Χαλκιδικη....Που να παω???

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.278
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
3ο ποδι παραλιες?
Από την Τρυπητή μέχρι την Ουρανούπολη έχει συνέχεια παραλίες,δεν τις προτιμώ όμως γιατί είναι πάνω στο δρόμο.Πολύ καλή παραλία στην περιοχή εκτός από τα Δρένια είναι τα Κακούδια στην Ιερισσό
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εννοείς τη διαδρομή από Αγ.Νικόλαο,Πυργαδίκια,Γομάτι και Ιερισσό
Ακριβώς αυτήν, την έκανα προ τριετίας γιατί έμενα Πυργαδίκια και ήθελα να παω στο Maori, είχε εικόνες που δε βλέπεις σε άλλες αντίστοιχες διαδρομές.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Από την Τρυπητή μέχρι την Ουρανούπολη έχει συνέχεια παραλίες,δεν τις προτιμώ όμως γιατί είναι πάνω στο δρόμο.Πολύ καλή παραλία στην περιοχή εκτός από τα Δρένια είναι τα Κακούδια στην Ιερισσό
αρα με βαση το παραπανω , και λαμβανοντας υποψιν το παρακατω
Οπως είπε ο @psilos3 υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια από την Τρυπητή,το πρώτο στις 7.45 πμ και το τελευταίο από Αμμουλιανή φεύγει στις 7.45 μμ.Στην Αμμουλιανή υπάρχουν οι παραλίες Αλυκές,Μεγάλη άμμος,Αγ.Γεώργιος και Καραγάτσια.Η καλύτερη είναι η πρώτη.Αυτό όμως που νομίζω ότι αξίζει περισσότερο είναι να νοικιάσεις μία βάρκα από την Αμμουλιανή και να πας στα Δρένια,που είναι ένα σύμπλεγμα έξι μικρών νησιών σε απόσταση μικρότερη από 2 ναυτικά μίλια από την Ουρανούπολη και την Αμμουλιανή με φοβερές παραλίες.Στο πιο μεγάλο που λέγεται Αρτεμις ή Τηγάνι υπάρχει καντίνα με ομπρέλες και ξαπλώστρες και ένα μικρό εστιατόριο.Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει καμία υποδομή,την καλύτερη όμως παραλία θα τη βρεις στο νησάκι Πένα ή Ποντίκι ακριβώς δίπλα από την Αρτεμι.
αρα παμε για μπανιο μονο στα νησακια. αμμουλιανη και σια.καλα με την αμμουλιανη εχω ξετρελαθει και γω κι η κοπελα μου απο τις φωτο. τσεκαρα λιγο στο google και αν δεν κανω λαθος οι 4 παραλιες της αμμουλιανης που ανεφερες εχουν ολες ξαπλωστρες και ομπρελες ετσι?μην παθουμε ηλιαση χαχα.

απο φαγητο ποια ειναι η καλυτερη επιλογη στην αμμουλιανη,αμα αποφασισουμε να φαμε εκει μετα το μπανιο?


επίσης δωσε λιγες λεπτομερεις για τη βαρκαδα. θα κανουμε εμεις κουπι ή ο βαρκαρης? :xalara::haha:
πόσο διαρκει?πόσο κανει? κτλ σε παει αυτος και σε αφηνει να κανεις μια βουτια στο καθενα και μετα πας στο επομενο? και σε αυτο με τις ξαπλωστρες και το εστιατοριο,αμα θες να κατσεις με τις ωρες, να αραξεις σε ξαπλωστρες,να κανεις μπανιο,και μετα να φας,τι γινεται?φευγει και ξαναρχεται?

σε ζάλισα,το ξέρω :bleh::innocent:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και η παλιά Νικιτη έχω ακούσει και έχω δεί από φωτογραφίες ότι είναι ωραίο χωριό. Δεν έχω μπορέσει να πάω ακόμη
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.278
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
3E85E01F-01B6-4865-AE22-617B5E5F54F2.jpeg

Για να πάρεις μια άποψη,μπροστά δεξιά η Αρτεμις με τις ομπρέλες και το εστιατόριο και πιο αριστερά η Πένα με τις δυο ανοργάνωτες παραλίες.

CA4C6846-3219-471E-A6F5-B267AF25088E.jpeg

Εδώ είναι η παραλία στη Πένα,ανοργάνωτη.Βλεπεις τι τύπου είναι οι ενοικιαζόμενες βάρκες.Μονος σου θα την οδηγήσεις,πανεύκολο χωρίς ειδική άδεια.Πηγαινεις όπου θέλεις και κάθεσαι όσο θέλεις.
(Οι φωτογραφίες είναι από το διαδίκτυο)
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
View attachment 396114
Για να πάρεις μια άποψη,μπροστά δεξιά η Αρτεμις με τις ομπρέλες και το εστιατόριο και πιο αριστερά η Πένα με τις δυο ανοργάνωτες παραλίες.

View attachment 396115
Εδώ είναι η παραλία στη Πένα,ανοργάνωτη.Βλεπεις τι τύπου είναι οι ενοικιαζόμενες βάρκες.Μονος σου θα την οδηγήσεις,πανεύκολο χωρίς ειδική άδεια.Πηγαινεις όπου θέλεις και κάθεσαι όσο θέλεις.
(Οι φωτογραφίες είναι από το διαδίκτυο)
Μου τρέχουν τα σάλια ηδη.
Αμμουλιανη και τα λοιπά νησάκια φαίνονται τέλεια.
@Dr Snoopy , @tripakias, @psilos3 , @Kyriakao , @evaT ή όποιος άλλος έχει άποψη, το μεινει κάποιος 1 βράδυ Αμμουλιανη αντί Νέα Ρόδα ή Ουρανουπολη ή Ιερισσό, για να γλιτώσει το φέρι μποτ για 2η σερί μέρα, αξίζει ή είναι μόνο για μπάνιο και το βράδυ είναι νέκρα;
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.278
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
το μεινει κάποιος 1 βράδυ Αμμουλιανη αντί Νέα Ρόδα ή Ουρανουπολη ή Ιερισσό, για να γλιτώσει το φέρι μποτ για 2η σερί μέρα, αξίζει ή είναι μόνο για μπάνιο και το βράδυ είναι νέκρα;
Το ferry κάνει 15-20 λεπτά.Που προγραμματίζεις να διανυκτερεύσεις πριν πας στο 3ο πόδι ?
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Το ferry κάνει 15-20 λεπτά.Που προγραμματίζεις να διανυκτερεύσεις πριν πας στο 3ο πόδι ?
Μάλλον 3 μέρες Αφυτο, 3 μερες Νεο Μαρμαρα, 2 ή 3 μερες Σάρτη και 1 ή 2 διανυκτερεύσεις 3ο πόδι. Απλα επειδή για παραλία μας βλέπω μόνο Αμμουλιανη και γυρω νησακια,γιατί οι παραλίες στο 3ο πόδι δε μου φαίνονται Καλές, σκέφτηκα μήπως να μέναμε Αμμουλιανη, ωστε να γλιτώσω τον κόπο του πήγαινε έλα τα εξοδα 2 ατόμων και αυτοκινήτου 2 σερί μέρες και το άγχος τιυ να προλαβω το τελευταίο φέρι μποτ για τρυπητη.
Απλα έτσι δε θα δω στην ουσία 3ο ποδι. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.278
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
και την τελευταία μέρα πας Χαλκιδική-Αθήνα ?
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
και την τελευταία μέρα πας Χαλκιδική-Αθήνα ?
Ναι αλλά μετά το check out από το κατάλυμα, δε θα γυρίσουμε αμέσως Αθηνα. Λογικα θα πάμε για μια τελευταία βουτιά ή θα δούμε κάτι ακομα που δεν έχουμε δει και Μαλλον απόγευμα θα γυρίσουμε Αθήνα
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.278
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ναι αλλά μετά το check out από το κατάλυμα, δε θα γυρίσουμε αμέσως Αθηνα. Λογικα θα πάμε για μια τελευταία βουτιά ή θα δούμε κάτι ακομα που δεν έχουμε δει και Μαλλον απόγευμα θα γυρίσουμε Αθήνα
Εφόσον αυτό είναι το πρόγραμμα σου τότε καλύτερα είναι να μην διανυκτερεύσεις το τελευταίο σου βράδυ στην Αμμουλιανή.Μία πρόταση μου είναι να φύγεις πρωί από την Σάρτη και σε 2,5 περίπου ώρες θα είσαι στην Αμμουλιανή.Εχεις όλη τη μέρα δικιά σου για το νησί,διανυκτέρευση εκεί.Την άλλη μέρα νοικιάζεις τη βάρκα για τα Δρένια,επιστρέφεις κάποια στιγμή το απόγευμα,περνάς απέναντι και διανυκτερεύεις στην Ιερισσό.Την τελευταία σου μέρα βουτιά στα Κακούδια και από εκεί φεύγεις για Στρατώνι-Ολυμπιάδα-Σταυρό και βγαίνεις κατευθείαν στην Εγνατία οδό,πιο εύκολη επιστροφή για κάποιον που θα συνεχίσει μέχρι Αθήνα.
Απλα έτσι δε θα δω στην ουσία 3ο ποδι.
Το 3ο πόδι είναι το Αγιον Ορος.Η περιοχή που σε ενδιαφέρει είναι η λεγόμενη Προαθωνική.Εχει αρκετές καλές παραλίες (Ακτή Σαλονικιού,Κάμπος,Ντεβελίκι,Ξηροπόταμος,Τρίμη,Κουμίτσα) και αυτές που ήδη ξέρεις.Εσύ δεν μπορείς να τις δεις όλες,να ξέρεις πάντως ότι θα πας στις καλύτερες.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Το 3ο πόδι είναι το Αγιον Ορος.
ναι φυσικά , το ξέρω. οταν ελεγα " Απλα έτσι δε θα δω στην ουσία 3ο ποδι. " εννοούσα Ιερισσο,Ουρανουπολη,Νεα Ροδα κτλ , όχι το Αγιο Όρος.

οπως και να εχει εχω μαζεψει εξαιρετικες πληροφοριες ολες αυτες τις μερες κι ελπιζω να τις αξιοποιησω καταλληλα :xalara: :cool: :haha: :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom