Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλημέρα! Μάλλον τείνω προς Ρόδο τελικά ως πιο ασφαλή λύση. Πιστεύω χειμώνα έχει μια χαρά ζωή κ ελπίζω 4 μέρες να μην είναι πάααρα πολλές. Ακολουθούν τα νησιά του αργοσαρωνικού, κυρίως Αίγινα , αν και δεν γνωρίζουν ακόμη το πρόγραμμα των πλοίων και εγώ θέλω συγκεκριμένες ημερομηνίες. Τελευταία Λάρνακα που δεν ενθουσιάζομαι.....Α!Υπάρχει και μια ιταλική πόλη η Κατάνη (??) την οποία έχω απλώς ακουστά! Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει? Πιστεύω όμως θα είναι μια κλασική ιταλική πόλη...όμορφη μεν αλλά θελω κάτι άλλο (και πάω Ρόδο:rolleyes:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
..όμορφη μεν αλλά θελω κάτι άλλο (και πάω Ρόδο:rolleyes:)
Ανοιξες συζητηση ψαχνοντας μερος εκτος Ελλαδος κ κατεληξες Ροδο, Αιγινα? Ωφελιμη παντα η συζητηση για ολους, αλλα απο περιεργεια: τι αλλο ηθελες που το ειχε η Ροδος κ απερριψες τοσα μερη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα! Μάλλον τείνω προς Ρόδο τελικά ως πιο ασφαλή λύση. Πιστεύω χειμώνα έχει μια χαρά ζωή κ ελπίζω 4 μέρες να μην είναι πάααρα πολλές. Ακολουθούν τα νησιά του αργοσαρωνικού, κυρίως Αίγινα , αν και δεν γνωρίζουν ακόμη το πρόγραμμα των πλοίων και εγώ θέλω συγκεκριμένες ημερομηνίες. Τελευταία Λάρνακα που δεν ενθουσιάζομαι.....Α!Υπάρχει και μια ιταλική πόλη η Κατάνη (??) την οποία έχω απλώς ακουστά! Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει? Πιστεύω όμως θα είναι μια κλασική ιταλική πόλη...όμορφη μεν αλλά θελω κάτι άλλο (και πάω Ρόδο:rolleyes:)
Καλημέρα! Τη Ρόδο θα την ευχαριστηθείς πολύ το χειμώνα. Είναι ό,τι πρέπει. Να γυρίσεις όσο μπορείς την παλιά πόλη. Είναι όνειρο άδεια, αλλά έχει πολύ καλντερίμι, σε όχι πολύ καλή κατάσταση.
Η Κατάνια είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη. Πολλοί δεν την βρίσκουν όμορφη. Εμένα μου άρεσε. Για 4 μέρες ίσως θα πρέπει να κάνεις και καμία εκδρομή.Συρακούσες ας πούμε.
Μάλτα που σου είπαν πιο πριν;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Ισως θα ειχε νοημα αν ειχες ξεκαθαρισει πως φανταζεσαι το ημερησιο προγραμμα με το μωρο για να προτεινουμε προορισμο. Αν αντεχεις να το κουβαλας ολη μερα σε μαρσιπο πλατης μια χαρα ειναι η Πορτογαλια. Αλλιως, οταν αφησετε το καροτσι και μπορει να περπατησει μερικα χιλιομετρα χωρις γκρινια.
Η Κατανια ειναι σουπερ επιλογη. Οικογενειακο κλιμα, μικρη τοσο οσο, επιπεδη, ενδιαφερουσα αλλα εκδρομες με καροτσι ενα ατομο δυσκολο. Το να βαρεθειτε δεν νομιζω πιο πολυ απο το σπιτι σας ας πουμε.
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Ανοιξες συζητηση ψαχνοντας μερος εκτος Ελλαδος κ κατεληξες Ροδο, Αιγινα? Ωφελιμη παντα η συζητηση για ολους, αλλα απο περιεργεια: τι αλλο ηθελες που το ειχε η Ροδος κ απερριψες τοσα μερη?
ακούγομαι λίγο ανισορροπη, δεν έχεις άδικο! Ο στόχος, είναι να φύγω κάποιες ημέρες εξωτερικό γιατί έχω κλειστεί υπερβολικά με μωρό-δουλειά και μου έχει λείψει απίστευτα το ταξίδι. Ήθελα ιδανικά κάτι κοντινο και βολικό αλλά να ξεφεύγει από το στυλ παλιά μεσαιωνική ρομαντική πόλη κτλ κτλ. η εποχή που θέλω όμως είναι τελικά πολύ ανασταλτική οπότε αναθεωρώ. Η Ρόδος κυρίως έχει το δέλεαρ να τη συγκρίνω με Κέρκυρα συν του οτι γέρασα και δεν έχω πάει ακόμη (ντροπή) !

Καλημέρα! Τη Ρόδο θα την ευχαριστηθείς πολύ το χειμώνα. Είναι ό,τι πρέπει. Να γυρίσεις όσο μπορείς την παλιά πόλη. Είναι όνειρο άδεια, αλλά έχει πολύ καλντερίμι, σε όχι πολύ καλή κατάσταση.
Η Κατάνια είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη. Πολλοί δεν την βρίσκουν όμορφη. Εμένα μου άρεσε. Για 4 μέρες ίσως θα πρέπει να κάνεις και καμία εκδρομή.Συρακούσες ας πούμε.
Μάλτα που σου είπαν πιο πριν;
τώρα με βάζεις σε σκέψεις πάλι για Ιταλία...θα το ψάξω λιγάκι. Ρόδος θα μου αρέσει, προτιμώ τα τουριστικά νησιά εκτός σεζόν πάντα

Ισως θα ειχε νοημα αν ειχες ξεκαθαρισει πως φανταζεσαι το ημερησιο προγραμμα με το μωρο για να προτεινουμε προορισμο. Αν αντεχεις να το κουβαλας ολη μερα σε μαρσιπο πλατης μια χαρα ειναι η Πορτογαλια. Αλλιως, οταν αφησετε το καροτσι και μπορει να περπατησει μερικα χιλιομετρα χωρις γκρινια.
Η Κατανια ειναι σουπερ επιλογη. Οικογενειακο κλιμα, μικρη τοσο οσο, επιπεδη, ενδιαφερουσα αλλα εκδρομες με καροτσι ενα ατομο δυσκολο. Το να βαρεθειτε δεν νομιζω πιο πολυ απο το σπιτι σας ας πουμε.
μάρσιπο χρησιμοποιώ αλλά τον έχω ως εναλλακτική πλέον (πάντα μαζί μου όμως) Κατανία είναι φάση Πίζα ας πούμε σε μέγεθος? Λέω αν τυχόν έχεις πάει..... Φιλικές είναι όλες αυτές οι πόλεις και σίγουρα δεν είναι άσχημες. Θα κοιτάξω λιγάκι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με εκείνα τα μερη της Ιταλίας. Γενικά το πρόγραμμα προσαρμόζεται και στο παιδί αλλά 5 πραγματάκια θέλω να τα βλέπω, δεν είμαι πολύ της καφετέριας και του τουριστικού.....βέβαια πλέον το να φύγω λίγες μέρες είναι το μόνο που έχει σημασία :)
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Κατανία είναι φάση Πίζα ας πούμε σε μέγεθος? Λέω αν τυχόν έχεις πάει..... Φιλικές είναι όλες αυτές οι πόλεις και σίγουρα δεν είναι άσχημες. Θα κοιτάξω λιγάκι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με εκείνα τα μερη της Ιταλίας.
Ναι ειναι καλη η αναλογια που κανεις, αλλα πιο φιλικη νομιζω, διοτι Σικελοι :)
 

harilander

Member
Μηνύματα
547
Likes
394
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Ανοιξες συζητηση ψαχνοντας μερος εκτος Ελλαδος κ κατεληξες Ροδο, Αιγινα? Ωφελιμη παντα η συζητηση για ολους, αλλα απο περιεργεια: τι αλλο ηθελες που το ειχε η Ροδος κ απερριψες τοσα μερη?
αυτο ήθελα να ρωτήσω και γω , πως απο ευρώπη κατέληξες ρόδο
κοίτα, πήγαινε όπου εσυ πιστεύεις οτι θα είσαι άνετα αλλά αξίζει να κάνεις την υπέρβαση , να δοκιμάσεις κάτι που πιστεύεις οτι δεν είναι εφικτό, αν πιστέψεις στον εαυτό σου θα τα καταφέρεις.
πάντως προσωπικά πιστεύω οτι ολα έχουν να κάνουν με τις δικές μας συνήθειες και δυνάμεις και οχι των παιδιων, τα παιδιά προσαρμόζονται πιο εύκολα απ'οτι πιστευουμε.
Εμείς πήγαμε με την μικρή 1,5 χρονών Ρώμη και πέρσυ τον Ιανουάριο πήγαμε Παλέρμο, οκ είμασταν δύο γονείς (έσυ είπες οτι θα είσαι μόνη σου;) Φέτος τον Ιανουάριο θα πάμε Βιέννη με 2 μωρά ,τριών και ενός, για τους πιο πολλούς είναι βλακεία λόγω κρύου αλλά εντάξει σε πολιτισμένη περιοχή πας και οχι στην ζούγκλα ή στους πόλους.
Προσωπικά επειδή ασχολούμαι με εκδρομές και δραστηριότητες ακόμα και σε ακραίες συνθήκες απο μικρός προσπαθώ να μάθω και στα παιδιά μου "στα δύσκολα" , χωρίς υπερβολές,
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
αυτο ήθελα να ρωτήσω και γω , πως απο ευρώπη κατέληξες ρόδο
κοίτα, πήγαινε όπου εσυ πιστεύεις οτι θα είσαι άνετα αλλά αξίζει να κάνεις την υπέρβαση , να δοκιμάσεις κάτι που πιστεύεις οτι δεν είναι εφικτό, αν πιστέψεις στον εαυτό σου θα τα καταφέρεις.
πάντως προσωπικά πιστεύω οτι ολα έχουν να κάνουν με τις δικές μας συνήθειες και δυνάμεις και οχι των παιδιων, τα παιδιά προσαρμόζονται πιο εύκολα απ'οτι πιστευουμε.
Εμείς πήγαμε με την μικρή 1,5 χρονών Ρώμη και πέρσυ τον Ιανουάριο πήγαμε Παλέρμο, οκ είμασταν δύο γονείς (έσυ είπες οτι θα είσαι μόνη σου;) Φέτος τον Ιανουάριο θα πάμε Βιέννη με 2 μωρά ,τριών και ενός, για τους πιο πολλούς είναι βλακεία λόγω κρύου αλλά εντάξει σε πολιτισμένη περιοχή πας και οχι στην ζούγκλα ή στους πόλους.
Προσωπικά επειδή ασχολούμαι με εκδρομές και δραστηριότητες ακόμα και σε ακραίες συνθήκες απο μικρός προσπαθώ να μάθω και στα παιδιά μου "στα δύσκολα" , χωρίς υπερβολές,
Ο μόνος που πρόσεξε πως θα είμαι μόνη μου...χεχε
Ντάξει υπέρβαση θαναι κανένα υπερατλαντικό με το παιδί, όχι Βουδαπέστη...:haha:Όταν ήταν 7 μηνών πήγαμε να δούμε τον άντρα μου, 3μιση ώρες καράβι και 2 ώρες λεωφορείο σερί, πιστεύω ήταν πιο απαιτητικό από 2 ώρες αεροπλανάκι και συμφωνώ απόλυτα τα παιδιά δεν ενοχλούν καθόλου μια χαρά προσαρμόζονται, εδώ βλέπω συνεχώς τουρίστες με 2 και 3 μηνών μωρά και νεογέννητα ακόμα. Πιο απαιτητικό είναι τώρα που περπατάει γιατί δεν κάθεται στα αυγά του δευτερόλεπτο αλλά γενικά τον έχω παντού μαζί μου και έχω συνηθίσει την ταλαιπωρία. Με ξενερώνει τρομερά όμως σαν ιδέα να βρέχει και να πρέπει να σέρνω καρότσι ή να αρρωστήσει και να μου χαλάσει τις 4 πολύτιμες μέρες μου.... Οπότε λέω να το πάω με τις πιθανότητες να είναι με το μέρος μου-αν και ποτέ δεν ξέρεις, όταν κάποτε πήγα Λονδίνο, είχε 10 ολόκληρες ημέρες λαμπερό ήλιο:rolleyes:
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Ναι ειναι καλη η αναλογια που κανεις, αλλα πιο φιλικη νομιζω, διοτι Σικελοι :)
βολεύει πολύ τότε για βόλτα , καροτσάδα κτλ...έχει τπτ ενδιαφέρον ιστορικοαρχαιολογικού ενδιαφέροντος, μουσείο, εκθέσεις κτλ θυμάσαι??
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα! Μάλλον τείνω προς Ρόδο τελικά ως πιο ασφαλή λύση. Πιστεύω χειμώνα έχει μια χαρά ζωή κ ελπίζω 4 μέρες να μην είναι πάααρα πολλές. Ακολουθούν τα νησιά του αργοσαρωνικού, κυρίως Αίγινα , αν και δεν γνωρίζουν ακόμη το πρόγραμμα των πλοίων και εγώ θέλω συγκεκριμένες ημερομηνίες. Τελευταία Λάρνακα που δεν ενθουσιάζομαι.....Α!Υπάρχει και μια ιταλική πόλη η Κατάνη (??) την οποία έχω απλώς ακουστά! Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει? Πιστεύω όμως θα είναι μια κλασική ιταλική πόλη...όμορφη μεν αλλά θελω κάτι άλλο (και πάω Ρόδο:rolleyes:)
Εάν δεν έχεις πάει ποτέ στη Ρόδο, νομίζω πως πραγματικά αξίζει να την επισκεφθείς με το παιδί σου. Και έχει αρκετά αξιοθέατα η πόλη να σε κρατήσει για ένα διήμερο με τριήμερο χωρίς καν να χρειαστεί να βγεις εκτός πόλης (εαν βγεις κ εκτος πολης κ το τετραημερο λιγο ειναι). Θερμοκρασιακα είναι πολύ πιο ήπια από τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας. Επειδή όμως έχω ζήσει στο νησί χειμώνα, οφείλω να πω πως ο Ιανουάριος είναι ακόμα κ εκεί αρκετά βροχερός συνήθως. Βέβαια κακά τα ψέμματα το ρισκο της βροχής υπάρχει το Γενάρη όπου κι αν πας γύρω από τη Μεσόγειο.
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Εάν δεν έχεις πάει ποτέ στη Ρόδο, νομίζω πως πραγματικά αξίζει να την επισκεφθείς με το παιδί σου. Και έχει αρκετά αξιοθέατα η πόλη να σε κρατήσει για ένα διήμερο με τριήμερο χωρίς καν να χρειαστεί να βγεις εκτός πόλης (εαν βγεις κ εκτος πολης κ το τετραημερο λιγο ειναι). Θερμοκρασιακα είναι πολύ πιο ήπια από τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας. Επειδή όμως έχω ζήσει στο νησί χειμώνα, οφείλω να πω πως ο Ιανουάριος είναι ακόμα κ εκεί αρκετά βροχερός συνήθως. Βέβαια κακά τα ψέμματα το ρισκο της βροχής υπάρχει το Γενάρη όπου κι αν πας γύρω από τη Μεσόγειο.
δεν έτυχε να πάω δυστυχώς!έτσι το σκέφτομαι εαν τελικά την επιλέξω, αξιοθέατα στην πόλη και άντε και μια Λίνδο που θέλω να την δω. Για βροχή εδώ που ζω....έχω πάθει ανοσία. Νομίζω Ροδος έχει και χαμηλά ποσοστά βροχοπτώσεων γενικά, όχι?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
δεν έτυχε να πάω δυστυχώς!έτσι το σκέφτομαι εαν τελικά την επιλέξω, αξιοθέατα στην πόλη και άντε και μια Λίνδο που θέλω να την δω. Για βροχή εδώ που ζω....έχω πάθει ανοσία. Νομίζω Ροδος έχει και χαμηλά ποσοστά βροχοπτώσεων γενικά, όχι?
Σίγουρα δεν έχει τα ποσοστά βροχόπτωσης πχ των Ιωαννίνων, αλλά από την άλλη έχει μεγαλύτερο ποσοστό από την Αθήνα όσο κι αν ισως φ αινεται περίεργο. Το καλό είναι ότι στη Ρόδο μπορεί να έχει δυνατή καταιγίδα κ μετά να βγάλει ήλιο. Πολυ σπάνια δηλαδη βρεχει όλη την ημερα. Αφού δεν έχεις πάει ποτε, δεν τη θεωρώ καθόλου κακη σκέψη να την επισκεφθείς. Είναι ιδιαίτερη περιοχή της Ελλάδος (κ αυτή την ιδιαίτερη ατμόσφαιρά της τη νοιώθεις καλύτερα χειμώνα). Λίγη προσοχή στα βοτσαλωτα σοκάκια της παλιας πολης με το καρότσι (Όπως κ στη Λινδο-εάν πας). Δεν θα ημουν επίσης αρνητικός στο να επισκεφθείς κ κάποια πόλη του ιταλικού νότου όπως ανέφεραν κι άλλοι συμφορουμιτες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom