Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

despina.mina

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Να ρωτήσω κατι?Ισχυει οτι για Μπαλο υπαρχει Κτελ απο Καστέλι?Κτελ επισης ειδα οτι υπαρχουν και για Σεϊτάν Λιμάνια ,Φαλασαρνα,Ελαφονησι.Ξερετε αν τα Κτελ κατεβαινουν μεχρι κατω στην παραλια?
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Να ρωτήσω κατι?Ισχυει οτι για Μπαλο υπαρχει Κτελ απο Καστέλι?Κτελ επισης ειδα οτι υπαρχουν και για Σεϊτάν Λιμάνια ,Φαλασαρνα,Ελαφονησι.Ξερετε αν τα Κτελ κατεβαινουν μεχρι κατω στην παραλια?
Φέτος δεν έχει ξεκινήσει το ΚΤΕΛ για Μπάλο και δεν γνωρίζω αν θα ξεκινήσει. Δεν κατεβαίνει μέχρι την παραλία. Σταματάει εκεί που παρκάρουν τα αυτοκίνητα και ακολουθείτε το μονοπάτι (~20 λεπτά η κατάβαση, αναλόγως τις αντοχές η ανάβαση). Επίσης αν δεν προτιμάτε την οδήγηση σε χωματόδρομο, μάλλον δεν είναι και πολύ καλή ιδέα να πάτε με ΚΤΕΛ.

Αυτή τη στιγμή ούτε τα καραβάκια έχουν ξεκινήσει (νομίζω 01/07 ξεκινούν τα δρομολόγια), οπότε αυτές οι μέρες που απομένουν είναι ιδανικές για όσους βρίσκονται Χανιά να δουν τον Μπάλο χωρίς άπειρο κόσμο.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Για κάλο / χορταστικό σουβλάκι που προτείνετε ;
Στο delish πίσω από την αγορά,
στα αναμμένα κάρβουνα δίπλα στην αγορά ή στη νέα χώρα, και
στην όαση, κοντά στην αγορά (ίσως το πιο θρυλικό σουβλάκι της πόλης, αλλά χορταστικό δεν το λες)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στο delish πίσω από την αγορά,
στα αναμμένα κάρβουνα δίπλα στην αγορά ή στη νέα χώρα, και
στην όαση, κοντά στην αγορά (ίσως το πιο θρυλικό σουβλάκι της πόλης, αλλά χορταστικό δεν το λες)
Νομίζω όποιος δοκιμάσει σουβλάκι στο delish δεν πρόκειται να μπορέσει να φάει αλλού (γύρο το λέμε εμείς).
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Να προσθέσω για όσους πρόκειται να έρθουν άμεσα ότι γίνονται ακόμα έργα στον ΒΟΑΚ - τουλάχιστον από Χανιά μέχρι Κίσαμο -, οπότε θα ακολουθήσουν κάποιες παρακάμψεις που θα τους καθυστερήσουν για Φαλάσαρνα, Μπάλο, Λαφονήσι. Υπομονή!
Το πότε θα τελειώσουν...άγνωστο (σαν το γεφύρι της Άρτας ένα πράγμα!)
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ωραία η θέα στο Φάρο... δεν λέω αλλά - προφανώς κατά τη γνώμη μου - τα στενά των Χανίων έχουν μοναδική ατμόσφαιρα. Δεν έχω πολλές προτάσεις για εστιατόρια πάνω στη θάλασσα στο λιμάνι των Χανίων, εκτός από τις Γλωσσίτσες και το Salis. Για νόστιμα θαλασσινά και θέα θάλασσα υπάρχουν πολλές ταβέρνες στη Νέα Χώρα αλλά ούτε Φάρο θα δεις, ούτε το Ενετικό Λιμάνι, οπότε μάλλον δεν κάνει για πρώτη επίσκεψη στα Χανιά.

Από αυτά που ανέφερες έχω πάει στο 2ο και δεν το προτείνω. Στο 1ο δεν έχω πάει αλλά έχω πάει στον Ντουνιά, που είναι στο ίδιο χωριό και έχει πολύ νόστιμο και ποιοτικό φαγητό.
Πάντως και τα 2 που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με ατμόσφαιρα νησιού, αφού είναι στα βουνά!
θεα θαλασσα.. στο λιμανακι της νεας χωρας ολα τα μαγαζια εχουν θεα και τραπεζια πανω στη θαλασσα, επισης στο λιμανι το αρισμαρι , η αντιγονη, νεα χωρα του ξυλουρη για ψαρι και οχι μονο,συν το σαλις και γλωσσιτσες ..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Καλό είναι το delish και μέσα στη παλιά πόλη, αλλά το καλύτερο σουβλατζίδικο των Χανίων είναι ο Κουμπές. Και έχει πολλές επιλογές και σε μαγειρευτά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Καλό είναι το delish και μέσα στη παλιά πόλη, αλλά το καλύτερο σουβλατζίδικο των Χανίων είναι ο Κουμπές. Και έχει πολλές επιλογές και σε μαγειρευτά.
Καλό είναι αλλά δεν τιμά την πόλη ένα μαυσωλείο- μνημείο να είναι σήμερα μπαρμπέρικο και φαγάδικο, τέτοιες ακρότητες μόνο στην Τουρκία πριν 30 χρόνια
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλό είναι αλλά δεν τιμά την πόλη ένα μαυσωλείο- μνημείο να είναι σήμερα μπαρμπέρικο και φαγάδικο, τέτοιες ακρότητες μόνο στην Τουρκία πριν 30 χρόνια
Αυτα τα 2 που αναφερεις ειναι εκει 30+ χρονια. Οταν θα δωσεις μια πειστικη εξηγηση του γιατι κανενας φορεας εδω και 30 χρονια δεν εχει κινησει αυτο το θεμα, τοτε θα με αποτρεψεις να φαω εκει για αυτο το λογο....:haha::haha::haha:
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αυτα τα 2 που αναφερεις ειναι εκει 30+ χρονια. Οταν θα δωσεις μια πειστικη εξηγηση του γιατι κανενας φορεας εδω και 30 χρονια δεν εχει κινησει το αυτο θεμα, τοτε θα με αποτρεψεις να φαω εκει για αυτο το λογο....:haha::haha::haha:
Ίσως και νάχεις δίκαιο, με τόσες καταστροφές μνημείων της πόλης μάλλον είναι τυχερός ο Κουμπές που τουλάχιστον είναι όρθιος και έχει κάποια χρήση
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
θεα θαλασσα.. στο λιμανακι της νεας χωρας ολα τα μαγαζια εχουν θεα και τραπεζια πανω στη θαλασσα, επισης στο λιμανι το αρισμαρι , η αντιγονη, νεα χωρα του ξυλουρη για ψαρι και οχι μονο,συν το σαλις και γλωσσιτσες ..
Νεωρια λεγεται του Ξυλουρη η ψαροταβερνα...οχι νεα χωρα που ειχα γραψει σορυυυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom