Γαλλία Γερμανία Ελβετία Φωτο-ιστορία: Ελβετία-Γερμανία-Αλσατία

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Σε μερικά sites, το δηλώνεις από πριν αν θα πας σε άλλες χώρες. Αλλά μη σε φοβίζει καθόλου αυτό. Ελβετία, Γαλλία, Γερμανία είσαι μια χαρά. Απ' ότι κατάλαβα, τους φοβίζουν πιο πολύ χώρες όπως Βουλγαρία κτλ.
Συνήθως το επιστρέφεις αγρατζούνιστο ακριβώς επειδή φοβάσαι και οδηγείς προσεκτικά. Απολύτως φυσιολογικό να αγχώνεσαι λίγο (ειδικά αν νοικιάζεις πρώτη φορά στο εξωτερικό). Εμείς στην αρχή βάζαμε φουλ ασφάλεια. Τώρα, έχω νοικιάσει και χωρίς φουλ ασφάλεια.]
Απολυτως σωστος ο PhysioDuck,ειναι οπως και οι δικες μας ελληνικες ασφαλειες.
ΑΝ κι εφοσον χρειαστει ποτε.
Κι εγω θεωρω οτι η επιπλεον ασφαλιση ειναι "παραπανισιο κοστος",αλλα ολα ειναι υποκειμενικα και δεν υπαρχει σωστη ή λαθος αποψη.
 
Last edited by a moderator:

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Αλήθεια θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να δω την Κολμάρ τα Χριστούγεννα, όπως και το Freiburg.

Θα ήθελα να ανεβάσω φωτογραφίες από το χριστουγεννιάτικο Κόλμαρ, επιτρέπεται όμως από τον κανονισμό του forum να γίνει στην δική σου ιστορία?
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Μάλλον απάντησα λανθασμένα στο σχόλιο σου georgeant , ελπίζω να το δείς και να μου πεις τι πρέπει να κάνω.
 

trompi

Member
Μηνύματα
28
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Πρώτη στάση στο Triberg, το "Σπίτι με τα 1.000 ρολόγια".[/QUOTE]
Θεέ μου τι μου θύμισες! 2010 και σε ταξίδι ΄΄ζωής και θανάτου΄΄ στη Χαϊδελβέργη με τη μητέρα μου, νοίκιασα αμάξι και επισκεφτήκαμε το Triberg.....!!! Τώρα που η μητέρα μου έφυγε για το μεγάλο ταξίδι, οι εικόνες σου έχουν ιδιαίτερη σημασία για μένα καθώς εγώ δεν έβγαλα ούτε μία φωτό από εκεί...!

Φύγαμε ενθουσιασμένοι απο το γραφικό και ήσυχο Alsfeld, αλλά και λίγο δυσαρεστημένοι γιατί η ώρα είχε περάσει και μπορούσαμε να κάνουμε στάση μόνο σε ένα ακόμα μέρος πριν το Κάσσελ. Επιλέξαμε το Bad Wildungen, το όνομα του οποίου μπόρεσα να προφέρω σωστά μετά τη 10η φορά (Μπαντ Βιλντούνγκεν), το χωριό της Χιονάτης.
Έχω την εντύπωση ότι η Χαϊδελβέργη θα σας ΄΄αντάμοιβε΄΄ αν την επιλέγατε!
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μάλλον απάντησα λανθασμένα στο σχόλιο σου georgeant , ελπίζω να το δείς και να μου πεις τι πρέπει να κάνω.
Δεν έχω ιδέα... :rolleyes-80:

Θεέ μου τι μου θύμισες! 2010 και σε ταξίδι ΄΄ζωής και θανάτου΄΄ στη Χαϊδελβέργη με τη μητέρα μου, νοίκιασα αμάξι και επισκεφτήκαμε το Triberg.....!!! Τώρα που η μητέρα μου έφυγε για το μεγάλο ταξίδι, οι εικόνες σου έχουν ιδιαίτερη σημασία για μένα καθώς εγώ δεν έβγαλα ούτε μία φωτό από εκεί...!
Χαίρομαι πολύ για αυτό. Αλήθεια.

Έχω την εντύπωση ότι η Χαϊδελβέργη θα σας ΄΄αντάμοιβε΄΄ αν την επιλέγατε!
Kι εγώ την έχω αυτήν την εντύπωση. Ήταν στα αρχικά σχέδιά μας να περάσουμε απο εκεί αλλά είδαμε οτι δεν προλαβαίναμε με τίποτα, δυστυχώς.
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πολυ ωραιες φωτογραφιες και επισης ωραια η περιγραφη σου. Τρελαινομαι για παρομοιες διαδρομες και μου εδωσες ιδεες. Και εις αλλες με υγεια:)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πολυ ωραιες φωτογραφιες και επισης ωραια η περιγραφη σου. Τρελαινομαι για παρομοιες διαδρομες και μου εδωσες ιδεες. Και εις αλλες με υγεια:)
Σε ευχαριστώ πολύ! Να περάσεις υπέροχα όπου κι αν πας (και πώς να περάσεις όταν το επόμενο ταξίδι σου είναι στο Παρίσι! :) )
 

anoriel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Υπέροχη η ιστορία σου... σκεφτόμαστε και εμείς να κάνουμε ένα παρόμοιο ταξίδι... Να σε ρωτήσω όμως κάτι... θα πάμε με ταυτότητα, όχι διαβατήριο και μάλιστα την βγάλαμε τώρα τελευταία γιατί η προηγούμενη είχε φθαρεί... εσείς με τι ταξιδέψατε? ρωτάω γιατί ακούω τελευταία κάτι περίεργα θέματα με υπαλλήλους στα αεροδρόμια που κοιτάνε τις ελληνικές ταυτότητες περίεργα, σαν να τις βλέπουν για πρώτη φορά.... επίσης, θα νοικιάσουμε και εμείς αμάξι. Σύνορα μεταξύ Ελβετίας- Γερμανίας- Γαλλίας υπάρχουν? κάνουν ελέγχους ή είναι τυπικά? και τέλος, στο Κολμάρ, στο Στρασβούργο και γενικά σε αυτές τις παραμυθένιες πόλεις παρκάρεις εύκολα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καλά και όμορφα ταξίδια σου εύχομαι....
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Υπέροχη η ιστορία σου... σκεφτόμαστε και εμείς να κάνουμε ένα παρόμοιο ταξίδι... Να σε ρωτήσω όμως κάτι... θα πάμε με ταυτότητα, όχι διαβατήριο και μάλιστα την βγάλαμε τώρα τελευταία γιατί η προηγούμενη είχε φθαρεί... εσείς με τι ταξιδέψατε? ρωτάω γιατί ακούω τελευταία κάτι περίεργα θέματα με υπαλλήλους στα αεροδρόμια που κοιτάνε τις ελληνικές ταυτότητες περίεργα, σαν να τις βλέπουν για πρώτη φορά.... επίσης, θα νοικιάσουμε και εμείς αμάξι. Σύνορα μεταξύ Ελβετίας- Γερμανίας- Γαλλίας υπάρχουν? κάνουν ελέγχους ή είναι τυπικά? και τέλος, στο Κολμάρ, στο Στρασβούργο και γενικά σε αυτές τις παραμυθένιες πόλεις παρκάρεις εύκολα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καλά και όμορφα ταξίδια σου εύχομαι....
Σ'ευχαριστώ πολύ! Να περάσετε όμορφα στο ταξίδι σας! Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:
1) Δεν έχουμε αντιμετωπήσει ως τώρα κανένα πρόβλημα με τις ελληνικές ταυτότητες σε καμία χώρα (ούτε σε αυτές τις 3). Βασικά δεν έχω καν διαβατήριο. Δε χρειάστηκε γιατί μέχρι τώρα έχω κάνει ταξίδια μόνο εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
2) Σύνορα φυσικά και υπάρχουν αλλά μη φανταστείς οτι είναι σαν το τείχος που θέλει να φτιάξει ο Τραμπ στο Μεξικό. Σα να περνάς διόδια είναι περίπου (μερικές φορές ουτε καν αυτό, καταλαβαίνεις ότι άλλαξες χώρα απο το sms στο κινητό σου). Δε μας κάνανε ποτέ έλεγχο ούτε πληρώσαμε κάτι.
3) Σε όλες τις πόλεις έχει πάρκινγκ όπου παρκάρεις επι πληρωμή. Έχει μηχάνημα που σου βγάζει κουπόνι και πρέπει να βάλεις το παρμπριζ του αυτοκινήτου (μην το ξεχάσετε όμως και φάτε καμιά κλήση όπως εμείς!). Μην περιμένεις πάντως να παρκάρετε κάπου χύμα στο δρόμο όπως στην Ελλάδα. Αυτό δεν το είδα πουθενά στις πόλεις που πήγα.
 

anoriel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!! Εγώ κοιτάω για Μπάντεν Μπάντεν που έχει η ryanair φτηνές πτήσεις.... Και από εκεί βόλτες με το ενοικιαζόμενο αμάξι κάθε μέρα... Πιστωτική έχουμε, δίπλωμα ευρωπαϊκου τύπου έχουμε, οποτε ελπίζω να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημα... Πάντως στην Βιέννη κάποτε μας ταλαιπώρησε και εμάς η europcar. Ίσως είναι πολύ τυπική εταιρεία....

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom