Χαλκιδικη - 2° Ποδι

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλησπερα ...κατ αρχας να σου πω οτι ειμαι φανατικος της σιθωνιας. πιστευω οτι εχει φανταστικες θαλασσες με αμμο και ειδικα για παιδια...οσο αφορα τον αρμενιστη θα σου πω οτι για μενα ειναι ενα μερος απο την καρδια μου ..τον αποκαλω το χωριο μου .τα τελευταια χρονια μενω συκια λογω οτι εχει η συζυγος πατρικο εκει και βολευομαστε.τις παραλιες τις γνωριζω ολες αριστα.θα σου προτεινα να κανεις μια βολτα την κυριακη και να διαλεξεις εσυ ..απλα θα σου πω οτι στην μεγαλη παραλια της συκιας - παροτι εχει πολλα καταλυμματα -- να την αποφυγεις ....
αυτα για αρχη .....γιωργος :roll::roll::roll:
ισως σε βοηθήσει και αυτό να παρεις μερικές ιδέες
http://www.travelstories.gr/%EC%E1%...E1%EB%EA%E9%E4%E9%EA%E7+%F3%E9%E8%F9%ED%DF%E1
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνώ και εγώ με τη συμβουλή της Ελένης. Οχι Πόρτο Κουφό. Ειναι ενδιαφέρον λιμανάκι, αλλά από θάλασσα δε λέει. Αν σε πιάσει να στρίψεις και να βρεθείς στη δυτι΄κή πλευρά της Σιθωνίας, δίπλα από το Πόρτο Κουφό είναι η Τορώνη η οποία έχει ολες τις ανέσεις και μια υπέροχη παραλία με πολλά καταλύμματα.
 

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
πραγματικα αυτο το νησακι δεν ηξερα καν οτι υπαρχει, και απο οτι φαινεται δειχνει πολυ καλη επιλογη. ευχαριστω... και παω τρεχοντας για σχετικες πληροφοριες!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μια και αναφέρεται συνέχεια το πορτο κουφό εχω να προτείνω που να μην παει καποιος για φαγητό και ιδιαίτερα μην κανει το λάθος και ζητήσει καμιά special γαριδομακαρονάδα !!!!

YΓ. υπάρχει και φωτόντοκουμέντο

μόνο με pm το όνομα όμως
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η παραλία της Αμμουλιανής, ονόματι Αλυκές, είναι εξαιρετικής απόλαυσης...

Οι Αλυκές, που βρίσκονται στην πίσω μεριά του νησιού ακριβώς απέναντι από την Ουρανούπολη, αποτελούν μία από τις πιο ωραίες και μεγάλες παραλίες της Αμμουλιανής. Η λευκή ψιλή άμμος και τα κρυστάλλινα νερά της θα σας μαγέψουν. Είναι οργανωμένη με ομπρέλες, ξαπλώστρες, καντίνα και καφετέρια και εδώ βρίσκεται και το ομώνυμο κάμπινγκ.
ταδε εφη ιν:
kathimerini.gr | Αμμουλιανή: Η μικρή άγνωστη


Συστήνεται ανεπιφύλακτα :cool:

επισης...

μετά την Βουρβουρού και πριν το καμπινγκ του Αρμενιστή, βρίσκεται ενα καμπινγκ ονοματι Ζωγράφου...
Φυσικά δεν ειναι σαν τον αρμενιστή,,, αλλά αν η πολυκοσμία του Αρμενιστή σας τη δώσει,,, ειναι εξαιρετική επιλογή....
Ιδίως εκεινη η παραλία με τα βότσαλα, και οχι η κεντρική του η αμμουδερή, που για να την προσεγγισεις, θα πρεπει να διανυσεις λιγα μετρα πεζώ 2 στην άκρη των βράχων ειναι ολα τα λεφτά...

Και έχει έναααν βυθό για χάζι με τη μάσκα...
το κάτι άλλο...:clap:
 

gabriel

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Την Αμμουλιανή τη συνιστώ κι εγώ ανεπιφύλακτα!!!
Κορυφαίες παραλίες, πεντακάθαρα νερά, υπέροχο τοπίο.
Ο,τι πρέπει για οικογενειακές διακοπές και όχι μόνο...
Οι Αλυκές είναι η πιο τουριστική και φασαριόζικη παραλία του νησιού.Είναι πολύ ρηχή.
Όχι ότι είναι άσχημη αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες, όσο περισσότερο προχωράς.
Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, το νησί διαθέτει οργανωμένο camping, σε πολύ ωραία τοποθεσία.


Φυσικά και το δεύτερο πόδι είναι πολύ καλή επιλογή με εξαιρετικές παραλίες.
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
μήπως εχετε καποια καλή προταση για φαγητο;συγκεκριμενες ταβερνες κτλ...θα μεινουμε μεταμορφωση αλλα θα κανουμε και πολλες βολτες!!και το φαγητο είναι η αδυναμία μου ;)
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ έχω να προτείνω για φαγητό (φοβερά ψαράκια, καλαμαράκια και όλα τα σχετικά!) τον "ΖΟΡΜΠΑ" ο οποίος είναι γενικά πολύ γνωστός στους παραθεριστές αλλά επειδή όλες τις φορές έχω πάει με παρέα δεν είμαι σίγουρη για το μέρος ... Νομίζω όμως ότι είναι στην παραλία Συκιάς! Θα μάθω όμως άμεσα και αν κάνω λάθος θα το διορθώσω. Αξίζει πολύ πάντως! Καλά να περάσετε!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια χαρα παιδια! Απο διαμονη στο 2ο ποδι Χαλκιδικης ποιο χωριο να διαλεξω ? Αν υπαρχει καμια οικονομικη προταση για ενοικιαζομενα δωματια ή ξενοδοχειο ειναι ευπροσδεκτη.....:)
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
μήπως εχετε καποια καλή προταση για φαγητο;συγκεκριμενες ταβερνες κτλ...θα μεινουμε μεταμορφωση αλλα θα κανουμε και πολλες βολτες!!και το φαγητο είναι η αδυναμία μου ;)
Ανεπιφύλακτα σου συστήνω την ψαροταβέρνα Τόνης.
Αμέσως μετά το Πόρτο Καράς στα δεξιά στρίβεις προς τα λιμανάκια, έχει ταμπέλες. Πάμε χρόνια τώρα στο Πόρτο Καράς και ένας από τους λόγους είναι η ψαροταβέρνα του Τόνη
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Γεια χαρα παιδια! Απο διαμονη στο 2ο ποδι Χαλκιδικης ποιο χωριο να διαλεξω ? Αν υπαρχει καμια οικονομικη προταση για ενοικιαζομενα δωματια ή ξενοδοχειο ειναι ευπροσδεκτη.....:)

Αυτή την απορία έχω κ εγώ! Αν τελικά πήγες κ έχεις να προτίνεις κάτι είναι ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ πολυ! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.703
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom