Φωτιές στην Αυστραλία

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Φίλος που επέστρεψε χτές απο Αυστραλία (ήταν 20 ημέρες στη περιοχή του Σίδνευ και σε μια τουριστική περιοχή με ωραία παραλία ... δεν θυμάμαι το όνομα της @#$%% δυστυχώς γεράματα :) ) λέει πως ειλικρινά η καταστάση είναι δραματική, πραγματική κόλαση δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο και δυστυχώς πνέουν και δυνατοί άνεμοι συνέχεια. Τωρα αν υπάρχει σκοπιμότητα ή όχι πισω απο τις φωτιές δεν ξέρω αλλά σίγουρα ενα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι οικολογικές ΜΚΟ που δεν αφήναν εδω και χρόνια τις ελεγχόμενες καύσεις για αντυπιρικές ζώνες. Μόνο αν βρέξει για ημέρες θα σταματήσουν αυτές οι φωτιές.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Φίλος που επέστρεψε χτές απο Αυστραλία (ήταν 20 ημέρες στη περιοχή του Σίδνευ και σε μια τουριστική περιοχή με ωραία παραλία ... δεν θυμάμαι το όνομα της @#$%% δυστυχώς γεράματα :) ) λέει πως ειλικρινά η καταστάση είναι δραματική, πραγματική κόλαση δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο και δυστυχώς πνέουν και δυνατοί άνεμοι συνέχεια. Τωρα αν υπάρχει σκοπιμότητα ή όχι πισω απο τις φωτιές δεν ξέρω αλλά σίγουρα ενα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι οικολογικές ΜΚΟ που δεν αφήναν εδω και χρόνια τις ελεγχόμενες καύσεις για αντυπιρικές ζώνες. Μόνο αν βρέξει για ημέρες θα σταματήσουν αυτές οι φωτιές.
Κατι τετοια διαβαζει η συντροφος μου και σκεφτεται να ακυρωσει το ταξιδι! (Σιγα μη της περασει).
Def υπαρχει καπνος στη περιοχη σου ωστε να υπαρχει προβλημα στην αναπνοη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στη Μελβούρνη όχι, αν και περιμένω να δω πώς θα πάει το πράγμα σήμερα και αύριο, αλλά νομίζω ότι γενικά είμαστε ΟΚ. Δε ξέρω όμως τι γίνεται στο Σύδνεϋ, σε ποιο μέρος ταξιδεύετε και πότε;
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Στη Μελβούρνη όχι, αν και περιμένω να δω πώς θα πάει το πράγμα σήμερα και αύριο, αλλά νομίζω ότι γενικά είμαστε ΟΚ. Δε ξέρω όμως τι γίνεται στο Σύδνεϋ, σε ποιο μέρος ταξιδεύετε και πότε;
Την Τριτη, καταρχας κοντα στη γειτονια σου και συνεχεια Σιδνευ. Εχουμε μιλησει πριν τις γιορτες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απλά ραγίζει η καρδιά σου με τέτοιες εικόνες...Ο άνθρωπος το χειρότερο τέρας στη ΓΗ! Ελπίδα καμία.
82397729_2765986216778261_918578300706619392_n.jpg
!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι αφού έριξε άπειρη βροχή για 2 μέρες, στη Βικτόρια τα πράγματα είναι ΟΚ, και βελτιώθηκαν και στη Νέα Νότια Ουαλία. Ξύπνησα πριν λίγο με τρομερό καπνό πάντως έξω που έχει γεμίσει όλη τη Μελβούρνη :(


 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δραματική κατάσταση στη Μελβούρνη σήμερα, ο καπνός σκεπάζει τα πάντα και τα επίπεδα μόλυνσης του αέρα είναι πολλές φορές το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο. Έχουν βγει οδηγίες να κλείσουν όλα τα κλιματιστικά που δεν έχουν δυνατότητα ανακύκλωσης αέρα, με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να βγούμε έξω και να βράζουμε σαν τα κοτόπουλα μέσα στο σπίτι.



Έξω δε κυκλοφορείς χωρίς μάσκα και παρόλα αυτά ξεκίνησαν τα προκριματικά για το Australian Open με μια πολύ παράξενη απόφαση των διοργανωτών!!! Ως αποτέλεσμα πριν περάσουν 2 ώρες οι παίχτες καταρρέουν στα γήπεδα:



:(
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom