Γερμανία Φρανκφουρτη-πληροφοριες

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα από Φρανκφούρτη. Γενικά, τα εστιατόρια είναι ανοιχτά, απλά δεν αποτελούν πρώτη επιλογή, οπότε μπορεί να βρεις μία σχετική "νέκρα". Έχε υπόψη ότι νωρίτερα την Παραμονή Χριστουγέννων "αποσύρονται" και οι χριστουγεννιάτικες αγορές, οπότε ο κόσμος μαζεύεται στα σπίτια του.
Πάντως, στα περισσότερα εστιατόρια που πηγαίνω, διαφημίζονται τα μενού των δύο παραμονών, οπότε, κάτι θα βρεις.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα θα ειμαι στη Φρανκφουρτη 24 Δεκεμβρη και θα επισκεφθω καποια αξιοθεατα..Ηθελα να ρωτησω αν συμφερει το short distance ticket για το S-Bahn τους στο 1,70 ευρω η το ημερησιο στα 7,70 ευρω?Θα μενω σχεδον διπλα στο Frankfurt Main Station οποτε κατεβαινοντας στο Hauptwache ειναι ολα κοντα
Τα περισσότερα αξιοθέατα βρίσκονται στο κέντρο της πόλης, ενώ πολλά περπατιούνται, πχ. από Hauptwache περνάς τις γέφυρες με τα πόδια και βρίσκεσαι Sachsenhausen. Από τον κεντρικό σταθμό είναι δύο στάσεις, οπότε θεωρείται Kurzstrecke και δε θα έχεις πρόβλημα με το 1,70€.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Καλημέρα από Φρανκφούρτη. Γενικά, τα εστιατόρια είναι ανοιχτά, απλά δεν αποτελούν πρώτη επιλογή, οπότε μπορεί να βρεις μία σχετική "νέκρα". Έχε υπόψη ότι νωρίτερα την Παραμονή Χριστουγέννων "αποσύρονται" και οι χριστουγεννιάτικες αγορές, οπότε ο κόσμος μαζεύεται στα σπίτια του.
Πάντως, στα περισσότερα εστιατόρια που πηγαίνω, διαφημίζονται τα μενού των δύο παραμονών, οπότε, κάτι θα βρεις.
Δεν λες ενδεικτικά και 2-3 εστιατόρια,έτσι για να είναι γραμμένα για κάποιον που θα τα χρειασθεί.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Καλημέρα από Φρανκφούρτη. Γενικά, τα εστιατόρια είναι ανοιχτά, απλά δεν αποτελούν πρώτη επιλογή, οπότε μπορεί να βρεις μία σχετική "νέκρα". Έχε υπόψη ότι νωρίτερα την Παραμονή Χριστουγέννων "αποσύρονται" και οι χριστουγεννιάτικες αγορές, οπότε ο κόσμος μαζεύεται στα σπίτια του.
Πάντως, στα περισσότερα εστιατόρια που πηγαίνω, διαφημίζονται τα μενού των δύο παραμονών, οπότε, κάτι θα βρεις.
Καλησπερα,οσα εχω ψαξει εγω απο google ειναι ανοικτα μονο ως τις 4 το απογευμα αντε 6...εμεις σκεφτομασταν για φαγητο φαση 8 γιατι 24 ειναι η μοναδικη μας μερα φρανκφουρτη οποτε θα κανουμε τουρ και μετα αν δεν γινετε της τρελης λεγαμε να παμε στο event με τις καμπανες στο ρομερ..μπορεις να μου στειλεις τα ονοματα των εστιατοριων που πας?για την νεκρα δε μας πςιραζει,αρκει να χει φαι!:bleh:επειδη θα μαστε παλι φρανκφουρτη και 21 βραδυ,ποιο μαγαζι προτεινεις για καλο σνιτσελ?το χω ταξει στο αγορι και θα με φαει αν δεν τον παω! :haha: σ ευχαριστω πολυυ!
@fotast το ειχα δει το συγκεκριμενο αλλα η τιμουλα του δε μου πολυαρεσε,βεβαια αν δουμε και αποειδουμε μπορει και να το προτιμησουμε
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν λες ενδεικτικά και 2-3 εστιατόρια,έτσι για να είναι γραμμένα για κάποιον που θα τα χρειασθεί.
https://prinz.de/frankfurt/artikel/80317-ausgehen-an-weihnachten/
Εδώ αναφέρονται μερικά που θα είναι σίγουρα ανοιχτά. Είναι μόνο γερμανικά βέβαια, αλλά μπορεί κάποιος να τα γκουγκλάρει. Το Prinz είναι το Αθηνόραμα της Φρανκφούρτης.
Από εκεί και πέρα, είναι αναλόγως και την κουζίνα, είναι πολύ international η κατάσταση.
Παραδοσιακά γερμανικά είναι ο Paulaner am Dom, που θα είναι κλειστός 24/12 και γλυκούλικο με καλό φαγητό το Leib&Seele στην Kornmarkt, κοντά στη Hauptwache, είδα όμως πως είναι ανοιχτό μέχρι τις 16:00 εκείνη την ημέρα.
υπάρχουν και ελληνικά το Ariston και το Nibelungenschänke, αν ενδιαφέρεστε θα κάνω μία έρευνα να δω αν θα είναι ανοιχτά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα,οσα εχω ψαξει εγω απο google ειναι ανοικτα μονο ως τις 4 το απογευμα αντε 6...εμεις σκεφτομασταν για φαγητο φαση 8 γιατι 24 ειναι η μοναδικη μας μερα φρανκφουρτη οποτε θα κανουμε τουρ και μετα αν δεν γινετε της τρελης λεγαμε να παμε στο event με τις καμπανες στο ρομερ..μπορεις να μου στειλεις τα ονοματα των εστιατοριων που πας?για την νεκρα δε μας πςιραζει,αρκει να χει φαι!:bleh:επειδη θα μαστε παλι φρανκφουρτη και 21 βραδυ,ποιο μαγαζι προτεινεις για καλο σνιτσελ?το χω ταξει στο αγορι και θα με φαει αν δεν τον παω! :haha: σ ευχαριστω πολυυ!
@fotast το ειχα δει το συγκεκριμενο αλλα η τιμουλα του δε μου πολυαρεσε,βεβαια αν δουμε και αποειδουμε μπορει και να το προτιμησουμε
Δε σε πρόλαβα, αν είστε 21/12, αυτά τα δύο είναι σνιτσελάδικα παραδοσιακά, ο Paulaner λίγο πιο τσιμπημένες τιμές, το άλλο πιο απλό, εντελώς γερμανικό φαγητό όμως. Δίπλα από το Leib&Seele είναι και το Wacker, καφεκοπτείο, ο πιο γευστικός καφές της Φρανκφούρτης, πολύ μικρό, ουσιαστικά παίρνεις τον καφέ και κάθεσαι στα παγκάκια, κατά το μεσημέρι έχει ουρές.
Έχε υπόψη σου ότι το μεσημεριανό εδώ είναι γύρω στις 13:00 πάνω κάτω.

Ξέχασα, εμπειρία είναι και το μεσημεριανό τσίμπημα στην Kleinmarkt (όπως ο Paulaner και το Leib&Seele) είναι με τα πόδια όλα γύρω από τη Hauptwache.
Η Kleinmarkt είναι μικρή αγορά με λιχουδιές που μπορείς να κάτσεις να φας και επιτόπου...Wurst, πατατοσαλάτα, φακές με πιπεριές, είναι επίσης πολύ παραδοσιακή, αρκεί να μη σε ενοχλούν οι μυρωδιές.
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Ξέχασα, εμπειρία είναι και το μεσημεριανό τσίμπημα στην Kleinmarkt (όπως ο Paulaner και το Leib&Seele) είναι με τα πόδια όλα γύρω από τη Hauptwache.
Η Kleinmarkt είναι μικρή αγορά με λιχουδιές που μπορείς να κάτσεις να φας και επιτόπου...Wurst, πατατοσαλάτα, φακές με πιπεριές, είναι επίσης πολύ παραδοσιακή, αρκεί να μη σε ενοχλούν οι μυρωδιές.
Hmmm θα τα κοιταξω αλλα 21 θα μαστε βραδυ μαλλον οποτε δε ξερω αν θα ειναι ανοικτη η αγορα..βεβαια σκεφτομαι αν δε βρω βραδυ εστιατοριο για φαι,μηπως φαμε μεσημερι καλα και το βραδυ βγουμε για κανα κρασι..μαγαζι τετοια εχει ανοικτα τετοια μερα?εχει φοβηθει λιγο το ματι μου απ οτι καταλαβες :haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Καλησπερα,οσα εχω ψαξει εγω απο google ειναι ανοικτα μονο ως τις 4 το απογευμα αντε 6...εμεις σκεφτομασταν για φαγητο φαση 8 γιατι 24 ειναι η μοναδικη μας μερα φρανκφουρτη οποτε θα κανουμε τουρ και μετα αν δεν γινετε της τρελης λεγαμε να παμε στο event με τις καμπανες στο ρομερ..μπορεις να μου στειλεις τα ονοματα των εστιατοριων που πας?για την νεκρα δε μας πςιραζει,αρκει να χει φαι!:bleh:επειδη θα μαστε παλι φρανκφουρτη και 21 βραδυ,ποιο μαγαζι προτεινεις για καλο σνιτσελ?το χω ταξει στο αγορι και θα με φαει αν δεν τον παω! :haha: σ ευχαριστω πολυυ!
@fotast το ειχα δει το συγκεκριμενο αλλα η τιμουλα του δε μου πολυαρεσε,βεβαια αν δουμε και αποειδουμε μπορει και να το προτιμησουμε
Δεν ξέρω αν είναι ανοικτό αλλά είχε(έχει ακόμη ; ) πολύ καλά κρεατικά(δεν θυμάμαι για σνίτσελ) αυτό:

https://www.theblackbulls-steakhouse.com/home/
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Hmmm θα τα κοιταξω αλλα 21 θα μαστε βραδυ μαλλον οποτε δε ξερω αν θα ειναι ανοικτη η αγορα..βεβαια σκεφτομαι αν δε βρω βραδυ εστιατοριο για φαι,μηπως φαμε μεσημερι καλα και το βραδυ βγουμε για κανα κρασι..μαγαζι τετοια εχει ανοικτα τετοια μερα?εχει φοβηθει λιγο το ματι μου απ οτι καταλαβες :haha:
Η Kleinmarkt δεν είναι για βράδυ, όχι...καλύτερα τα γερμανικά...κράτηση όπωσδήποτε, γίνεται και ηλεκτρονικά. Αν έχετε άλλα γούστα, έχει και τα βιετναμέζικα και τα πορτογαλικά και άλλα...
Παρεξήγηση σε πληροφορώ, μην κρίνεις από την Παραμονή Χριστουγέννων που μαζεύονται σπίτι, μια χαρά γεμάτες είναι οι καφετέριες, τα εστιατόρια και τα μπαράκια.
Πόσες φορές θα ήθελα να φέρω φίλους από Ελλάδα την ώρα του ιερού μεσημεριανού διαλείμματος να δουν τις ουρές στα φαγάδικα..
Εν ολίγοις, μη σκιάζεσαι!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Η Kleinmarkt δεν είναι για βράδυ, όχι...καλύτερα τα γερμανικά...κράτηση όπωσδήποτε, γίνεται και ηλεκτρονικά. Αν έχετε άλλα γούστα, έχει και τα βιετναμέζικα και τα πορτογαλικά και άλλα...
Παρεξήγηση σε πληροφορώ, μην κρίνεις από την Παραμονή Χριστουγέννων που μαζεύονται σπίτι, μια χαρά γεμάτες είναι οι καφετέριες, τα εστιατόρια και τα μπαράκια.
Πόσες φορές θα ήθελα να φέρω φίλους από Ελλάδα την ώρα του ιερού μεσημεριανού διαλείμματος να δουν τις ουρές στα φαγάδικα..
Εν ολίγοις, μη σκιάζεσαι!
Οχι θελουμε γερμανικη κουζινα οποτε θα κοιταξουμε αυτα που προανεφερες!το θεμα ειναι αν θα βρουμε κανενα ανοικτο την παραμονη ή αν θα παρουμε κανα gluhwein απο κανα σουπερ μαρκετ και θα την βγαλουμε στο δωματιο :haha:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οχι θελουμε γερμανικη κουζινα οποτε θα κοιταξουμε αυτα που προανεφερες!το θεμα ειναι αν θα βρουμε κανενα ανοικτο την παραμονη ή αν θα παρουμε κανα gluhwein απο κανα σουπερ μαρκετ και θα την βγαλουμε στο δωματιο :haha:
Για Παραμονή βράδυ χλωμό....άσε μου λίγο, θα κάνω μία μικρή έρευνα στα πέριξ..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Νομιζω οτι ειναι καπως παλιος ο τροπος ψαχνοντας τυχαια η απο φημες.
Μπαινεις trpadvisor εστιατορια, βαζεις online κρατηση, σου βγαζει λιστα εστιατοριων, δοκιμαζεις ποιο δεχεται κρατηση τη μερα που θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.124
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom