Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Γεια σας, θα βρίσκομαι στη Κρήτη (Χανιά) για 5 μέρες στα τέλη Σεπτέμβρη και σκοπεύω να επισκεφτώ και τη παραλία του Μπάλου. Απ’ όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι ο δρόμος δεν είναι και τόσο ομαλός. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε καραβάκια που πάνε στον Μπάλο. (από που μπορώ να τα κλείσω, από που φεύγουν κτλ).

Επίσης θα έχω αμάξι και θα ήθελα να επισκεφτώ όμορφα χωριουδάκια αν έχετε κάτι να μου προτείνετε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συμφωνώ με τον @orestcrete . Όσο κι αν τέλη Σεπτεμβρίου κάπως θα έχει χαλαρώσει ο κόσμος (αυτό που έγινε φέτος Ιούλιο και Αύγουστο από κόσμο στην Κίσαμο δεν το περίμενε κανείς), με το καραβάκι και θα πήξεις με τον κόσμο και θα χάσεις το πιο ωραίο στοιχείο στην παραλία, που δεν είναι άλλο από την θέα!
Λίγη προσοχή στον χωματόδρομο θέλει, το μονοπάτι που οδηγεί στην παραλία δεν είναι κάτι φοβερό, ενώ θα προσφέρει και τις καλύτερες ευκαιρίες για φωτογραφικές λήψεις.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
1η φορά επίσκεψη στα Χανιά για 3 μέρες. Άφιξη με ΚΤΕΛ από Ηράκλειο μιας και εκεί προσγειώνομαι. Είπα να αφήσω έξω εντελώς τη νότια πλευρά για εξοικονόμηση χρόνου και λόγω έλλειψης αμαξιού να δω μόνο τα "βασικά". Διαμονή στο ξενοδοχείο Θεόφιλος.

1η μέρα (Κυριακή): Βόλτες στην πόλη στα γνωστά αξιοθέατα. Λέω να αποφύγω τις πολυσύχναστες παραλίες Κυριακάτικα μήπως είναι καλύτερα από άποψη κόσμου τις καθημερινές και να περάσω όλη την μέρα στο κέντρο με περπάτημα, καφέ, φαγητό κτλ.
2η μέρα: Πρωϊνό ΚΤΕΛ μέχρι λιμάνι Κισσάμου και μετά καραβάκι για Μπάλο-Γραμβούσα μιας και έχω τα κιλάκια μου και ψιλοφοβάμαι την πεζοπορία...Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, όχι κουραστικός, να πάω Μπάλο που να μπορώ να αποφύγω τα 25 ευρώ του καραβιού, ευχαρίστως να τον μάθω! Επιστροφή και απογευματινές-βραδυνές βόλτες στο κέντρο για μεζέ και ποτό
3η μέρα: ΚΤΕΛ για κάποια παραλία με σχετικά εύκολη πρόσβαση (Φαλάσαρνα; Σεϊτάν Λιμάνια; ), μπάνιο, επιστροφή Χανιά για ξεκούραση και βραδινό τσιμπολόγημα και βόλτες στο κέντρο

Δεκτές προτάσεις και συμβουλές για το οτιδήποτε!
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
1η φορά επίσκεψη στα Χανιά για 3 μέρες. Άφιξη με ΚΤΕΛ από Ηράκλειο μιας και εκεί προσγειώνομαι. Είπα να αφήσω έξω εντελώς τη νότια πλευρά για εξοικονόμηση χρόνου και λόγω έλλειψης αμαξιού να δω μόνο τα "βασικά". Διαμονή στο ξενοδοχείο Θεόφιλος.

1η μέρα (Κυριακή): Βόλτες στην πόλη στα γνωστά αξιοθέατα. Λέω να αποφύγω τις πολυσύχναστες παραλίες Κυριακάτικα μήπως είναι καλύτερα από άποψη κόσμου τις καθημερινές και να περάσω όλη την μέρα στο κέντρο με περπάτημα, καφέ, φαγητό κτλ.
2η μέρα: Πρωϊνό ΚΤΕΛ μέχρι λιμάνι Κισσάμου και μετά καραβάκι για Μπάλο-Γραμβούσα μιας και έχω τα κιλάκια μου και ψιλοφοβάμαι την πεζοπορία...Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, όχι κουραστικός, να πάω Μπάλο που να μπορώ να αποφύγω τα 25 ευρώ του καραβιού, ευχαρίστως να τον μάθω! Επιστροφή και απογευματινές-βραδυνές βόλτες στο κέντρο για μεζέ και ποτό
3η μέρα: ΚΤΕΛ για κάποια παραλία με σχετικά εύκολη πρόσβαση (Φαλάσαρνα; Σεϊτάν Λιμάνια; ), μπάνιο, επιστροφή Χανιά για ξεκούραση και βραδινό τσιμπολόγημα και βόλτες στο κέντρο

Δεκτές προτάσεις και συμβουλές για το οτιδήποτε!
Καλως να ελθεις...
στο μπαλο η πας περπατωντας η με καραβακι
και Φαλασερνα σαφως καλυτερη επιλογη παρα απο τα σειταν μειντανια που δεν θα εχεις οχι πετσετα να απλωσεις αλλα ουτε χωρο για χερια στην αναταση....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ερώτηση νο 2 προς φίλους Κρητικούς και μη.
Τι δε πρέπει να χάσει κάποιος που μένει στη παλαιόχωρα, έχοντας ως δεδομένο ότι τη δεύτερη μέρα θα κινηθεί προς Ελαφονήσι και Κεδρόδασος;
Υπάρχει κάποια άλλη κοντινή παραλία; Κάποια καλή ταβέρνα;
Μου είπαν για ένα χωριό εκεί κοντά όπου ένα παλιό σχολείο μετατράπηκε σε ταβέρνα, το ξέρει κανένας σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Ερώτηση νο 2 προς φίλους Κρητικούς και μη.
Τι δε πρέπει να χάσει κάποιος που μένει στη παλαιόχωρα, έχοντας ως δεδομένο ότι τη δεύτερη μέρα θα κινηθεί προς Ελαφονήσι και Κεδρόδασος;
Υπάρχει κάποια άλλη κοντινή παραλία; Κάποια καλή ταβέρνα;
Μου είπαν για ένα χωριό εκεί κοντά όπου ένα παλιό σχολείο μετατράπηκε σε ταβέρνα, το ξέρει κανένας σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οπωσδήποτε να πάτε στην παραλία Κριός - βασικά στον μικρό Κριό, περνάτε τα βραχάκια και φτάσατε. Είναι υπέροχα!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ερώτηση νο 2 προς φίλους Κρητικούς και μη.
Τι δε πρέπει να χάσει κάποιος που μένει στη παλαιόχωρα, έχοντας ως δεδομένο ότι τη δεύτερη μέρα θα κινηθεί προς Ελαφονήσι και Κεδρόδασος;
Υπάρχει κάποια άλλη κοντινή παραλία; Κάποια καλή ταβέρνα;
Μου είπαν για ένα χωριό εκεί κοντά όπου ένα παλιό σχολείο μετατράπηκε σε ταβέρνα, το ξέρει κανένας σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ειναι το χωριο Ανυδροι.. . αν εχει πολυ κοσμο θελει υπομονη......μεσα απο τη Παλιοχωρα στριβεις προς Γιαλισκαρι και λιγο πριν θα δεις τη ταμπελα προς Ανυδροι.. ανεβαινεις αρκετα στο βουνο και εχεις μια θεα φοβερη απο εκει πανω..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οπωσδήποτε να πάτε στην παραλία Κριός
Ευχαριστώ, τη τσέκαρα από φωτογραφίες, φαίνεται απίστευτη!
ανεβαινεις αρκετα στο βουνο και εχεις μια θεα φοβερη απο εκει πανω..
Να είσαι καλά, έχει μπει στο πρόγραμμα αφού επιβεβαιώνεις!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ευχαριστώ, τη τσέκαρα από φωτογραφίες, φαίνεται απίστευτη!

Να είσαι καλά, έχει μπει στο πρόγραμμα αφού επιβεβαιώνεις!
Ανύδρι-Γιαλισκάρι είναι δίπλα-δίπλα. Προτιμότερο το Γιαλισκάρι με το βότσαλο, φυσική σκιά από τα αλμυρίκια και τα δέντρα, οι παραλίες με την αμμουδιά έχουν και ομπρέλες και περισσότερο κόσμο.

Ιδιαίτερη έμφαση στον αέρα. Η Παλαιόχωρα έχει παραλίες που κοιτούν προς όλες τις μεριές, οπότε αναλόγως την κατεύθυνση του ανέμου (εάν έχει πολύ αέρα), υπάρχει και η αντίστοιχη παραλία που είναι υπήνεμα. Κατέβηκα 14 Αυγούστου Παλαιόχωρα και έπαιρνε τον κόσμο ο αέρας και στον Ψιλό Βόλακα ήταν παράδεισος.

IMG_6275.jpg



To windy πρέπει να γίνει το αγαπημένο σου app τις μέρες που θα είσαι Κρήτη. Πάντα βλέπε πρόβλεψη καιρού για να επιλέγεις και την αντίστοιχη παραλία και μεριά του νησιού.Δες screenshot από εκείνη την ημέρα 14 Αυγούστου για να καταλάβεις.

IMG_6273.PNG
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ανύδρι-Γιαλισκάρι είναι δίπλα-δίπλα. Προτιμότερο το Γιαλισκάρι με το Βοτσάλο, φυσική σκιά από τα αλμυρίκια και τα δέντρα, οι παραλίες με την αμμουδιά έχουν...
Κατατοπιστικότατος για ακόμα μια φορά, ευχαριστώ.
Με βλέπω να μη προλαβαίνω τις παραλίες τόσες που έιναι! :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
τελικα θα πατε προς σφακια να προτεινω?
Θα πάμε προς Παλαιόχωρα για μια διανυκτέρευση και μετά Χανιά, διότι δεν έβγαινε το πρόγραμμα με τίποτα μιας και ο ένας από τη παρέα φτάνει άλλη μέρα και πρέπει ν' ανέβουμε Χανιά.
Από τη πλευρά των Σφακιων ήταν ο στόχος μου αλλά και η Γαύδος ακόμη καλύτερα, δε πειράζει, την επόμενη φορά ελπίζω να μου βγει.
Αν έχεις κάποια πρόταση πολύ ευχαρίστως. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παραμέλησα να γράψω δύο λόγια κι εγώ, αφού ευχαριστήσω όλους τους φίλους για τις οδηγίες και τις προτάσεις τους.
Είναι πολύ καλή επιλογή η Παλαιόχωρα, είτε για παρέα φίλων όπως εμείς είτε για οικογένεια, με το Σεπτέμβρη να είναι ιδανική περίοδος επίσκεψης.
Υπάρχει σεβασμός και εκτίμηση στον επισκέπτη κάτι που είχα να δω καιρό, όπως επίσης και τόσο καλές τιμές που σημαντικό είναι να αναφερθεί. Δεν συνάντησα πουθενά μα πουθενά εκμετάλλευση, κάθε άλλο.
'Ηταν εξαιρετικές οι παραλίες του Κριού, του ψιλού Βώλακα και της παχιάς άμμου οι οποίες προτάθηκαν, με πεντακάθαρα νερά, εύκολη πρόσβαση, καλές καντίνες, όλα δηλαδή όσα θέλει κανείς:
DSC_8888b (1).JPG DSC_8888b (2).JPG DSC_8888b (2)b.JPG

Το καφέ/εστιατόριο «Παλιό Σχολείο» στο χωριό Άνυδροι είναι επίσης κάτι που πρέπει να δοκιμάσετε αν βρεθείτε σε κείνα τα μέρη. Υπέροχος χώρος και πεντανόστιμα πιάτα, όπως και η τσικουδιά του (το πως ταιριάζει με το σταφύλι, έπαθα πλάκα).

IMG_20210924_184050.jpg IMG_20210924_185710.jpg

Τέλος να αναφερθώ και στις αρκετές επιλογές για ποτό το βράδυ στη Παλαιόχωρα, με αρκετά μαγαζάκια -από καφενεία μέχρι μπαρ- να κλέβουν τις εντυπώσεις. Πολύ καλή περίπτωση.

Ήθελα εδώ και χρόνια να επισκεφτώ το μαρτυρικό χωριό Κάνδανος και χάρηκα αλλα και συγκινήθηκα πολύ που το κατάφερα.

IMG_20210925_140714.jpg

Φροντίστε να κάνετε τη βόλτα στο χωριό βλέποντας τα μνημεία του ολοκαυτώματος και να κάνετε στάση για καφέ στη πλατεία με την υπέροχη σκιά και την ακόμα πιο υπέροχη τσικουδιά!

Για τα Χανιά δε χρειάζεται να γράψω κάτι νομίζω, το έχουμε εξαντλήσει, πέρα από τη πρόταση για κοντινό μπάνιο σε έυλογη απόσταση από το αεροδρόμιο στην όμορφη παραλία Λουτράκι:

IMG_20210926_161530.jpg

Αλλά και τη καταπληκτική ταβέρνα Κύπρος στις Μουρνιές, που το κλίμα, το φανταστικό φαγητό της και κυρίως οι πολύ χαμηλές τιμές της, θύμιζαν περασμένες δεκαετίες. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα τραπέζια άδειαζαν και γέμιζαν συνέχεια.

IMG_20210926_182826.jpg

Πάντα τέτοια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom