Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.598
Φευγοντας από το Μαρακές προς Αθήνα κ έχοντας κλείσει priority και δύο χειραποσκευες οι οποίες μπαίνουν πάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου,μετά το τσεκ ιν ζυγίζονται?
Αφού περάσεις την πύλη πας στο αεροπλάνο, προφανώς δε ζυγίζουν/μετράνε τίποτα εκεί, νωρίτερα γίνεται.
Στην πύλη αναχώρησης εννοεί. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει να ζυγίζουν σε πύλη αναχώρησης, μόνο να ελέγχουν διαστάσεις αποσκευών στο ειδικό καλάθι. Δεν μιλάω για το αεροδρόμιο που πετάς, μιλάω γενικά.
Πάντως αν καταλάβουν για οποιονδήποτε λόγο ότι οι αποσκευές σου είναι φανερά υπέρβαρες, θα σου ζητήσουν να τις κατεβάσουν στο χώρο φύλαξης αποσκευών.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Φευγοντας από το Μαρακές προς Αθήνα κ έχοντας κλείσει priority και δύο χειραποσκευες οι οποίες μπαίνουν πάνω στην καμπίνα του αεροπλάνου,μετά το τσεκ ιν ζυγίζονται?
όταν φέυγαμε από το Μαρακές περάσαμε από το chek in και μας τσέκαραν τα εισιτήρια μόνο, χωρίς να ελέγξουν χειραποσκευές. Κατόπιν από την πύλη οι priorities περάσαμε στο αεροπλάνο από ένα ξεχωριστό από τους υπόλοιπους σημείο χωρίς κανένα έλεγχο χειραποσκευών
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.810
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχει τύχει να μου ζυγίσουν την αποσκευή φεύγοντας από Χανιά για Θεσσαλονίκη. Μια και μοναδική φορά στις όσες πτήσεις που έχω κάνει με την Ryanair. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις :):)
 

Foinikas170

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σας.
Πριν μερικές μέρες είχα κάποιες πτήσεις με τη Ryanair και θέλω να πω κάποια πράγματα για τις διαστάσεις στη χειραποσκεύη γτ εγώ ταλαιπωρήθηκα. Είχα ταξιδέψει πολλές φορές με ραινερ με την παλιά μου βαλίτσα, η οποία ήταν 7 εκατοστά πιο πάνω στο ύψος, αλλά όσες φορές την δοκίμαζα μόνη μου στο κουτί χωρούσε χαλαρά, γτ το κουτί ήταν σαν το κουτί της wizzair που δείχνω. Η βαλίτσα έμπαινε από πάνω και άρα στο ύψος δεν σε περιόριζε!! Και έτσι ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Φτάνοντας αυτή τη φορά στο αεροδρόμιο αντίκρισα το καινούριο κουτί της ραινερ, το οποίο σε περιορίζει πλέον στο ύψος (φωτό). Και για να αποφύγω το άγχος αγόρασα καινούρια βαλίτσα με ταμπελάκι ryanair approved! Πάντως στην πτήση από Θεσσαλονίκη για Φρανκφούρτη όποιες βαλίτσες φαινόντουσαν μεγαλύτερες τις έβαζαν στο κουτί και πλήρωναν πρόστιμο, ενώ σε άλλες πτήσεις σημασία δεν έδωσαν.

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους αυτή η ανάρτηση που έχουν απορίες για τις διαστάσεις. Πάρτε βαλίτσα με τις σωστές διαστάσεις, χαμένη δε θα πάει! Καλά ταξίδια!
 

Attachments

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Σε 5 μέρες πετάμε και έχω κλείσει priority και 2 αποσκευές! Η μεγάλη μου αποσκευή (55×40×20) πρέπει να είναι οπωσδήποτε με ρόδες; Εμείς θα πάρουμε σάκο (εννοείται εντός διαστάσεων). Γιατί παντού απεικονίζεται και αναγράφεται ως βαλίτσα με ροδάκια και μόλις τώρα μου έστειλαν και ενημερωτικό mail στο οποίο την περιγράφουν αποκλειστικά ως τροχήλατη! Βάζω και φώτο από το mail. Ίσως η ερώτησή μου είναι χαζή αλλά έχω αγχωθεί λίγο!
 

Attachments

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε 5 μέρες πετάμε και έχω κλείσει priority και 2 αποσκευές! Η μεγάλη μου αποσκευή (55×40×20) πρέπει να είναι οπωσδήποτε με ρόδες; Εμείς θα πάρουμε σάκο (εννοείται εντός διαστάσεων). Γιατί παντού απεικονίζεται και αναγράφεται ως βαλίτσα με ροδάκια και μόλις τώρα μου έστειλαν και ενημερωτικό mail στο οποίο την περιγράφουν αποκλειστικά ως τροχήλατη! Βάζω και φώτο από το mail. Ίσως η ερώτησή μου είναι χαζή αλλά έχω αγχωθεί λίγο!
Ό, τι μορφή θέλεις αρκεί να τηρούνται οι διαστάσεις.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Ό, τι μορφή θέλεις αρκεί να τηρούνται οι διαστάσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Γιατί όμως την αναφέρουν αποκλειστικά ως τροχήλατη ενώ για τη μικρή προσωπική τσάντα γράφουν διάφορες επιλογές ως παράδειγμα (γυναικεία τσάντα, μικρό σακίδιο πλάτης, τσάντα λαπ τοπ κ.τ.λ);
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Γιατί όμως την αναφέρουν αποκλειστικά ως τροχήλατη ενώ για τη μικρή προσωπική τσάντα γράφουν διάφορες επιλογές ως παράδειγμα (γυναικεία τσάντα, μικρό σακίδιο πλάτης, τσάντα λαπ τοπ κ.τ.λ);
Τι να σου πω, ρώτησε τους ίδιους.
 

Alice cfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σήμερα είχα τη πιο δυσάρεστη εμπειρία με ταξίδια

Ταξιδεύουμε εδώ και χρόνια 3_3φορες το χρόνο στο εξωτερικό. Τώρα πρόκειται να πάμε Φλωρεντία μέσω Μπολόνια. Είχα κλείσει τα εισητηρια και έλαβα το ενημ μέιλ από τη Ράιαν για την αλλαγή πολιτικής στις χειραποσκευες. Από χθες το απόγευμα προσπαθώ να αγοράσω priority boarding με την 10κιλη cabin luggage... Σαν επιλογή μου έδινε (στα ελληνικά), προτεραιότητα με 8 ευρώ για την πτήση επιστροφής αλλά όχι για την αναχώρηση.. Και αγορά 20κιλης βαλίτσας με 40 ευρώ το άτομο ανά πτήση.. Εγω όμως ήθελα τη 10κιλη είτε μαζί μου είτε παραδοτέα...δεν υπήρχε πουθενά... Δοκίμασα ίσαμε 30 φορές... Αποφάσισα να πάω σήμερα στο αεροδρόμιο... Η υπεύθυνη το είδε στο σύστημα και λέει μάλλον θα πουλήθηκαν οι 100 θέσεις που μπορούν να το πάρουν μαζί τους μέσα, για να δω... Κοιτάζει, βλέπει ότι υπάρχουν ακόμη 28 που μπορούν να πάρουν στην καμπίνα τη βαλίτσα... Όμως στο σύστημα δεν φαινόταν... Εκείνη δεν μπορεί να το πουλήσει πάρα μόνο πριν την πτήση προς 20 ευρώ τη μία... Προσπαθεί να επικοινωνήσει με τη Ράιαν.. Δεν απαντούν.. Αποφασίζει να μου τις πουλήσει προς 8 ευρώ μόνο για την πτήση αναχώρησης για την επιστροφή θα έπρεπε να τις αγοράσω online. Τις αγοράζω κ γυρίζω σπίτι να κλείσω για την επιστροφή. Πάλι στα ελληνικά οι επιλογές και κλείνω προτεραιότητα... Έρχεται το μέιλ και βλέπω αναχώρηση με προτεραιότητα κ 2 τσάντες, επιστροφή μόνο fast track... Μετά από άπειρες προσπαθείες καταφέρνω να μιλήσω με το chat. Είχα προσπαθήσει και χθες αλλά ήταν αδύνατο, και μου λένε ότι έχω αγοράσει μόνο FAST TRACK!!!
 
Last edited by a moderator:

Alice cfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Συνέχεια... Μέχρι τώρα προσπαθούσα από το σαιτ της Ryanair να κάνω τα παραπάνω.. Κατέβασα τώρα το app και εκεί υπήρχε η δυνατότητα να αγοράσω την παραδοτέα αποσκευή προς 12 ευρώ τη μία... Συμπέρασμα έδωσα άδικα 20 ευρώ.. Δεν βαριέσαι.. Ας μας αποζημιώσει το ταξίδι καθεαυτο
 

Nikolchh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σας. Έχω επιλέξει να ταξιδέψω με βαλίτσα 10 κιλών ως (επιπλέον) χειραποσκευη (εξτρα 10 ευρώ), την οποία θα παραδώσω μετά τον έλεγχο του τσεικ ιν. Μπορώ να έχω μέσα στη βαλίτσα ηλεκτρικό πιστολάκι και πρεσα; είμαι πολύ αγχωμένη σας παρακαλώ αν γνωρίζετε απαντήστε μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom