Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Η αλήθεια είναι πως ότι ταξίδια έχουμε κάνει πριν το μωρό δε χρησιμοποιησαμε ταξί γιατί μας αρέσει το περπάτημα. Η Μαδρίτη βέβαια δ ξέρω αν ενδείκνυται για βολτες με καροτσι. Σίγουρα θα βολεύει κάποιο σπίτι στο κέντρο φαντάζομαι.
Φαντάζομαι πως ναι, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω σ' αυτό, μιας και στη Μαδρίτη είχα πάει με παρέα, σε άλλη φάση, και δε θυμάμαι καν λεπτομέρειες που θα σου ήταν χρήσιμες.
Μην ανησυχείς πάντως, ούτε ο σύζυγος.
Ειδικά εφόσον μιλάμε για Ευρώπη. Όπως έλεγα σε συναδέλφους που η μόνιμη ανησυχία τους είναι "και τι θα κάνεις αν αρρωστήσεις εσύ ή το παιδί στο εξωτερικό" (μιλώντας για βόρεια Ευρώπη τότε), αν είναι να χρειαστούμε περίθαλψη, νιώθω πιο άνετα με την ΕΚΑΑ στη Δανία, παρά να χρειαστώ οτιδήποτε ενώ είμαι για μπάνιο στη νότια Κρήτη. :shock:
 

Λίνα88

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Φαντάζομαι πως ναι, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω σ' αυτό, μιας και στη Μαδρίτη είχα πάει με παρέα, σε άλλη φάση, και δε θυμάμαι καν λεπτομέρειες που θα σου ήταν χρήσιμες.
Μην ανησυχείς πάντως, ούτε ο σύζυγος.
Ειδικά εφόσον μιλάμε για Ευρώπη. Όπως έλεγα σε συναδέλφους που η μόνιμη ανησυχία τους είναι "και τι θα κάνεις αν αρρωστήσεις εσύ ή το παιδί στο εξωτερικό" (μιλώντας για βόρεια Ευρώπη τότε), αν είναι να χρειαστούμε περίθαλψη, νιώθω πιο άνετα με την ΕΚΑΑ στη Δανία, παρά να χρειαστώ οτιδήποτε ενώ είμαι για μπάνιο στη νότια Κρήτη. :shock:
Καλά εχεις δίκιο... Κ φαντάσου ότι εγώ ζω στην Κρήτη... Χαχαχα!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Να πάτε, και να περάσετε όμορφα. Δεν θα πάθει τίποτα το μικράκι σας, μην ανησυχείς. Εφόσον έχετε τα κατάλληλα ρούχα για την εποχή, και φυσικά ευρωπαϊκές κάρτες ασφάλισης, θα είστε και πιο ήρεμοι.
Ταξιδεύουμε με τον μικρό μας από τότε που ήταν 36 ημερών, με κάθε είδους καιρό, σε κάθε είδους τόπο.
Εμείς αρρωστήσαμε, φέτος στην Ισλανδία, ο Έκτορας τίποτα. ;)
Οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις, με χαρά να βοηθήσουμε.
Ναι είχαμε πάρει αντί για το κανονικό πάνω μέρος του καροτσιου αυτό που μπαίνει και στο αμαξι. Οι περισσοτερες αεροπορικές αφήνουν ναχεις μαζί και καρότσι που διπλώνει και καθισματακι αυτοκινήτου. οπότε αν δε χωράει το μωρό στου καροτσιου μπορείτε να πάρετε άλλο μαζι σας.. Εμείς όπου πήγαμε όσο ήταν μωρό κλείναμε σε κεντρικά σημεία και πηγαίναμε σχεδόν παντού με τα πόδια. αλλα κυρίως για την άφιξη και την αναχώρηση από το αεροδρόμιο θεωρώ πως είναι απαραίτητο το ταξί αν έχεις μωρό μαζί. Έχει ήδη ταλαιπωρηθεί για να ψάχνεστε για μετρό ή λεωφορείο.. Και μαζί με καρότσι και βαλίτσες είναι δράμα η μετακίνηση εκτός ταξί. Μπορείς ναχεις κλείσει από Ελλάδα ταξί να σας παραλάβει που να διαθέτει κατάλληλο καθισματακι για το μωρό.
Εννοείται θα το ξανακανα αλλά θα προτιμούσα περίοδο χωρίς πολλές ιωσεις. Είχαμε πάει roadtrip Ιταλία/Κροατία/Σλοβενία Σεπτέμβρη όταν ήταν 6 μηνών και ήταν πιο εύκολα τα πραγματα!
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Η αλήθεια είναι πως ότι ταξίδια έχουμε κάνει πριν το μωρό δε χρησιμοποιησαμε ταξί γιατί μας αρέσει το περπάτημα. Η Μαδρίτη βέβαια δ ξέρω αν ενδείκνυται για βολτες με καροτσι. Σίγουρα θα βολεύει κάποιο σπίτι στο κέντρο φαντάζομαι.
να πω για Μαδρίτη παρότι πήγα χωρίς μωρό, πως μια χαρά μεγάλα πεζοδρόμια είχε και πολύ άνετη σαν πόλη, νομίζω ευνοεί άνετα για καρότσι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom