Χαμενες αποσκευες..

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Υπολογιζω ειτε 1 ευρω παραπανω την εβδομαδα για υγρα ειτε 10 ευρω εξτρα για ημερησιους. Σταγονα στον ωκεανο των εξοδων του ταξιδιου :p
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Φακους δε φοράω αλλά αν έχεις μόνο μεγάλο μπουκάλι (από φίλη ξέρω ότι είναι πιο οικονομικό) μπορείς να το πάρεις μόνο με παραδοτέα. :eek:
Σε ένα μικρό μπουκαλάκι (πουλιούνται ευρέως στην αγορά) βάζεις υγρό φακών και το μεγάλο μπουκάλι το βάζεις στη παραδοτεα αποσκευή. Για όλα υπάρχουν λύσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Σε ένα μικρό μπουκαλάκι (πουλιούνται ευρέως στην αγορά) βάζεις υγρό φακών και το μεγάλο μπουκάλι το βάζεις στη παραδοτεα αποσκευή. Για όλα υπάρχουν λύσεις.
Αυτο το εκανα προ 10 ετιας. Τωρα απολαμβανω την ευκολια 3 μπουκαλακια των 80 ml με 6 ευρω συνολικα απο μεγαλο καταστημα :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή το κοιτούσαμε η διαφορά προφανώς δεν ήταν ένα ευρώ, ξαναλέω σε φαρμακεία του Βελγίου. Επίσης δε νομίζω ότι είναι κανείς υποχρεωμένος να πράξει αναλόγως, πρόβλημα της εταιρείας να το αποζημιώσει (ενημερωτικά, το υγρό θεωρείται είδος πρώτης ανάγκης τελικά :haha: ).

Με πήραν τηλέφωνο, ενώ μου το στέλνουν Σάββατο, επειδή φτάνει σε αυτούς Παρασκευή, μετράνε 2 μέρες και όχι 3. Κάπου στη μέση η αλήθεια αλλά τέλοσπαντων. Επομένως δικαιούμαι μέχρι και 80 ευρώ. Έχω ξεκινήσει ήδη τη λίστα με τα ψώνια (δεν είναι και μεγάλη με τέτοιο ποσό).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτο το εκανα προ 10 ετιας. Τωρα απολαμβανω την ευκολια 3 μπουκαλακια των 80 ml με 6 ευρω απο διεθνη αλυσιδα :)
Ο καθένας όπως επιθυμει και βολεύεται :)
Επισης όποιος φοράει φακούς έχει και αντίστοιχα γυαλιά. Δεν νομίζω κανένας να βάζει τα γυαλιά οράσεως στη παραδοτεα αποσκευή.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτο το εκανα προ 10 ετιας. Τωρα απολαμβανω την ευκολια 3 μπουκαλακια των 80 ml με 6 ευρω συνολικα απο μεγαλο καταστημα :)
Η λύση μάλλον είναι η φίλη να τα προμηθευτεί όταν θα έρθει Ελλάδα απ'ότι καταλαβαίνω...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ! Παρέδωσα τη βαλίτσα μου στη Μαδρίτη και δεν έφτασε ποτέ Θεσσαλονίκη.
Μου είπαν πως ίσως έφτανε χθες τα μεσάνυχτα, αλλά ακόμη δε με έχουν πάρει τηλέφωνο. Δεν είχα κάτι τρελής αξίας, αλλά είχα φαγώσιμα δωράκια (τα οποία θα χαλάσουν) και όλα μου τα ρούχα εκτός από ένα φόρεμα και παπούτσια. Και μου κανε εντύπωση πως, επειδή είναι σάκος και όχι βαλίτσα κανονική, δε με έστειλαν να την κάνω ειδική συσκευασία όπως κάνουν συνεχώς σε όλα τα αεροδρόμια μέχρι τώρα. Μου είπαν να κάνω λίγη υπομονή και ότι πολύ δύσκολο να χαθεί τελείως, αλλά αν δεν έρθει σήμερα θα αναγκαστώ να βγω για ψώνια :haha:
Χαχα, και με τη νίκη!! :clap:
Το δικό μου το backpack είναι εγκλωβισμένο στην Κωνσταντινούπολη λόγω καραντίνας από τον Μάρτιο όταν αναγκάστηκα να αναχωρήσω αιφνιδίως από το Δελχί λόγω κορονοϊού, δύο ωρες πριν κλείσει το εκεί αεροδρόμιο. Κατά την πτήση μου μέσω Ομάν προς Κωνσταντινούπολη, ο Ερντογάν έκλεισε τα σύνορα για 40κάτι εθνικότητες, μέσα σε αυτές και οι Ελληνες. Έτσι, εγώ εγκλωβίστηκα στα τράνσιτ του Ατατούρκ ενα 24ωρό ενώ η βαλίτσα πέρασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την πάρω. Όταν τελικά έφτασα Αθηνα , η Goldair Handling την βρήκε στο σύστημα και την δήλωσε για να έρθει με την επόμενη πτήση Ελλάδα, η οποία δεν έγινε ποτέ γιατί με το που έφτασα Ελλάδα, η Ελληνική κυβέρνηση έβγαλε ανακοίνωση ότι σταματάνε όλες οι πτήσεις με Τουρκία.

Τόσους μήνες μετά, δεν περιμένω και πολλά. Ούτε πιστεύω ότι δικαιούμαι κάποια αποζημίωση διότι όλο αυτό έγινε λόγω κορονοϊού.

Γκουντ λακ που λένε και στο χωριό μου! :haha:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Χαχα, και με τη νίκη!! :clap:
Το δικό μου το backpack είναι εγκλωβισμένο στην Κωνσταντινούπολη λόγω καραντίνας από τον Μάρτιο όταν αναγκάστηκα να αναχωρήσω αιφνιδίως από το Δελχί λόγω κορονοϊού, δύο ωρες πριν κλείσει το εκεί αεροδρόμιο. Κατά την πτήση μου μέσω Ομάν προς Κωνσταντινούπολη, ο Ερντογάν έκλεισε τα σύνορα για 40κάτι εθνικότητες, μέσα σε αυτές και οι Ελληνες. Έτσι, εγώ εγκλωβίστηκα στα τράνσιτ του Ατατούρκ ενα 24ωρό ενώ η βαλίτσα πέρασε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την πάρω. Όταν τελικά έφτασα Αθηνα , η Goldair Handling την βρήκε στο σύστημα και την δήλωσε για να έρθει με την επόμενη πτήση Ελλάδα, η οποία δεν έγινε ποτέ γιατί με το που έφτασα Ελλάδα, η Ελληνική κυβέρνηση έβγαλε ανακοίνωση ότι σταματάνε όλες οι πτήσεις με Τουρκία.

Τόσους μήνες μετά, δεν περιμένω και πολλά. Ούτε πιστεύω ότι δικαιούμαι κάποια αποζημίωση διότι όλο αυτό έγινε λόγω κορονοϊού.

Γκουντ λακ που λένε και στο χωριό μου! :haha:
Εντυπωσιακό!! Είσαι ο ορισμός της ατυχίας! Ελπίζω το μπακπακ να το πάρεις, αν και μάλλον έχεις συμφιλιωθεί με την απώλεια!

Κατα τ'άλλα μόλις γύρισα από τις αγορές μου. Μου λεγε η υπάλληλος "έχουμε και αυτό το σχέδιο, αλλά βγαίνει λίγο πιο ακριβό". Της έλεγα "α, δε με ενδιαφέρουν τα χρήματα, δειξ'το μου".
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Και μόλις με πήραν να μου πουν πως η βαλίτσα είναι ακόμη στη Μαδρίτη και θα έρθει την Παρασκευή βράδυ Θεσσαλονίκη και το Σάββατο το πρωί Τρίκαλα. Μου είπαν για όποιο παράπονο, να στείλω μήνυμα στην Aegean. Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και σκέφτομαι να τους στείλω μέηλ ή να τους πάρω τηλέφωνο και να τους ζητήσω έστω μια μικρή αποζημίωση για να αγοράσω πράγματα που χρειάζομαι (όπως ρούχα, σαμπουαν κλπ). Από τη μία ντρέπομαι, από την άλλη δικό τους πρόβλημα που μου ξέχασαν τη βαλίτσα. Έχει καμία/κανείς ανάλογη εμπειρία;
Χθες ήταν να φτάσει η βαλίτσα μου Τρίκαλα. Ωστόσο το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι το απόγευμα θα είναι Θεσσαλονίκη και ότι θα έρθει Τρίκαλα τη Δευτέρα το πρωί με το ΚΤΕΛ και θα με πάρουν τηλέφωνο να πάω να την πάρω (από το ΚΤΕΛ). Όταν έφτασε η βαλίτσα στη Θεσσαλονίκη έσπευσαν να μου στείλουν ηλ. μήνυμα να με ενημερώσουν ότι η βαλίτσα έχει φτάσει στον προορισμό της. Έκανα σήμερα αίτηση για αποζημίωση βασικών αναγκών παρέχοντας τις σχετικές αποδείξεις, τονίζοντας ότι η βαλίτσα είναι ήδη 4 24ωρα μακριά μου και άρα δικαιούμαι τη σχετική αποζημίωση, άσχετα που έλαβα μήνυμα ότι έχει φτάσει και ότι αν καθυστερήσει κι άλλο, θα ψωνίσω κι άλλο και θα τους ξαναχρεώσω. Είμαι σε αναμονή απάντησης.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Χθες ήταν να φτάσει η βαλίτσα μου Τρίκαλα. Ωστόσο το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι το απόγευμα θα είναι Θεσσαλονίκη και ότι θα έρθει Τρίκαλα τη Δευτέρα το πρωί με το ΚΤΕΛ και θα με πάρουν τηλέφωνο να πάω να την πάρω (από το ΚΤΕΛ). Όταν έφτασε η βαλίτσα στη Θεσσαλονίκη έσπευσαν να μου στείλουν ηλ. μήνυμα να με ενημερώσουν ότι η βαλίτσα έχει φτάσει στον προορισμό της. Έκανα σήμερα αίτηση για αποζημίωση βασικών αναγκών παρέχοντας τις σχετικές αποδείξεις, τονίζοντας ότι η βαλίτσα είναι ήδη 4 24ωρα μακριά μου και άρα δικαιούμαι τη σχετική αποζημίωση, άσχετα που έλαβα μήνυμα ότι έχει φτάσει και ότι αν καθυστερήσει κι άλλο, θα ψωνίσω κι άλλο και θα τους ξαναχρεώσω. Είμαι σε αναμονή απάντησης.
Εν τέλει η βαλίτσα έφτασε την προηγούμενη Δευτέρα και την παρέλαβα από τα ΚΤΕΛ. Απάντηση για την αίτηση για αποζημίωση δεν έχω λάβει, παρ'όλο που μου είχαν πεί πως η υπόθεσή μου είναι ήδη ανοιχτή και θα λάβω άμεσα απάντηση. Επίσης δεν απαντάνε και στα τηλέφωνά μου, έχω πάρει άπειρες φορές σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, κάθε φορά περιμένω περίπου 10 λεπτά και μετά μου το κλείνουν. Πού αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Έμπα στην σελίδα τους στο φβ.Στείλε μήνυμα στο μέσεντζερ και θα σου απαντήσουν
σε κανα δυό μέρες.Εναλλακτικά προσπάθησε πρωί πρωί στο τηλέφωνο.Αν τους πιάσεις,
πάρε λαχείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom