Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα σας!
Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολύ αυτό το θέμα, αλλά στην αναζήτηση δε βρήκα ακριβώς την πληροφορία που ψάχνω.
Ταξιδεύουμε με Ryanair και έχουμε κλείσει εισιτήριο με προτεταιότητα, άρα μια χειραποσκευή εκτός της τσάντας χειρός.
Προσπαθώ να καταλάβω αν αντί για δυο χειραποσκευές θα μπορούσαμε να πάρουμε μια μεγαλύτερη βαλίτσα. Είδα στη σελίδα της εταιρίας οτι αυτό γίνεται για τις παραδοτέες βαλίτσες, αλλά δεν ανέφερε κάτι για τις χειραποσκευές.
Μήπως ξέρετε κάτι;
Δεν μπορείς.
Κι επειδή ταξίδεψα πριν λίγες μέρες όπως γράφεις παρακάτω:
Ταξιδεύουμε με Ryanair και έχουμε κλείσει εισιτήριο με προτεταιότητα, άρα μια χειραποσκευή εκτός της τσάντας χειρός.

Ενημερώνω ότι δεν μας έγινε κανένας έλεγχος στο βάρος ή στις διαστάσεις. Και τις δύο στην καμπίνα, όταν πηγαίναμε κι όταν επιστρέφαμε
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ενημερώνω ότι δεν μας έγινε κανένας έλεγχος στο βάρος ή στις διαστάσεις. Και τις δύο στην καμπίνα, όταν πηγαίναμε κι όταν επιστρέφαμε
Αλλά για να μην πάρουμε και κανέναν στον λαιμό μας, δε σημαίνει ότι δεν έχουν το νου τους και δεν κάνουν γενικά κανέναν έλεγχο. Γιατί όταν θα τον κάνουν και είσαι παράτυπος, την έκατσες.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλησπέρα σε όλους
Ταξιδεύουμε ζευγάρι και μέχρι τώρα για τον καθένα μας
η παλιά βαλίτσα καμπίνας 50χ30χ25 μας κάλυπτε ικανοποιητικά συν κάποιο μικρό σακκίδιο πλάτης με κλειδιά, κινητά κλπ, για τον ένα και μια μικρά τσάντα φωτογραφικής για τον άλλο.
Ολα αυτά τα είχαμε χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση.

Απ ότι διαβάζω με τη νέα πολιτική και για ταξίδι χωρίς επιπλέον χρέωση η παλιά βαλίτσα καμπίνας γίνεται βαλιτσάκι 40χ25χ20 και καταργείται οποιοδήποτε άλλο σακίδιο πλάτης ή τσάντα φωτογραφικής κλπ.
Παρακαλώ επιβεβαιώστε μου οτι τα παραπάνω ισχύουν ετσι.
Απο εδώ και κάτω αποδεχόμαστε οτι για κάθε τι περισσότερο, θα υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις :

Μπαινω στο site τους και μου βγάζει για τον προορισμό μου τις παρακάτω επιλογές :
Κανονικός Ναύλος 34,67 e (Μικρή Αποσκευή) προφανώς αναφέρεται σε αυτήν την 40Χ25Χ20
Ναύλος PLUS 83,22 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + Αποσκευή 20κιλών στο check in+θέση) και
Ναύλος Flexi PLUS 87,88 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + θέση + κλπ )

Η επιβάρυνση δηλαδή για να έχεις αξιοπρεπή βαλίτσα είναι σχεδόν 50 ευρώ.
Εμάς ουσιαστικά δεν μας ενδιαφέρει η 20 κιλη βαλίτσα, είναι δηλαδή για εμάς "προσφορά" άνευ ουσίας
αλλά και σκέτη νέτη αυτή η 40χ25χ20 αποσκευή πάλι δεν θα μας καλύψει.

Να πάρουμε ένα Ναυλο PLUS και ο άλλος να πάρει έναν Κανονικό ώστε να αυξήσουμε τις βαλίτσες μας ή υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα
πχ πρόσθεσης εκ των υστέρων μίας ή δύο αποσκευών σε Κανονικό Ναύλο ? Please H E L P ! !
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους
Ταξιδεύουμε ζευγάρι και μέχρι τώρα για τον καθένα μας
η παλιά βαλίτσα καμπίνας 50χ30χ25 μας κάλυπτε ικανοποιητικά συν κάποιο μικρό σακκίδιο πλάτης με κλειδιά, κινητά κλπ, για τον ένα και μια μικρά τσάντα φωτογραφικής για τον άλλο.
Ολα αυτά τα είχαμε χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση.

Απ ότι διαβάζω με τη νέα πολιτική και για ταξίδι χωρίς επιπλέον χρέωση η παλιά βαλίτσα καμπίνας γίνεται βαλιτσάκι 40χ25χ20 και καταργείται οποιοδήποτε άλλο σακίδιο πλάτης ή τσάντα φωτογραφικής κλπ.
Παρακαλώ επιβεβαιώστε μου οτι τα παραπάνω ισχύουν ετσι.
Απο εδώ και κάτω αποδεχόμαστε οτι για κάθε τι περισσότερο, θα υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις :

Μπαινω στο site τους και μου βγάζει για τον προορισμό μου τις παρακάτω επιλογές :
Κανονικός Ναύλος 34,67 e (Μικρή Αποσκευή) προφανώς αναφέρεται σε αυτήν την 40Χ25Χ20
Ναύλος PLUS 83,22 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + Αποσκευή 20κιλών στο check in+θέση) και
Ναύλος Flexi PLUS 87,88 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + θέση + κλπ )

Η επιβάρυνση δηλαδή για να έχεις αξιοπρεπή βαλίτσα είναι σχεδόν 50 ευρώ.
Εμάς ουσιαστικά δεν μας ενδιαφέρει η 20 κιλη βαλίτσα, είναι δηλαδή για εμάς "προσφορά" άνευ ουσίας
αλλά και σκέτη νέτη αυτή η 40χ25χ20 αποσκευή πάλι δεν θα μας καλύψει.

Να πάρουμε ένα Ναυλο PLUS και ο άλλος να πάρει έναν Κανονικό ώστε να αυξήσουμε τις βαλίτσες μας ή υπ
Αγοραστε προτεραιότητα για να έχετε μαζί σας τις χειραποσκευες (τις κλασσικές καμπινας)στο αεροπλάνο συν ατομικό τσαντάκι.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Καλησπέρα σε όλους
Ταξιδεύουμε ζευγάρι και μέχρι τώρα για τον καθένα μας
η παλιά βαλίτσα καμπίνας 50χ30χ25 μας κάλυπτε ικανοποιητικά συν κάποιο μικρό σακκίδιο πλάτης με κλειδιά, κινητά κλπ, για τον ένα και μια μικρά τσάντα φωτογραφικής για τον άλλο.
Ολα αυτά τα είχαμε χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση.

Απ ότι διαβάζω με τη νέα πολιτική και για ταξίδι χωρίς επιπλέον χρέωση η παλιά βαλίτσα καμπίνας γίνεται βαλιτσάκι 40χ25χ20 και καταργείται οποιοδήποτε άλλο σακίδιο πλάτης ή τσάντα φωτογραφικής κλπ.
Παρακαλώ επιβεβαιώστε μου οτι τα παραπάνω ισχύουν ετσι.
Απο εδώ και κάτω αποδεχόμαστε οτι για κάθε τι περισσότερο, θα υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις :

Μπαινω στο site τους και μου βγάζει για τον προορισμό μου τις παρακάτω επιλογές :
Κανονικός Ναύλος 34,67 e (Μικρή Αποσκευή) προφανώς αναφέρεται σε αυτήν την 40Χ25Χ20
Ναύλος PLUS 83,22 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + Αποσκευή 20κιλών στο check in+θέση) και
Ναύλος Flexi PLUS 87,88 e (Προτεραιότητα + 2 χειραποσκευές + θέση + κλπ )

Η επιβάρυνση δηλαδή για να έχεις αξιοπρεπή βαλίτσα είναι σχεδόν 50 ευρώ.
Εμάς ουσιαστικά δεν μας ενδιαφέρει η 20 κιλη βαλίτσα, είναι δηλαδή για εμάς "προσφορά" άνευ ουσίας
αλλά και σκέτη νέτη αυτή η 40χ25χ20 αποσκευή πάλι δεν θα μας καλύψει.

Να πάρουμε ένα Ναυλο PLUS και ο άλλος να πάρει έναν Κανονικό ώστε να αυξήσουμε τις βαλίτσες μας ή υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα
πχ πρόσθεσης εκ των υστέρων μίας ή δύο αποσκευών σε Κανονικό Ναύλο ? Please H E L P ! !
Μπορείς επίσης να επιλέξεις μια παραδοτεα αποσκευη εως δέκα κιλών στο check in με χρέωση δεκα ευρω.

Οποτε ο καθένας σας θα χει ΜΟΝΟΝ την επιτρεπτή χειραποσκευη στο σκάφος συν μια δεκακιλη βαλιτσα που θα χετε παραδόσει στο γκισέ . 34,67€ + 10€ θα ναι το τελικό ποσό.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Αλλά για να μην πάρουμε και κανέναν στον λαιμό μας, δε σημαίνει ότι δεν έχουν το νου τους και δεν κάνουν γενικά κανέναν έλεγχο. Γιατί όταν θα τον κάνουν και είσαι παράτυπος, την έκατσες.
Εννοείται
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Μπορείς επίσης να επιλέξεις μια παραδοτεα αποσκευη εως δέκα κιλών στο check in με χρέωση δεκα ευρω. Οποτε ο καθένας σας θα χει ΜΟΝΟΝ την επιτρεπτή χειραποσκευη στο σκάφος συν μια δεκακιλη βαλιτσα που θα χετε παραδόσει στο γκισέ . 34,67€ + 10€ θα ναι το τελικό ποσό.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο είχα και εγώ κατα νου.

Η διαδικασία είναι οτι κλείνω 2 κανονικούς ναύλους και εμφανίζομαι στο check in με τη δεκάκιλη για να μου κόψουν επιτόπου τα 10 € επιπλέον χρέωση
ή
μήπωςπρέπει να κάνω κάτι κατα τη διαδικασία της online κράτησης στο site τους (σχετικά με τη δεκάκιλη πάντα ) ?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
πρέπει να κάνω κάτι κατα τη διαδικασία της online κράτησης στο site τους (σχετικά με τη δεκάκιλη πάντα ) ?
Αυτο θα κάνετε. Είναι απλό. Δοκιμάστε να κάνετε την κράτηση και θα εμφανιστεί σε κάποιο από τα βήματα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο είχα και εγώ κατα νου.

Η διαδικασία είναι οτι κλείνω 2 κανονικούς ναύλους και εμφανίζομαι στο check in με τη δεκάκιλη για να μου κόψουν επιτόπου τα 10 € επιπλέον χρέωση
ή
μήπωςπρέπει να κάνω κάτι κατα τη διαδικασία της online κράτησης στο site τους (σχετικά με τη δεκάκιλη πάντα ) ?
Κανω check in απο την εφαρμογή της εταιρείας, χωρίς να επιλεγω την θεση μ παραχωροντας την το συστημα χωρίς έξτρα χρέωση και μόνον δύο μέρες πρωτου την πτηση.Βαζοντας τα στοιχεία μου απο κάτω μ εχει την επιλογη της δεκακιλης με την τιμη,βγάζοντας τελικώς το παρακατω στο εισιτήριο:
IMG_20190425_154036.jpg
 
Last edited by a moderator:

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Φευγοντας από το Μαρακές προς Αθήνα κ έχοντας κλείσει priority και δύο χειραποσκευες οι οποίες μπαίνουν πάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου,μετά το τσεκ ιν ζυγίζονται?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φευγοντας από το Μαρακές προς Αθήνα κ έχοντας κλείσει priority και δύο χειραποσκευες οι οποίες μπαίνουν πάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου,μετά το τσεκ ιν ζυγίζονται?
Μπορεί να μετρηθούν/ζυγιστούν στην πύλη. Check in πρέπει να έχεις κάνει ήδη διαδικτυακά, δεν ξέρω τι εννοείς "μετά το τσεκ ιν".
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Μπορεί να μετρηθούν/ζυγιστούν στην πύλη. Check in πρέπει να έχεις κάνει ήδη διαδικτυακά, δεν ξέρω τι εννοείς "μετά το τσεκ ιν".
Το ξέρω,εννοώ όταν περάσεις την πυλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom