Φολέγανδρος Φολέγανδρος

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα σας!!!! Φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζουμε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε τη Φολέγανδρο! Θέλω πολλά χρόνια να πάω κι επιτέλους ήρθε η ώρα! Θα ήθελα λοιπόν, μερικές πληροφοριές που αφορούν το νησί. Έχω ψάξει αρκέτα στο διαδίκτυο αλλά πιστεύω πως η καλύτερη ενημέρωση είναι από εκείνους που έχουν ήδη επισκεφτεί το νησι! Ένας φίλος στο άκουσμα και μόνο του ταξιδιού που σχεδιάζουμε να κάνουμε, τρομοκρατήθηκε (και ταυτόχρονα τρομοκράτησε και τον άντρα μου) υποστηρίζοντας πως θα μας φάνε οι λύκοι γιατί δεν έχει καθόλου κόσμο και πολύ λίγες επιλογές σε όλα! Γενικώς μου φάνηκε ακριβή η διαμονή (κατευθύνομαι στο να κλείσω σε κάποιο ξενοδοχείο της χώρας και όλα είναι κάπου στα 90 ευρώ τη βραδιά χωρίς πρωινό). Τουλάχιστον όμως, αξίζουν τα λεφτά τους;; Οι τίμες στο φαγητό αλλά και στην ενοικίαση αυτοκινήτου κυμαίνονται σε ανάλογα επίπεδα; Τι επιλογές υπάρχουν στη διασκέδαση αλλά και γενικότερα τι επιλογές υπάρχουν για κάποιον που θα επισκεφτεί το νησί για ενα 5ήμερο; Ελπίζω να μη σας κουράζω πολύ!!! Περιμένω με ανυπομονησία τις απόψεις σας!!! Ευχαριστώ!!!!!! :D :playball:
 

aspen

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Εγώ θα πάω με το φίλο μου μεσα Ιουλίου και έχω ακούσει αναμεικτες κριτικές...μαλλον ή που θα τι λατρεψεις το νησί ή που θα το μισήσεις...εγώ πάντως από τα λίγα που διάβασα στο φόρουμ ανυπομονώ να πάω... :D θα μείνουμε 4 μέρες...και θέλω να γυρίσω όλο το νησί...μην πτοείσαι φίλη...το νησί διαθέτει πανέμορφη χώρα ,άγριες παραλίες και υπέροχο φαγητό...ιδανικό ... :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απαντώ όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Δήλωσα ξανά ερωτευμένος με το συγκεκριμένο νησί...
Η πιο όμορφη χώρα που έχω δει προσωπικά (και εχω πάει σε αρκετούτσικα νησιά).
Εγω πήγα αρχές αυγούστου, και μόνο οι λύκοι δε μας έφαγαν όπως έγραψες. Καμία σχέση. Ωραίο κόσμο σε όλο το νησί, πλατείες γεμμάτες, χαλαροί ρυθμοί, ιδανικές καταστάσεις με λίγα λόγια.Εξαιρετικές παραλίες όντως, αλλά ανοργάνωτες. Πρέπει να φτιαχτείς μόνος σου. Επίσης πολύ μικρές αποστάσεις, βολικό ακόμα και αν δεν έχεις δικό σου μέσο. Δε θα χρειαστείς αυτοκίνητο, ειδικά αν θέλεις να τη βγάλεις οικονομικά προσαρμόζεσαι με τα κτελ μια χαρά. Φαγητά εξαιρετικα, τουλάχιστον στο Ζέφυρο στη χώρα, και στη συνάντηση στην Ανω μεριά που έφαγα εγώ.
Για διαμονή τώρα, ναι είναι όντως λίγο τσιμπημένη. Αλλά γιατί δε πας σε δωμάτιο;; Δε θα κερδίσεις κάτι περισσότερο στο ξενοδοχείο. Τα δωμάτια ήταν αξιοπρεπέστατα!
Θεωρώ πως οι 5 μέρες που γράφεις οτι θα πας είναι ιδανικές.Συνδυάζεται με Σίκινο που είναι αρκετά κοντά με το πλοίο και αξίζει!
Τώρα όσον αφορά τη διασκέδαση, περιορισμένα πράγματα. Αν ψάχνεις clubbing,σκυλάδικο, γκλαμουριά και τα σχετικά δε πας Φολέγανδρο απλά. Ουτε καλο ντύσιμο ουτε τίποτα. Απλότητα στο μεγαλείο της. Ολοι αραχτοί το βραδυ στη πλατεία και στα διάσπαρτα μπαράκια της χώρας. Μέχρι τις 3 είναι ανοιχτά όλα, μετά όσοι ξεμένουν στη πλατεία. Αν είσαι του Σωκράτη και του Θανάση θα καραγουστάρεις μιας και οι μουσικες κυμαίνονται σε τέτοιο ύφος. Σίγουρα θα πέσεις πάνω στην Αστάρτη...

Για να μη το παίζω ειδικός, κι εγώ μερικά εξαιρετικά κείμενα του φόρουμ εμπιστεύτηκα, τα οποίο θα τα βρεις πολύ έυκολα. Για αρχή εδώ : http://www.travelstories.gr/community/threads/Φολέγανδρος-2009.9739/
 

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Εγώ θα πάω με το φίλο μου μεσα Ιουλίου και έχω ακούσει αναμεικτες κριτικές...μαλλον ή που θα τι λατρεψεις το νησί ή που θα το μισήσεις...εγώ πάντως από τα λίγα που διάβασα στο φόρουμ ανυπομονώ να πάω... :D θα μείνουμε 4 μέρες...και θέλω να γυρίσω όλο το νησί...μην πτοείσαι φίλη...το νησί διαθέτει πανέμορφη χώρα ,άγριες παραλίες και υπέροχο φαγητό...ιδανικό ... :)
Μια χαρά! Εμείς κλείνουμε για τέλη Ιουλίου! Θα σας δούμε εκεί λοιπόν!!! Ελπίζω να είναι όσο τέλεια φαίνεται από φωτογραφίες! Ξενοδοχείο αλήθεια, σε ποιο κλείσατε και τι τιμή;
 

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Απαντώ όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Δήλωσα ξανά ερωτευμένος με το συγκεκριμένο νησί...
Η πιο όμορφη χώρα που έχω δει προσωπικά (και εχω πάει σε αρκετούτσικα νησιά).
Εγω πήγα αρχές αυγούστου, και μόνο οι λύκοι δε μας έφαγαν όπως έγραψες. Καμία σχέση. Ωραίο κόσμο σε όλο το νησί, πλατείες γεμμάτες, χαλαροί ρυθμοί, ιδανικές καταστάσεις με λίγα λόγια.Εξαιρετικές παραλίες όντως, αλλά ανοργάνωτες. Πρέπει να φτιαχτείς μόνος σου. Επίσης πολύ μικρές αποστάσεις, βολικό ακόμα και αν δεν έχεις δικό σου μέσο. Δε θα χρειαστείς αυτοκίνητο, ειδικά αν θέλεις να τη βγάλεις οικονομικά προσαρμόζεσαι με τα κτελ μια χαρά. Φαγητά εξαιρετικα, τουλάχιστον στο Ζέφυρο στη χώρα, και στη συνάντηση στην Ανω μεριά που έφαγα εγώ.
Για διαμονή τώρα, ναι είναι όντως λίγο τσιμπημένη. Αλλά γιατί δε πας σε δωμάτιο;; Δε θα κερδίσεις κάτι περισσότερο στο ξενοδοχείο. Τα δωμάτια ήταν αξιοπρεπέστατα!
Θεωρώ πως οι 5 μέρες που γράφεις οτι θα πας είναι ιδανικές.Συνδυάζεται με Σίκινο που είναι αρκετά κοντά με το πλοίο και αξίζει!
Τώρα όσον αφορά τη διασκέδαση, περιορισμένα πράγματα. Αν ψάχνεις clubbing,σκυλάδικο, γκλαμουριά και τα σχετικά δε πας Φολέγανδρο απλά. Ουτε καλο ντύσιμο ουτε τίποτα. Απλότητα στο μεγαλείο της. Ολοι αραχτοί το βραδυ στη πλατεία και στα διάσπαρτα μπαράκια της χώρας. Μέχρι τις 3 είναι ανοιχτά όλα, μετά όσοι ξεμένουν στη πλατεία. Αν είσαι του Σωκράτη και του Θανάση θα καραγουστάρεις μιας και οι μουσικες κυμαίνονται σε τέτοιο ύφος. Σίγουρα θα πέσεις πάνω στην Αστάρτη...

Για να μη το παίζω ειδικός, κι εγώ μερικά εξαιρετικά κείμενα του φόρουμ εμπιστεύτηκα, τα οποίο θα τα βρεις πολύ έυκολα. Για αρχή εδώ : http://www.travelstories.gr/community/threads/Φολέγανδρος-2009.9739/
Φίλε μου, να 'σαι κάλα για όλα αυτά που έγραψες! Το ήδη εκτυπώσει για να το μοιράσω ώστε να πειστούν και οι πιο δύσπιστοι (ιδίως μάλιστα όταν πρόκειται για μια ανδρική μαρτυρία)! Όσο για τα σκυλάδικα κι όλα τα συναφή, ψάχνω πώς να τ' αποφύγω, πίστεψέ με! Γενικά θέλω κάτι ήρεμο για βράδυ για να απολαύσουμε ένα πότο, απλά να υπάρχει και κόσμος να περιφέρεται.. Αυτό! Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!! Θα τσεκάρω και τα κείμενα του φόρουμ! :D
 

panagiotis223

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα παιδια,

καινούριος στην παρέα, μια ερώτηση επειδη εχω σκιστει να ψάχνω για ενα καποιο οικονομικό δωμάτιο (μέχρι 70 ευρω το δικληνο) και βρισκω κάτι τιμές τρελες απο 100-120 και πανω την μέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε όσοι έχετε πάει καποιο σωστό δωμάτιο (μέσα στην χώρα) πανω κατω στην τιμη που προανέφερα. Δεν μπορω θα τα παρω κρανιοοοοοοοοοο :) :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα παιδια,

καινούριος στην παρέα, μια ερώτηση επειδη εχω σκιστει να ψάχνω για ενα καποιο οικονομικό δωμάτιο (μέχρι 70 ευρω το δικληνο) και βρισκω κάτι τιμές τρελες απο 100-120 και πανω την μέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε όσοι έχετε πάει καποιο σωστό δωμάτιο (μέσα στην χώρα) πανω κατω στην τιμη που προανέφερα. Δεν μπορω θα τα παρω κρανιοοοοοοοοοο :) :)
Ελπίζω να κοιτάς για δωμάτια στη χώρα...Ίσως είναι λίγο αργά απο μια άποψη, αλλά μπορείς να τσεκάρεις στο booking, έχει δωμάτια στη τιμή που θέλεις.
Επίσης μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο εκεί που έμεινα εγώ (http://www.irene-folegandros.gr/) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, και απο τιμή και απο ποιότητα..
 

panagiotis223

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου.

Για χώρα μέσα κοιταω. Στο booking για 5 μέρες κάτω απο 450 ευρω δεν πέφτεις. Κοιτάω για τέλος ιουλίου. ευχαριστω και παλι
 

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Καλημέρα panagiotis223,
Αυτό με τα δωμάτια είναι λίγο θεματάκι στη Φολέγανδρο, όπως θα πρόσεξεις και στην παραπάνω συζήτηση! Βέβαια άκουσα τώρα τελευταία ότι επειδή οι ξενοδόχοι έχουν ΥΠΕΡανεβάσει τις τίμες κι είχαν πρόβλημα, έχουν βγάλει πολλές προσφορές για 5ήμερα! ΔΕΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΝΕΤ! Είναι προτιμότερο να πάρεις τηλέφωνο στο κάθε ξενοδοχείο που θες και να ρωτάς. Έμαθα πως το chora resort έχει μια προσφορά τις 5 μέρες στα 280 ευρώ το δίκλινο. Βέβαια αυτές τις τιμές απ' όσο γνωρίζω τις στέλνουν με newsletters στα ταξιδιωτικά, αλλά θεωρώ πως αν τους πεις πως το άκουσες από κάπου δε νομίζω να το αρνηθούν κιόλας! Δυστυχώς έγω πρόλαβα κι έκλεισα αλλού πιο ακριβά και δεν ακυρώνεται! Τσέκαρε το πάντως, γιατί από το εξωτερικό τα βρίσκουν σίγουρα φθηνότερα(με κάποια πακέτα) και μόνο τον εγχώριο τουρισμό βαράνε στις τιμές! Στην τελική δε νομίζω να τους κυνηγάει κι η δούλεια! :cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι λίγα τα καταλύματα και δε ρίχνουν τις τιμές καθόλου. Εκμεταλεύονται τη ζήτηση ακόμα και σε τέτοιες εποχές δυστυχώς...
Χρειάζεται αρκετό παραπάνω ψάξιμο, και επιμονή για έκπτωση, οπότε προτιμότερο είναι να ψαχτείς τηλεφωνικά.
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Νομίζω ότι στη Φολέγανδρο είναι απίστευτα ακριβές οι τιμές γι' αυτά που προσφέρουν. Εγινε κάποια στιγμή της μόδας η Φολέγανδρος, άρχισαν να πηγαίνουν όλοι και ξαφνικά την είδαν...Μυκονιάτες. Είναι δυνατόν για μια τρύπα χωρίς καν κλιματισμό, με ένα κρεβάτι κι ένα ψυγείο να θέλουν 70 ευρώ τον Ιούνιο? Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα δίνουν αυτοί που πηγαίνουν και δεν αναζητούν άλλους προορισμούς. Οχι οικονομικούς απαραίτητα, αλλά να λαμβάνουν τουλάχιστον παροχές για αυτά που πληρώνουν.
 

GEORGIALAK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Βρήκα στο φόρουμ ωραίες πληροφορίες σχετικά με τις παραλίες,το φαγητό,την διασκεδαση και γενικότερα την ζωή εκει..χρειάζομαι και εγώ την βοήθειά σας! Ψάχνουμε ενοικιαζόμενα δωμάτια αλλα ειδικά 4κλινα με 2 κρεβατοκάμαρες γιατί θα είμαστε 2 ζευγάρια.. έχετε κάτι υπόψιν σας? λογικά κάτι πολύ οικονομικό δεν θα βρω ε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom