Γερμανία Φρανκφουρτη-πληροφοριες

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπόμπα! Θυμάσαι αν είναι ένας κοινός χώρος ή αν είναι χωριστά?
Δηλαδή το κρεβάτι στο υπνοδωμάτιο και οι καναπέδες-κρεβάτια στο σαλόνι. Μπας και γλιτώσω λίγο ροχαλητό ..
Όχι όλα είναι μαζί σε κοινό χώρο.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Τελικά έμεινα εδώ (3 βράδια)
https://www.airbnb.gr/rooms/1041659
πολύ μέτριο διαμέρισμα, μικρότερο απ ότι φαίνεται στις φωτό, σε περιοχή στυλ "εργατικές κατοικίες". Ναι μεν καθαρά, ευγενική ιδιοκτήτρια κλπ αλλά δεν ξαναπήγαινα..

Και εδώ (6 βράδια)
https://www.airbnb.gr/rooms/1146520
Αυτό το διαμέρισμα είχε ένα μειονέκτημα, 3ος όροφος χωρίς ανανσέρ. Κατά τα άλλα θα το χαρακτήριζα ως ιδανικό, μοντέρνο, στυλάτο, άνετο, με μπαλκονάκι, και σε όμορφη γειτονιά με διάφορα φαγάδικα. Ξαναπήγαινα με κλειστά μάτια


Κατά τα άλλα ψιλοαδιάφορη η Φρανκφούρτη αλλά όχι όσο τραγική την περίμενα (βάσει όσων είχα διαβάσει)
Από φαγητό:
Maredo-Block house: Μάπα
Apfel Wagner: Αν και ψιλοτουριστικό φάγαμε πολύ ωραία κρέατα
Litle Italy: Αρκετά καλή ιταλική πίτσα
La vela: Τέλειο μαγαζάκι για τα γούστα μου, μικρό, ζεστό, συνοικιακό και με τέλεια πίτσα!
Αυτά θυμάμαι από μαγαζιά, τα υπόλοιπα τα ξέχασα!!
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
έχω 3,5 ώρες (πρωινές) stopover στη Φρανκφούρτη. Προλαβαίνω/έχει νόημα να πάω καμμια βόλτα ή να κάτσω εκεί που κάθομαι; Ευχαριστώ
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
έχω 3,5 ώρες (πρωινές) stopover στη Φρανκφούρτη. Προλαβαίνω/έχει νόημα να πάω καμμια βόλτα ή να κάτσω εκεί που κάθομαι; Ευχαριστώ
Με το τρένο το κέντρο της Φρανκφούρτης είναι περίπου κανα τέταρτο από το αεροδρόμιο. Αν είναι καθαρές οι ώρες που έχεις (έχεις αφαιρέσει δηλαδή τον χρόνο που χρειάζεσαι για τσεκ ιν, ελεγχους κλπ) αξίζει περισσότερο να κάνεις βόλτα στο κέντρο παρά να μείνεις κλεισμένος στο αεροδρόμιο, το οποίο είναι τεράστιο.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
αν η απόσταση είναι μόνο 15 λεπτά, και για μια ωρα να προλάβω να κατέβω, νομίζω οτι είναι καλύτερα απο το να κόβω βόλτες στο αεροδρόμιο. Ευχαριστώ πολύ!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Υπολόγισε και τον χρόνο που θα χρειαστείς μέσα στο αεροδρόμιο αλλά και για να φτάσεις στην αποβάθρα του τρενου. Εισιτήρια μπορείς να βγάλεις από τα αυτόματα μηχανήματα και απ' όσο θυμάμαι είναι φτηνά. Αν είστε παρέα υπάρχει ομαδικό εισιτήριο που συμφέρει πολύ (αν θυμάμαι καλά εμείς ήμασταν 4 άτομα και το ομαδικό κόστιζε περίπου 5 ευρώ αλέ ρετούρ -με επιφύλαξη όμως στο λέω).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν η απόσταση είναι μόνο 15 λεπτά, και για μια ωρα να προλάβω να κατέβω, νομίζω οτι είναι καλύτερα απο το να κόβω βόλτες στο αεροδρόμιο. Ευχαριστώ πολύ!
Τα τρένα οδηγούν στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό, ο οποίος ΔΕΝ είναι στο (τουριστικό) κέντρο της πόλης. Για να πας εκεί, παίρνεις είτε ένα συγκεκριμένο από τα τρένα του αεροδρομίου (κάθε 30' περίπου - προσοχή στην επιστροφή), ή πας στο σταθμό και παίρνεις από κει το μετρό. Επίσης είναι λίγο tricky με τα εισιτήρια (π.χ. τα μηχανήματα δε δεχονται χαρτονομίσματα 20 ευρώ και άνω, ούτε μη Γερμανικές πιστωτικές κάρτες), μπορεί να χάσεις κι εκεί λίγο χρόνο μέχρι να βγάλεις άκρη.

Εγώ θα καθόμουνα στο αεροδρόμιο (αλλά εγώ πάλι έχω πάει Φρανκφούρτη >10 φορές, δεν έχω καμιά κάψα να τη δω...).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγώ πάντως δε θυμάμαι να αλλάξαμε τρένο στον κεντρικό Σ.Σ., ούτε να έχουμε κάποια σημαντική αναμονή στις αποβάθρες. Ωστόσο στα αυτοματα μηχανήματα όντως τα βρήκαμε σκούρα και γι' αυτό μας έβγαλε τα εισιτήρια ένας Γερμανός που προθυμοποιήθηκε να μας βοηθήσει όταν είδε πως παιδευόμασταν.
Αν θέλεις να πάρεις μια μικρή γευση από Φρανκφούρτη μπορείς να διαβάσεις αυτό:
http://www.travelstories.gr/communi...λάγιο-σε-Βιθκάγια-και-Ναβάρα.48201/?chapter=9
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Καλημέρα σας!

Πάσχα στην Γερμανία φέτος και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Μ.Πέμπτη μέχρι και πρωϊ Μ.Σαββάτου το πρόγραμμα λέει Φρανκφούρτη και μετά τρένο για Νυρεμβέργη όπου και μένουμε μέχρι και Τρίτη του Πάσχα.
Τι χρειάζομαι:
  1. Ορθόδοξη εκκλησία στην Φρανκφούρτη για να περάσουμε Μ.Πέμπτη και Μ.Παρασκευή. Έχω βρει αυτή αλλά αν ξέρετε κάποια άλλη θα το εκτιμούσα.
  2. Ορθόδοξη εκκλησία στην Νυρεμβέργη για να κάνουμε ανάσταση. Έχω βρει αυτή αλλά αν ξέρετε επίσης κάποια άλλη θα το εκτιμούσα.
  3. Μέρη που πρέπει να επισκεφτούμε σε Φρανκφούρτη και Νυρεμβέργη? Οι μέρες είναι ίσως λίγες οπότε θα ήθελα να περναμε μια καλή γεύση και από τις 2 πόλεις.
  4. Που να φάμε στις 2 αυτές πόλεις?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μία εβδομάδα σε Mannheim, υπάρχει κάποιο εισιτήριο για εκδρομές στις γύρω περιοχές που να συμφέρει;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Υπήρχε μέχρι πρότινος (φαντάζομαι υπάρχει ακόμη) το baden württemberg ticket, με το οποίο μπορούσες να κινηθείς με τρένο σε όλο το κρατίδιο της Βάδης-Βυτεμβέργης (νομίζω ημερήσιο εισιτήριο, δεν ξέρω αν έχει εβδομαδιαίο). Συνέφερε πολύ αν ήσουν με παιδιά (μέχρι 15 ετών δωρεάν), αλλά είχε επίσης σημαντική έκπτωση εάν ήταν π.χ. 2-5 ενήλικες μαζί. Για παράδειγμα 1 ενήλικας μόνος του πλήρωνε κοντά στα 23€ εισιτήριο, ενώ 5 ενήλικες με 10 παιδιά (απεριόριστα) έβγαινε λιγότερο από την διπλάσια τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom