Γαλλία Χειμώνας στην Νότια Γαλλία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορείτε να έχετε ως βάση σας και κάποια από τις κοντινές στη Μασσαλία πόλεις: Aix-en-Provence ας πούμε (όπως εμείς) ή να αλλάζετε μέρος διαμονής, ανάλογα με τα μέρη που θέλετε να δείτε.
Για ιδέες μπορεί να διαβάσεις από εδώ:
http://www.travelstories.gr/communi...λία&t=post&o=date&g=1&c[node]=57&c[prefix]=28
μαζί με αυτήν
http://www.travelstories.gr/communi...λία&t=post&o=date&g=1&c[node]=57&c[prefix]=28
και
http://www.travelstories.gr/communi...λία&t=post&o=date&g=1&c[node]=19&c[prefix]=28
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εχω αυτή την απορία: Εφόσον μιλάμε για τουριστική περιοχή, δεν γίνεται με άλλο μέσον πλην του αυτοκινήτου; Δηλαδή οι ντόπιοι δεν χρησιμοποιουν ΜΜΜ; Ακόμη και στα χωριουδάκια, δεν πάει κάποιο μέσο; Εντάξει, σίγουρα ταλαιπωρία θα είναι αλλά είναι τοσο κατηγορηματική η χρήση αυτοκινήτου;
Θα έλεγα ότι η απάντηση είναι απλή... μπορεί κάποιος να πάει στο τουριστικό Πήλιο ή στα τουριστικά Ζαγοροχώρια χωρίς αυτοκίνητο?

Επί της ουσίας... κι εγώ δεν προκρίνω την ιδέα για ταξίδι τον Δεκέμβρη στη Ν.Γαλλία, θεωρώ ότι δεν θα την δείτε στα καλά της, ο χειμώνας δεν της πάει... νομίζω ότι μια Γερμανία ή μια Βιέννη θα ήταν πολύ καλύτερη ιδέα... αν πάλι ντε και καλά θέλετε να πάτε, τα πάντα θα εξαρτηθούν από τον καιρό... αν βρέχει η διαμονή σε ένα χωριό θα εξελιχθεί σε Βατερλώ, γιαυτό το δίχως άλλο προτείνω να έχετε σαν βάση μια μεγάλη ή μικρή πόλη... Μασσαλία, Εξ, Αβινιον...
 

Olive Oil

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Mε βάζετε σε σκέψεις.. Οπότε, να αφήσω τη Ν. Γαλλία για καλοκαίρι και να προτιμήσω Γερμανία ή Αυστρία? Ή μήπως Πράγα? Τι προτείνετε???
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αν πας προς τα εκει η Βαυαρια με καποιες δοσεις Τυρολου απο Αυστρια ειναι ενα -περα απο καθε αμφισβητηση-αξεχαστο ταξιδι.Ρομαντισμος,φυση,πολιτισμος σε μεγαλες ποσοτητες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αν πας προς τα εκει η Βαυαρια με καποιες δοσεις Τυρολου απο Αυστρια ειναι ενα -περα απο καθε αμφισβητηση-αξεχαστο ταξιδι.Ρομαντισμος,φυση,πολιτισμος σε μεγαλες ποσοτητες.
Και να συμπληρωσω: χριστουγεννιατικο κλιμα και αγορες,επισης σε μεγαλες ποσοτητες :icon_biggrin:
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
olive oil πήγες τελικα?σκεφτομαι και εγω για ενα αντιστοιχο 3μερο το χειμωνα...
 

Malou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας φίλοι ταξιδευτές!σας παρακολουθώ καιρό τώρα, αθόρυβα και με έχετε βοηθήσει σε προηγούμενα ταξίδια μου, αλλα σήμερα ήρθε η στιγμή για πιο συγκεκριμένα ερωτήματα!Ετοιμαζόμαστε για ταξίδι στην Μασσαλία τον Δεκέμβρη.Μια εβδομάδα θα έχουμε διαθέσιμη και θέλουμε μια δυο μερούλες να πάμε στο Σαιν-Τροπε. Αξιζει η Νοτιά Γαλλία τέτοια εποχή;και τι κοντινές εκδρομές αξίζει να κάνουμε λαμβάνοντας υπόψη οτι δεν θα έχουμε αυτοκίνητο;
 

Malou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Το ταξίδι τελικά κανονίστηκε.4 διανυκτερεύσεις Μασσαλία ωστε να κάνουμε κοντινές εκδρομές και 2 Νίκαια.την τελευταία βραδιά θα μείνουμε κοντά στο αεροδρόμιο της Μασσαλίας καθότι έχουμε πρωινή πτήση.σκέφτομαι να επισκεφτούμε Μονπελιέ, Εξ Αν Προβανς, Αβινιόν και ίσως Νίμ;Τις μέρες που θα έιμαστε Νικαια λεω για Καννες και Μονακο.αν και πολυ φοβαμαι οτι δεν θα προλαβουμε και τα δυο.Πως σας φαινεται το προγραμμα;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Το ταξίδι τελικά κανονίστηκε.4 διανυκτερεύσεις Μασσαλία ωστε να κάνουμε κοντινές εκδρομές και 2 Νίκαια.την τελευταία βραδιά θα μείνουμε κοντά στο αεροδρόμιο της Μασσαλίας καθότι έχουμε πρωινή πτήση.σκέφτομαι να επισκεφτούμε Μονπελιέ, Εξ Αν Προβανς, Αβινιόν και ίσως Νίμ;Τις μέρες που θα έιμαστε Νικαια λεω για Καννες και Μονακο.αν και πολυ φοβαμαι οτι δεν θα προλαβουμε και τα δυο.Πως σας φαινεται το προγραμμα;
To Μονπελιέ πέφτει λίγο μακριά για ημερήσια από Μασσαλία. Καλύτερα να πας Αρλ ή Νιμ (αν θες πόλη-εγώ ψηφίζω Αρλ είναι ωραιότερη από Νιμ πιστεύω και είναι κ πιο κοντινή στη Μασσαλία σε σχέση με Νιμ) ή εκδρομή στα χωριά (Rousillon, Gordes, Isle sur la Sorgue). To θέμα είναι πως θα είναι ο καιρός εκείνη την εποχή... Ειδικά στα χωριά θα είναι νέκρα

Νίκαια λατρεύω ίσως να κάνετε σε μια μέρα Κάννες (που δε λένε και πολλά) και Μονακό μαζί, νομίζω βγαίνουν, και να μείνετε Νίκαια κατά τα άλλα να τη φχαριστηθείτε. Σίγουρα έχει πολλά άλλα μέρη τριγύρω να δείτε, αλλά ο περιορισμός των ημερών και ο καιρός δεν επιτρέπουν και πολλά πολλά

Καλό ταξίδι!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom