Χειμωνιάτικο ταξίδι με μωρό.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
και μετα εχει πανεπιστημιο,μεταπτυχιακο,γκομενες,παντρειες, μωρα..μ αλλα λογια η εννοια του παιδιου σου οσο κι αν χαλαρωσει,σε αφηνει μονο οταν δεις τα ραδικια αναποδα..
που σου τα φορτωνουν για να πανε ταξιδια...
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Χαχαχα δώστε μου δύναμη βρε...αλλά 17 χρόνια έχω ακόμα δύσκολα!!!
Μάλλον λοιπόν σαλονικα για Πρωτοχρονιά και "ρομαντική-child free" εκδρομή στο εξωτερικό το ζεύγος!
 

manasta

Member
Μηνύματα
49
Likes
287
Πρώτες διακοπές της μικρής, 50 ημερών μωρό, δύο εβδομάδες στη Κέρκυρα. Δεύτερες διακοπές, 13 μηνών σε Γαλλία - Ελβετία, 2 εβδομάδες με το αυτοκίνητό μας μέσω Ανκόνας. Τρίτο της ταξίδι, μια εβδομάδα αεροπορικώς Βαρκελώνη, σε ηλικία 20 μηνών. Κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά... ήταν καλοκαίρια. Χειμώνα με χιόνια δε θα το επιχειρούσα.. όλα γίνονται βέβαια, αλλά δεν αξίζει το ρίσκο να αρπάξει καμιά ίωση. Δεν θα πάθει τίποτα, αλλά είναι κρίμα να σας κλείσει μέσα στο ξενοδοχείο, τις λίγες, πολύτιμες μέρες του ταξιδιού.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Πέρυσι πηαμε λίγο πριν τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο με τα δύο παιδιά μας, ηλικίας 3μιση ετων και 13 μηνών!!! Περασαμε όλοι απίθανα! Και οσο κι αν σας κάνει εντύπωση, κι εμένα μου κάνει, τα μικρά το θυμούνται! Η μικρή βλέπει το big ben σε φωτογραφία ή στην τηλεόραση και φωνάζει London! Η κούραση ήταν μεγάλη οπωσδήποτε μιας και τα παιδιά μου είναι ζωηροτατα, ειχαμε και πολλες αναποδιες, χασαμε την βαλιτσα μας στο πήγαινε και την πτήση της επιστροφής. Παρ αυτα περασαμε τόσο όμορφα που φετος θα ξαναπάμε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
με το καλό να ξαναπάτε και να περάσετε πιο όμορφα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
που σου τα φορτωνουν για να πανε ταξιδια...
Προς το παρον,εχω μονο ενα 4χρονο εγγονο που γιορταζει σημερα και ειναι πλεον γνωστο σε ολους πως ΕΓΩ κανω τα ταξιδια σ αυτη την οικογενεια...
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Εμεις εχουμε ενα κοριτσακι , 16 μησνων σημερα. Βασικα απο 2 μηνων ξεκινησαμε τα ταξιδια. 2 μηνων ηπειρο 10ημερο καλοκαιρι. 3 μηνων σεπτεμβριο τετραημερο καλαματα. 4 μημων ξανα ηπειρο 7ημερο. Χριστουγεννα περισυ ( 6 μηνων) θεσ/ νικη 5μερες. Πραγματι , δεν θα πηγαιναμε καπου εξωτερικο, μονο και μονο για τον καιρο. Αν χιονιζει, αν εχει παγο? Ετσι πηγαμε θεσ/ κη. Θερμοκρασιες απο -2 εως 7. Αριστα τα πηγαμε και το συνιστω. . Συνεχεια ξανα ηπειρο φλεβαρη, και τελικα περισυ το μαρτη ( 8 μηνων ) ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΙΑ- ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ 8 ΜΗΝΩΝ, πραγα αεροπορικως 5ηερο. 18 μαρτιου συγκεκριμενα. Καροτσακια και ολο το πακετο, και ολα πηγαν πολυ καλα. Με τα πολλα καπως ετσι συνεχισαμε, και φετος το μαρτη 1,5+ χρονων οδικο , πρωτα ο θεος ευρωπη 12ημερο. Δηλαδη , ο καιρος ειναι βασικοτατος παραγοντας. Αλλα μπορειτε να πατε εξωτερικο, αντι τη πρωτοχρονια καποιους μηνες πιο μετα, και θα ειναι ολα τελεια. Πρωτοχρονια, καλυτερα εδω, θεσ/ κη ειναι πολυ καλη ιδεα. Αλλωστε , οπως αναφερθηκε, ποτε θα χαρουμε και τα παιδια μας???? Ελπιζω να σε προλαβα , και να σε βοηθησα και εγω οσο μπορω !!!
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Aχ, είπα ωραίο θεματάκι για να παίρνουμε ιδέες οι νέοι γονείς για νέους προορισμούς με τους μπόμπιρες! Και ορίστε πού κατέληξε: ποτέ ξανά διακοπές για τα επόμενα 18 χρόνια σε σχολική περίοδο :D
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να φύγω τον Ιανουάριο με τον γιό μου ένα 4ήμερο εκτός Ελλάδος . Θα είμαι μόνη μου εντελώς και ο μικρός θα είναι 1,5 έτους. Εννοείται θέλω σχετικά κοντινό προορισμό, όχι 5 ώρες αεροπορικό και πόλη φαντάζομαι κάπως baby friendly για καρότσι. Από κοντινά μέρη που ΔΕΝ έχω πάει, κοιτάζω τη Βουδαπέστη, τη Μπρατισλάβα και Κύπρος τη Λάρνακα. Οικονομικά και κοντινά. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα την εμπειρία σας ώστε να διαλέξω. Με φρενάρει το κρύο που πιθανόν θα έχουν οι πρώτες δύο τον Ιανουάριο......ίσως Κύπρος ευνοεί παραπάνω. Αλλά Λάρνακα αξίζει να πάει κανείς?? Δεν θέλω να χαλάσω λεφτά για κάτι ίσως αδιάφορο.....Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που έχει κάνει το τόλμημα μόνος με μωρό? Αυτές οι πόλεις αξίζουν? Να πω πως έχω ξαναταξιδέψει με τον μικρό εντός Ελλάδας και το κατάφερα μια χαρά. Πείτε μου κ προτάσεις για άλλες πόλεις, ίσως μόνο με Ιταλία είμαι αρνητική γιατί τα τελευταία χρόνια έχει την αποκλειστικότητα και βαρέθηκα.
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Αγαπητέ admin....με όλο τον σεβασμό, συγχώνευσες λίγο βιαστικά την ερώτησή μου με θέμα όχι και τόσο σχετικό (εγώ ρωτάω για συγκεκριμένες πόλεις και συγκεκριμένες συνθήκες εποχή κτλ!) και έτσι και καμία απάντηση δεν πήρα και απλά διάβασα κάποιες γενικές προτάσεις για εκδρομές με οικογένειες με μικρά παιδιά κάτι το οποίο δεν με βοήθησε καθόλου!Με αναζήτηση που έκανα βρήκα πιο σχετικό νήμα παρεπιπτόντως, αλλά θα ήθελα και κάποιες προσωπικές απόψεις αν υπήρχαν. Τέλος πάντων, καλή καρδιά και ελπίζω να βρω τις πληροφορίες που ζητάω με διαφορετικό τρόπο. Καλή συνέχεια!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να φύγω τον Ιανουάριο με τον γιό μου ένα 4ήμερο εκτός Ελλάδος . Θα είμαι μόνη μου εντελώς και ο μικρός θα είναι 1,5 έτους. Εννοείται θέλω σχετικά κοντινό προορισμό, όχι 5 ώρες αεροπορικό και πόλη φαντάζομαι κάπως baby friendly για καρότσι. Από κοντινά μέρη που ΔΕΝ έχω πάει, κοιτάζω τη Βουδαπέστη, τη Μπρατισλάβα και Κύπρος τη Λάρνακα. Οικονομικά και κοντινά. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα την εμπειρία σας ώστε να διαλέξω. Με φρενάρει το κρύο που πιθανόν θα έχουν οι πρώτες δύο τον Ιανουάριο......ίσως Κύπρος ευνοεί παραπάνω. Αλλά Λάρνακα αξίζει να πάει κανείς?? Δεν θέλω να χαλάσω λεφτά για κάτι ίσως αδιάφορο.....Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που έχει κάνει το τόλμημα μόνος με μωρό? Αυτές οι πόλεις αξίζουν? Να πω πως έχω ξαναταξιδέψει με τον μικρό εντός Ελλάδας και το κατάφερα μια χαρά. Πείτε μου κ προτάσεις για άλλες πόλεις, ίσως μόνο με Ιταλία είμαι αρνητική γιατί τα τελευταία χρόνια έχει την αποκλειστικότητα και βαρέθηκα.
Εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο από το κρύο η διάρκεια της ημέρας στον προορισμό και η λίγη βροχή. Δεν θέλεις με ένα μικρό να βρίσκεσαι κλεισμένη στο ξενοδοχείο πολλές ώρες της ημέρας, θα φρικάρετε και οι δύο. Ενώ οι βόλτες έξω ηρεμούν τα πράγματα. Εμείς, με τον μικρό μας (από 2 έως 4) χειμώνα προτιμήσαμε τα εξής:
- Νότια Ισπανία-Ανδαλουσία: Εξαιρετικό road trip με πολλά διαφορετικά πράγματα να κάνει και να δει τόσο το παιδί όσο και οι γονείς, ωραίο καιρό. Ακόμα καλύτερα στα Κανάρια (λόγω καιρού και παραλίας)
- Αντίστοιχα και η Πορτογαλία. Ειδικά η Μαδέιρα του έμεινε αξέχαστη.
- Από Κύπρο πήγαμε Πάφο αλλά δεν τρελαθήκαμε κιόλας
Όλα τα παραπάνω είναι ιδέες για χειμώνα όπως ζήτησες και στο όριο των 4-5 ωρών πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom