Χαμενες αποσκευες..

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση;Τη δευτερα ηλθα απο παρισι με AEGEAN (ναι ναι θα γραψω εντυπωσεις) και οσο και να σας κανει εντυπωση χαθηκαν κατι λιγοτερο απο τις μισες βαλιτσες του αεροπλανου (προσωπικα ειδα πανω απο 10 ατομα να κανουν αιτηση και μαλλον ηταν πολλοι περισσοτεροι.Απο οτι μας ειπαν εφταιγαν οι ιμαντες στο παρισι (οντως πρεπει να υπηρχε σχετικο προβλημα το παρατηρησα και εγω αφου απο το ενα τσεκ ιν μας εστελναν να φορτωσουμε τις βαλιτσες σε αλλο.)Τελος παντων μετα απο δυο ημερες κανενα νεο (επεσα και στην απεργια) προσπαθω επανειλημμενα να επικοινωνησω με το τηλεφωνο που μου εδωσαν στο αεροδρομιο αλλα τιποτα.Που μπορω να απευθυνθω? Δικαιουμαι αποζημιωση για την καθυστερηση και αν ναι ποσο (για AEGEAN παντα μιλαω)>
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
παιδιά θα ταξιδέψω τον Αυγουστο από Μόναχο για Γκέτεμποργκ μέσω Κοπενχάγης με SAS. Κάπου διάβασα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει μια τάση στο να χάνονται εύκολα οι βαλίτσες των επιβατών. Έχει ταξιδέψει κάνεις με αυτήν την εταιρεία για να μου πει εντυπώσεις? Σε περίπτωση που χάσει κάποιος την βαλίτσα του τι διαδικασίες χρειάζονται??
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Να πω και εγω τον πόνο μου !!πτηση με Alitalia μέσο Ρώμης !3 φορές μου έχασαν την
Βαλίτσα στην Ρώμη κατακαλόκαιρο !την πρώτη φορά ειδικά πήγαινα γαμήλιο ταξίδι 20 μέρες και είχα τα πάντα στην βαλίτσα όλα μου τα ρούχα μια βίντεο κάμερα καινούργια ένα ρολόι Rolex ,ευτυχώς ήρθε το πρωι αλλα η πρώτη μέρα του ταξιδιού μου ήταν δραματική απο την αγωνία άμα παραλάβω την βαλίτσα ,στης επόμενες δυο φορές ήμουν χαλαρος ήξερα ότι θα έρθει την άλλη μέρα !!άμα πετάτε με αλιταλια και έχετε ανταπόκριση σε ένα μικρό σάκο εσώρουχα :))αλλα απαράδεκτο να γίνεται αυτο συνέχεια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φταίει η ΑΖ που έβαλες ή ισχυρίζεσαι ότι έβαλες ένα αντικείμενο αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ στη βαλίτσα σου?
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
North66 said:
Φταίει η ΑΖ που έβαλες ή ισχυρίζεσαι ότι έβαλες ένα αντικείμενο αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ στη βαλίτσα σου?
άλλο είναι το θέμα Ότι η Alitalia χάνει συνέχεια της βαλίτσες αυτο λέω τι δεν κατάλαβες παλλυ ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θέλω να πω ότι και να έχανες τη συγκεκριμένη βαλίτσα δε θα έφταιγε η ΑΖ αλλά εσύ. Άσε που η αποζημίωση θα ήταν ψίχουλα σε σχέση με την αξία των περιεχομένων της. Μάλλον θα έπρεπε να ευγνωμονείς την ΑΖ και όχι να παραπονιέσαι.

In general, checked baggage cannot contain objects such as (for purposes of example only): valuable, fragile, or perishable objects, cash, jewels, precious metals, silverware, computers and their accessories, electronic gadgets or devices for personal use, cameras and photographic equipment, negotiable securities, credit instruments, government securities, stock and bond certificates or other securities, work, business, or commercial documents, passports and other personal identification documents, sample collections, heirlooms, antiques, artisanal or antique products, valuables, works of art, rare books, valuable publications or manuscripts.

(Πηγή http://www.alitalia.com/EN_EN/Images/62-10352Condizioni_Generali_Trasporto_EN.pdf)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλε μάλλον έχεις πολλα κόμπλεξ!!έχω στην δικια μου βαλίτσα θα βάζω ότι θέλω,εδω είναι φόρουμ για ταξίδια και για να λέει ο καθένας την ιστορία του και εγω είπα τι κάνει η αλιταλια,εσύ τώρα άμα είσαι αλλού γράψου στο φόρουμ Α.M
Αν βάζεις ότι θες στη δική σου βαλίτσα, και μετά την παραδίδεις, υπογράφεις μια σύμβαση αερομεταφοράς η οποία έρχεται με όρους, είτε ασχολείσαι με το να τους διαβάσεις είτε όχι. Αν τους έχεις παραβεί, η ευθύνη είναι δική σου. Εν προκειμένω, αν η (όποια) αεροπορική σου χάσει τη βαλίτσα, ακόμα κι εσύ έχεις μέσα χρυσάφι, ας πρόσεχες, θα αποζημιωθείς σύμφωνα με τους όρους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα ο ανθρωπος δεν ζητησε αποζημειωση. Γιατι κολλατε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
Μα ο ανθρωπος δεν ζητησε αποζημειωση. Γιατι κολλατε;
οπως δινει συμβουλες ετσι κανουν και οι αλλοι.
ανωνυμα φυσικα οπως και η ιστορια του. και αποζημιωση υπαρχει,και σημαντικη μαλιστα,κ για καθυστερηση αφιξης αποσκευων. εγω απορω κ με το συνεχεια που ειπε. ποσες φορες δηλ πηρε την εταιρεια κ ποσες φορες τις εχασε? παιρνει ο καθενας φορα κ λεει..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φίλε μάλλον έχεις πολλα κόμπλεξ!!έχω στην δικια μου βαλίτσα θα βάζω ότι θέλω,εδω είναι φόρουμ για ταξίδια και για να λέει ο καθένας την ιστορία του και εγω είπα τι κάνει η αλιταλια,εσύ τώρα άμα είσαι αλλού γράψου στο φόρουμ Α.M
Το εισιτήριό σου έρχεται με συγκεκριμένους όρους για τη μεταφορά των αποσκευών τους όποιους αποδέχεσαι όταν το αγοράζεις και τους οποίους σου παρέθεσα σε προηγούμενο ποστ. Αφού λοιπόν παρενέβεις τους κανόνες και φόρτωσες τη βαλίτσα σου με πολύτιμα αντικείμενα και στο τέλος έστω και με καθυστέρηση την παρέλαβες, θα έπρεπε να είσαι ευγνώμων για την εταιρεία. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Μα ο ανθρωπος δεν ζητησε αποζημειωση. Γιατι κολλατε;
Ο άνθρωπος δεν έγραψε ποστ σχετικά με χαμένες αποσκευές αφού στο τέλος την παρέλαβε και γι' αυτό δε ζήτησε αποζημίωση. Άλλο που από δική του βλακεία (την οποία δεν μπορεί να αντιληφθεί) φόρτωσε τη βαλίτσα με πολύτιμα αντικείμενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο άνθρωπος δεν έγραψε ποστ σχετικά με χαμένες αποσκευές αφού στο τέλος την παρέλαβε και γι' αυτό δε ζήτησε αποζημίωση. Άλλο που από δική του βλακεία (την οποία δεν μπορεί να αντιληφθεί) φόρτωσε τη βαλίτσα με πολύτιμα αντικείμενα.
Κοιταξε να δεις, ο καθενας την περιουσια του την κανει ο,τι θελει. Ειναι καλη η συμβουλη που δινεις, αλλα μεχρι εκει. Τι και πως θα το μεταφερει το αποφασιζει ο ιδιος.
Απο κει και περα ειπε τις εμπειριες του οπως κανει ο καθενας. Ουτε ζητησε χρηματα, ουτε καν εκανε παραπονα, ουτε τιποτα.

Παντως κι η δικια μου γνωμη ειναι πως η εταιρεια πασχει πολυ στο θεμα των αποσκευων και οχι μονο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom