Χανιά

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Ειμαι απο Χανια και μένω στα Χανια! Οποτε ρωτατε οτι θελετε κι αν ξερω θα απανταω κι αν δεν ξερω θα ρωτησω να μαθω!
Να σας πληροφορισω μονο ,οτι το γρηγορο πλοιο Helenic εχει βγει απο τα Χανια εδω και περιπου 4 με 6 μηνες. Θα βαλει η ΑΝΕΚ ενα πλοιο γρηγορο βραδυνο κι ενα πρωινο, με καλες τιμες , και προσφορες για τα αυτοκινητα και τα μηχανακια. Αλλά θα ισχυει προς το παρον μονο για τα ΠΣΚ.
Τωρα λεωφορειο απο το αεροδρομιο κατ ευθειαν για Ρεθυμνο δεν υπαρχει. Πρεπει να κατεβεις στο κεντρο των Χανιων στο Κτελ. Μπορεις να πας με ταξι , γενικα δεν εχει αλλη επικοινωνια το αεροδρομιο.Εκει φευγει λεωφορειο αναλογα την εποχη καθε μια ή καθε μιση ωρα. Εαν φτασεις πολυ νωρις στο Κτελ κι εχεις χρονο να περιμενεις, μπορεις να φας μπουγατσα που προαναφερατε στου Ιορδανη , που ειναι απεναντι.
Αλλά υπαρχει και πλοιο απο Πειραια για Ρεθυμνο, κατ ευθυειαν αν κι οχι καθημερινα προς το παρων.
Campig οργανωμενο εχει στα Νωπιγια τρια τεταρτα με αυτοκινητο και απο εθνικη οδο , απο τα Χανια. Σχετικη ερημια, δεν εχει νυκτερινη διασκεδαση,αλλά ειναι κοντα στα φαλασερνα Καστελι.
Οτι αλλο θελετε ρωτηστε.
Ευχαριστώ :p
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
[imga="left"]http://www.travelstories.gr/travelsphotos/albums/userpics/10162/thumb_DSCN0565.JPG[/imga]Χανιά
Φαράγγι Αγίας Ειρήνης

ένα ακόμα φαράγγι σπάνιας φυσικής ομορφιάς το οποίο ξεκινά από το οροπέδιο του Ομαλού και καταλήγει στο Λιβυκό
Μια παρατήρηση για κάτι που δεν είχα προσέξει όταν το είχα διαβάσει παλαιότερα. Το Φαράγγι την Αγ.Ειρήνης ξεκινάει Από την κάτω γειτονιά του χωριού Αγ.Ειρήνη, τα Πενταριανά, στο δρόμο για το Επανοχώριον (Πανιχώρι για τους ντόπιους) και όχι από τον Ομαλό και τελειώνει πριν από το χωριό Σούγια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εχει κατι σαν beach bar, καντινες θα ελεγα καλυτερα. ειναι τεραστια
lefteris :(:(:(:(:( τα είπες όλαααααα εγώ τώρα τι θα πώ?????:mad::mad::mad::mad:

άντε θα πώ την διαφορά χανιώτικης και ηρακλειώτικης μπουγάτσας ...
η χανιώτικη ειναι πρός το αλμυρό ,με γνήσια μυζήθρα και φύλλο.τρώγεται με ζάχαρη..
η ηρακλειώτικη ειναι με κρέμα γλυκιά,και πασπαλισμένη με άχνη ,και κανέλα .
να φάτε φαγητό στο ταμάμ πίσω στο στενό που είναι τα starbacks,στην πλατεία συντριβάνι.
ουζάκι στον άσωτο υιό στο κουμκαπί,ή στα χάλκινα στην παληά πόλη.
καλώς να έρθετε,χτυπήστε μήνυμα για παρεούλα και καφε!!!!:clap::clap::clap:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Μια παρατήρηση για κάτι που δεν είχα προσέξει όταν το είχα διαβάσει παλαιότερα. Το Φαράγγι την Αγ.Ειρήνης ξεκινάει Από την κάτω γειτονιά του χωριού Αγ.Ειρήνη, τα Πενταριανά, στο δρόμο για το Επανοχώριον (Πανιχώρι για τους ντόπιους) και όχι από τον Ομαλό και τελειώνει πριν από το χωριό Σούγια.
εχεις δικιο το διορθωσα
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Σουγια..το καλύτερο μέρος για camping!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σουγια..το καλύτερο μέρος για camping!
πόσα χρόνια έχεις να πάς στην σούγια???
άστα απογοήτευση...ο κίνδυνος ειναι ορατός για την πανέμορφη αυτή γωνιά του νότου! παλιότερα πήγαινα κάθε ΣΚ ήταν για μένα η όασή του καλοκαιριού,με κόσμο ελάχιστο,με καταλύματα λίγα.υπήρχε ένα μόνο μπαράκι υπαίθριο το "πολύφημος" οπου ακούγαμε τις ροκιές μας,παρκάραμε έξω με τις μοτό μας,και οτι ώρα εξαντλούσαμε τα μουσικά ακούσματα,άρχιζε η μέρα με κλασσική μουσική υποδεχόμενοι την ανατολή!
αξέχαστες μέρες και νύχτες δίπλα στο κύμα,ούτε αυτοκίνητα,ούτε οικογένειες ...τίποτα!
ένα sleeping bag και έξω χύμα στο κύμα.
τώρα.τελευταία πήγα πρίν δύο χρόνια και έκανα στροφή και έφυγα! δεν άντεχα να βλέπω αυτό το υπέροχο κομματι του λιβυκού, γεμάτο απο τζίπ μέχρι την θαλασσα,ένα σωρό ταβέρνες,δήθεν καφετέριες,κόσμος παντού σκοτώνοντας την ηρεμία και την τόση ομορφιά,όχι δεν το άντεξα...θέλω η σούγια μου να είναι όπως την έζησα πρίν 15 χρόνια.
ίσως την επισκευτώ τον μάιο μήνα που δεν θα έχει προλάβει να γίνει ακόμα η κάθοδος των μυρίων!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ρενατα τοχω ξαναπει....καθε συγκριση με το παρελθον μονο απογοητευση μπορει να φερει-ως προς το φυσικο περιβαλλον-σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.
Η Σουγια θα γλειτωνε?:(

Για οσους πανε ομως για πρωτη φορα και δεν υπαρχει μετρο συγκρισης ολα ειναι super!!!!

Eγω το μεγαλυτερο σοκ το επαθα στην παραλια της Πρεβελης,εκτοτε δεν ξαναπαω,θελω να την θυμαμαι οπως την αντικρισα την πρωτη φορα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene για μένα η κρήτη είναι για τον χειμώνα!! τότε αξίζει το νησί μου.το καλοκαίρι κρύβομαι ή ξενιτεύομαι όσο μπορώ γιατί δεν την παλεύω!!! μη νομίζετε οτι είναι και ότι καλύτερο να μενετε σε τουριστικό νησί!!! 9 μήνες τον χρόνο ειναι πολύ κουραστικό!
ετοίμασε βαλίτσες!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene για μένα η κρήτη είναι για τον χειμώνα!! τότε αξίζει το νησί μου.το καλοκαίρι κρύβομαι ή ξενιτεύομαι όσο μπορώ γιατί δεν την παλεύω!!! μη νομίζετε οτι είναι και ότι καλύτερο να μενετε σε τουριστικό νησί!!! 9 μήνες τον χρόνο ειναι πολύ κουραστικό!
ετοίμασε βαλίτσες!:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
xene για μένα η κρήτη είναι για τον χειμώνα!! τότε αξίζει το νησί μου.το καλοκαίρι κρύβομαι ή ξενιτεύομαι όσο μπορώ γιατί δεν την παλεύω!!! μη νομίζετε οτι είναι και ότι καλύτερο να μενετε σε τουριστικό νησί!!! 9 μήνες τον χρόνο ειναι πολύ κουραστικό!
ετοίμασε βαλίτσες!:cool:
Τα ομορφα νησια,ομορφα τουριστικοποιουντε,
μηπως θες ναρθεις στην Αθηνα το καλοκαιρι που ειναι χαρμα οφθαλμων!!!:haha:

Κοιτα να δεις με ποια ειμαι ισοβαθμος στη συνεισφορα μελων.
Ξεναγος και γκρουπ,σημειωσατε Χ.:D
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Χμμμ. Καλή η Κρήτη και τον χειμώνα. Αλλά το καλοκαίρι είναι άλλη φάση. Η καλύτερη εποχή για μένα στην Κρήτη είναι μέσα Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβη.
Έχω κάνει τα καλύτερα camping σε Φαλάσαρνα και Ελαφονήσι.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχω κάνει τα καλύτερα camping σε Φαλάσαρνα και Ελαφονήσι.
bastard,θα γνωρίζεις ασφαλώς και για το μεγάλο event falasarna beach party! αυτό όμως γίνεται κάθε χρόνο την πρώτη κυριακή του αυγούστου...έρχονται απο όλο τον κόσμο περίπου 7-10 χιλιάδες άτομα..πήγαινα στάνταρ μέχρι πρόπερσι γιατί ο dj ήταν δικός μου άνθρωπος.έπαιζε μουσική που σε εξίταρε πραγματικά,και έφευγα λιώμα το πρωί απο τον χορό. μετά όμως η μουσική "γύρισε" και μετά γύρισαν και τα άντερά μου,έφυγε και ο dj γιατί δεν πάλευε να παίζει αυτά που του ζητούσαν (τσίρκο),και έτσι δεν ξαναπήγα.άν τύχεις φέτος όμως να πάς να μας πείς και την γνώμη σου..;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom