Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Matrist

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Την 1866 ξεχασε την! Η Ανατολικη πλευρα ειναι γεματη ταξι, οποτε μενει η δυτικη πλευρα (απο την μερια του ΣΥΝΚΑ). Νεα Χωρα και dry bread! Οχι οτι ειμαι Νεο Χωριτης, αλλα αυτη ειναι η καλλιτερη επιλογη. Μεσα στα Χανια και διπλα στη θαλασσα με αρκετο παρκιγκ και πας περποατητος στην πολη!. Πληροφοριακα και μονο μενω δυτικα απο τα Χανια και απο 20/07 - μια βδομαδα πριν το 15 Αυγουστο το παρκινγκ ειναι πονος! Τι δημοτικα παρκιγκ και πρασινα αλογα, Ιουλιος & Αυγουστος ειναι γεματα απο τις 10 το πρωι!
Έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Την 1866 ξεχασε την! Η Ανατολικη πλευρα ειναι γεματη ταξι, οποτε μενει η δυτικη πλευρα (απο την μερια του ΣΥΝΚΑ). Νεα Χωρα και dry bread! Οχι οτι ειμαι Νεο Χωριτης, αλλα αυτη ειναι η καλλιτερη επιλογη. Μεσα στα Χανια και διπλα στη θαλασσα με αρκετο παρκιγκ..
που ακριβως ειναι αυτο το παρκιν??τερμα Σεληνου??
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.293
Τερμα Σελινου, εκει που στριβει το λεωφορειο, στου Κυπραιου, θα'σαι τυχερος να βρεις καμμια θεση, νταλα του καλοκαιριου. Στα στενα, μεταξυ Σελινου και Κυδωνιας, απο τη Βασου και κατω. Οχι στη Σελινου πανω, εκτος αν εχεις κανα λαμαρινιτζη χωριανο! Εχει μπολικες καβαντζες! Το Φαλασσαρνα το ξενοδοχειο εχει και παρκιγκ, και δεν πιστευω να'ναι κι'ακριβο <€50 και απεναντι ο Περαθωρακης, σα θελουν οι επισκεπτες κανα σιροπιαστο!
 
Last edited:

Dylan Dog

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να πάω την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου μια εβδομάδα Χανιά με την γυναίκα και τον μπόμπιρα που θα είναι τότε 14 μηνών.
Έλεγα να μείνω στο Καλαμάκι - Άγιοι Απόστολοι ή στις Καλύβες. Που είναι καλύτερα? Λόγω του μικρού θα ήθελα καλά νερά με σκιά στην παραλία, όσο είναι δυνατόν.
Στο τέλος έλεγα να κάνω και ένα πέρασμα απο Λουτρό για να δω λίγο βουνό και νότο
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να πάω την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου μια εβδομάδα Χανιά με την γυναίκα και τον μπόμπιρα που θα είναι τότε 14 μηνών.
Έλεγα να μείνω στο Καλαμάκι - Άγιοι Απόστολοι ή στις Καλύβες. Που είναι καλύτερα? Λόγω του μικρού θα ήθελα καλά νερά με σκιά στην παραλία, όσο είναι δυνατόν.
Στο τέλος έλεγα να κάνω και ένα πέρασμα απο Λουτρό για να δω λίγο βουνό και νότο
Ta παιδιά. κολυμπούν στους Αγίους Αποστόλους. Θα βρεις σκιές και για το αμάξι σου μέσα στο δάσος...
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να πάω την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου μια εβδομάδα Χανιά με την γυναίκα και τον μπόμπιρα που θα είναι τότε 14 μηνών.
Έλεγα να μείνω στο Καλαμάκι - Άγιοι Απόστολοι ή στις Καλύβες. Που είναι καλύτερα? Λόγω του μικρού θα ήθελα καλά νερά με σκιά στην παραλία, όσο είναι δυνατόν.
Στο τέλος έλεγα να κάνω και ένα πέρασμα απο Λουτρό για να δω λίγο βουνό και νότο
Καλησπέρα!
Για την επιλογή της διαμονής δεν έχω να σου προτείνω, αφού σχεδόν όλες οι παραλίες που προτιμώ δεν έχουν σκιά!
Για το Λουτρό θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις να κλείσεις από νωρίς. Όλο το καλοκαίρι και ιδιαίτερα τον Αύγουστο μαζεύει πολύ κόσμο. Επίσης, η παραλία εκεί (όπως και στα Γλυκά Νερά ή τα Μάρμαρα, που είναι κοντά) έχουν ομπρέλες αλλά λόγω κόσμου ίσως δυσκολευτείτε να βρείτε. Οπότε καλό είναι να έχετε προνοήσει. Υπ'οψιν ότι οι παραλίες εκεί έχουν βότσαλο.
 

Dylan Dog

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το δίλημμα μου είναι Άγιοι Απόστολοι Καλαμάκι ή Καλύβες
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το δίλημμα μου είναι Άγιοι Απόστολοι Καλαμάκι ή Καλύβες
καλυβες,,λιγοτερος κοσμος, πιο καθαρα νερα απο τους αγιους αποστολους, εχεις κοντα και την αλμυριδα με καλη θαλασσα για τα παιδια, καλες ταβερνες,,καλαμακι μακρια...
 

Dylan Dog

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Μάλλον Καλύβες βλέπω να καταλήγω. Στην τελική άμα είναι να πας στην πόλη των Χανίων, θα μπεις αυτοκίνητο και δεν έχει διαφορά 10 λεπτά πάνω ή κάτω. Πιο σημαντικό είναι να έχεις καλύτερη θάλασσα στα πόδια σου.
Μία ερώτηση ακόμα...
Αγία Μαρίνα ή Καλύβες?
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Μάλλον Καλύβες βλέπω να καταλήγω. Στην τελική άμα είναι να πας στην πόλη των Χανίων, θα μπεις αυτοκίνητο και δεν έχει διαφορά 10 λεπτά πάνω ή κάτω. Πιο σημαντικό είναι να έχεις καλύτερη θάλασσα στα πόδια σου.
Μία ερώτηση ακόμα...
Αγία Μαρίνα ή Καλύβες?
Εγώ έχω φιλοξενηθεί τρεις φορές στην Αλμυριδα. Υπέροχη αμμουδιά, αρκετός κόσμος, ησυχία και γύρω στα 20 λεπτά από τα Χανιά. Ειδικά όταν έβγαινα στην έξοδο στο Καλάμι, κοιτάζοντας το κόλπο της Σούδας, ίσως το πιο ομορφο τοπίο που έχω αντικρίσει. Εγώ θα εμένα Αγία Μαρίνα και μετά Αλμυριδα, όχι στις Καλυβες
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εγώ έχω φιλοξενηθεί τρεις φορές στην Αλμυριδα. Υπέροχη αμμουδιά, αρκετός κόσμος, ησυχία και γύρω στα 20 λεπτά από τα Χανιά. Ειδικά όταν έβγαινα στην έξοδο στο Καλάμι, κοιτάζοντας το κόλπο της Σούδας, ίσως το πιο ομορφο τοπίο που έχω αντικρίσει. Εγώ θα εμένα Αγία Μαρίνα και μετά Αλμυριδα, όχι στις Καλυβες
Ο κόλπος της Σούδας νο 1 στην Κρήτη, αν τον δεις κι από την Μαλάξα!!!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.293
Αν δεν ερθεις νταλα του καλοκαιριου, δεν θα'ναι προβλημα. Αν ερθεις τα τελη του Ιουλη, απο το παιχνιδομαγαζο μεχρι τη γεφυρα του Κλαδισου, εχει ελικοδρομιο στην λιγο πριν την διασταυρωση του Γαλατα. Μετα σε ριχνουνε μ'αλεξιπτωτο στην πολη! Μιλαω για απογευματινες ωρες, τοτε που ανοιγουν τα μαγαζια και γυριζουν οι Χανιωτες απο τα μπητσομπαρα & τις παραλίες. Η Αγια Μαρινα/Σταλος/Πλατανιας ειναι κατι σαν Φαληρακι τα τελη της δεκαετιας του 80. Βεβαια η θαλασσα εχει ρευματα! Ας μην το παραβλεπουμε! Απο την κακια στροφη, μετα το ξενοδοχειο Πανοραμα, ειχα μια επιγραφη οτι απαγορευται το κολυμπι, απεναντι απο το παλιο σαλαμαδικο, τωρα εκει υπαρχει ενας που πουλαει τζακια και διπλα ενα υπερπολυτελειας ξενοδοχειο. Η επιγραφη εξαφανιστηκε. Τηνε θυμουμαι τοτε που πηγαιναμε με το λεωφορείο στου παπου μου σε'να χωριο κατα κεινη την μερια. Χρονια πολλα τωρα! Τι εγινε η επιγραφη δεν ξερω! Μαλλον την εφαγε το επιγραφοφαγο τερας που ακου το ονομα "Τουρισμος" αλλοι του'χουνε δωσει το παρατσουκλι "Συμφεροντα". Για τις Καλυβες/Αλμυριδα ρωτα και την @eva kas ,ξερει καλα την περιοχη. Οσο για τα αλμυρικια που αναφεραν, στο δασυλιο με τα πευκα στους Αγιους Αποστολους, για σκια, οι Ρομα και οι Χανιωτες τα εχουν αγκαζαρει, απο την αρχη της σεζον! Απο Αλμυριδα και Καλυβες μπαινεις στη εθνικη (το νου σου βεβαια στον ΒΟΑΚ) και πας Χανια, Γεωργιουπολη, Ρεθυμνο, Σφακια κλπ κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom