Γερμανία Φρανκφουρτη hanh-international airport?πως συνδεονται?

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
αγαπημενοι μου φιλοι επανηλθα για να χρησιμοποιησω τις πολυτιμες πληροφοριες σας!!!
Τον μαρτιο θα ταξιδεψω στο μονπελιε απο θεσσαλονικη με ενδιαμεσο σταθμο τη φρανκφουρτη κ εκει θα χρειαστει να αλλαξω αεροδρομια γνωριζετε ποσο ευκολο ειναι ?ποσηωρα χρειαζεται??κτλ εχω στη διαθεση μου περιπου 4,5 ωρες ευχαριστω!!!

υ.γ αν εντωμεταξυ γνωριζετε φθηνοτερο τροπο των 300ε ενημερωστε με γιατι εχω βγαλει τα ματακια μου να ψαχνω κ να συνδυαζω πτησεις!!!

merci!!!:xmas_smile:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το πώς θα πας από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο, αφού υπάρχει ειδική γραμμή που τα συνδέει και καταλήγει στο κεντρικό σταθμό της Φρανκφούρτης


Bohr Omnibus GmbH - Network / Routes (τα δρομολόγια, το κόστος κλπ)
Official website of the airport Frankfurt-Hahn (η σελίδα του αεροδρομίου)

Όμως για το αν τα χρονικά περιθώρια είναι σωστά, ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι.
Εμένα κάπως παρακινδυνευμένο μου φαίνεται το πλάνο σου στην περίπτωση που υπάρξει μια μεγάλη καθυστέρηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αγαπημενοι μου φιλοι επανηλθα για να χρησιμοποιησω τις πολυτιμες πληροφοριες σας!!!
Τον μαρτιο θα ταξιδεψω στο μονπελιε απο θεσσαλονικη με ενδιαμεσο σταθμο τη φρανκφουρτη κ εκει θα χρειαστει να αλλαξω αεροδρομια γνωριζετε ποσο ευκολο ειναι ?ποσηωρα χρειαζεται??κτλ εχω στη διαθεση μου περιπου 4,5 ωρες ευχαριστω!!!

υ.γ αν εντωμεταξυ γνωριζετε φθηνοτερο τροπο των 300ε ενημερωστε με γιατι εχω βγαλει τα ματακια μου να ψαχνω κ να συνδυαζω πτησεις!!!

merci!!!:xmas_smile:
Παρακινδυνευμένο Αν έχεις καθυστέρηση, την έχασες την πτήση (το Hann είναι 2,5-3 ώρες μακρυά από τη Φρανκφούρτη, καταχρηστικά αποκαλείται "Φρανκφούρτη"....).

Καλύτερα πήγαινε στο Saint-Roch, πάρε το TER για Avignon κι από κει είτε το TGV για Lyon St-Exupery (35 ευρώ όλα μαζί), ή το λεωφορείο της Terravision για το αεροδρόμιο της Marsaille (γύρω στα 20-25 ευρώ όλα μαζί). Από κει έχει συχνότατες και οικονομικές πτήσεις για Θεσσαλονίκη, όπου δε χρειάζεται να αλλάξεις αεροδρόμιο στο transit.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
........ (το Hann είναι 2,5-3 ώρες μακρυά από τη Φρανκφούρτη, καταχρηστικά αποκαλείται "Φρανκφούρτη"....)......

Taver, κάνεις λάθος

Όλη η διαδρομή είναι «Total time one way: 1h 45min»

Επειδή το έκανα to καλοκαίρι, στην πραγματικότητα είναι και κάτι λιγότερο.

Εξάλλου εδώ μας ενδιαφέρει η απόσταση και ο χρόνος μεταξύ των δυο αεροδρομίων (οπου είναι απίθανο να υπάρχει κίνηση)

Ιδου και το GoogleMaps

aimg254.imageshack.us_img254_219_snap1b.th.jpg



Μιάμιση ώρα είναι η σωστή απάντηση κατά τη γνώμη μου.
Αλλά και πάλι είναι ρίσκο.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Καλά γράφουν όλοι οι άσχετοι που δεν έχουν ιδέα από το Χαν;; Γνωστοί μου έχουν πετάξει με Ryanair και λένε πως το δρομολόγιο είναι μιαμιση ώρα για το άλλο αεροδρόμιο της Φραγκφούρτης, όχι περισσότερο. Τα γερμανικά μέσα μεταφοράς είναι άριστης ποιότητας και υπάρχει πολύ καλή σύνδεση από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σύμφωνα με το σάιτ του αεροδρομίου, το απευθείας λεωφορείο ανάμεσα στα αεροδρόμια το κάνει σε 1h45:
Official website of the airport Frankfurt-Hahn (κάνε κλικ στο bus και σου βγάζει και τα ωράρια)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά γράφουν όλοι οι άσχετοι που δεν έχουν ιδέα από το Χαν;; Γνωστοί μου έχουν πετάξει με Ryanair και λένε πως το δρομολόγιο είναι μιαμιση ώρα για το άλλο αεροδρόμιο της Φραγκφούρτης, όχι περισσότερο. Τα γερμανικά μέσα μεταφοράς είναι άριστης ποιότητας και υπάρχει πολύ καλή σύνδεση από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο.
Κι εγω ασχετος ειμαι αλλα, πεταξαν κατι γνωστοι γνωστων μου, δηλαδη οχι πολυ γνωστων μου μια φορα ειχαμε γνωριστει. Τωρα με τι πεταξαν που θελετενα θυμαμαι; Παντως η ωρα που εκαναν απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο, ηταν περιπου 1,5 με 3 ωρες (συγνωμη δεν εχω καλη μνημη, εχουν περασει και κατι χρονια και δεν τα θυμαμαι καλα). Παντως σημασια εχει οτι αυτοι (οι γνωστοι των γνωστων μου) φτασανε. Συμπερασματικα επειδη εγω μπορει να ειμαι μεν ασχετος αλλα εχω γνωστους που κι αυτοι με τη σειρα τους εχουν δικους τους γνωστους ρωτηστε με οτι θελετε. Θα ειμαι κατατοπιστικοτατος...:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:

ΥΓ peter προσκυνω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν συμπίπτει η ώρα άφιξής σου στο Hahn με αυτές κάποιου Mitfahrt, τότε τσέκαρε και αυτά: Mitfahrzentrale Flughafen Hahn | mitfahrgelegenheit.de

Είναι φτηνότερα από τα 12 ευρώ του λεωφορείου και το αμάξι πάει γρηγορότερα.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Οι περιοχές που εξυπηρετεί το αεροδρόμιο Frankfurt-Hahn

Η επίσημη ονομασία του αεροδρομίου είναι Flughafen Frankfurt-Hahn και έτσι αναφέρεται στις εταιρίες χαμηλού κόστους που έχουν βάσεις σε αυτό.

Το αεροδρόμιο καλύπτει μια τεράστια περιοχή της δυτικής Γερμανίας αλλά και του Λουξεμβούργου και της Γαλλίας. Εξυπηρετεί τόσο την πόλη της Φραγκφούρτης όσο και την Κολωνία, τη Χαϊδελβέργη, το Τρίερ, κ.α. πετούν οι εταιίρες ryanair, wizzair, icelandexpress και αρκετοί t/o.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλά γράφουν όλοι οι άσχετοι που δεν έχουν ιδέα από το Χαν;; Γνωστοί μου έχουν πετάξει με Ryanair και λένε πως το δρομολόγιο είναι μιαμιση ώρα για το άλλο αεροδρόμιο της Φραγκφούρτης, όχι περισσότερο. Τα γερμανικά μέσα μεταφοράς είναι άριστης ποιότητας και υπάρχει πολύ καλή σύνδεση από αεροδρόμιο σε αεροδρόμιο.
Καλά γράφουν όλοι οι άσχετοι που δεν έχουν ιδέα από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (και υποθέτω πως παρομοίως δεν έχουν ιδέα κι από το Hann)?

Τα γερμανικά μέσα επίγειας μεταφοράς είναι (προφανώς) καλύτερα από τα Ελληνικά (αλλά μην περιμένεις να είναι και σαν τα Γαλλικά), αλλά όταν μιλάμε για λεωφορεία (κι όχι μέσα σταθερής τροχιάς) είτε στη Γερμανία είτε οπουδήποτε αλλού, υπάρχει σημαντικός κίνδυνος απρόβλεπτων καθυστερήσεων & αναμονών.

Επίσης υπολόγιζε ότι στη Φρανκφούρτη χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για να φτάσεις ως το αεροπλάνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver, κάνεις λάθος

Όλη η διαδρομή είναι «Total time one way: 1h 45min»

Επειδή το έκανα to καλοκαίρι, στην πραγματικότητα είναι και κάτι λιγότερο.

Εξάλλου εδώ μας ενδιαφέρει η απόσταση και ο χρόνος μεταξύ των δυο αεροδρομίων (οπου είναι απίθανο να υπάρχει κίνηση)

Ιδου και το GoogleMaps

aimg254.imageshack.us_img254_219_snap1b.th.jpg



Μιάμιση ώρα είναι η σωστή απάντηση κατά τη γνώμη μου.
Αλλά και πάλι είναι ρίσκο.


Ναι, δεν το είπα σωστά, εννοούσα όλο το χρόνο που χρειάζεται:
- Αναμονή στο Hann. Τα λεωφορεία της Bohr αναχωρούν κάθε 60-90 λεπτά.
- Μετάβαση στη Φρανκφούρτη (1:45 περίπου)
- Από το σταθμό λεωφορείων ως το security του FRA (concourse B, που φεύγουν οι πτήσεις για SKG)...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλά Κώστα κράτα και μικρό καλάθι που θα πάει εκεί που λέει... επί της ουσίας...

1.45 η όλη διαδρομή... υπολόγισε κανένα μισάωρο εκτός κι αν είσαι ο Γκαστώνε για το connection του λεωφορείου... βάλε κανένα μισάωρο το λιγότερο να βγεις από το αεροδρόμιο... πάμε στις 2.45 με 3 ώρες στις καλύτερες συνθήκες... το ρίσκο είναι δικό σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom