Γερμανία Φωτο-iστορία: Βερολίνο, Ιούνιος 2018

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πολυ όμορφες φωτογραφίες και περιγραφές
Έχω κλείσει με το κορίτσι 6 ημέρες το Πάσχα κολλημένο με Πρωτομαγιά και ξεκινάω τον προγραμματισμό
Σε ευχαριστώ για την όμορφη ιστορία και φυσικά όλους για τις παραλείψεις τις οποίες θα λάβω σοβαρά υπόψη ;)
Αύριο θα πέσει διάβασμα
Σ'ευχαριστώ πολύ! 6 μέρες Βερολίνο ε; χμμμ... Σου προτείνω σίγουρα μονοήμερες εξορμησεις τριγύρω (π.χ. Ποτσδαμ) και γενικά να ψάξεις αρκετά πριν πας για το τι μπορείς να δεις και να κάνεις. Αν σου αρέσουν τα μουσεία σίγουρα έχεις πολλές επιλογές και θα περάσουν οι μέρες, αν όχι προσπάθησε να βρεις κι άλλα πράγματα πέρα από sight seeing γιατί τα βασικά αξιοθέατα με το περπάτημα τα βλέπεις σε 2 μέρες, άντε 3 εγώ σου λέω με χαλαρους ρυθμούς. Εύχομαι να περάσετε τέλεια όπως και να'χει. Πάτε και σε πολύ ωραία εποχή.
 
Μηνύματα
6
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος
Η αλήθεια είναι ότι το Βερολίνο είναι ένας προορισμός που τον θέλω ( βασικά δεν υπάρχει μέρος που να μην το θέλω )
αλλα λόγο 6,5 ημερών έχει πέσει στο τραπέζι και η περιοχή της Τοσκάνης για κρασάκι και τυράκι μέσω Μιλάνου με 90 ευρώ πάνε έλα . Τελευταία στιγμή δεν έβγαλα τα εισιτήρια εχτές ... έχει πέσει προβληματισμός :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Η αλήθεια είναι ότι το Βερολίνο είναι ένας προορισμός που τον θέλω ( βασικά δεν υπάρχει μέρος που να μην το θέλω )
αλλα λόγο 6,5 ημερών έχει πέσει στο τραπέζι και η περιοχή της Τοσκάνης για κρασάκι και τυράκι μέσω Νάπολης με 90 ευρώ πάνε έλα . Τελευταία στιγμή δεν έβγαλα τα εισιτήρια εχτές ... έχει πέσει προβληματισμός :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
A, δεν τα έχετε κλείσει ακόμα; Οκ. Ε, κοίτα, τελείως διαφορετικά ταξίδια. Η Τοσκάνη όπως και να το κάνεις είναι Τοσκάνη, ειδικά την άνοιξη που σκέφτεστε να πάτε θα είναι όνειρο. Το Βερολίνο άλλη φάση τελείως, πιο μοντέρνα, μεγαλούπολη, άλλη αισθητική εντελώς.
 
Μηνύματα
6
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος
A, δεν τα έχετε κλείσει ακόμα; Οκ. Ε, κοίτα, τελείως διαφορετικά ταξίδια. Η Τοσκάνη όπως και να το κάνεις είναι Τοσκάνη, ειδικά την άνοιξη που σκέφτεστε να πάτε θα είναι όνειρο. Το Βερολίνο άλλη φάση τελείως, πιο μοντέρνα, μεγαλούπολη, άλλη αισθητική εντελώς.
Εχτές όταν έγραψα την πρόταση ( έχω κλείσει ) έσκασε αυτή η αναθεματισμένη προσφορά και με αναστάτωσε χαχαχαχα
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πολύ ωραία η ιστορία σου και ακόμα πιο όμορφες οι φωτογραφίες! Σε λίγες μέρες πηγαίνω και εγώ στο Βερολίνο και θα είμαι εκεί για μόλις 2,5 ημέρες. Τι δεν πρέπει με τίποτα να χάσω ή καλύτερα τι θα προλάβω να δω ;;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πολύ ωραία η ιστορία σου και ακόμα πιο όμορφες οι φωτογραφίες! Σε λίγες μέρες πηγαίνω και εγώ στο Βερολίνο και θα είμαι εκεί για μόλις 2,5 ημέρες. Τι δεν πρέπει με τίποτα να χάσω ή καλύτερα τι θα προλάβω να δω ;;
Σ'ευχαριστώ πολύ! :)
Ε, Βερολίνο και να μην κάνεις μια βόλτα από το Νησί των Μουσείων δε γίνεται, ακόμα και δεν επισκεπτείς κανένα. Μου άρεσε πολύ και η περιοχή του Nikolaiviertel, αρκετά γραφική. Δες λίγο και τον περίπατο που κάναμε με το τουρ (ο θεός να το κάνει) αν σου αρέσει γενικά να περπατάς. Πύλη του Βραδεμβούργου, Bebelplatz, Alexanderplatz κλπ. Τα βασικά για κάθε πρωτάρη. Τώρα για τα υπόλοιπα είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα, εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα. Κάποιος μπορεί να βαριέται τα μουσεία και να θέλει να βρίσκει π.χ. ψαγμένα μπαράκια, ή το αντίθετο.
Είσαι τυχερός και από το θέμα καιρού, απ'ότι βλεπω παρ'όλο που θα κάνει κρύο δε θα έχει καθόλου βροχές τις επόμενες ημέρες.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Σ'ευχαριστώ πολύ! :)
Ε, Βερολίνο και να μην κάνεις μια βόλτα από το Νησί των Μουσείων δε γίνεται, ακόμα και δεν επισκεπτείς κανένα. Μου άρεσε πολύ και η περιοχή του Nikolaiviertel, αρκετά γραφική. Δες λίγο και τον περίπατο που κάναμε με το τουρ (ο θεός να το κάνει) αν σου αρέσει γενικά να περπατάς. Πύλη του Βραδεμβούργου, Bebelplatz, Alexanderplatz κλπ. Τα βασικά για κάθε πρωτάρη. Τώρα για τα υπόλοιπα είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα, εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα. Κάποιος μπορεί να βαριέται τα μουσεία και να θέλει να βρίσκει π.χ. ψαγμένα μπαράκια, ή το αντίθετο.
Είσαι τυχερός και από το θέμα καιρού, απ'ότι βλεπω παρ'όλο που θα κάνει κρύο δε θα έχει καθόλου βροχές τις επόμενες ημέρες.
Η αλήθεια είναι πως για πρώτη φορά δεν έχω τόσο στο μυαλό μου τα μουσεία. Είναι λίγες οι μέρες και θέλω να το δω περισσότερο ως χαλάρωση. Οπότε αν ξέρεις κάποιο ψαγμένο μπαράκι περιμένω να ακούσω (είμαι και λάτρης της μπύρας). Με τον καιρό φαίνεται πως θα είμαι αρκετά τυχερός, το τσεκάρω δύο φορές την ημέρα έτσι για το γούρι :xalara:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Πολύ ωραία η ιστορία σου και ακόμα πιο όμορφες οι φωτογραφίες! Σε λίγες μέρες πηγαίνω και εγώ στο Βερολίνο και θα είμαι εκεί για μόλις 2,5 ημέρες. Τι δεν πρέπει με τίποτα να χάσω ή καλύτερα τι θα προλάβω να δω ;;
Θα σας πρότεινα να πατε και στην περιοχή κάτω από τον Tiergarten, όπου θα βρείτε μεγάλους εμπορικους δρόμους με μαγαζιά, μέρη για φαγητό κτλ και θα δείτε και την εκκλησία Wilhelm. Είναι πολύ εντυπωσιακό να την βλέπεις να υψώνεται δίπλα σε σύγχρονα, ψηλά κτήρια.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Θα σας πρότεινα να πατε και στην περιοχή κάτω από τον Tiergarten, όπου θα βρείτε μεγάλους εμπορικους δρόμους με μαγαζιά, μέρη για φαγητό κτλ και θα δείτε και την εκκλησία Wilhelm. Είναι πολύ εντυπωσιακό να την βλέπεις να υψώνεται δίπλα σε σύγχρονα, ψηλά κτήρια.
Τσέκαρα μόλις την περιοχή και μου φαίνεται ωραία σε γενικές γραμμές. Τη δεύτερη μέρα το πιο πιθανό είναι να νοικιάσουμε ποδήλατο για τις μετακινήσεις αφού και ο καιρός θα είναι καλός, οπότε θα πάμε και προς τα εκεί.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.084
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία πλατεία η Gendarmenmarkt. Νομίζω αξίζει να τη δείτε.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Η αλήθεια είναι πως για πρώτη φορά δεν έχω τόσο στο μυαλό μου τα μουσεία. Είναι λίγες οι μέρες και θέλω να το δω περισσότερο ως χαλάρωση. Οπότε αν ξέρεις κάποιο ψαγμένο μπαράκι περιμένω να ακούσω (είμαι και λάτρης της μπύρας). Με τον καιρό φαίνεται πως θα είμαι αρκετά τυχερός, το τσεκάρω δύο φορές την ημέρα έτσι για το γούρι :xalara:
Έπεσες στην περίπτωση. Δεν είμαι φανατικός της μπύρας, ούτε των μπαρ. Στο Kreuzberg έχει πάρα πολλά μπαράκια πάντως. Ρίξε μια ματιά στο google και στο TripAdvisor. Ή κάνε ένα post εδώ στο forum, όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι. Βερολίνο είναι αυτό, έχει απ'όλα. Κι από μπύρα άλλο τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom