Χαμενες αποσκευες..

KaterinaPs

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Ο αερομεταφορέας ευθύνεται για την καθυστέρηση, απώλεια, καταστροφή αποσκευής.
Ο αερομεταφορέας ευθύνεται για την καθυστέρηση πτήσης.
Πιο κάτω γράφε αναλυτικά τι μπορείς να κάνεις.
Αν η εταιρεία αρνηθεί αποζημίωση για δικό της λόγο δίνεις τα στοιχειά σου σε τρίτη εταιρεία που θα βγάλει άκρη με μια μικρή προμήθεια.
Δικαιώματα επιβατών αεροπορικών μεταφορών - Your Europe
Δεν βάζουμε ποτέ φάρμακα σε αποσκευές που δεν έχουμε μαζί μας. Μόνο σε χειραποσκευή η σε προσωπικό αντικείμενο.
Αγοράζουμε τα εισιτήρια με κάρτες που έχουν ασφαλιστική κάλυψη για τέτοιου είδους συμβάντα,
Και τέλος όσοι μπορείτε πάρτε ένα air tag η κάτι αντίστοιχο, σώζει βαλίτσες και όχι μονό.
Ευχαριστώ πολύ. Χαζομάρα που έβαλα εκεί τα φαρμακα μου. Επικοινώνησα με κάποιους και δικαιούμαι 400 ευρώ για τη πτήση που έχασα και 280 για τη καθυστέρηση. Βασικά τη βαλίτσα μου θέλω και τίποτε αλλο.

Για βαλίτσα σκούρα τα πράγματα. Δικαιούσαι λογικά κάποια έξοδα την ημέρα και μέχρι εκεί, εκτός αν δε στη φέρουν σπίτι-στην επιστροφή οπότε δε δικαιούσαι απολύτως τίποτα. Αν στη χάσουν τελείως εκεί ναι.
Μου είπαν ότι μπορώ να αγοράσω τα απολύτως απαραίτητα αλλά να μην είναι και πολύ ακριβά
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν εχει τελος το σημερινό. Εφτασα Ρευκιαβικ, οχι ομως και η βαλιτσα μου. Η υπαλληλος μου ειπε οτι αν δε φτασει μεχρι αυριο δικαιουμαι αποζημιωση για τα απαραίτητα, αλλα οτι δε ξερει τί θεωρείται απαραιτητο. Εμεις παλι φευγουμε αυριο το πρωι και δεν εχουμε καν κλεισει σε ποιό καμπινγκ θα κοιμηθούμε.

Το προβλημα μου είναι ως επι το πλειστον τα ισοθερμικά. Εχει κανείς αναλογη εμπειρια; Ξέρουμε αν θεωρουνται "ειδη πρωτης αναγκης"; Επισης στο site επισης δε διευκρινιζει ποσα λεφτα/μερα καλυπτονται.
Γενικά εχει κανεις εμπειρια με SAS airlines;
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλημέρα! Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω εδώ ή να ανοίξω θέμα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος το smart tag της Samsung.
 

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Καλησπέρα, στις 16/8 επιστεφοντας από Αμερική, στην τελευταία πτήση από Στουτγάρδη για Θεσσαλονίκη δεν παραλάβαμε τις αποσκευές μας. Είμαστε οικογένεια, 4 βαλιτσες. Κάναμε όλες τις αιτήσεις για έξοδα πρώτης ανάγκης mail...ξανά mail... κτλ. Σήμερα λοιπόν μετά από πολύ πρήξιμο κ πολλά τηλέφωνα, μας έστειλαν mail από την Aegean ότι αν μέχρι αύριο (που κλείνουμε 21 μέρες χωρίς αποσκευές λόγω του ότι ο άντρας μου είναι gold member στην Aegean ειναι οι 21 μερες, αλλιως ειναι 40) δεν έρθουν οι αποσκευές θα μας αποζημιώσουν με 4300€ . Κ ρωτάω τώρα...αν αποζημιωθούμε τις ξεχνάμε???
Ή εξακολουθούν να τις ψάχνουν... έχει συμβεί σε κάποιον?
Να πάρει αποζημίωση κ μετά να έρθουν οι αποσκευές?
Υ.Γ. οι αποσκευές για κάποιο λόγο στάλθηκαν Μόναχο κ εμειναν εκεί, οι οποίοι έχουν χάσει την μπάλα από τα απολεσθέντα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αεροπλάνο από τη Ζυρίχη έφτασε στο Μπιλμπάο με 111 επιβάτες αλλά καμία βαλίτσα

Αεροπλάνο από τη Ζυρίχη έφτασε στο Μπιλμπάο με 111 επιβάτες αλλά καμία βαλίτσα | LiFO
Κάτι τρέχει με το Μπιλμπάο. Κι εμενα στο Μπιλμπάο δεν ειχε ερθει η βαλιτσα μου με την πτήση μου, είχε ξεμείνει στο Παρισι όμως και όχι στη Ζυρίχη!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Δε νομίζω ότι φταίει το Μπιλμπάο, τελικός προορισμός είναι, το πρόβλημα εντοπίζεται στο αεροδρόμιο πρώτης φόρτωσης ή ανταπόκρισης και κυριολεκτικά έχει γίνει της πόπης φέτος το καλοκαίρι με χαμένες αποσκευές.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στον Παναμά κοιτούσα να δω τις βαλίτσες που βρίσκονταν, και η εφαρμογή μου έλεγε μαζί σας. Πράγματι είχαν έρθει με το τελευταίο φορτίο. Ελα όμως που είχε κοπεί η ετικέτα στην δικιά μου και είχε πέσει, ο υπάλληλος ήταν έτοιμος να τη στείλει πίσω. Με την βοήθεια της αεροσυνοδού που άνοιξε την δεξιά πόρτα τον ειδοποιήσαμε, βρήκε την ετικέτα την ξανά κόλλησε και την έβαλε στο αεροπλάνο.
Άρα είναι εύκολο να φύγει η ετικέτα από την βαλίτσα.

Οι Αιθίοπες στην Αθηνά ζητάνε να συμπληρώσεις ένα καρτελάκι και να το το τοποθετήσεις μέσα στην βαλίτσα.
Και τέλος θα το πω ξανά ένα airt ag η κάτι αντίστοιχο είναι πλέον απαραίτητο για να ξέρεις που βρίσκετε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αχρείαστα να είναι, εγώ πήρα 2 airtags για αυτό το λόγο. Σε πτήσεις που τα δοκίμασα, χωρίς να χαθεί κάτι, έδειχναν μια χαρά πού βρίσκονται οι αποσκευές.
Το προηγούμενο Σάββατο έκανα το δρομολόγιο Αλικάντε-Όσλο-Ρέυκιαβικ και μαζί μου και το μισό αεροπλάνο από το Αλικάντε-Όσλο. Επειδή επιβιβαστήκαμε τρέχοντας στο δεύτερο αεροπλάνο (που μας περιμενε; επειδή είχαμε καθυστέρηση), δεν έφτασε κανενός από εμάς η βαλίτσα στο Ρέυκιαβικ. Ο άντρας της οικογένειας που καθόταν δίπλα μου είχε airtag που έδειχνε ότι οι βαλίτσες ήταν Κοπεγχάγη, η γυναίκα του τον κορόιδευε ότι δε δουλεύουν τα airtags. Δύο μέρες αργότερα που παρέλαβα τη βαλίτσα η ετικέτα έγραφε...Κοπεγχάγη-Ρέυκιαβικ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Το προηγούμενο Σάββατο έκανα το δρομολόγιο Αλικάντε-Όσλο-Ρέυκιαβικ και μαζί μου και το μισό αεροπλάνο από το Αλικάντε-Όσλο. Επειδή επιβιβαστήκαμε τρέχοντας στο δεύτερο αεροπλάνο (που μας περιμενε; επειδή είχαμε καθυστέρηση), δεν έφτασε κανενός από εμάς η βαλίτσα στο Ρέυκιαβικ. Ο άντρας της οικογένειας που καθόταν δίπλα μου είχε airtag που έδειχνε ότι οι βαλίτσες ήταν Κοπεγχάγη, η γυναίκα του τον κορόιδευε ότι δε δουλεύουν τα airtags. Δύο μέρες αργότερα που παρέλαβα τη βαλίτσα η ετικέτα έγραφε...Κοπεγχάγη-Ρέυκιαβικ.
Δεν λένε ποτέ ψέματα και η τεχνολογία τους είναι πολύ απλή, όμως αποτελεσματική.
Αρκεί να περάσει ένα Iphone διπλά. Το airt ag συνδέετε με το τηλέφωνο και στέλνει στον Σέρβερ της apple την ακριβή τοποθεσία του, με την βοήθεια φυσικά της τηλεφωνικής συσκευής.
Ο ιδιοκτήτης μέσω εφαρμογής ξέρει τότε που είναι και μάλιστα με μεγάλη ακρίβεια.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Υπάρχει και για Android ??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.508
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom