Χρέωση παρά την ακύρωση

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Εκλεισα με μπουκιν ξενοδοχειο που ειχα ξαναμεινει.Επικοινωνησαν μαζι μου απ ευθειας και ρωτησαν αν θελω εκπτωση προκειμενου να μοιραστουμε την προμηθεια της μπουκιν.Το δεχτηκα!Με εβαλαν σε διαφορετικο δωματιο,και την αλλη μερα ειχα μαιηλ απο μπουκιν αν ακυρωσα η ημουν νο σοου στο οποιο δεν απαντησα ποτε.Κομπινες γινονται καθε μερα και σε καθε χωρο...Και υπαλληλοι και εταιριες και καταναλωτες..
@coco εκει που λεγαμε για το Μιλανο , βλεπουμε αυτο. Που να καταλαβουμε οτι ειναι εγχωριο και αλλη περιπτωση; o_O
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Η Hotels μου ακυρωσε σημερα ξενοδοχειο στο οποιο για καποιο λογο δε μπορεσε να κανει προεγκριση σε ενεργη πιστωτικη, χωρις δυνατοτητα 24ωρου για αλλη καρτα. Δε θα βασιζομουν.
Έχεις 24 ωρες προθεσμια να περασεις αλλη καρτα χωρις να χασεις το δωματιο, τωρα αν εχεις ταυτοχρονα 15 κρατησεις μπορει να αλλαζει η πολιτικη τους και δεν τους αδικω
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
απαντησα απλα σε ερωτηση για το τι εκανα εγω...
Τα Ελληνικα ξενοδοχεια αποφευγουν το booking οχι τοσο λόγω της προμηθειας αλλά του οτι σε αυτες τις κρατήσεις υποχρεώνονται να κοψουν αποδειξη γιατι η συναλαγή φαίνεται. Ελπιζω καποια στιγμή να σταματήσει να συμβαινει αυτό γιατί θα φτασουν το φπα 30% και θα κλαιμε ολοι μαζι.

Η Hotels μου ακυρωσε σημερα ξενοδοχειο στο οποιο για καποιο λογο δε μπορεσε να κανει προεγκριση σε ενεργη πιστωτικη, χωρις δυνατοτητα 24ωρου για αλλη καρτα. Δε θα βασιζομουν.
ε ρε πικρες, τετοια πες μου να μην κοιμηθω μεχρι τους επομενους 4 μηνες που ειναι το ταξιδι μου :p
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Απλά μπήκα να σας γράψω πως μάλλον έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας....Συγνώμη τις υποθέσεις των ξενοδοχείων εννοώ!
Συνεχίζουμε το θέμα αφού ξεκαθαρίσουμε πως η @coco εξηγεί οτι ''λαμογιές'' γίνονται από όλους, είτε από έναν υπάλληλο εταιρείας είτε από το ίδιο το ξενοδοχείο είτε φυσικά από εμας τους ίδιους!

Συνεχίζουμε με το άλλο θέμα, το οποίο δεν το έχω καταλάβει,βασικά δεν έχω διαβάσει σε βάθος και τα μηνύματα για να είμαι ειλικρινής αλλά σας αγαπάω όλες/όλους και το απολαμβάνω και το διασκεδάζω.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η Hotels μου ακυρωσε σημερα ξενοδοχειο στο οποιο για καποιο λογο δε μπορεσε να κανει προεγκριση σε ενεργη πιστωτικη, χωρις δυνατοτητα 24ωρου για αλλη καρτα. Δε θα βασιζομουν.
Επειδή μου έχει συμβεί και μένα το ίδιο με τη Hotels, νομίζω πως η ακύρωση γίνεται από το ξενοδοχείο κι όχι από τον μεσάζοντα. Κι εμένα η πιστωτική κάρτα ήταν ενεργότατη και φυσικά ουδέποτε μου δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιήσω άλλη κάρτα. Μια κι έξω έγινε η ακύρωση από το κατάλυμα καθώς προφανέστατα θα έβγαιναν χαμένοι αφού η τιμή του δωματίου ήταν εξαιρετικά χαμηλή συγκριτικά με άλλα σάιτ. Έκανα παράπονα στην Χοτελς, αλλά μου απάντησαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, από την στιγμή που το ξενοδοχείο ισχυρίζεται πως δεν μπόρεσε να εγκρίνει την κάρτα. Εν ολίγοις η απάντηση ήταν: βρείτε τα μεταξύ σας.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
@NOSTIMON HMAP

Συγγνωμη αλλα εσενα που σε εκμεταλευτηκα; Μακαρι να ειχες καταλαβει και εσυ τι γραφεις..Η μαλλον να καταλαβαινες τι γραφουν οι αλλοι..
Επειδή μου την είπες και επειδή υπονοείς ότι τα έχω και χαμένα και επειδή δεν καταλαβαίνεις από χιούμορ, επανέρχομαι και σου υπενθυμίζω ότι, οι κριτικές που γράφονται στο Booking, γίνονται από πελάτες που πληρώσανε αυτή τη διαφορά και κάναν την κράτηση μέσω της ιστοσελίδας αυτής για να έχουν τη δυνατότητα και να αντλήσουν τις πληροφορίες, αλλά και να πληροφορήσουν υπεύθυνα και άλλους πελάτες. Γιαυτό και "εκμεταλλεύεσαι" και εσύ αυτές τις κριτικές και δεν εμπιστεύεσαι τόσο πολύ φαντάζομαι αντίστοιχες του TripΑdvisor όπου μπορεί να γράψει ο καθένας ότι θέλει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Ένας λέει να έχουμε κάρτα χωρίς λεφτά μέσα,άλλος κάνει πολλαπλές κρατήσεις και ακυρώνει τελευταία
στιγμή.Ένας τρίτος ενώ έχει κάνει κράτηση με booking έρχεται σε συμφωνία με το ξενοδοχείο για να
μοιραστούν την προμήθεια της booking και ενδεχομένως να μην βγει το παραστατικό.
Ίσως υπάρχουν κάποιες άλλες περιπτώσεις που μπορεί να μου ξέφυγαν.Ήμαρτον.Δεν μπορούμε να κάνουμε
κάτι σωστά;;;;Και δεν αναφέρομαι στην MariaK.
Υγ.
MariaK
Αύριο έχω ρεπό.Στείλε μου σε παρακαλώ το κωδικό της κράτησης σου με μήνυμα να πάω στην booking
εδώ να δω τι μπορώ να κάνω.Δεν υπόσχομαι ,αλλά θα μετανιώσουν που θα με δούνε τα παιδιά και δεν θα μου δώσουν λύση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και μετά το πρώτο hit του καλοκαιριού "Μάντεψε σε ποιό ξενοδοχείο έκλεισα με το Booking στη Σαντορίνη", η επιτυχία συνεχίζεται με το blockbuster "Μάντεψε πόσες κρατήσεις έκανα με το Booking και πόσες μου ακύρωσε". Κι αφού μια πλειάδα αστέρων του φόρουμ, παλαιών και νέων, έχει πάρει μέρος και συντηρεί το ενδιαφέρον του φιλοθεάμονος κοινού, είπα κι εγώ να κάνω μια cameo εμφάνιση για να εισπράξω το δικό μου μερίδιο από like αφού έχω περιορισμένο χρόνο λόγω προετοιμασίας πετσετών για "τα μπάνια του λαού" και δεν έχω έτοιμο κεφάλαιο για την ιστορία που γράφω.

Και, μια και είμαι εδώ, ας ρωτήσω την topic starter: Πόσες κρατήσεις είχες κάνει στο ίδιο ξενοδοχείο καρντιά μου; Είσαι σίγουρη ότι ακυρώθηκαν όλες; Μήπως αυτή που σε χρέωσαν τελικά σου είχε ξεφύγει;

(χαζές ερωτήσεις - ίσως - αλλά με τόσα που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα...)


Και μια απορία (προς τον εαυτό μου): Μόνον εγώ, μόλις ολοκληρώσω μια κράτηση, την τυπώνω; Τόσο πίσω έχω μείνει; :shock:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αύριο έχω ρεπό.Στείλε μου σε παρακαλώ το κωδικό της κράτησης σου με μήνυμα να πάω στην booking
εδώ να δω τι μπορώ να κάνω.Δεν υπόσχομαι ,αλλά θα μετανιώσουν που θα με δούνε τα παιδιά και δεν θα μου δώσουν λύση.
Κι έλεγα: Καλά, δεν τα διαβάζει; Πώς και δεν έχει παρέμβει ακόμη; Φοβάμαι όμως πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Μάλλον δεν υπάρχει κωδικός κράτησης. Γιατί - αν υπήρχε - απάντηση στο τι έγινε θα είχε δοθεί προ πολλού...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα να κάνω όσες κρατήσεις θέλω και να επιλέξω μία από αυτές. Η εταιρεία μου δίνει τη δυνατότητα αυτή, γιατί να την αφήσω ανεκμετάλλευτη;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom