Πολωνία Φωτο-ιστορία: Κρακοβία - Βαρσοβία

billfryd

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμη δεν ξέρω
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία ιστορία !!! Αναλυτική, κατατοπιστική και με φανταστικές φωτογραφίες. Μου έκαναν εντύπωση τα χρώματα στις φωτογραφίες (της μέρας). Χρησιμοποιείς κάποιο φίλτρο ; Επισής μπορείς να πεις τι μηχανή και φακό χρησιμοποίησες ; Λογικά με υγρασία κλπ δεν είχες κάποιο θέμα, σωστά ;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία ιστορία !!! Αναλυτική, κατατοπιστική και με φανταστικές φωτογραφίες. Μου έκαναν εντύπωση τα χρώματα στις φωτογραφίες (της μέρας). Χρησιμοποιείς κάποιο φίλτρο ; Επισής μπορείς να πεις τι μηχανή και φακό χρησιμοποίησες ; Λογικά με υγρασία κλπ δεν είχες κάποιο θέμα, σωστά ;
Ευχαριστώ πολύ! Καλή χρονιά.
Για την επεξεργασία των φωτογραφιών χρησιμοποιώ κυρίως το Lightroom. Εκεί πειραματίζομαι γενικά με τις ρυθμίσεις. Η μηχανή μου είναι η Canon 5d Mark II και οι φακοί 17-40 f4.0, 50mm f1.4 και 70-200mm f4.0, όλοι canon.
Με την υγρασία όχι, δεν είχα κάποιο θέμα. Ακόμα κι αυτό που λένε ότι στο κρύο πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία εγώ δεν παρατήρησα κάτι.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εκπληκτικο οδοιπορικο!!!!!!!!!!!!!! φανταστικες φωτογραφιες!!!!!!!!!!!!! εξαιρετικη περιγραφη !!!!!!!!!!!!!!ολα τελεια ευχαριστουμε εκανες το ταξιδι μας πιο ευκολο μας βοηθησες πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ! Καλή χρονιά.
Για την επεξεργασία των φωτογραφιών χρησιμοποιώ κυρίως το Lightroom. Εκεί πειραματίζομαι γενικά με τις ρυθμίσεις. Η μηχανή μου είναι η Canon 5d Mark II και οι φακοί 17-40 f4.0, 50mm f1.4 και 70-200mm f4.0, όλοι canon.
Με την υγρασία όχι, δεν είχα κάποιο θέμα. Ακόμα κι αυτό που λένε ότι στο κρύο πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία εγώ δεν παρατήρησα κάτι.
Χαίρομαι πολύ! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
 

sotogun

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Υπέροχη η περιγραφή σου,όμορφες πολύ οι φωτογραφίες σου και το παρεάκι φαίνεται σούπερ!
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ιστορία σου σαν οδηγό μου για το επερχόμενο ταξίδι μου και ως ένα σημείο θα το κάνω,αλλά το δυσάρεστο είναι οτι έχω μόνο 4 γεμάτες μέρες στη διάθεση μου για τις 2 πόλεις.Με δεδομένο οτι θα είναι χειμώνας και η μια μέρα θα φύγει στο Αουσβιτς,άλλη μια με φτάνει για Κρακοβία ώστε να το κάνω 2 + 2 ή θα πρότεινες 1 Βαρσοβία και 3 Κρακοβία?
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Εμείς τον προηγούμενο Μάρτιο που πήγαμε πετύχαμε πολύ κρύο -19 κάθε μέρα, με χιονοκρυσταλλους και κάθε πρωι όλα λευκά με αρκετό χιονι, ο Βιστουλας παγωμένος κα το αστείο είναι ότι όλες οι φωτό είναι "ηλιόλουστες". Μετά από 2 μέρες το συνηθισαμε πλέον , μέχρι και στον ζωολογικό πηγαμε. Εκεινη την περίοδο γυρω απο την Γοργονα ήταν ακόμα στολισμένα Χριστούγεννα. Γενικα φανταστικη η Βαρσοβία, πρέπει οπωσδήποτε να την επισκεφτεί καποιος, μια πόλη που δεν το πιστεύεις ότι όντως έτσι είναι. Το φαγητό φανταστικο ακόμα και στα πιο φοκλορ - τουριστικά. Έχει ενα απέναντι από τον φοινικα-"άγαλμα" αλλά υπομονή γιατί έχει πάντα ουρά από τουρίστες και ντοπιους.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Υπέροχη η περιγραφή σου,όμορφες πολύ οι φωτογραφίες σου και το παρεάκι φαίνεται σούπερ!
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την ιστορία σου σαν οδηγό μου για το επερχόμενο ταξίδι μου και ως ένα σημείο θα το κάνω,αλλά το δυσάρεστο είναι οτι έχω μόνο 4 γεμάτες μέρες στη διάθεση μου για τις 2 πόλεις.Με δεδομένο οτι θα είναι χειμώνας και η μια μέρα θα φύγει στο Αουσβιτς,άλλη μια με φτάνει για Κρακοβία ώστε να το κάνω 2 + 2 ή θα πρότεινες 1 Βαρσοβία και 3 Κρακοβία?
Σ'ευχαριστώ πολύ! :)
3 μέρες για Κρακοβία θεωρώ ότι είναι πολλές, ακόμα κι αν η μία περιλαμβάνει το Άουσβιτς. Ουσιαστικά βγαίνουν 2,5 γιατί μετά το Άουσβιτς, το απόγευμα, πάλι στην Κρακοβία θα είστε. Οπότε θα σου πρότεινα να έχεις 1 γεμάτη μέρα Κρακοβία και 1 Άουσβιτς κι έχεις και τη μισή μέρα μετά το Άουσβιτς. Μια χαρά είναι. Εφόσον δε θα πάτε αλατωρυχεία δεν χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο πιστεύω. Η Βαρσοβία αξίζει 2 γεμάτες μέρες αφού εκτός από την παλιά πόλη που είναι υπέροχη έχει και διάφορα μουσεία που μπορεί κάποιος να δει αλλά και Παλάτια και κήπους (π.χ Wilanow), κοντά στην πόλη πολύ εντυπωσιακά. Να περάσεις τέλεια και περιμένουμε εντυπώσεις!
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Εισαγωγή

Η Πολωνία δεν ήταν ποτέ στα άμεσα ταξιδιωτικά σχέδιά μας. Ή μάλλον βγάλ'τε το "άμεσα". Δεν ήταν γενικά στα σχέδιά μας. Ομολογουμένως βέβαια δεν είχα μπει ποτέ στον κόπο να δω τι έχει να σου προσφέρει η χώρα και πρέπει να πω πως βρέθηκα προ εκπλήξεως, πολύ ευχάριστης βεβαίως.

Το καλοκαίρι λοιπόν πέτυχα στο τυχαία στο internet μια προσφορά της Ryan με 55 ευρώ aller-retour Αθήνα-Βαρσοβία-Αθήνα για το μήνα Δεκέμβρη (τον Ιανουάριο είχε ακόμα και με 44 ευρώ). Με 55 ευρώ δεν πας ούτε με το κτελ στη Θεσσαλονίκη, με το κτελ ξαναλέω, όχι να βρεις αεροπορικά πήγαινε-έλα για προορισμό του εξωτερικού. Έτσι είπα να ρίξω την πρόταση στο τραπέζι. Άλλωστε το χειμώνα δεν είχαμε κάνει ποτέ ένα ταξίδι στο εξωτερικό πόσο μάλλον το μήνα των Χριστουγέννων που οι γραφικές πόλεις του εξωτερικού είναι γεμάτες από Χριστουγεννιάτικες αγορές.

Η κεντρική πλατεία της Παλιάς Πόλης της Κρακοβίας.
View attachment 225741

Βεβαίως είχα ακούσει ότι η Κρακοβία είναι μια πανέμορφη μεσαιωνική πόλη αλλά σκεφτόμουν ότι έχω δει την Πράγα και το Εδιμβούργο οπότε τι συγκινήσεις μπορεί να μου προσφέρει μία ακόμα μεσαιωνική πόλη; Χμμμ....

Για τη Βαρσοβία είχα ακούσει ακόμα λιγότερα και κατά βάση μέτρια σχόλια. Πάντα την επισκίαζε η Κρακοβία και από άτομα που την είχαν επισκεφτεί άκουγα ότι ήταν μια μεγαλούπολη αρκετά διαφορετική από την Κρακοβία, χωρίς ιδιαίτερες ομορφιές. Χμμμ χμμμ....

Ατενίζοντας την παλιά πόλη της Βαρσοβίας.
View attachment 225742

Ήθελα να το αφήσω για το τέλος της ιστορίας, αλλά δεν κρατιέμαι, θα το πω: Η Πολωνία ήταν ένα από τα πιο πρωτότυπα και ενδιαφέροντα ταξίδια που έχω κάνει ποτέ. Μας πρόσφερε συγκινήσεις που ούτε καν φανταζόμασταν, είδαμε μέρη που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού και γυρίσαμε...καλύτεροι άνθρωποι. Θα τα δούμε όμως ένα ένα. :)

Τι κι αν πέρασαν λοιπόν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά; Ας μείνουμε λίγο ακόμα στο γιορτινό κλίμα των ημερών που θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω μέσα από την ιστορία μου, με συντροφιά τη στολισμένη, κρύα και φυσικά πανέμορφη Πολωνία.

Συνεχίζεται...
Ξεκίνησες πολύ ωραια την ιστορία σου!Εδω που εισαι στη Βαρσοβία με αυτή την υπέροχη θέα
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ξεκίνησες πολύ ωραια την ιστορία σου!Εδω που εισαι στη Βαρσοβία με αυτή την υπέροχη θέα
Γεια χαρά, είμαι στην ταράτσα καμπαναριού της εκκλησίας της Αγίας Άννας (St. Anne’s bell tower), που λειτουργεί και ως παρατηρητήριο για τους τουρίστες.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Η κρακοβια ειναι υπεροχη,για μενα,για 2 μερες, η και για 3 μερες ακομα, ακομα και αν δεν εχει μουσεια.
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
σε λίγες μέρες φεύγουμε για Βαρσοβία. Περιττό να πω το πόσο με βοήθησες. Γέμισα πληροφορίες, ευχαριστώ.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
σε λίγες μέρες φεύγουμε για Βαρσοβία. Περιττό να πω το πόσο με βοήθησες. Γέμισα πληροφορίες, ευχαριστώ.
Χαίρομαι πολύ που το ακουω! Να περάσετε τέλεια στο ταξίδι σας! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom