Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Να προσθέσω κι εγώ την ταβέρνα Γραμπούσα στην Καλυβιανή που συνδιάζεται με εκδρομή Μπάλο,Γραμβούσα,Φαλάσερνα....

Κι εγώ ψηφίζω ΟΧΙ δεύτερη φορά ελαφονήσι ..Ο δρόμος είναι ταλαιπωρία και οι ορδές των τουριστών αποτρεπτικές....Ψηφίζω ΝΑΙ για εκδρομή στο Λουτρό (γραφικό χωριό χωρίς αυτοκίνητα )με καραβάκι από Σφακιά και μπάνιο στην τέλεια παραλία με τις σπηλιές στα Μάρμαρα (με βαρκοταξί από Λουτρό) .Δε χρειάζεται διανυκτέρευση απλά μόνο να φύγετε νωρίς το πρωί και να κανονίσεις τα δρομολόγια των πλοίων.
Μπάλος ωραίος από ψηλά αλλά θάλασσα μέτρια ...Σειτάν να πας πρωί ΑΞΙΖΕΙ και η πρόσβαση κανονική απλά τα κουβαλάς όλα (νερά,καφέδες,ομπρέλα κτλ)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα! Επιτέλους σήμερα βγάλαμε άκρη με τις παράλιες για τα Χανιά! Δεν το περιμέναμε να μας παιδέψει τόσο είναι η αλήθεια! Τελικα θα το κανουμε ετσι:

1) Παραλία Σταυρός
2) Μπάλο / Φαλασαρνα
3) Ελαφονήσι / Κεδροδάσος η Μαραθι
4) Λουτρακι
5) Ελαφονήσι / Κεδρόδασος

Είπαμε λόγο απόστασης να αφήσουμε την πίσω πλευρά Παλαιοχωρα / Σφακιά, για κάποια άλλη φορά! Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και ο σκοπός είναι οι διακοπές και όχι να οδηγώ τόσες ώρες κάθε μέρα!

Τώρα λοιπόν θα χρειαστώ τα φώτα σας στο κομμάτι του φαγητού! Να πω, πως ήδη έχω ρίξει διάβασμα κ εδώ αλλά και στο Tripadvisor / Google! Να τονίσω, πως θέλουμε περισσότερο (αν γίνεται όλα) τα μαγαζιά να είναι στην θάλασσα με κάποια θεά και όχι μέσα στα στενά. Σκοπός μας είναι να νιώσουμε τον αέρα του νησιού, πράμα που να τρως σε στενά δρομάκια δεν μας το βγάζει εμάς προσωπικά! Είδα όμως, ότι τα καλύτερα μαγαζιά είναι μέσα σε στενά...Περιμένουμε προτάσεις!

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, αν αξίζει να πάμε κάποιο βράδυ να φάμε σε 1 από τα 2!

Ο Τζανέρης & η Αρχόντισσα η Ταβέρνα Αιμιλία
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα! Επιτέλους σήμερα βγάλαμε άκρη με τις παράλιες για τα Χανιά! Δεν το περιμέναμε να μας παιδέψει τόσο είναι η αλήθεια! Τελικα θα το κανουμε ετσι:

1) Παραλία Σταυρός
2) Μπάλο / Φαλασαρνα
3) Ελαφονήσι / Κεδροδάσος η Μαραθι
4) Λουτρακι
5) Ελαφονήσι / Κεδρόδασος

Είπαμε λόγο απόστασης να αφήσουμε την πίσω πλευρά Παλαιοχωρα / Σφακιά, για κάποια άλλη φορά! Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και ο σκοπός είναι οι διακοπές και όχι να οδηγώ τόσες ώρες κάθε μέρα!

Τώρα λοιπόν θα χρειαστώ τα φώτα σας στο κομμάτι του φαγητού! Να πω, πως ήδη έχω ρίξει διάβασμα κ εδώ αλλά και στο Tripadvisor / Google! Να τονίσω, πως θέλουμε περισσότερο (αν γίνεται όλα) τα μαγαζιά να είναι στην θάλασσα με κάποια θεά και όχι μέσα στα στενά. Σκοπός μας είναι να νιώσουμε τον αέρα του νησιού, πράμα που να τρως σε στενά δρομάκια δεν μας το βγάζει εμάς προσωπικά! Είδα όμως, ότι τα καλύτερα μαγαζιά είναι μέσα σε στενά...Περιμένουμε προτάσεις!

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, αν αξίζει να πάμε κάποιο βράδυ να φάμε σε 1 από τα 2!

Ο Τζανέρης & η Αρχόντισσα η Ταβέρνα Αιμιλία
Ωραία η θέα στο Φάρο... δεν λέω αλλά - προφανώς κατά τη γνώμη μου - τα στενά των Χανίων έχουν μοναδική ατμόσφαιρα. Δεν έχω πολλές προτάσεις για εστιατόρια πάνω στη θάλασσα στο λιμάνι των Χανίων, εκτός από τις Γλωσσίτσες και το Salis. Για νόστιμα θαλασσινά και θέα θάλασσα υπάρχουν πολλές ταβέρνες στη Νέα Χώρα αλλά ούτε Φάρο θα δεις, ούτε το Ενετικό Λιμάνι, οπότε μάλλον δεν κάνει για πρώτη επίσκεψη στα Χανιά.

Από αυτά που ανέφερες έχω πάει στο 2ο και δεν το προτείνω. Στο 1ο δεν έχω πάει αλλά έχω πάει στον Ντουνιά, που είναι στο ίδιο χωριό και έχει πολύ νόστιμο και ποιοτικό φαγητό.
Πάντως και τα 2 που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με ατμόσφαιρα νησιού, αφού είναι στα βουνά!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ωραία η θέα στο Φάρο... δεν λέω αλλά - προφανώς κατά τη γνώμη μου - τα στενά των Χανίων έχουν μοναδική ατμόσφαιρα. Δεν έχω πολλές προτάσεις για εστιατόρια πάνω στη θάλασσα στο λιμάνι των Χανίων, εκτός από τις Γλωσσίτσες και το Salis. Για νόστιμα θαλασσινά και θέα θάλασσα υπάρχουν πολλές ταβέρνες στη Νέα Χώρα αλλά ούτε Φάρο θα δεις, ούτε το Ενετικό Λιμάνι, οπότε μάλλον δεν κάνει για πρώτη επίσκεψη στα Χανιά.

Από αυτά που ανέφερες έχω πάει στο 2ο και δεν το προτείνω. Στο 1ο δεν έχω πάει αλλά έχω πάει στον Ντουνιά, που είναι στο ίδιο χωριό και έχει πολύ νόστιμο και ποιοτικό φαγητό.
Πάντως και τα 2 που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με ατμόσφαιρα νησιού, αφού είναι στα βουνά!
Θα τα κοιτάξω και αυτά που προτείνεις. Όσον αφορά τα μαγαζιά μέσα στα Χανιά μπορεί και να έχουμε άδικο, γιατί τα ίδια λέγαμε και για την Κέρκυρα πριν πάμε αλλά τελικά μας άρεσε πολύ το όλο κλίμα μέσα στην πόλη.

Τα μαγαζιά στα χωριά τα έβαλα καθαρά σαν μαγαζί σε χωριό και όχι για κλίμα νησιού.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έχω πάει 4 φορές, όλες φιλοξενουμενος. Θα σταθώ στην 4 και θα σου πω φιλοξενήθηκα στις Βρύσες Αποκορώνου, στη μέση της διαδρομής Χανιά-Σφακιά. Την 1 ημέρα πήγαμε Φαλασαρνα, χοντρικά πήγαινε έλα 100 χλμ. Την 2η μέρα πήγαμε Σφακιά και από εκεί στο Λουτρό με καραβάκι. Όλες οι διαδρομές έγιναν με σκούτερ. Η ταλαιπωρία που εισπραξαμε ήταν άπειρη αλλά και οι αναμνήσεις πολύ περισσότερες. Επειδή πας σε αυτόν το μαγικό τόπο της λεβεντογεννας σου εύχομαι να κουραστείς. Όσο περισσότερο το κάνεις τόσο περισσότερο θα γυρίσεις γεμάτος. Όσο από ταβέρνες μόνο μια είναι για μένα, στα Ντουλιανα, εκτός συναγωνισμού σε όλο το νησί
 

despina.mina

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Καλησπερα,θα μπω κι εγω στη συζητηση σας γιατι θα επισκεφτω τον Ιουλιο για 5 μερες τα Χανια.
Θελω να ρωτησω απο τις πιο γνωστες παραλιες:
Φαλασαρνα-Μπαλος-Ελαφονησι ποια-ες ειναι η πιο ευκολα προσβασιμη(και οδικως)?Για Σειταν λιμανια δε ρωταω γιατι εχω δει πως εχουν δυσκολη προσβαση.
Για Μπαλο επισης ειδα πως ειναι καλυτερα με καραβακι.
Ευχαριστω πολυ
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα,θα μπω κι εγω στη συζητηση σας γιατι θα επισκεφτω τον Ιουλιο για 5 μερες τα Χανια.
Θελω να ρωτησω απο τις πιο γνωστες παραλιες:
Φαλασαρνα-Μπαλος-Ελαφονησι ποια-ες ειναι η πιο ευκολα προσβασιμη(και οδικως)?Για Σειταν λιμανια δε ρωταω γιατι εχω δει πως εχουν δυσκολη προσβαση.
Για Μπαλο επισης ειδα πως ειναι καλυτερα με καραβακι.
Ευχαριστω πολυ
Αν πας με καραβάκι στον Μπάλο, δεν υπάρχει πρόβλημα προσβασιμότητας αλλά χάνεις την θέα που είναι το δυνατό σημείο του.
Ούτε τα Φαλάσαρνα ούτε το Λαφονήσι έχουν δύσκολη προσβασιμότητα. Για Λαφονήσι είναι πιο μακριά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος ο δρόμος εκτός από κάποια σημεία που θέλουν προσοχή.
 

despina.mina

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Αν πας με καραβάκι στον Μπάλο, δεν υπάρχει πρόβλημα προσβασιμότητας αλλά χάνεις την θέα που είναι το δυνατό σημείο του.
Ούτε τα Φαλάσαρνα ούτε το Λαφονήσι έχουν δύσκολη προσβασιμότητα. Για Λαφονήσι είναι πιο μακριά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολος ο δρόμος εκτός από κάποια σημεία που θέλουν προσοχή.
Ευχαριστω πολυ,απο θεμα καταβασης ειναι ευκολες ή σκαρφαλωνω σε βραχους?
Για Φαλασαρνα διαβασα πως εχει δυσκολο δρομο με στροφες.Γενικα,αλλες παραλιες αμμωδεις ευκολα προσβασιμες ποιες θα προτείνατε?
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Ευχαριστω πολυ,απο θεμα καταβασης ειναι ευκολες ή σκαρφαλωνω σε βραχους?
Για Φαλασαρνα διαβασα πως εχει δυσκολο δρομο με στροφες.Γενικα,αλλες παραλιες αμμωδεις ευκολα προσβασιμες ποιες θα προτείνατε?
Δεν έχει καμία κατάβαση ούτε για Φαλάσαρνα ούτε για Λαφονήσι.
Ο δρόμος για Φαλάσαρνα σίγουρα είναι πιο εύκολος από Λαφονήσι.
Δεν ξέρω την οδηγική εμπειρία του καθενός βέβαια, οπότε θα σου έλεγα να μπεις Google maps να δεις την διαδρομή και να κρίνεις.
Άλλες αμμώδεις παραλίες, που έχουν αναφερθεί κιόλας (αν διαβάσεις το νήμα προς τα πίσω θα δεις πολλές προτάσεις) είναι Μαράθι, Σταυρός, Λουτράκι...
Δεν υπάρχει σύγκριση βέβαια κατά τη γνώμη μου αλλά γούστα είναι αυτά!
 

despina.mina

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Οι δρομοι ειναι σε ολο τους το μηκος ασφαλτοστρωμενοι ή και χωματοδρομοι?Καταλαβαινω οτι αυτες ειναι οι πιο ομορφες παραλιες,γι'αυτο και επιμενω στο κομματι της ταλαιπωριας.Ο σύζυγος ειναι λιγο γκρινιαρης αν χρειαζεται να κανει δυσκολη διαδρομη με χωματόδρομους,αναβασεις κτλ γι'αυτο κι εχω σχεδον αποκλεισει Σειταν λιμανια .Φανταζομαι ομως το θεαμα θα μας αποζημιωσει. ;)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Οι δρομοι ειναι σε ολο τους το μηκος ασφαλτοστρωμενοι ή και χωματοδρομοι?Καταλαβαινω οτι αυτες ειναι οι πιο ομορφες παραλιες,γι'αυτο και επιμενω στο κομματι της ταλαιπωριας.Ο σύζυγος ειναι λιγο γκρινιαρης αν χρειαζεται να κανει δυσκολη διαδρομη με χωματόδρομους,αναβασεις κτλ γι'αυτο κι εχω σχεδον αποκλεισει Σειταν λιμανια .Φανταζομαι ομως το θεαμα θα μας αποζημιωσει. ;)
Φαλάσαρνα και Λαφονήσι είναι με άσφαλτο. Το Λαφονήσι έχει κομμάτι χωματόδρομου μόνο για να παρκάρεις.
Για Σεϊταν έχει άσφαλτο (με στροφές) αλλα, όπως ήδη ξέρεις, χρειάζεται κατάβαση. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι και τόσο φοβερή αλλά δεν ξέρω τα όρια του καθενός.
Edit: Οι αποστάσεις - αναλόγως και με το που θα μείνετε - δεν είναι αμελητέες. Οπότε προετοίμασε την παρέα σου ή μοιραστε την οδήγηση (μία μέρα ο ένας μια ο άλλος).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για κάλο / χορταστικό σουβλάκι που προτείνετε ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom