Χανιά

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Να λοιπον τα πανηγυρια και οι εκδηλωσεις ανα μηνα στα Χανια. Οσο δε θα εισαι εδω ριχνε και μια ματια στα Χανιωτικα νεα που παντα υπαρχουν πανηγυρια στα χωρια πχ υπαρχει ενα πανηγυρι στο Ξεροστερνι κοντα στο Βαμμο που κραταει 2 μερες αλλα μαλλον δεν το προλαβαινεις ....
Παραλίες εκτος πολης προς βορρα ακρωτηρι..Ταρσανας, Σταυρος, Μαραθι, Καλαθας(πολυς κοσμος κυριως αμερικανακια)..Στο Χορδακι κοντα στο αεροδρομιο ειναι η πλεον πολυφημισμενη τελαυταια παραλία Αγιου Στεφανου η Σεινταμεντανι.
Παραλίες κοντα στις Καλυβες, Καλυβες, Κερα( πολυ μικρη) Πλακα, κοντα σο Κοκκινο χωριο ειναι μια μικρη πολυ ομορφη ο Κουταλας πηγαινοντας για το φαρο στο Δραπανο
Απο την αλλη πλευρα προς Καστελι εκτος τις παραλίες Αγια ΜαριναΠλατανιας και τα κλασικα, ειναι τα ΑΦΡΑΤΑ μετα τη ορθοδοξη εκκλησια στο Κολυμπαρι ανηφοριζεις περνας το χωριο Αφρατα και κατεβαινεις το βουνο...η παραλια Μενιες περνας Ροδοπου και αν εχεις 4χ4 πας,αλλα αξιζει..
Στο δρομο μετα το Καστελι πας για Φαλασερνα και ρπιν απο το Καστελι στριβεις για μια αλλη παραλία Ελαφονησι -Κεδροδασος.
Αλλες παραλιες Σουγια( Χανια-Αλικιανός-Σκινες-Καμπανος-Σουγια)
Παλιοχωρα( Χανια-Βουκολιες-Καντανος-Παλιοχωρα)''


Εκδηλώσεις ανά μήνα
Μάρτιος
: Αποκριάτικα Καρναβάλια σε Χανιά, Σούδα, Παλαιόχωρα, Καλύβες, Βατόλακο.
Μάιος: το δεύτερο δεκαπενθήμερο, εορτασμός της Μάχης της Κρήτης. Περιλαμβάνει εκδηλώσεις μνήμης προς τους πεσόντες και διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις.
Κάθε Μάιο: «Κορήσια» -Αθλητικοί Αγώνες Canoe kayak στη λίμνη Κουρνά
Αρχές Καλοκαιριού: «ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ» Διεθνείς αγώνες στίβου στο Εθνικό Στάδιο Χανίων.
Μάιος - Σεπτέμβριος: Αθλητικές εκδηλώσεις στο Δήμο Νέας Κυδωνίας οι οποίες περιλαμβάνουν αγώνες Beach Volley, Beach Soccer, Beach Handball & ρακέτας.
Ιούλιος - Αύγουστος - Σεπτέμβριoς: Πολιτιστικό καλοκαίρι Δήμου Χανίων. Περιλαμβάνει μουσικές και θεατρικές παραστάσεις στο θέατρο της Ανατολικής Τάφρου, στον Κήπο, στο Βενιζέλειο Ωδείο, στο Πάρκο Ειρήνης και Φιλίας και παράλληλες εκδηλώσεις σε διάφορες συνοικίες της πόλης. Πολιτιστικό καλοκαίρι διοργανώνουν, επίσης, οι δήμοι Κισσάμου, Νέας Κυδωνίας, Πελεκάνου και Γεωργιούπολης.
Ιούνιος: Γιορτή Κερασιού στα Καράνου.
24 Ιουνίου: γιορτή Αγίου Ιωάννου του Κλήδωνα στο Φρε, στο Ακρωτήρι, στα Περιβόλια, Θέρισσο, Βαμβακόπουλο.
29 Ιουνίου - 6 Ιουλίου: Εορτασμός της Ναυτικής Εβδομάδας.
21-28 Ιουλίου: Ελαφονήσια - Δήμος Ινναχωρίου. Περιλαμβάνουν επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο του Ελαφονησίου, Αθλητικούς Αγώνες, Θεατρική Παράσταση, Γιορτή προς τιμή των γερόντων και παραδοσιακό κέρασμα.
26 Ιουλίου: Σύλλογος Προβολής Κισάμου "Η Γραμπούσα". Προσκυνηματική εκδρομή από το λιμάνι της Κισάμου στον Μπάλο και το νησί της Γραμπούσας.
30 Ιουλίου: Γιορτή Λαϊνας στα Νοχιά.
30-31 Ιουλίου: Γιορτή Κρασιού στις Βούβες.Πρώτη Κυριακή Αυγούστου: Ευλογία Καρπών της γης στη Μονή Μιχαήλ Αρχαγγέλου (Ροτόντα) Κάτω Επισκοπή.
Ιούλιος: Γιορτή Καλιτσουνιού στην Κάντανο.
Ιούλιος: Ναυτική Εβδομάδα στο Δήμο Χανίων στο Παλαιό Λιμάνι και κάθε δεύτερο χρόνο στην Παλαιόχωρα και στην Γεωργιούπολη.
8-9 Αυγούστου: Γιορτή κρασιού στις Βούβες.
1-10 Αυγούστου: Αγροτικός Αύγουστος στο Ενετικό Λιμάνι Χανίων. Έκθεση φωτογραφίας για τη Χανιώτικη μουσική παράδοση, χοροί - χορευτές.
16 Αυγούστου: Γιορτή Μελιού στα Αφράτα.
1-10 Σεπτεμβρίου: Γιορτή Σαρδέλας στην Σούδα και τη Νέα Χώρα.
27 Σεπτεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού. Εορταστικές εκδηλώσεις στο παλιό λιμάνι των Χανίων. Τέλος Οκτωβρίου ή αρχές Νοεμβρίου: γιορτή Κάστανου στον Πρασέ και στο Έλος.
Νοέμβριος: Γιορτή Τσικουδιάς στα Νεώρια Χανίων, Λουτράκι Κυδωνίας, Κάντανο, Λίμνη Πλατανιά.
31 Δεκεμβρίου - 1 Ιανουαρίου: Εορταστική υποδοχή του νέου χρόνου στην Πλατεία της Αγοράς από το Δήμο Χανίων.
Για φαγητο θα σου γραψω αργοτερα ..να σκεφτω πρωτα αν δεν με προλαβει η Reuymno και η Renata
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τι να πω ρε lullu σκετη εφημερίδα εισαι.απο φαγητο φαε σουβλάκια απο το "ολα στα καρβουνα" εγγυηση!! και μη βαρατε ....:bleh:
 

kope21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
φέτος το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τον δικό μου να πάμε Χανιά. Και οι δύο έχουμε άδεια στα τέλη ιουλίου. Πολλά πράγματα δεν ξέρουμε απλά έχουμε ακούσει υπέροχα λόγια. Αυτοκίνητο δεν θα έχουμε στην διάθεση μας και ψάχνουμε διακοπές ήρεμες αλλά και με ευκαιρίες να ξεδίνουμε σε κάποια club ή bar. Στην ουσία δεν ξέρουμε σε ποια περιοχή των χανίων να ψάξουμε για δωμάτιο. Σκεφτόμασταν Άγιους Αποστόλους, αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τους δρόμους της Κρήτης και μπορεί να είναι επικύνδινη η επιστροφή μας τα πρωινά. Κάθε γνώμη ειναι ευπρόσδεκτη!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για ποιο λόγο να πάτε στα Χανιά μόνο για 4 μέρες και μάλιστα χωρίς αυτοκίνητο;o_O
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@kope21 Καλώς όρισες :)
Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε εδώ.
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στους παρακάτω συνδέσμους, περιέχουν πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-ολιγοημερες-διακοπές.6189/
http://www.travelstories.gr/community/threads/xανιά-Ξενοδοχείο.38839/
http://www.travelstories.gr/community/threads/χανια-χωρις-αυτοκινητο.49128/
 

kope21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για ποιο λόγο να πάτε στα Χανιά μόνο για 4 μέρες και μάλιστα χωρίς αυτοκίνητο;o_O
για το μόνο 4 ημέρες λόγω δυσκολίας με τις άδειες, βγήκαν έτσι οι μέρες όπου δεν βγένουν αλλιώς δυστηχώς. Χωρίς αυτοκίνητο γιατί εγώ η ανεπρόκοπη δεν αξιόθηκα να πάρω δίπλωμα ακόμα και ο δικός μου πιθανώς να μην μπορεί να οδηγεί τότε λόγω ενός προβλήματος στο χέρι του
@kope21 Καλώς όρισες :)
Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε εδώ.
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στους παρακάτω συνδέσμους, περιέχουν πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-ολιγοημερες-διακοπές.6189/
http://www.travelstories.gr/community/threads/xανιά-Ξενοδοχείο.38839/
http://www.travelstories.gr/community/threads/χανια-χωρις-αυτοκινητο.49128/
kanel28 ευχαριστώ πολύ
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
για το μόνο 4 ημέρες λόγω δυσκολίας με τις άδειες, βγήκαν έτσι οι μέρες όπου δεν βγένουν αλλιώς δυστηχώς. Χωρίς αυτοκίνητο γιατί εγώ η ανεπρόκοπη δεν αξιόθηκα να πάρω δίπλωμα ακόμα και ο δικός μου πιθανώς να μην μπορεί να οδηγεί τότε λόγω ενός προβλήματος στο χέρι του
ΛΟΛ
Με το ερώτημά μου δεν είχα σκοπό να σου ζητήσω εξηγήσεις γι' αυτή σου την απόφαση. Απλά θεωρώ πως από τη στιγμή που ο χρόνος σας είναι περιορισμένος είναι προτιμότερο να πάτε κάπου πιο κοντά και σε πιο μικρό νησί οπου δεν απαιτείται αυτοκίνητο.:)
 

kope21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΛΟΛ
Με το ερώτημά μου δεν είχα σκοπό να σου ζητήσω εξηγήσεις γι' αυτή σου την απόφαση. Απλά θεωρώ πως από τη στιγμή που ο χρόνος σας είναι περιορισμένος είναι προτιμότερο να πάτε κάπου πιο κοντά και σε πιο μικρό νησί οπου δεν απαιτείται αυτοκίνητο.:)
κουβεντα να γινεται, δεν το πηρα σε καμια περιπτωση προσωπικα. Ας πουμε πως το εχουμε καιμο αυτο το ταξιδι χαχαχ
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μπορεί να μου πει κάποιος τι παίζει με τα ΚΤΕΛ στην Κρήτη το Καλοκαίρι; για 4-5 μέρες μπορώ να εξυπηρετηθώ με ΚΤΕΛ από Χανιά; Έχει λεωφορεία για παραλίες;
 

diakopakias

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους,
Παρακολουθώ καιρό το forum αλλά είναι η πρώτη φορά που σας γράφω. Φέτος θα πάω Χανιά, για ακόμα μία φορά. Θα μείνω τρεις μέρες Φραγκοκάστελο και τρεις μέρες στο Σταλό. Θα ήθελα κυρίως πληροφορίες για φαγητό στο νότο, Φραγκοκάστελο, Χώρα Σφακίων, Πλακιά. Για την πόλη των Χανίων σκέφτομαι τα κλασικά, ταμάμ, λεβέντη, ονειροδρόμιο (δεν έχω ξαναπάει αλλά αφού το προτείνει το rethimno;) σίγουρα θα είναι καλό )..
Αν έχετε και καμιά πρόταση για παραλία ευπρόσδεκτη, σίγουρα θα πάω πρέβελη και ορθή άμμο.
ps1 Έχει πάει κανένας στο φαράγγι της Αράδαινας;
ps2 rethimno περιμένω τις προτάσεις σου..

Σας ευχαριστώ πολύ όλους:)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Diakopakia παιδί μου , προφανώς δεν διαβάζεις σωστά....γιατί αν διάβαζες θα ήξερες ότι η LOULOU έχει το διδακτορικό των πληροφοριών....εγώ είμαι απλώς στο προνήπιο...
Αφού θα είσαι Φραγκοκάστελλο δες τη ταβέρνα Ορθή άμμος...όπως κοιτάς τη παραλία δεξί σου χέρι είναι το κάστρο στο αριστερό κάπου στα 200 μέτρα θα δεις τη ταβέρνα
Πλακιας τώρα ...μου άρεσε η ταβέρνα της Σοφίας...εκεί στη παραλία που είναι μαζεμένες όλες έχει πάντα το περισσότερο κόσμο
Αν είσαι Χανιά Κυριακή πετάξου για μεσημεριανό στη ταβέρνα Ριζίτικο στο χωριό Τζιτζιφέ.Θα σε αποζημιώσει η βόλτα στη περιοχή του Αποκώρωνα και θα δοκιμάσεις γνήσια Κρητική κουζίνα
Για τον ίδιο λόγο στην Επισκοπή Ρεθύμνου ( σύνορα με Χανιά) για φαγητό στο ''Κηπο της Αρκούδενας'' και συνεχίζεις για Πηγές Αργυρούπολης,λίμνη Κουρνά, Βρύσες (κάνε μια στάση εκεί αξίζει ) Χανιά
Αντί για τα Σφακιά, πάρε το καραβάκι από εκεί, και σε 15 λεπτά είσαι στο Λουτρό...ουτε αμάξι , ούτε μηχανή...Ρώτα μόνο τα δρομολόγια εισιτήριο παίρνεις από το κιόσκι στο λιμάνι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom