τελικά μια και μας ενδιαφέρουν περισσότερο οι παραλίες. Βέβαια αμάξι δεν είχαμε σκοπό να νοικιάσουμε τώρα κατά πόσο θα υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς για να εξυπηρετηθούμε δε το το γνωρίζω και ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούμε .
Σε αρκετές παραλίες μπορείς να πας με τη συγκοινωνία. Για τις υπόλοιπες να κάνετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το γύρο του νησιού με καραβάκι (μην το χάσετε). Ειδικά, το ιστιοπλοικό Ανδρομέδα σε πάει γύρω γύρω στις θαλάσσιες σπηλιές..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom