Χανσεατικές χώρες/πόλεις

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Λονδίνο, η Αμβέρσα, η Brugge κλπ. δεν ανήκαν ποτέ στη Χανσεατική ένωση. Απλώς η Χανσεατική ένωση εμπορευόταν μαζί τους και είχε γραφέία (Kontor) εκεί.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Επί των χανσεατικών πόλεων καλό θα είναι να διαβαστεί η λίστα των χανσεατικών πόλεων και με το Λονδίνο και με την Αμβέρσα και με Μπρυζ και με κλπ.

001.jpg


003.jpg


004.jpg


Επίσης να μελετηθεί και ο σχετικός χάρτης. (Κάτι θυμάμαι από τα νιάτα μου).
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επειδή δε βλέπω κάτι στο θέμα όσο τούριξα μια ματιά, μου λέτε σας παρακαλώ τι ακριβώς είναι οι χανσεατικές πόλεις (πρώτη φορά το ακούω) και τί σχέση έχει το ποια χώρα ανήκει πού με το παρόν θέμα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επί των εκτός θέματος χανσεατικών πόλεων (ζήτησα επανειλημμένα το ζήτημα να μεταφερθεί εκτός ιστορίας μου) καλό θα είναι να διαβαστεί η λίστα των χανσεατικών πόλεων και με το Λονδίνο και με την Αμβέρσα και με Μπρυζ και με κλπ.

View attachment 244787

View attachment 244788

View attachment 244789

Επίσης να μελετηθεί και ο σχετικός χάρτης. (Κάτι θυμάμαι από τα νιάτα μου).
Θα πρότεινα αντί για την εντελώς αναξιόπιστη Ελληνική wikipedia, να ρίχνατε και μια ματιά στην Αγγλική ή στη Γερμανική έκδοση. Στο κείμενο του άρθρου για τη Χανσεατική ένωση, δεν ξέρω αν έχει και πίνακες της κακιάς ώρας κι εκεί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μετέφερα τα μηνύματα σε νέο θέμα, συνέχεια εδώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν και δεν είναι εδώ ο χώρος να συζητηθεί αυτό, έψαξα για κάτι σχετικό στο θέμα, δεν το βρήκα, και μετέφερα τα μηνύματα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Νομίζω πως αυτή η κόντρα δεν αφορά κανέναν!
Η αλήθεια βέβαια είναι αυτή που λέει ο taver. Το Λονδίνο, η Μπριζ, το Μπέργκεν κ.α δεν ήταν μέλη της Χανσεατικής ένωσης αλλά ξένοι συνεργάτες που είχαν εμπορικές συναλλαγές με την Χανσεατική Ένωση. Τα kontor ήταν τα γραφεία τους και μάλιστα τα μοναδικά που σώζονται σήμερα είναι τα χαρακτηριστικά ''σπιτάκια'' του Bryggen στο Μπέργκεν της Νορβηγίας που είναι και στη λίστα της Ουνέσκο.

Να γίνεται η αποκατάσταση μιας λανθασμένης ίσως ιστορικής αναφοράς αλλά δεν χρειάζεται να μετατρέπεται σε κόντρα και να χαλάει η ροή της ταξιδιωτικής ιστορίας. Φίλε @gelf περιμένουμε τη συνέχεια από τη Ρίγα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν και δεν είναι εδώ ο χώρος να συζητηθεί αυτό, έψαξα για κάτι σχετικό στο θέμα, δεν το βρήκα, και μετέφερα τα μηνύματα.
Δε βρήκες, επειδή: Last edited: Σήμερα στις 14:03 .
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σόρυ σε όλους για το τρελό μπέρδεμα. Τα παραπάνω μηνύματα σχετικά με τις χανσεατικές πόλεις ήταν σχετικά όταν γράφτηκαν σε άλλο θέμα, καθώς υπήρχε σχετικό κείμενο εκεί. Σήμερα το κείμενο αυτό αφαιρέθηκε από τον topic starter, οπότε εγώ εν αγνοία μου μετέφερα τα μηνύματα σε ξεχωριστό θέμα αφού τα έβλεπα εκτός θέματος.

Τεσπα, εφόσον το σχετκό κείμενο δεν υπάρχει πια, αφήνω τα μηνύματα σε ξεχωριστό θέμα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Φίλε @giannismits, έχεις απόλυτο δίκιο ότι η κόντρα αυτή δεν αφορά κανένα. Επίσης θα πρόσθετα ότι δεν υπάρχει και λόγος για κόντρα. Θα διαφωνήσω, φιλικά πάντα, αφού παραπάνω ανέφερα λίστα χανσεατικών πόλεων.
Για τις χανσεατικές πόλεις θα προσπαθήσω να ξεθάψω μια προ 40ετίας εργασία που είχαμε κάνει στη σχολή σε συνεργασία με την αρχιτεκτονική. Θυμάμαι πως στα πλαίσια της εργασίας αυτής, είχαμε ταξιδέψει και στην Αμβέρσα και στη Μπρυζ, καθώς προφανώς και στο Αμβούργο. Πάντως επειδή είμαι οπτικός τύπος, θυμάμαι πολύ καλά τον χάρτη με τις χανσεατικές πόλεις, όπως αν θυμάμαι καλά, ότι έδρα της ένωσης ήταν το Λύμπεκ. Θα ψάξω την τότε εργασία μας και θα μιλήσω και με συναδέλφους που ήταν μαζί και είχαμε ταξιδέψει.
Επειδή το ζήτημα αυτό, δεν είχε ούτε πρωτεύουσα, ούτε δευτερεύουσα, ούτε τριτεύουσα σχέση με τις Βαλτικές, στην ιστορία για τις Βαλτικές θα γινόταν αντιπαράθεση για τις χανσεατικές πόλεις, οπότε θα υπήρχε αλλοίωση, της ιστορίας, αφού το κέντρο βάρους της ιστορίας, θα μετακινείτο δυτικότερα από τις Βαλτικές, οπότε έπρεπε να διαγράψω, για να μπορέσω να συνεχίσω την ιστορία. Διαφορετικά δεν έχει νόημα να ποστάρεις ένα κεφάλαιο για τη Ρίγα και να υπάρχουν 20 αναρτήσεις για τις χανσεατικές πόλεις.
Εδώ για τις χανσεατικές πόλεις μπορούμε να γράψουμε τόμους. Θα βρω και την εργασία μας. Πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να υπάρχει μπέρδεμα με τις χανσεατικές πόλεις που αναφέρω εγώ, με τα μέλη της χανσεατικής ένωσης που αναφέρεις εσύ.
Θα με βοηθούσαν πολύ τα στοιχεία σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάποιος κάποτε κάτι μου είπε και ο σκύλος μετά έφαγε την εργασία μου. Ωραία πάμε.
Δε συνηθίζω να σχολιάζω ιστορίες που άλλωστε σπανίως διαβάζω ολόκληρες (χιλιοταξιδεμένοι Ευρωπαϊκοι προορισμοί), αλλά τώρα η υπερέντονη αρνησή σου, και η προσπάθεια με κάθε τρόπο να μη φανεί ότι έγραψες κάτι λάθος με πριζώνει άγρια.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom