Φωτογραφίες και ιστορίες του ...περασμένου αιώνα !

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.277
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Απολαυστικότατη για μια ακόμα φορά η αναδρομή στο παρελθόν και οι φωτογραφίες από την δεκαετία του '70!
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,νομίζω ότι στο forum δεν υπάρχουν πολλές φωτογραφίες από εκείνη τη δεκαετία,μερικά μέλη του δεν είχαν γεννηθεί τότε :)

Ναι @Sassenach77, ήταν πράγματι όμορφα εκείνα τα χρόνια,τα χρόνια της αθωότητας όπως λένε, που είχαν την χαρωπή ανεμελιά της νιότης μας.Εδώ πρέπει να ξαναευχαριστήσω τους @fotast, @psilos3, @Nikos1986 και @interted που με έσπρωξαν να ανοίξω τα ντουλάπια της μνήμης μου και να βγουν από μέσα αναμνήσεις και συναισθήματα, που είναι όμως ζωντανά ακόμα μέσα μου,εικόνες και φωτογραφίες ξεθωριασμένες και κιτρινισμένες από το χρόνο. Οπως λέει και ο ποιητής ήμασταν ευτυχισμένοι αν και δεν το ξέραμε :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,νομίζω ότι στο forum δεν υπάρχουν πολλές φωτογραφίες από εκείνη τη δεκαετία,μερικά μέλη του δεν είχαν γεννηθεί τότε :)



Ναι @Sassenach77, ήταν πράγματι όμορφα εκείνα τα χρόνια,τα χρόνια της αθωότητας όπως λένε, που είχαν την χαρωπή ανεμελιά της νιότης μας.Εδώ πρέπει να ξαναευχαριστήσω τους @fotast, @psilos3, @Nikos1986 και @interted που με έσπρωξαν να ανοίξω τα ντουλάπια της μνήμης μου και να βγουν από μέσα αναμνήσεις και συναισθήματα, που είναι όμως ζωντανά ακόμα μέσα μου,εικόνες και φωτογραφίες ξεθωριασμένες και κιτρινισμένες από το χρόνο. Οπως λέει και ο ποιητής ήμασταν ευτυχισμένοι αν και δεν το ξέραμε :)
Εμείς ευχαριστούμε ! Να μας ξαναγράψεις!! (αν θέλεις) :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ιστορίες που όλοι θέλουμε να διαβάζουμε, αυτό έχω να πω εγώ.
Να έχεις υγεία και πάνω απ' όλα κέφι και όρεξη να μας γράψεις κι άλλες!
Ενα μεγάλο ευχαριστώ, την απόλαυσα από την αρχή έως το τέλος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Μισός αιώνας πίσω.. τι μας θύμισες ;; Τα ταξίδια τότε, Δικτατορία, Θεοδωράκης, ροκ ντισκο ( Middle of the Road;; μπράβο!!!) καμπάνα παντελόνι Παλαιοφάρσαλος (ΕΛΑαα ΧΑΛΒΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩωωΝ)... μάθαμε και καποια πραγματα... finally the prodigal returns ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
-Τι, αυτοί είναι; Καινούργιο τραγούδι τους;
-Ναι φετινό,το Smoke on the water
Στα αυτιά μου (μάτια μου) ήταν κάπως σαν:
- Για πες παππού κάτι από την εποχή σου
- Πριν έρθει αυτός ο ανόητος ο Ικτίνος με τον Καλλικράτη πηγαίναμε και παίζαμε μπάλα στο βράχο της Ακρόπολης, που ήταν αλάνα.

Πολύ ωραία ιστορία! Και φωτογραφιάρες, δώσε κι άλλο στο λαό.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αντί να απαντήσω στα σχόλιά σου στη δική μου ρετροιστορία θα απαντήσω στη δική σου γιατί της αξίζει να αναδειχθεί εκ νέου και να τη διαβάσουν ίσως και πιο πρόσφατοι νεολαίοι!
Πραγματικά ανεκτίμητες καταγραφές από αξέχαστες εποχές που οι περισσότεροι εδώ μέσα γνωρίζουμε μόνο από αφηγήσεις.
Λατρεμένα τραγούδια που χαρήκατε ακριβώς την εποχή που λανσαρίστηκαν, πιστεύω χρωμάτισαν ανεξίτηλα τις ταξιδιωτικές σας αναμνήσεις.
Όσο για την περί ου λόγου σάουνα, εύγε που δεν είχατε τις ίδιες αναστολές, άλλο όμως μια κοπελίτσα που κουβαλούσε αρκετά κόμπλεξ της ελληνικής νοοτροπίας κι άλλο ένας μαντράχαλος που επιβαλλόταν να έχει εμπειρίες. Εγώ ταυτίζομαι με το Γιαπωνέζο :haha:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.277
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
άλλο όμως μια κοπελίτσα που κουβαλούσε αρκετά κόμπλεξ της ελληνικής νοοτροπίας κι άλλο ένας μαντράχαλος που επιβαλλόταν να έχει εμπειρίες.
Ο "μαντράχαλος" ευχαριστεί την "κοπελίτσα" για το σχόλιο της και την αξία που δίνει στην ρετροϊστορία του. :) Εχεις απόλυτο δίκιο αγαπητή @evaT σχετικά με το τι κουβαλούσε ο καθένας μας την εποχή εκείνη και πολύ πιθανό να αντιδρούσα και εγώ με τον ίδιο τρόπο,απλά έτυχε να έχω αρκετές εμπειρίες μέχρι εκείνο το ταξίδι μου στη Φινλανδία οπότε δεν μου ήταν δύσκολο να γδυθώ και να μπω στη σάουνα. ;) Συμπληρωματικά να σου πω ότι ο Γιαπωνέζος γδύθηκε και αυτός τελικά,μπήκε στη σάουνα(φαντάζεσαι όμως πως καθόταν) και μετά από 2-3 λεπτά είπε ότι παραζεστάθηκε,βγήκε,πήγε κατευθείαν στο ντους,ντύσιμο και μας περίμενε για τα λουκάνικα και τις μπύρες,ούτε λίμνη ούτε άλλος γύρος στη σάουνα.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom