Ηνωμένο Βασίλειο Φωτο-ιστορία: Λονδίνο

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.104
Likes
3.730
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου!!
Δεν έχω πάει ακόμη Λονδίνο για τους ίδιους ακριβώς λόγους που περιέγραψες στην εισαγωγή σου...
Το φωτογραφικό σου υλικό όμως με κάνει να αναθεωρώ την εντύπωση που είχα για την πόλη.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου!!
Δεν έχω πάει ακόμη Λονδίνο για τους ίδιους ακριβώς λόγους που περιέγραψες στην εισαγωγή σου...
Το φωτογραφικό σου υλικό όμως με κάνει να αναθεωρώ την εντύπωση που είχα για την πόλη.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!
Ελπίζω μέχρι να τελειώσω την ιστορία να σ'εχω καταφέρει να βγάλεις τα δύο "??" απο το Λονδίνο που έχεις για επόμενο ταξίδι. :)
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Αυτό ήταν το τέλος της πρώτης μέρας στο Λονδίνο. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μετά από μια γεμάτη μέρα.[/QUOTE]
Πραγματικά ήρθατε σε περίοδο καύσωνα, ήταν οι δύο πιο ζεστοί μήνες των τελευταίων χρόνων. Ενημερωτικά τον Αύγουστο ο καιρός δεν είχε καμία σχεση, βροχές και ψύχρα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ημέρα 3η

Δεν ξέρω πόσο fan του Harry Potter είστε, εμείς πάντως που είμαστε πολύ μιας και μεγαλώσαμε με τα βιβλία και τις ταινίες δε γινόταν να μην κάνουμε μια επίσκεψη στα Studios της Warner Bros όπου γυρίστηκαν οι ταινίες. Περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά από το κέντρου του Λονδίνου, η πρόσβαση στα Studios γίνεται με τρένο από το σταθμό London Euston μέχρι το Watford Junction κι από κει σε μεταφέρει ειδικό λεωφορείο των studios με την υπόδειξη του εισιτηρίου (που εμείς είχαμε ήδη κλείσει από το internet) σε μια διαδρομή των 10-15 λεπτών. Αν επιλέξετε να πάτε στα Studios κάντε το αρκετά νωρίς το πρωί (ανοίγουν στις 8:30 αν θυμάμαι καλά) γιατί έρχονται πολλά σχολεία και γίνεται χαμός. Το πρόβλημα είναι κυρίως στην αναμονή. Μετά δεν υπάρχει θέμα γιατί βάζουν τον κόσμο ανά γκρουπ κάθε 10 λεπτά περίπου ώστε να μην υπάρχει συμφόρηση αλλά και για να γίνεται σωστά το tour στις πρώτες αίθουσες. Η ξενάγηση θα κρατήσει περίπου 3 ώρες αν κινήστε με έναν κανονικό ρυθμό.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
https://www.wbstudiotour.co.uk/


Και να'μαστε!
_MG_4053.jpg


_MG_4054.jpg


Η τραπεζαρία
_MG_4065.jpg



_MG_4061.jpg


_MG_4068.jpg


_MG_4081.jpg


Ο κοιτώνας
_MG_4088.jpg


Το αστρονομικό ρολόι
_MG_4090.jpg


The Goblet of Fire
_MG_4096.jpg


Ήταν πραγματικά απίστευτο να βλέπεις το πραγματικό setting, τα σκηνικά, τα κοστούμια και τα props που χρησιμοποιήθηκαν για τα γυρίσματα των ταινιών!


Το γραφείο του Dumbledore
_MG_4098.jpg


_MG_4099.jpg


H καλύβα του Hagrid
_MG_4106.jpg



_MG_4114.jpg


The Chamber of Secrets
_MG_4115.jpg




_MG_4116.jpg


_MG_4118.jpg


_MG_4123.jpg


The Forbidden Forest
_MG_4128.jpg


_MG_4135.jpg


Στο σταθμό του King's Cross
_MG_4145.jpg


Μέσα στο Hogwarts Express
_MG_4147.jpg



_MG_4148.jpg


Μια butterbeer για να μας τονώσει! :)
_MG_4150.jpg


The Knight Bus
_MG_4152.jpg



Τμήμα της γέφυρας του Hogwarts
_MG_4154.jpg

_MG_4158.jpg



Επίθεση γραμμάτων από το τζάκι! :)
_MG_4155.jpg


Η Diagon Alley
_MG_4164.jpg


_MG_4166.jpg



_MG_4169.jpg



_MG_4170.jpg



_MG_4171.jpg


Και τo Ηοgwarts
_MG_4182.jpg


Ψιλο-εξαντλημένοι από το tour αλλά και χορτασμένοι και ενθουσιασμένοι με αυτό που είδαμε, επιστρέφουμε στο Λονδίνο.
_MG_4197.jpg


Το πρόγραμμα έχει Queen's Walk, ή αλλιώς περίπατο σε μια από τις ομορφότερες διαδρομές που μπορεί να κάνει κανείς στο Λονδίνο, η οποία ξεκινάει περίπου από τη Lambeth Bridge και καταλήγει κατά μήκος της νότιας όχθης του Τάμεση (South bank) στην Tower Bridge. Εμείς θα ξεκινούσαμε λίγο μετά το London Eye (το προηγούμενο κομμάτι το είδαμε τις προηγούμενες μέρες) και θέλαμε να πάμε μέχρι το New Concordia Wharf.

Αλλά πρώτα έπρεπε να περάσουμε στη νότια όχθη.


Περνώντας τη Waterloo Bridge.
_MG_4199.jpg


_MG_4207.jpg


Και ξεκινάμε...
_MG_4213.jpg


Ο καιρός ήταν υπέροχος, υπήρχε κόσμος παντού, άλλοι καθόντουσαν στα παγκάκια, άλλοι κάνανε jogging, άλλοι απλώς έβγαζαν φωτογραφίες σαν τρελοί (όπως εγώ για παράδειγμα).

Άποψη του Καθεδρικού του Αγίου Παύλου απέναντι.
_MG_4218.jpg


The Queen's Walk.
_MG_4221.jpg



Όμορφο τοπίο! Μια εικόνα που θυμίζει αρκετά το Βικτωριανό Λονδίνο.
_MG_4225.jpg


Μια μικρή στάση για τα απαραίτητα καύσιμα (καφέ δηλαδή).
_MG_4226.jpg



_MG_4229.jpg


Όμορφα κτίρια. Το Λονδίνο είναι μια πόλη που συνεχώς χτίζεται και αναπτύσσεται. Για αυτό και πάντα υπάρχουν παντού γερανοί στο τοπίο, όπως μας είπε χαρακτηριστικά και ο οδηγός του ταξί όταν φεύγαμε την τελευταία ημέρα.
_MG_4230.jpg


_MG_4232.jpg


_MG_4233.jpg



Και μετά το Βικτωριανό Λονδίνο, μια δόση του μοντέρνου. Όλα μπορούν να συνδυαστούν τελικά.
_MG_4234.jpg


Βολικό για να ξαποστάσουν λίγο οι γλάροι. :)
_MG_4241.jpg


Οι χαρακτηριστικοί όμορφοι φανοστάτες.
_MG_4242.jpg


_MG_4247.jpg


_MG_4249.jpg



_MG_4250.jpg


Μια γρήγορα ματιά προς τα πίσω.
_MG_4257.jpg



H Blackfriars Railway Bridge και ότι έχει απομείνει από την παλαιότερη γέφυρα η οποία κρίθηκε αδύναμη να αντέξει τα μοντέρνα τρένα κι έτσι την αφαίρεσαν το 1985 (αλλά έμεινα τα στηρίγματα).
_MG_4259.jpg


H Millenium Bridge.
_MG_4264.jpg


_MG_4268.jpg


Ο τύπος είχε απίστευτη φωνή.
_MG_4273.jpg


_MG_4274.jpg


Μία ακόμη άποψη από τα κτίρια της βόρειας όχθης του ποταμού.
_MG_4276.jpg



Αποφασίσαμε την υπόλοιπη διαδρομή, αν και δεν είχε μείνει πολύ, να την κάναμε αύριο. Ήμασταν αρκετά κουρασμένοι και πεινούσαμε πολύ.

Είπαμε να πάμε πάλι προς το Soho ώστε να το δουν και τα παιδιά που την προηγούμενη είχαν πάει να δουν τη θεατρική παράσταση.

Και φτάνουμε στο αγαπημένο μου κομμάτι από το Λονδίνο. Piccadilly Circus!

Το άγαλμα του Έρωτα.
_MG_4279.jpg


_MG_4281.jpg


Εστιατόρια, μπαρ, καφέ, θέατρα, clubs, επιγραφές neon, φώτα. Βρισκόμαστε στην καρδιά του West End. Στο Λονδίνο πήραμε μια γερή δόση από το τι θα πει πραγματικό θέαμα.
_MG_4290.jpg


_MG_4291.jpg


Πώς να μη χαμογελάς; Νιώθεις ότι βρίσκεσαι στο κέντρο του κόσμου. Φωτογραφία που μας έβγαλε ένας άλλος Έλληνας που μας άκουσε να μιλάμε δυνατά και να γελάμε.
_MG_4296.jpg



_MG_4298.jpg


Η Regent Street.
_MG_4299.jpg


Ξανά στο κέντρο του Soho.
_MG_4306.jpg


_MG_4307.jpg



_MG_4309.jpg


To Fifty & Dean είναι ένα gay sex shop στην καρδιά του Soho που δεν κάνει καμία εντύπωση στους περαστικούς όχι μόνο το γεγονός ότι υπάρχει κάτι τέτοιο σε κεντρικότατο σημείο και ότι στη βιτρίνα φαίνονται ξεκάθαρα όλα τα προϊόντα, αλλά και ότι εκείνο το απόγευμα ένα ζευγάρι αντρών μέσα δοκίμαζε ημίγυμνο διάφορα δερμάτινα αξεσουάρ με απόλυτη άνεση. Ήταν ορατοί λόγω της μεγάλης γυάλινης βιτρίνας. Δεν ασχολιόταν κανείς, δε χασκογελούσε κανείς, δε σταματούσε κανείς. Και τώρα φανταστείτε σας παρακαλώ το εν λόγω κατάστημα να άνοιγε στην Ερμού. Σκάνδαλο!
_MG_4310.jpg


Ώρα για φαγητό στην China Town.
_MG_4312.jpg


_MG_4319.jpg


Υπέροχο Βιετναμέζικο εστιατόριο. Δεν έμεινε ούτε κόκκος ρυζιού στα πιάτα.
_MG_4323.jpg


_MG_4324.jpg


Τέλος 3ης μέρας.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.104
Likes
3.730
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ανέβασες πολύ ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μου για το Λονδίνο!! Έχω αρχίσει ήδη να το αγαπώ!
Και με τα παραμυθένια σκηνικά των studios της Warner Bros ανέβασες κατά μία μέρα τον ελάχιστο χρόνο παραμονής στην πόλη...
Δεν μπορώ να φανταστώ τον ενθουσιασμό των παιδιών μου που μεγάλωσαν με τα βιβλία και τις ταινίες του Harry Potter! Εδώ εγώ ενθουσιάστηκα μόνο με τις φωτογραφίες σου!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ανέβασες πολύ ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μου για το Λονδίνο!! Έχω αρχίσει ήδη να το αγαπώ!
Και με τα παραμυθένια σκηνικά των studios της Warner Bros ανέβασες κατά μία μέρα τον ελάχιστο χρόνο παραμονής στην πόλη...
Δεν μπορώ να φανταστώ τον ενθουσιασμό των παιδιών μου που μεγάλωσαν με τα βιβλία και τις ταινίες του Harry Potter! Εδώ εγώ ενθουσιάστηκα μόνο με τις φωτογραφίες σου!!!
Πολύ χαίρομαι! Αν τα παιδιά έχουν μεγαλώσει με τον κόσμο του Harry Potter τότε θα πάθουν πλάκα. Trust me! :) Το Studio Tour είναι πολύ μεγάλο, αυτές είναι μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες μόνο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.104
Likes
3.730
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ο γιος μου 20 ετών, φοιτητής πλέον, είχε τρέλα με τον μαγικό κόσμο του Harry Potter ! Έχει διαβάσει όλη τη σειρά των βιβλίων, έχουμε δει όλες τις ταινίες στον κινηματογράφο και σε dvd (ν φορές!) και φυσικά έχουμε και το γνήσιο μαγικό ραβδί του!!!
Η δε κόρη μου, πιο μικρή ενθουσιάστηκε με τις ταινίες, αλλά δεν τόλμησε να διαβάσει τα ογκώδη βιβλία της σειράς...
Να υπολογίζω ότι απαιτείται ένα εξάωρο τουλάχιστον με τις μετακινήσεις για την απόδραση στα στούντιο;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Το Λονδίνο πραγματικά είναι ονειρικό και αγαπημένη ευρωπαική πόλη. Πολύ ωραίες φωτογραφίες. Αλλά επιτρέψτε μου να σας πω ότι θα προτιμούσα κάποιες από τις φωτογραφίες δίχως τόσο πολύ πειραγμένο ουρανό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όποτε ανεβάζεις κεφάλαια, μετά πηγαίνω και διαβάζω και τη δική μου ιστορία και αναβιώνω το ταξίδι:D
Λονδινάρα τι να λέμε. Απλά δεν συγκρίνεται με καμία. Το Piccadilly Circus είναι και για μένα ένα από τα αγαπημένα σημεία στο Λονδίνο. Καταπληκτικές οι φωτογραφίες σου από εκεί. Περιμένω να δω τα docks και πολλά ακόμα ''διαμάντια'' της διαδρομής. Ελπίζω να πήγατε ε?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ο γιος μου 20 ετών, φοιτητής πλέον, είχε τρέλα με τον μαγικό κόσμο του Harry Potter ! Έχει διαβάσει όλη τη σειρά των βιβλίων, έχουμε δει όλες τις ταινίες στον κινηματογράφο και σε dvd (ν φορές!) και φυσικά έχουμε και το γνήσιο μαγικό ραβδί του!!!
Η δε κόρη μου, πιο μικρή ενθουσιάστηκε με τις ταινίες, αλλά δεν τόλμησε να διαβάσει τα ογκώδη βιβλία της σειράς...
Να υπολογίζω ότι απαιτείται ένα εξάωρο τουλάχιστον με τις μετακινήσεις για την απόδραση στα στούντιο;
Περίπου ναι, γύρω στο 6ωρο.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όμως πολύ θέλω να το δω και όπως το περιγράφεις. Μουντό, κρύο και στολισμένο. Τέλειο ακούγεται.
Για μένα αυτό είναι το τέλειο Λονδίνο! Και δεν το χορταίνω έτσι! Οι υπόλοιποι με θεωρούσαν ... τρελή:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom