Χαμενες αποσκευες..

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και ναι! Σήμερα, μετά από 11 μήνες επέστρεψαν το σακίδιο μου στο σπίτι μου απευθείας!!
Από περιέργεια: τόσο καιρό δεν είχες ζητήσει ή δε σου προσφέρθηκε αποζημίωση; Ή ζήτησες, πήρες αλλά η εταιρεία συνέχιζε να ψάχνει την αποσκευή;

Y.Γ. Τώρα διάβασα ότι δεν μπορούσαν να τη στείλουν λόγω απαγόρευσης πτήσεων.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
' Αθικτο; Με όλα τα πράγματα;Πάντως πρέπει να είναι ρεκόρ...
Και όμως ναι, άθικτο!!! Ε το αξίζω ένα βραβείο για την πιο μακροχρόνια επιστροφή βαλίτσας! :haha: Σκεψου επρεπε να γίνει επιπλέον επικοινωνία μεταξύ των γραφείων της Goldair H. με έξτρα αποδεικτικά , γιατί το περιστατικό είχε "χαθεί" από τα πρακτικά της εταιρείας λόγω της μεγάλης διάρκειας από τότε που συνέβη.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Τι "απευθείας";! Παίζει να έχει ταξιδέψει περισσότερο κι από σένα όλο αυτό το διάστημα :haha:
Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Εννοούσα ότι χτες που με πήραν τηλέφωνο από το Βενιζέλος μόλις έφτασε, με ενημέρωσαν ότι θα την παραλάβω σήμερα από το αεροδρόμιο των Χανίων . Αλλά τελικά σημερα με ενημέρωσαν ότι θα μου την φέρουν στο σπίτι μου!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Από περιέργεια: τόσο καιρό δεν είχες ζητήσει ή δε σου προσφέρθηκε αποζημίωση; Ή ζήτησες, πήρες αλλά η εταιρεία συνέχιζε να ψάχνει την αποσκευή;

Y.Γ. Τώρα διάβασα ότι δεν μπορούσαν να τη στείλουν λόγω απαγόρευσης πτήσεων.
Ναι ναι λόγω των απαγορεύσεων ηταν το πρόβλημα. Οι Cargo πτήσεις γίνονται κανονικά αλλά μπορούν να στειλουν βαλίτσες μόνο με εμπορικές πτήσεις. Μετά από προσπάθιες κατάφεραν και την έβαλαν σε cargo πτήση.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα. Εγώ γύρισα από Μαδρίτη μέσω Μονάχου την Πέμπτη αλλα η βαλίτσα μου πηγε μια βόλτα στην Στοκχόλμη.

Απο το tracking της Lufthansa ειδα οτι ήρθε απο Στοκχολμη χθες το βραδυ στο Ελ. Βενιζέλος αλλα δεν έχω καμια ειδοποίηση για το ποτε θα μου τη φέρουν στο σπίτι (δήλωσα ηλεκτρονικά διεύθυνση).

Έλπιζα οτι σήμερα θα την είχα. Αλλά τίποτα.

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες ημέρες χρειάζονται για να γίνουν οι παραδόσεις στα σπίτια;
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπερα. Εγώ γύρισα από Μαδρίτη μέσω Μονάχου την Πέμπτη αλλα η βαλίτσα μου πηγε μια βόλτα στην Στοκχόλμη.

Απο το tracking της Lufthansa ειδα οτι ήρθε απο Στοκχολμη χθες το βραδυ στο Ελ. Βενιζέλος αλλα δεν έχω καμια ειδοποίηση για το ποτε θα μου τη φέρουν στο σπίτι (δήλωσα ηλεκτρονικά διεύθυνση).

Έλπιζα οτι σήμερα θα την είχα. Αλλά τίποτα.

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες ημέρες χρειάζονται για να γίνουν οι παραδόσεις στα σπίτια;
Τα νεύρα μου! Ακόμη να έρθει η βαλίτσα μου. Στο tracking γράφει ακόμη το ίδιο πράγμα (ότι θα ερχόταν από Στοκχόλμη την Παρασκευή). Η Lufthansa με παρέπεμψε στην Goldair Handling, μία ώρα είμαι στην αναμονή του τηλεφωνικού τους κέντρου και ακόμη να το σηκώσουν. Έστειλα και mail και περιμένω.

Ξαναεπικοινώνησα με τη Lufthansa για να διαμαρτυρηθώ και μου είπαν ότι δεν έχουν καμία πρόσβαση και με κανένα τρόπο να έρθουν σε επαφή με την Goldair Handling.

Τί άλλο να κάνω;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τη βοηθεια σας. Η ανηψια μου 23 χρονων ταξιδεψε το Σαββατο απο Θεσ/νικη για τη Ρουαντα -Κιγκαλι μεσω Αθηνας και Καιρου.Για να μη σας μπερδευω ξεκινησε απο Θεσ/νικη με Aegean με παραδοτεα βαλιτσα .Εφτασε Αθηνα και με Aigyptair πηγε Καιρο και μετα Κιγκαλι. Εκει λοιπον δεν βρηκε τη βαλιτσα της και αρχισε η περπετεια. Η Aegean τα ριχνει στην Aigypt air και η Agyptair δεν ξερει τι γινεται. Τελικα μετα απο χιλια τηλεφωνα εμαθε οτι η βαλιτσα δεν ταξιδεψε μαζι της για Καιρο. Αρα η Aegean δεν τη φορτωσε. Η Aegean λεει οτι ισως ειναι καπου στο αεροδρομιο. Δεν εχει ομως λεει προσωπικο και ΘΑ ψαξουν καποτε. Ειναι φοιτητρια ιατρικης και πηγε με ενα προγραμμα για ενα μηνα σε ενα νοσοκομειο. Το παιδι δεν εχει τα ρουχα της, δεν ξερει κανενα, προσπαθουν αλλα παιδια να τη βοηθησουν και το κυριοτερο εχει μεσα στη βαλιτσα και φαρμακα. Θα σας παρακαλουσα λοιπον εαν γνωριζεται καποια διαδικασια η τροπο ωστε να κινητοποιηθει η Aegean και να ψαξει στο αεροδρομιο να μας ενημερωσετε. Δυστυχως ζω Θεσσαλονικη και δεν μπορω να παω. Ευχαριστω πολυ Παντα το forum με εχει βοηθησει πολυ στα ταξιδια μου , στα χαρουμενα. Ελπιζω και τωρα να βρω λυση. Ευχαριστω και παλι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Αν είναι σίγουρο ότι η βαλίτσα δεν έφυγε από Αθήνα/Βενιζέλος τότε είναι ευθύνη της Aegean.Προς το παρόν συνεχή τηλέφωνα(και mail) για να τα έχετε και γραπτά για καταγγελία αργότερα στις αρχές.Στο μεταξύ η ανιψιά να μαζεύει αποδείξεις για ότι έξοδο(ρούχα,φάρμακα) αγοράσει εκαί και μέχρι να πάει η βαλίτσα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επειδη αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τη βαλιτσα μου η οποία από τη Μαδρίτη βρέθηκε στη Στοκχόλμη αντί να επιστρέψει μαζί μου στην Αθηνα η αεροπορική εταιρία (Lufthansa στη δική μου περίπτωση) μου δήλωσε οτι υπεύθυνη είναι αποκλειστικά η εταιρία διαχείρισης αποσκευών στο αεροδρόμιο. Η Lufthansa συνεργάζεται με την Goldair Handling στο Ελ. Βενιζέλος.

Οπότε προτείνω να επικοινωνήσεις με την αντίστοιχη εταιρία που συνεργάζεται με την Aegean.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Σωστό και αυτό αλλά την τελική ευθύνη για την βαλίτσα την έχει η αεροπορική,απο αυτήν αγόρασε εισιτήριο ο επιβάτης.Εντάξει και η επικοινωνία με την εταιρεία διαχείρισης αποσκευών για να γίνει η παράδοση αλλά και οι αεροπορικές έχουν ευθύνες και αυτές θα αποζημιώσουν αν δεν έρθουν οι βαλίτσες.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Αν είναι σίγουρο ότι η βαλίτσα δεν έφυγε από Αθήνα/Βενιζέλος τότε είναι ευθύνη της Aegean.Προς το παρόν συνεχή τηλέφωνα(και mail) για να τα έχετε και γραπτά για καταγγελία αργότερα στις αρχές.Στο μεταξύ η ανιψιά να μαζεύει αποδείξεις για ότι έξοδο(ρούχα,φάρμακα) αγοράσει εκαί και μέχρι να πάει η βαλίτσα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντησγ. Ναι ειναι στην Αθηνα. Το αεροπλανο απο Θεσσαλονιλη εφτασε στην Αθηνα και λογω καθυστερησης το κοροτσι ετρεχε να μπει στο αεροπλανο για Καιρο, οποτε μαλλον χεν προλαβαν να την βαλουν. Το οτι ειναι ατην Αθηνα ομως ειδαμε και παθαμε να το μαθουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom