Χαμενες αποσκευες..

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε ξέρω με την IBERIA αλλά με άλλες εταιρείες(νομίζω πως ηταν American Airlines και Lufthansa) 2 φίλες μου που η βαλίτσα τους καθυστέρησε(κάποιες μέρες) να έρθει στο πήγαινε, παραπονέθηκαν στις αντίστοιχες εταιρείες ότι δεν έχουν ρουχα:haha: να βάλουν και έδωσαν στην καθεμία από μία επιταγή των 100 ευρώ για να ψωνίσουν.

Με μία παρόμοια αίτηση ίσως για τα χιλιόμετρα ή για το ότι περιείχε κάτι σημανικό η βαλίτσα που το χρειαζόσασταν άμεσα ίσως μπορέσετε να διεκδικήσετε κι εσείς κάποια χρήματα. Καλή τύχη!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Έτυχε τό ίδιο στή γυναίκα μου πριν απο πολλά χρόνια,με άλλη εταιρεία όμως ... Στην αρχή,η απάντηση ήταν ότι έπρεπε η ίδια να παει στο αεροδρόμιο οταν με το καλο θα βρεθεί. Μετα απο πολλά παράπονα της , λογω απόστασης,τελικα την έστειλαν στό σπίτι της. Δεν γνωρίζω αλλά υποθέτω ότι είναι υποχρεωμένοι νά στην παραδώσουν εκεί πού θα είσαι. Τι λέτε οι υπόλοιποι;
 

Paris81

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Και εγώ έχασα βαλίτσα πέρσι με Air France μου την έφεραν στο σπίτι 2 μέρες μετά!
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Και εγώ έχασα βαλίτσα πέρσι με Air France μου την έφεραν στο σπίτι 2 μέρες μετά!
Δεν ξέρω για την Air France αλλά η Vueling το μόνο που θα μου κάνει, από οτι μου είπαν, είναι να μου την στείλουν στο αεροδρόμιο του προορισμού μου (Άκτιο)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πριν δύο χρόνια σε πτήση της Αλιταλια από Παρισι για Θεσσαλονίκη μέσω Ρωμης με ειδοποίησαν με το που προσγειώθηκαμε στη Ρωμη ότι η αποσκευή έμεινε Παρισι. Την επόμενη μέρα το πρωί στις 9 ή αποσκευή μου παραδοθηκε στο σπίτι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω για την Air France αλλά η Vueling το μόνο που θα μου κάνει, από οτι μου είπαν, είναι να μου την στείλουν στο αεροδρόμιο του προορισμού μου (Άκτιο)
Δυστυχως οτι πληρωνεις παιρνεις. Αλλο low cost, Vueling άλλο Air France.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Η βαλίτσα τελικά βρέθηκε και μεταφέρθηκε στο αεροδρόμιο της Πρέβεζας όπου την παρέλαβα με αλλοιωμένα φυσικά τα αναλώσιμα σουβενίρ (τυριά γκούντα και σοκολάτες από Μπρίζ) αξίας 70€.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα στο φόρουμ..

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα γεγονός που μας συναιβει πρόσφατα !

Συγκεκριμένα τη Κυριακή 11/3 πετούσαμε τέσσερα άτομα από Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη με πτήση της Wizz Air. Αφού φτάσαμε κ πήγαμε να ρωτήσουμε για τη πύλ, μας είπαν ότι πρέπει να τρία από τα τέσσερα άτομα να μην πάρουν μαζί τους στο αεροπλάνο τις χειραποσκευές διότι το αεροπλάνο ήταν γεμάτο. Μόνο εγώ είχα αγοράσει wizz priority όποτε αναγκαστικά τα υπόλοιπα τρία άτομα παρέδωσαν τις χειραποσκευές μετά τον πρώτο έλεγχο κ τα απαραίτητα «χαρτάκια» στον επόμενο έλεγχο στη κυλιόμενη !

Προσγειωθήκαμε Βουδαπέστη ,
Απολαμβάνοντας έναν υπέροχο ήλιο ! Κ ενώ περιμέναμε τις αποσκευές μας στα κυλιόμενα αυτές δεν εμφανίστηκαν ποτέ ...
Αμέσως κατευθυνθήκαμε στους υπεύθυνους , οι οποίο μας ενημέρωσαν ότι το αεροπλάνο ήταν άδειο . Δε βγάζαμε άκρη γενικότερα ,
Ειχαμε τα χαρτάκια , κάναμε report πήραμε αναφορές ! Μας ενημέρωσαν ότι ακόμα κ αν έβρισκαν τος βαλίτσες επειδή είναι low cost εταιρία δε συνεργάζονται με άλλες κ ότι οι αποσκευές θα έρχονταν με την επόμενη πτήση που ήταν Τετάρτη κ ημέρα επιστροφής για εμάς ! Προφανώς τρελάθηκαμε μεγάλο σοκ ... ούτε εσώρουχο δεν είχαν τα παιδιά !! Κ δε βγάζαμε κ άκρη με τις υπεύθυνες , οι οποίες δε μπορούσαν να μιλήσουν τηλεφωνικως με Θεσσαλονίκη να μας πουν ότι τουλάχιστον ειναι εκεί ασφαλης .. Παρά μόνο μέσω συστήματος !

Περνάμε συνέχεια τηλέφωνα στη Swiss support! Τίποτα ...

Στείλαμε κάποιον γνωστό μας τελικά όπου βρήκε τις αποσκευές μας στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης κ μάλιστα «του την είπαν» κιόλας γιατί «φυγαμε χωρις τις αποσκευές μας « Ελεοσω!!! κ προτειναν να τις πάρει ο γνωστούς μας .. εάν είναι δυνατόν !!! Κ βέβαια αρνήθηκε ..

Κ τελικά εκεί που αγοράσαμε κάποια βασικά πράγματα .. Δευτέρα βράδυ μας παίρνουν τηλεφωνο ότι οι αποσκευές μας θα είναι αργά τη νύχτα στο ξενοδοχείο μας ! Κ όντως ήρθαν ..

Σήμερα που προσγειωθήκαμε βρήκαμε έναν υπάλληλο στη swiss support δεν ήξερε τι να μας πει γενικότερα .. πέρα από μισόλογα κ βλακείες νας είπε να επικοινωνήσουμε με την εταιρία!

Πρώτη φορά πετάω με αυτήν την έταιρεια .. δεν έχω καταλάβει ποιος φταίει .. θέλω μόνο να μάθω τι κινήσεις πρέπει να κάνω .. εάν δικαιούμαστε κάποια αποζημίωση .. κάναμε καποία ψώνια από εκεί ρούχα κτλ κ έχουμε κρατήσει αποδείξεις !! Τρεις μέρες ταξίδι και τις δυο τα παιδιά δεν είχαν τίποτα μαζί τους !!

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά πραγματικά δε βγάλαμε άκρη ...
 
Last edited:

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπερα. Χθες το βράδυ γύρισα από ταξίδι στο Σικάγο. Φτάνοντας στο Ελ. Βενιζέλος διαπίστωσα ότι η μία από τις τρεις αποσκευές μου έλειπε. Πήγα αμέσως στο γραφείο lost and found, έκανα τη δήλωση, μου έδωσε ένα αποδεικτικό και έφυγα. Ταξίδεψα με turkish airlines και τις βαλίτσες τις παρέδωσα στο Σικάγο και μου είπαν ότι θα τις παραλάβω στην Αθήνα. Η ανταπόκριση ήταν στην Κωνσταντινούπολη όπου και μάλλον εκεί έγινε η ζημιά. Σήμερα επικοινώνησα με το γραφείο στην Ελλάδα αλλά δεν είχαν κάποιο αποτέλεσμα. Εντωμεταξύ η βαλιτσα ήταν γεμάτη με δώρα (ρούχα, αναμνηστικά, παπούτσια κλπ). Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ή εφόσον δεν υπήρξε κάτι σήμερα είναι αδύνατο; Πιο πολύ με ανησυχεί ότι η ανταπόκριση ήταν στο Ατατούρκ όπου γινόταν ένας χαμός. Σε περίπτωση που δεν βρεθεί ποια οδό πρέπει να ακολουθήσω;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Αν και δε λεω τιποτα ουσιωδες αλλα αυτονοητο που ισως ξερεις ηδη, μπες στο συνδεσμο αυτο και δημιουργησε μια αναφορα για χαμενη αποσκευη. Κριμα γιατι ακομα και αν σε αποζημιωσουν τα δωρα που πηρες κτλ συνηθως δεν αναπληρωνονται. Καλη τυχη!

http://www4.thy.com/baggage/?lang=en
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα. Σχεδόν ένα μήνα μετά, η βαλίτσα δεν έχει βρεθεί και η Turkish επικοινώνησε μαζί μου και μου προσφέρει 300 δολάρια ως αποζημίωση.

Αν σκεφτούμε ότι μόνο η ίδια η βαλίτσα κόστιζε 120 ευρώ, θεωρώ ότι τα 300 δολάρια είναι πολύ λίγα. Σε περίπτωση που αρνηθώ την προσφορά τι γίνεται; Εξετάζεται ξανά η υπόθεση μου ή απλά χάνω την αποζημίωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom