Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Στον Πλατανιά τα περισσότερα μπορεί κ όλα έχουν δωρεάν ξαπλώστρα. Cabana mare, costa costa, άμμος κ ήλιος που πηγαίνω, δεν χρεώνουν. Αν θυμάμαι καλά κ το ροδάκινο. Δεν θυμάμαι να έχω τύχει στο Πλατανιά να μου ζητήσουν χρήματα για ομπρέλα ξαπλώστρα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί εδώ: Με το ΙΧ σας μπορείτε να πάτε Ομαλό, να περάσετε το φαράγγι και στη Αγ Ρούμελη να πάρετε το καραβάκι για την Σούγια. Εκεί θα σας περιμένει λεωφορείο το οποίο γύρω στις 1830 θα σας πάει στον Ομαλό να πάρετε το αυτοκίνητο σας.

Το ΚΤΕΛ των Χανίων λειτουργούν σύμφωνα με τις ανάγκες των επισκεπτών.

Μικρο αλλά όμορφο φαράγγι 3 ωρών πορείας είναι αυτό της Αγ. Ειρήνης που πέρασα πριν 10 μέρες. Εισιτήριο 2 ευρώ και βρύσες για νερό κάθε ένα χιλιόμετρο μέχρι το 4ο. Από κει και πέρα τις έχουν καταστρέψει σκόπιμα...Εδώ θα παρκάρετε στην είσοδο του φαραγγιού στο χωριό Αγ. Ειρήνη. Στη έξοδο που βρίσκεται 4km μακριά από τη Σούγια, κάθε μέρα έχει λεωφορείο στις 1800 που θα σας πάει πίσω στο αυτοκίνητο σας



P6140211.JPG
P6140218.JPG
P6150224.JPG
P6140214.JPG
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Είναι ένα πολύ ωραίο φαράγγι με πολύ πολύ βλάστηση για τα δεδομένα της περιοχής. Για μένα από τα ωραιότερα των Χανίων. Το παρουσίασα και εγώ πριν κάμποσο καιρό. (https://www.travelstories.gr/community/threads/Αποδράσεις-από-Χανιά.55220/?chapter=10)
Πολύ ωραίο. ήξερες για τη Σιούγια -Ομαλός που εξυπηρετεί τους ΙΧήδες? εγώ προ ημερών το έμαθα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Στον Ομαλό αυτό που λέτε εξυπηρετεί το φαράγγι της Σαμαριάς. Για το φαράγγι της Αγίας Ειρήνης, και το ΚΤΕΛ που πάει χανια, περνάει από το χωριό της Αγίας Ειρήνης. Οπότε γυρνάς στο αμάξι σου.
 

xrist0s4

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Καλησπερα,για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα μπορουσε να μου πει κανεις τι να παω να δω περα απο παραλιες απο μερια Κισσαμου κ νοτια;αξιοθεατα μοναστηρια κτλ. Κατι αλλο,υπαρχουν ιδιωτικα σκαφη η αλλα πιο μικρα καραβακια που σε πανε μπαλο/ηραμβουσα;
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπερα,για να μην ανοιγω αλλο θεμα θα μπορουσε να μου πει κανεις τι να παω να δω περα απο παραλιες απο μερια Κισσαμου κ νοτια;αξιοθεατα μοναστηρια κτλ. Κατι αλλο,υπαρχουν ιδιωτικα σκαφη η αλλα πιο μικρα καραβακια που σε πανε μπαλο/ηραμβουσα;
Το συμαχικό νεκροταφείο στη Σούδα με τη νεολαία των Αυστραλών και Νεοζηλανδών να είναι εκεί θαμένη. Το Γερμανικό νεκροταφείο στο Μάλεμε με τους 3.500 νεκρούς Γερμανούς στην Κρήτη. Μοναστήρια της Αγ. Τριάδας στο Ακρωτήρι, τους τάφους των Βενιζέλων, ιστορικό μοναστηρι της Χρυσοπηγής στην περιοχή Καλυκά Χανίων, στο μοναστήρι στις Γωνιές Κολυμπαρίου. Θ ανέβεις στο βουνό Μαλάξα νε δεις όλο το λιμάνι τηςε Σούδας στα πόδια σου. έιναι εκεί που το προτοαντίκρυσε ο βενετσιάνος προβλεπτής Μοροζίνι και είπε τη φράση:"Εδώ είναι ο οφθαλμός της Μεσσογείου". Χωριά στον Αποκόρωνα όπου πέφτει η περισσότερη βροχή στην Κρήτη, Βρύσες, Κουρνάς, Βάμος, Αλμυρίδα, Γιωργιούπολη να πάρεις ψωμί από το μοναδικό φούρνο της εποχής της κατοχής με ένα είδος μόνο ψωμιού, Αρμένοι τα κανάλια με παγωμένο νερό ανάμεσα από τις ταβέρνες. Έλος και καστανοχώρια στην πορεία για Ελαφονήσι
 

xrist0s4

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπαλαια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Το συμαχικό νεκροταφείο στη Σούδα με τη νεολαία των Αυστραλών και Νεοζηλανδών να είναι εκεί θαμένη. Το Γερμανικό νεκροταφείο στο Μάλεμε με τους 3.500 νεκρούς Γερμανούς στην Κρήτη. Μοναστήρια της Αγ. Τριάδας στο Ακρωτήρι, τους τάφους των Βενιζέλων, ιστορικό μοναστηρι της Χρυσοπηγής στην περιοχή Καλυκά Χανίων, στο μοναστήρι στις Γωνιές Κολυμπαρίου. Θ ανέβεις στο βουνό Μαλάξα νε δεις όλο το λιμάνι τηςε Σούδας στα πόδια σου. έιναι εκεί που το προτοαντίκρυσε ο βενετσιάνος προβλεπτής Μοροζίνι και είπε τη φράση:"Εδώ είναι ο οφθαλμός της Μεσσογείου". Χωριά στον Αποκόρωνα όπου πέφτει η περισσότερη βροχή στην Κρήτη, Βρύσες, Κουρνάς, Βάμος, Αλμυρίδα, Γιωργιούπολη να πάρεις ψωμί από το μοναδικό φούρνο της εποχής της κατοχής με ένα είδος μόνο ψωμιού, Αρμένοι τα κανάλια με παγωμένο νερό ανάμεσα από τις ταβέρνες. Έλος και καστανοχώρια στην πορεία για Ελαφονήσι
Να σαι καλα φιλε μου,ευχαριστω.
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί εδώ: Με το ΙΧ σας μπορείτε να πάτε Ομαλό, να περάσετε το φαράγγι και στη Αγ Ρούμελη να πάρετε το καραβάκι για την Σούγια. Εκεί θα σας περιμένει λεωφορείο το οποίο γύρω στις 1830 θα σας πάει στον Ομαλό να πάρετε το αυτοκίνητο σας.

Το ΚΤΕΛ των Χανίων λειτουργούν σύμφωνα με τις ανάγκες των επισκεπτών.

Μικρο αλλά όμορφο φαράγγι 3 ωρών πορείας είναι αυτό της Αγ. Ειρήνης που πέρασα πριν 10 μέρες. Εισιτήριο 2 ευρώ και βρύσες για νερό κάθε ένα χιλιόμετρο μέχρι το 4ο. Από κει και πέρα τις έχουν καταστρέψει σκόπιμα...Εδώ θα παρκάρετε στην είσοδο του φαραγγιού στο χωριό Αγ. Ειρήνη. Στη έξοδο που βρίσκεται 4km μακριά από τη Σούγια, κάθε μέρα έχει λεωφορείο στις 1800 που θα σας πάει πίσω στο αυτοκίνητο σας



View attachment 210815 View attachment 210817 View attachment 210819 View attachment 210816
προσυπογραφω για το φαραγγι...στη Σουγια αλλωστε δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο, πας και σταματαει ο χρονος...για φαγητο πολυφημος κ μακρια απο το ρεμπετικο (προσωπικες προτιμησεις βεβαια...)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αλοοο! εχετε να μου προτεινετε απο που θα μπορουσα να νοικιασω αμαξι σχετικα οικονομικα χανια; οκτωβριο θα παω, να το κλεισω απο εδω ή λετε να βρω εκει επι τοπου;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
αλοοο! εχετε να μου προτεινετε απο που θα μπορουσα να νοικιασω αμαξι σχετικα οικονομικα χανια; οκτωβριο θα παω, να το κλεισω απο εδω ή λετε να βρω εκει επι τοπου;
Εκεί, τον Οκτ είναι φτηνά
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
ακριβως..με τιμες στο 1/3 απο οσο τωρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom