Χανιά

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Χανιά

Πώς να πάτε

Μπορείτε να πάτε με 2 τρόπους:
1. Αεροπορικώς υπάρχουν καθημερινές πτήσεις για το αεροδρόμιο Ιωάννης Δασκαλογιάννης με την ΟΑ και την EAGEAN.
2. Με πλοίο έχετε 3 επιλογές το συμβατικό πλοίο της ΑΝΕΚ το οποίο κάνει περίπου 9-10 ώρες, το συμβατικό των HELLENIC SEAWAYS το όποιο ξεκίνησε τα δρομολόγια πριν από 3-4 μέρες και θα κάνει 6 ½ ώρες. η τρίτη επιλογή είναι μόνο για την περίοδο Μάρτιος-Σεπτέμβριος καθώς είναι καταμαράν και δε μπορεί να ταξιδέψει το χειμώνα όπου έχει ισχυρούς άνεμους. Το καταμαράν κάνει 4 ½ ώρες αλλά δεν το προτείνω σε άτομα με ευαίσθητο στομάχι γιατί κουνάει ακόμα και όταν η θάλασσα είναι λάδι. Αν ταξιδεύετε τους καλοκαιρινούς μήνες και θέλετε να πάρετε αυτοκίνητο σας προτείνω να επιλέξετε την προσφορά της ΑΝΕΚ σύμφωνα με την οποία αν πάρετε εισιτήρια με επιστροφή για ημερήσιο δρομολόγιο, το αυτοκίνητο κατεβαίνει δωρεάν και γυρνάει με 20% έκπτωση από τα 75 ευρώ που είναι κανονικά.

www.anek.gr
www.hellenicseaways.gr
www.airtickets.gr

Πόλη Χανίων

Αξιοθέατα

Στην πόλη των Χανίων υπάρχουν αρκετά μέρη τα οποία αξίζει να επισκεφτείτε. Στο παλιό λιμάνι δείτε το Γυαλί Τζαμί ένα δείγμα μουσουλμανικής αρχιτεκτονικής το οποίο πλέον στεγάζει την τουριστική αστυνομία. Επίσης στην οδό Χαλκηδών επισκεφτείτε το αρχαιολογικό μουσείο και την μητρόπολη. Εκεί κοντά βρίσκεται ένας δρόμος γνωστός ως τα μαχαιράδικα επειδή εκεί είναι γεμάτο μαγαζάκια που φτιάχνουν παραδοσιακά κρητικά μαχαίρια με χαραγμένες μαντινάδες επάνω. Εκεί γύρω είναι και ένας αντίστοιχος δρόμος με μαγαζιά που πουλάνε δερμάτινα αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς είναι (όταν πλησιάζετε πάντως θα το καταλάβετε από τη μυρωδιά του δέρματος).Στην οδό Μιχάλη Γιάνναρη δείτε το μιναρέ του Αχμέτ Αγά. Εκεί κοντά είναι και το καθολικό μοναστήρι του Αγίου Νικολάου το χαρακτηριστικό του οποίου είναι ότι στη μία πλευρά έχει το καμπαναριό και στην άλλη ένα μιναρέ! Στην κεντρική αγορά θα βρείτε όλων των ειδών τα κρητικά προϊόντα: γεωργικά προϊόντα τυριά παξιμάδια κρασιά ρακί αρωματικά για το φαγητό θυμαρίσιο μέλι και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Για όσους ενδιαφέρονται στην οδό Νεάρχου υπάρχει πολεμικό μουσείο. Η οδός Νεάρχου από το πολεμικό μουσείο και καθώς απομακρύνεστε από το κέντρο, έχει και στις δύο πλευρές της παλιά αρχοντικά διατηρημένα σε άριστη κατάσταση με περιποιημένους κήπους αξίζει να την περπατήσετε. Εγώ όταν περπατάω εκεί ταξιδεύω στις αρχές του 20ου αιώνα και νομίζω ότι θα δω μπροστά μου τον Ελ. Βενιζέλο. Στην περιοχή Χαλέπα μπορείτε να επισκεφτείτε την οικία του Ελευθέριου Βενιζέλου ένα χαρακτηριστικό δείγμα της αρχιτεκτονικής των τελών του 19ου αιώνα. Προσοχή το ακριβώς διπλανό κτήριο (ένα εξίσου όμορφο αρχοντικό) ανήκει στο Θεμιστοκλή Μητσοτάκη! Εκεί κοντά είναι και η εκκλησία της Μαρίας της Μαγδαληνής η οποία είναι βαμμένη με έντονα χρώματα και ο τρούλος της μου φέρνει κάτι από το ναό του Αγίου Βασιλείου στη Μόσχα. Λίγο πιο πάνω απέναντι από τα ΤΕΙ των Χανίων βρίσκεται μία ακόμα όμορφη εκκλησία αλλά δεν ξέρω πώς λέγεται . λίγο έξω από τα Χανιά προς το δρόμο που πάει στο αεροδρόμιο είναι οι τάφοι των Βενιζέλων. Από εκεί θα έχετε πολύ ωραία θέα προς την πόλη των Χανίων

Φαγητό-Ποτό

Για καφέ υπάρχουν δύο περιοχές στις οποίες είναι και οι περισσότερες επιλογές σας. Η μία είναι η παραθαλάσσια περιοχή στο Κουμ Καπί στην οποία θα βρείτε σχεδόν αποκλειστικά έλληνες. Στην περιοχή Κουμ Καπί οι καλύτερες καφετέριες κατά τη γνώμη μου είναι κυρίως η πυξίδα και μετά το ελληνικόν και η αναδρομή. Η δεύτερη περιοχή είναι το παλιό λιμάνι στο οποίο θα βρείτε ανθρώπους από όλες τις γωνιές του κόσμου. Εκεί σας προτείνω να κάτσετε στην θέα και στο άρωμα. Η καλύτερη επιλογή για μένα είναι η κουκουβάγια που βρίσκεται δίπλα στους τάφους των Βενιζέλων και συνδυάζει πολύ ωραία θέα με γευστικό καφέ και πεντανόστιμα γλυκά . οι φαν των γλυκών να πάρουν οπωσδήποτε «ζουμερό». Είναι το πιο νόστιμο κέικ σοκολάτας που έχω φάει ποτέ. Επίσης έχω δοκιμάσει λεμονόπιτα και κορμό και ήταν και τα δύο καταπληκτικά.

Για φαγητό εξαιρετική επιλογή είναι το καρνάγιο στο παλιό λιμάνι (όχι στην κεντρική αποβάθρα που είναι οι καφετέριες είναι λίγο πιο κάτω). καλή επιλογή είναι ο μαχαλάς στο Κουμ Καπί με παραδοσιακή κρητική κουζίνα. Ένα ακόμα καλό μεζεδοπωλείο στο Κουμ Καπί είναι ο πειναλέων το οποίο είναι πάνω στην Ελευθερίου Βενιζέλου. Στον πειναλέων θα βρείτε πολλά παραδοσιακά κρητικά φαγητά όπως σαλιγκάρια και σταμναγκάθι (χόρτα βρασμένα) αλλά και πολύ καλή ρακί. Θα πρέπει όμως να οπλιστείτε με ιώβεια υπομονή γιατί ενώ είναι μόνιμα γεμάτο ο ιδιοκτήτης αρνείται πεισματικά να προσλάβει 1-2 σερβιτόρους . Αν θέλετε να φάτε κάτι πρόχειρο πριν συνεχίσετε τη βόλτα σας υπάρχει μία καλή κρεπερί απέναντι από την πλατεία 1821. Επίσης για πρόχειρο φαγητό καλές επιλογές είναι η πίτσα-μέλλα και για σουβλάκι το τάιμ άουτ.

Για κρητική μουσική μείνετε μακριά από τα μαγαζιά στην παλιά πόλη και στα πέριξ. Τα περισσότερα είναι τουριστικές παγίδες για να χαζοχαίρονται οι ξένοι τουρίστες. Αν θέλετε να ακούσετε κοντυλιές και μαντινάδες όπου και να κοιτάξετε στο δρόμο θα βρείτε αφίσες που διαφημίζουν πανηγύρια που γίνονται συνήθως ή στο στάδιο ή σε κάποιο χωριό λίγο έξω από την πόλη. Εκεί θα μπορέσετε να πάρετε μέρος σ’ ένα αυθεντικό κρητικό γλέντι με λύρα (ή βιολί) πολύ χορό ατελείωτο φαγητό και το κρασί και τη ρακί να ρέουν άφθονα. Συμβουλή του συγγραφέα: αν αποφασίσετε να πάτε σε πανηγύρι μείνετε μακριά από μαυροπουκαμισάδες γιατί πολλές φορές έχουν μαζί τους από μπερέτα μέχρι καλάζνικοφ! Προσοχή δυστυχώς δεν κάνω πλάκα.

Βόλτες-Εκδρομές Εκτός Πόλης

Παραλία Αγίων Αποστόλων

Αν θέλετε να κάνετε μία βουτιά χωρίς να απομακρυνθείτε από τα Χανιά θα σας πρότεινα την παραλία των Αγίων Αποστόλων, δύο μικρά λιμανάκια με ρηχά νερά και αμμώδη παραλία λίγο έξω από τα Χανιά

Γραμβούσα-Μπάλος

Δύο εξωτικές παραλίες στο βορειοδυτικό τμήμα της Κρήτης που παραπέμπουν σε παραλίες του ειρηνικού. Στο Μπάλο μπορείτε να πάτε οδικώς αν και ο δρόμος είναι πάρα πολύ κακός ενώ στη Γραμβούσα η οποία είναι ένα νησάκι πολύ κοντά στην Κρήτη θα πρέπει να πάρετε καραβάκι από το Καστέλι.

Φαλάσαρνα

Μία από τις ωραιότερες παραλίες της Ελλάδας η οποία βρίσκεται στην δυτική πλευρά της Κρήτης. Το κύριο χαρακτηριστικό της είναι η λευκή άμμο με τις ροζ αποχρώσεις λόγω των θρυμματισμένων κοραλλιών. Επειδή είναι ανοικτή παραλία συχνά έχει μεγάλα κύματα ιδανικά για παιχνίδι στη θάλασσα. Φεύγοντας από την παραλία όπως ανεβαίνετε το δρόμο στα δεξιά σας θα βρείτε δύο ταβέρνες κολλητά η μία στην άλλη που έχουν πολύ ωραία θέα προς την παραλία. Καθίστε στην πιο πάνω και ζητήστε τσιγαριαστό αρνί, μία καταπληκτική κρητική σπεσιαλιτέ.

Ελαφονήσι

Μία ακόμα καταπληκτική παραλία στο νοτιοδυτικό μέρος της Κρήτης. Και εδώ θα βρείτε τη ροζέ άμμο που υπάρχει και στα Φαλάσαρνα. Το Ελαφονήσι είναι μία βασανιστική παραλία καθώς θα πρέπει να περπατήσετε χλμ για να βρέξετε το γόνατό σας ! Το νησί είναι προστατευόμενη περιοχή καθώς είναι μέρος που ξαποσταίνουν τα αποδημητικά πουλιά που έρχονται από την Αφρική αφού είναι το πρώτο μέρος που συναντούν μετά από ένα πολύ κουραστικό ταξίδι.

Παλαιόχωρα

Μικρό τουριστικό χωριό στα νότια του νομού κυρίως για οικογενειάρχες. Ανοιχτά της Παλαιόχωρας έχουν παρατηρηθεί κοπάδια φαλαινών αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια οργάνωση ώστε να κάνουν βαρκάδες για να δείτε τις φάλαινες από κοντά.

Ομαλός-Φαράγγι Σαμαριάς

Το φαράγγι της Σαμαριάς είναι ένας από τους δρυμούς της χώρας μας. Ξεκινά από το οροπέδιο του Ομαλού στα Λευκά Όρη και μετά από 18 χλμ μέσα σε πανέμορφα φυσικά τοπία θα βρεθείτε στην παραλία της Αγίας Ρουμέλης . Αν είστε τυχεροί μπορεί να δείτε και ΚΡΙ-ΚΡΙ. Για να το διασχίσετε θα χρειαστείτε περίπου 6 ώρες. Για να το διασχίσετε όλο θα πρέπει να πάτε με κάποιο πρακτορείο το οποίο θα σας ανεβάσει στον Ομαλό και μετά θα σας πάρει από τη χώρα Σφακίων στην οποία θα φτάσετε από την Αγία Ρουμέλη με καραβάκι.

Φαράγγι Αγίας Ειρήνης

ένα ακόμα φαράγγι σπάνιας φυσικής ομορφιάς το οποίο ξεκινάει από την κάτω γειτονιά του χωριού Αγ.Ειρήνη, τα Πενταριανά, στο δρόμο για το Επανοχώριον και τελειώνει πριν από το χωριό Σούγια.

Χώρα Σφακίων-Λουτρό-Αράδαινα

Η Χώρα Σφακίων σαν τοπίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αφού έχει αλλοιωθεί ο παραδοσιακός χαρακτήρας του χωριού. Έχει όμως ωραία μεζεδοπωλεία στα οποία θα φάτε φρεσκότατο ψάρι. Από εκεί θα πάρετε το καραβάκι και θα πάτε στα γλυκά νερά –μία παραλία όνομα και πράμα- και στο Λουτρό. Ένα μικρό παραθαλάσσιο ψαροχώρι, σκέτο ησυχαστήριο, το οποίο θυμίζει κυκλαδονήσι αφού όλα τα σπίτια είναι κάτασπρα με μπλε παντζούρια. Από τα Σφακιά με το αυτοκίνητο θα ανεβείτε το βουνό και θα φτάσετε στη χαράδρα της Αράδενας. Μια χαράδρα βάθους περίπου 250 μέτρων! Για αυτούς που θέλουν να εκτοξεύσουν την αδρεναλίνη τους στα ύψη συχνά πυκνά υπάρχει μια ομάδα bungee jumping εκεί. Αν ψάξετε να βρείτε άνθρωπο στο χωριό της Αράδενας ατυχήσατε. Το χωριό ξεκληρίστηκε πριν από πολλά χρόνια λόγω μίας βεντέτας!

Φραγκοκάστελο

Κάστρο στα νότια παράλια το οποίο πήρε το όνομά του επειδή το κατασκεύασαν Φράγκοι. Σύμφωνα με το θρύλο, τις πρώτες μέρες του Μαΐου, στις μεταμεσονύκτιες ώρες πάνω στον έναν τοίχο του κάστρου φαίνονται κάτι σκιές οι οποίες μοιάζουν με καμηλιέρηδες . Οι σκιές αυτές λέγονται δροσουλίτες. Λίγο πιο πέρα βρίσκεται μία πολύ όμορφη παραλία με καταγάλανα αλλά και πολύ ρηχά νερά, η ορθή άμμος.

Λίμνη Κουρνά

Ακόμα ένα πολύ όμορφο φυσικό τοπίο στη βόρεια πλευρά του νομού με πράσινο στις όχθες περιμετρικά της λίμνης, τα γαλάζια νερά και τα γυμνά βουνά να την κυκλώνουν. Μπορείτε αν θέλετε να νοικιάσετε θαλάσσιο ποδήλατο για να περιπλανηθείτε στη λίμνη.

Βάμος-Βρύσες

Στην περιοχή του Βάμου θα βρείτε πολλά χωριά τα οποία έχουν κρατήσει τον παραδοσιακό τους χαρακτήρα. Οι Βρύσες είναι το μεγαλύτερο χωριό στην περιοχή αλλά αποτελεί εξαίρεση από τον πιο πάνω κανόνα. Έχει όμως πολύ όμορφα τοπία με τρεχούμενα νερά και πολλά πλατάνια.

Γενικά Σχόλια

1. Δυστυχώς για διαμονή δε μπορώ να σας βοηθήσω γιατί εγώ πάω φιλοξενούμενος οπότε δεν έχει χρειαστεί να κλείσω δωμάτιο. Παρακάτω έχω μερικά link για σελίδες με ενοικιαζόμενα
2. Εκτός πόλης σε όποια ταβέρνα και αν έχω κάτσει έφυγα πολύ ευχαριστημένος. Μην το φοβάστε το φαγητό. Στα περισσότερα μέρη θα φάτε και καλά και φτηνά.
3. Πέρα από τα μέρη που σας υπέδειξα, νομίζω ότι αξίζει να περιπλανηθείτε στα στενά σοκάκια της παλιάς πόλης καθώς αυτά που θα ανακαλύψετε από μόνοι σας θα σας αποζημιώσουν.

www.chania.gr
www.chaniacrete.gr
www.gto.gr/gr/accomm/loc/result.php?loc=CHANIA
www.hania-hotels.gr/gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=73

Για το τέλος μία μαντινάδα αφιερωμένη στο σημαντικότερο Χανιώτη:
Κρήτη μου ο κόσμος σ’ αγαπά
γιατί καλά το ξέρει
πως γέννησες κι ανάθρεψες
τον ξακουστό Λευτέρη

Υ.Γ. 1.: ευχαριστώ τον ξάδερφό μου Νίκο για τη βοήθεια να γράψω το άρθρο αλλά και γιατί με ανέχεται περίπου 2 μήνες το χρόνο τα τελευταία 3 χρόνια και μου έχει δώσει την ευκαιρία να ανακαλύψω μία από τις πιο όμορφες γωνιές της χώρας μας.
Υ.Γ. 2.: Αν θέλετε να διορθώσετε ή να προσθέσετε κάτι κάντε το άφοβα άλλωστε κανείς δεν είναι τέλειος ούτε παντογνώστης.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο Λευτερη , πολυ καλο!!
Να συμπληρωσω για τα Φαλαρσανα οτι δεν ειναι μονο μια απο τιs ωραιοτερεs παραλιεs τηs χωραs μαs , αλλα εχει ψηφιστει δυο φορεs σαν την ωραιοτερη τηs Ευρωπηs.
Για τη Γραμβουσα και τον Μπαλο , δεν εισαι καθολου υπερβολικοs , πραγματι θυμιζουν Ειρηνικο (τα νερα ετσι?Οχι το γυρω τοπιο ;):lol:).

Το να παρεβρεθειs σε ενα πανηγυρι ειναι απολυτο must.Σου φερνουν συνεχεια φαγητο και ρακι μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο. Τα χωρια που ειναι γατζωμενα στα αγερωχα βουνα στο εσωτερικο του νομου , κρυβουν φοβερεs ομορφιεs , καταπληκτικα ταβερνεια και φιλοξενουs ανθρωπουs με χιουμορ και ορεξη για κουβεντουλα.
Δε θα ξεχασω το φοβερο:
Ποναει το κεφαλι σου?Ρακι
Κρυωσεs?Ρακι
Κι εγω συνεχιζα.. σε απελυσαν?Ρακι
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
τελικα θα συμπληρωσω μονος μου κατι:

στην παλια πολη, στην αριστερη πλευρα της μητροπολης όπως κοιτατε την προσοψη, υπαρχει μια πολυ γευστικη gelateria.δε θυμαμαι το ονομα αλλα οι χανιωτες την ξερουν ως "ο ιταλος". παγωτο στη φλωρεντια δεν εχω φαει για να συγκρινω, αλλα εγω το βρηκα αρκετα νοστιμο
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα είναι δυνατόν να μην ξέρεις τον Ιορδάνη;!

Πρωινό κλασσικό με μπουγάτσες-γίγα :LOL:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
για πειτε ρε παιδια που ειναι αυτο? τωρα που θα τελειωσει η #$%^&* εξεταστικη θα κατεβω κατω για πειτε να παω μια βολτα να το δοκιμασω

δακη η μπουγατσα ειναι πολυ διαδεδομενη στο ηρακλειο και μαλιστα σαν εθιμο την πρωτοχρονια βγαινουν για βολτα μετα την αλλαγη του χρονου για να φανε μπουγατσα. εμεις τρωμε βασιλοπιτα και αυτοι μπουγατσα

ρε παιδια δε το πιστευω, μεχρι και η μανα μου ξερει τον ιορδανη με τις μπουγατσες!!! :haha:
εμενα πως μου ξεφυγε? :roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στο Ηρακλειο λετε? Εμειs τρωγαμε μπουγατσα στα Χανια..δεν ξερω που ακριβωs ηταν το μαγαζι , αλλα οι μπουγατσεs ηταν απαιχτεs!:clap:
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
άσχετο - σχετικό ...
Τα φαλάρσανα(καλά το είπα?) τι στιλ είναι περίπου?
στιλ Πούντας? με beach bars άπειρο κόσμο κτλ?
ή πιο ήπια πράγματα?
ρωτάω γιατί ψήνομαι να πάω με την Mexicana μου...:cool:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
εχει κατι σαν beach bar, καντινες θα ελεγα καλυτερα. ειναι τεραστια παραλια οποτε και πολυ κοσμο αριθμητικα να εχει, απλωνεται και δε νιωθεις ο ενας πανω στον αλλο, εκτος και αν πας αρχες αυγουστου που γινεται ενα απο τα μεγαλυτερα beach-party στην ευρωπη. φετος μαζευτηκαν περιπου 7000 ατομα!!! παντως ειναι πολυ καλα οργανωμενα party. εχουν ασθενοφορο και ναυαγωσωστες για παν ενδεχομενο, και απειρο φαγητο και αλκοολ. και εννοειται οτι την αλλη μερα μαζευουν oλα τα σκουπιδια (ευτυχως)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom