Χαλαρές διακοπες - καλοκαιρι 2019

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Αμοργός και Φολέγανδρος. Μόνο οι παραλίες δεν είναι συγκλονιστικές, υπάρχουν ωστόσο κάποιες πολύ ωραίες. Θέα/ηλιοβασίλεμα, φαγητό και ηρεμία θα τα βρεις γενικά εκεί. Επίσης και οι δύο Χώρες τους είναι πανέμορφες.
Ευχαριστώ , έχουμε πάει κ στα δυο , θα θέλαμε φέτος κάτι μικρότερο σε αποστάσεις από την άμοργο η οποία συμφωνώ πως είχε πανέμορφη χώρα ! Για τη φολεγρανδρο δε θα έλεγα το ίδιο αν κ η γενική εικόνα που μου έμεινε ήταν πολύ καλή . Μικρές κυκλαδες δεν έχουμε πάει , Σίκινο , Ανάφη , συμη , ίσως μήλο που είχα πάει πριν από πολλά χρόνια κ θέλει ανανέωση , επίσης Αλόννησο κ σκόπελο , καλυμνο , Τήλο , Ιο , Κάρπαθο, Ιθάκη , Παξούς.. νομίζω στα υπόλοιπα έχουμε πάει .
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ευχαριστώ , έχουμε πάει κ στα δυο , θα θέλαμε φέτος κάτι μικρότερο σε αποστάσεις από την άμοργο η οποία συμφωνώ πως είχε πανέμορφη χώρα ! Για τη φολεγρανδρο δε θα έλεγα το ίδιο αν κ η γενική εικόνα που μου έμεινε ήταν πολύ καλή . Μικρές κυκλαδες δεν έχουμε πάει , Σίκινο , Ανάφη , συμη , ίσως μήλο που είχα πάει πριν από πολλά χρόνια κ θέλει ανανέωση , επίσης Αλόννησο κ σκόπελο , καλυμνο , Τήλο , Ιο , Κάρπαθο, Ιθάκη , Παξούς.. νομίζω στα υπόλοιπα έχουμε πάει .
Κάποια από αυτά που αναφέρεις δεν τα λες και μικρά (πχ Κάλυμνος, Κάρπαθος, Ίος).
Δεν έχω πάει αλλά απ' όσο έχω ψάξει Ανάφη και μικρές Κυκλάδες είναι στο κόνσεπτ που ψάχνεις. Σποράδες και Παξοί δεν είναι και για πολλή ηρεμία, ειδικά αν μιλάμε για υψηλή περίοδο.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Κάποια από αυτά που αναφέρεις δεν τα λες και μικρά (πχ Κάλυμνος, Κάρπαθος, Ίος).
Δεν έχω πάει αλλά απ' όσο έχω ψάξει Ανάφη και μικρές Κυκλάδες είναι στο κόνσεπτ που ψάχνεις. Σποράδες και Παξοί δεν είναι και για πολλή ηρεμία, ειδικά αν μιλάμε για υψηλή περίοδο.
Για την Ηράκλεια μου έχουν πει καλά λόγια !
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Δεν έχω πάει Ηρακλεια, αλλά την Ανάφη την λάτρεψα!
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Κάσος,Χάλκη και το υπέροχο άκριτικό Καστελόριζο..!
Πραγματικά δεν είχα σκεφτεί ποτέ το καστελοριζο !!!!!! Έχεις πάει ;

Διαβάζω ότι «δεν έχει παραλίες» , πως γίνεται αυτό !
 
Last edited by a moderator:

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Διαβάζω ότι «δεν έχει παραλίες» , πως γίνεται αυτό !
Στο Καστελόριζο δεν θα βρεις τις παραλίες που υπάρχουν σε άλλα νησιά, υπάρχει όμως η δυνατότητα να πάτε με βαρκάκι στα γύρω νησιά,στο νησί της Ρω όπου εκεί υπάρχει μια ωραία παραλία,αλλά και να δείτε τη Γαλάζια Σπηλιά. Παραθέτω ένα λινκ με πληροφορίες για το Καστελόριζο.

https://www.greecevacationsearch.com/el/diakopes.php?nhsi=Καστελόριζο

Μπορείτε να το συνδυάσετε με τη Ρόδο ή και τα παράλια της Τουρκίας (αν σας ενδιαφέρει αυτή η επιλογή )
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Μηνύματα
210
Likes
859
Μεταξύ Ηρακλειάς και ανάφης τι προτείνετε ;
Φανταστικά και τα δυο! Και στα δυο πας και βολεύεσαι χωρίς αμάξι αλλά στην Ηρακλειά πιο εύκολα. Στην Ανάφη έχει περισσότερες παραλίες, μεγαλύτερη ποικιλία και πιο ωραίο φαγητό, πιο Κυκλαδίτικη ατμόσφαιρα και μια πολύ ωραία χώρα! Στα θετικά και η διαδρομή προς την Παναγια την Καλαμιώτισσα που είναι ένα εκκλησάκι στα 460 μέτρα με φανταστική θέα! Στην Ηρακλεία θα ξεφύγεις τελείως, θα γνωρίσεις τους ντόπιους μετά την πρώτη μέρα, θα περπατήσεις τα απογεύματα τα μονοπάτια της.
Δίνω προτεραιότητα στην Ανάφη γιατί έχεις και την επιλογή της διασκέδασης αν θες, κάτι το οποίο στην Ηρακλεία περιορίζεται.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλησπέρα παιδιά. Εμείς καταλήξαμε στην Φολέγανδρο για φέτος.

Κάποιος που εχει πάει να μας πεί εάν χρειάζεται αμάξι και αν οι παραλίες είναι προσβάσιμες με καραβάκια
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, έχει πολύ καλή συγκοινωνία. Οι πιο γνωστές παραλίες είναι προσβάσιμες με ΚΤΕΛ ή με καραβάκι από εκεί που αφήνει το ΚΤΕΛ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom