Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και επιεσης ειναι αρκετα μακρια απο τα χανια.θα χρειαστεις οπωσδηποτε αμαξι για τις μετακινησεις σου απο το ξενοδοχειο.
το perle οντως ειναι πολυ ωραιο ξενοδοχειο αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι το καλυετρο σε θεμα αποστασεων απο τις must περιοχες που θα θες να επισκεφτεις.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλημέρα σας , Είμαι νέος εδώ ... Θα κατέβουμε στα Χανιά το Σάββατο και θέλω την γνώμη σας:
έχω βρει μια προσφορά από ένα ταξιδιωτικό γραφείο της περιοχής. 6 Νύχτες σε 5* Hotel (Perle Resort Hotel & Health Spa Marine) με ημιδιατροφή 69? μόνο και με πρωινό 63? to δίκλινο με θεα θάλασσα . Είναι καλά ; Μηπως θα βρω άλλο 5* Hotel φθηνότερο ;
Δεν έχω ξαναπάει Χανιά αλλά όλοι οι φίλοι μου μου το προτείνουν καθώς είναι σε μια ομορφη περιοχή που λέγετε Σταυρος και θεωρείτε απο τα καλά .....

Τις γνώμες σας ...
Στο perle εμεινα το πρηγουμενο μηνα
Το ξενοδοχειο ειναι πολυ ομορφο καινουργειο, το προσωπικο πολυ ευγενικο τα δωματια πολυ μεγαλα ,ανετα, με τεραστια μπαλκονια
και πολυ ωραια θεα στη θαλασσα
Η κουζινα του πολυ καλη, οι μεριδες τεραστιες φαγαμε ενα μεσημερι στο εστιατορειο, και οι πισινες εχουν θαλασσινο νερο
Το πρωινο ικανοποιητικο, το ιδιο και η αιθουσα που σερβιρετε με θεα τη θαλασσα.......αλλα.......
Πρεπει να εχεις αμαξι....δεν μπορεις αλλιως να κατεβεις στα Χανια που ειναι γυρω στα 25 λεπτα αποσταση
Το ξενοδοχειο εχει βραχωδη παραλια δεν κανουν εκει μπανιο ,και η κοντινοτερη ειναι στο Σταυρο 2 χιλ αποσταση
Εκει ειναι ωραια μεν να την αραξεις για ξεκουραση....δεν βοηθαει καθολου η περιοχη για εξορμησεις
Μη κανεις το μοιραιο λαθος και φτασεις νυχτα.......δεν το βρισκουν εκει που ειναι ουτε οι Πεζοναυτες
 

swma pou xoreuei

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα.
Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα για τα πανέμορφα Χανιά.Διαβάζοντας όλο το θέμα μου λύθηκαν αρκετές απορίες απλά θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα μέρη που πρόκειται να επισκεφθούμε.
Θα πάμε Χανιά το άλλο Σάββατο με το Ελ. Βενιζέλος είναι καλό πλοίο και σχετικά καινούργιο έχω ακούσει ισχύει;
Σε πρώτη φάση θα μείνουμε στο camping Νοπήγεια αν έχει πάει κανείς θα του ήμούν ευγνώμων να μου πει τη γνώμη του.Θα μείνουμε 8 μέρες και μετά θα πάμε 4 μέρες στο camping Γραμμένος στην Παλαιόχωρα για να δούμε και τα μέρη από κει..Στη συνέχεια θα γυρίσουμε πάλι στα Νοπήγεια για 4 μέρες. Θέλω τη βοήθειά σας για παραλίες όχι μόνο τα highlight αλλά και κέινες τις γωνιές που μόνο οι ντόπιοι ξέρουν...Επιπλέον αν είναι εύκολο θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη για φαγητό και γενικά μέρη προς εξερεύνηση...
Διάβασα ΄΄οτι υπάρχει μία υπέροχη παραλία που λέγεται "Του Στεφάνου" αλλά έχει πολύ δύσκολη πρόσβαση και θα ήθελα να δω αν έχει πάει κάποιος για να με κατατοπίσει λιγάκι...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τον κόπο που κάνατε να διαβάσετε όλα όσα έγραψα.
Καλές διακοπές σε όλους μας:)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα κι από μένα.
Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα για τα πανέμορφα Χανιά.Διαβάζοντας όλο το θέμα μου λύθηκαν αρκετές απορίες απλά θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα μέρη που πρόκειται να επισκεφθούμε.
Θα πάμε Χανιά το άλλο Σάββατο με το Ελ. Βενιζέλος είναι καλό πλοίο και σχετικά καινούργιο έχω ακούσει ισχύει;
Σε πρώτη φάση θα μείνουμε στο camping Νοπήγεια αν έχει πάει κανείς θα του ήμούν ευγνώμων να μου πει τη γνώμη του.Θα μείνουμε 8 μέρες και μετά θα πάμε 4 μέρες στο camping Γραμμένος στην Παλαιόχωρα για να δούμε και τα μέρη από κει..Στη συνέχεια θα γυρίσουμε πάλι στα Νοπήγεια για 4 μέρες. Θέλω τη βοήθειά σας για παραλίες όχι μόνο τα highlight αλλά και κέινες τις γωνιές που μόνο οι ντόπιοι ξέρουν...Επιπλέον αν είναι εύκολο θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη για φαγητό και γενικά μέρη προς εξερεύνηση...
Διάβασα ΄΄οτι υπάρχει μία υπέροχη παραλία που λέγεται "Του Στεφάνου" αλλά έχει πολύ δύσκολη πρόσβαση και θα ήθελα να δω αν έχει πάει κάποιος για να με κατατοπίσει λιγάκι...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τον κόπο που κάνατε να διαβάσετε όλα όσα έγραψα.
Καλές διακοπές σε όλους μας:)
απο τα Νωπηγεια μπορεις να πας Φαλασερνα, Μπαλο(εχει λιγο πεζοπορεια) και ελαφονησι και σφηναρι Για φαγητο κοντα στο καμπινγκ εχει ταβερνουλες συμπαθητικες, επισης λιγο πιο κατω στο εθνικό, στριβεις δεξια και πας στο Ακρογιαλι...
Στο Καστελι επισης τρως καλα στη ψαροταβερνα του Τζεγκα, στα Φαλασερνα στου καπεταν Βασιλη .. στο ελαφονησι δεν λεει κανενα αλλα η πεινα θα σε οδηγησει καπου...
Στη παλιοχωρα στο γραμμενο τρως καλα ( εχει πολλες μυγες κρατα μυγιοσκοτωστρα) και ανεβα χωριό Ανυδροι ειναι μια ταβερνα στο παλιο σχολειο πολυ καλη...
...καλα να περασεις
 

swma pou xoreuei

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καταρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας και τις άμεσες απαντήσεις σας.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Από τα Νωπήγεια θα μπορέσουμε χωρίς να πάμε Παλαιόχωρα για διαμονή να επισκεφτούμε μέρη όπως η Λίμνη Κουρνά, το Φραγκοκάστελλο, η Σούγια και γενικά την κάτω πλευρά;;;Ή είναι παντελώς αδύνατο;;;
Επιπλέον από την Κάτω πλευρά τι μου προτείνετε να δούμε εσείς ως πιο έμπειροι;;;
Τέλος για το Φαράγγι της Σαμαριάς πώς κανονίζεις για να το διασχίσεις;;;
Πας μόνος σου ή με κάποιο οδηγό πχ;;;
Επιπλέον αν κάποιος ξέρει για την παραλία "Του Στεφάνου" Η γνωστή και ως "Σειτάν Λιμάνια" από ότι διάβασα αν μπορεί ας διαφωτισει και μένα την άσχετη που θέλω να την επισκεφτώ για το αν είναι πολύ δύσκολη η κατάβασή της...
Και πάλι ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για όλα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Απο Νωπηγεια για νότια Κρήτη δεν είναι και αδύνατον να πας ,θα κανείς καμμιά 40χιλιόμετρα παραπάνω. Πηγαίνοντας παλιό ώρα μπορείς να πας καιΣουγια. Για φραγκοκαστελο και σφακια πρέπει αν είσαι Νωπηγεια να πάρεις τη εθνική για Ρέθυμνο και στριβεις για βρύσες και σφακια .νοτια οι παραλίες είναι πολυ όμορφες. Η λίμνη του κούρσα είναι πιο κοντά δίπλα απο τη γεωργιουπολη.πας πολυ εύκολα. Όσο για τη παραλία που λες το σείεται λιμάνι είναι στο ακρωτηριασμό πας προς αεροδρόμιο , στριβεις αριστερά για Χορδακι και περνάς το χωριό.κατεβαινεις το βουνό και κάπου αφήνεις το αυτοκίνητο και περπατάς ένα μικρό αλλα λίγο απότομο δρομάκι και φτάνεις.μονο που αυτή τη εποχή γίνεται ο χαμός δεν θα βρεις να κάθησε ιός. Δεν έχει απολύτως τίποτα και θα πρέπει να κρατάς τα πάντα, νερό,καφέ κτλ...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλα ε?
Φοβερη λιμνη πηγα προσφατα με τη renata για καφε.....
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
:haha::haha: αυτα συμβαινουν οταν γραφεις στο ipad που βαζει απο μονο του τις λεξεις χωρις να κανεις διπλοελεγχο...ΚΟΥΡΝΑ λοιπον..ΚΟΥΡΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
Σε πρώτη φάση θα μείνουμε στο camping Νοπήγεια αν έχει πάει κανείς θα του ήμούν ευγνώμων να μου πει τη γνώμη του.Θα μείνουμε 8 μέρες και μετά θα πάμε 4 μέρες στο camping Γραμμένος στην Παλαιόχωρα για να δούμε και τα μέρη από κει..Στη συνέχεια θα γυρίσουμε πάλι στα Νοπήγεια για 4 μέρες.
Καλές διακοπές σε όλους μας:)

Aν πας στο καμπινγκ πες στην Ειρηνη στο μπαρ να σε κερασει μια μπυρα απο μένα... θα σε βοηθησει πολυ και στις γυρω παραλιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom