Βέλγιο Χρήση πιστωτικής στο Βέλγιο

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα!!
Επειδή φεύγω σε 2 ημέρες για Βρυξέλλες και διάβασα τυχαία κάπου ότι η χρήση των πιστωτικών καρτών εκεί είναι διαφορετική (χρειάζεσαι pin ή κάτι τέτοιο), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω..:roll:
Ευχαριστώ!!:lol:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ακουσες λαθος ή σε πληροφορησαν λαθος. Απλα ειναι πολυ διαδεδομενη η χρηση χρεωστικης καρτας οπου φυσικα χρειαζεται pin.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Καλημέρα!!
Επειδή φεύγω σε 2 ημέρες για Βρυξέλλες και διάβασα τυχαία κάπου ότι η χρήση των πιστωτικών καρτών εκεί είναι διαφορετική (χρειάζεσαι pin ή κάτι τέτοιο), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω..:roll:
Ευχαριστώ!!:lol:
Αν έχεις σκοπό να την χρησιμοποιήσεις σε ΑΤΜ τότε ναι, χρειάζεται pin!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα!!
Επειδή φεύγω σε 2 ημέρες για Βρυξέλλες και διάβασα τυχαία κάπου ότι η χρήση των πιστωτικών καρτών εκεί είναι διαφορετική (χρειάζεσαι pin ή κάτι τέτοιο), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω..:roll:
Ευχαριστώ!!:lol:
Οι πιστωτικές κάρτες, εν γένει, έχουν PIN. Στην Ελλάδα το χρησιμοποιείς σπανίως, αλλά σε διάφορες χώρες η χρήση είναι γενικευμένη (ειδικά σε αυτόματα μηχανήματα).

Για τις Ελληνικές κάρτες, εν γένει το PIN δε ζητείται (το POS εκτυπώνει ένα χαρτί στο οποίο υπογράφεις), αλλά ενδεχομένως σε κάποιες αυτοματοποιημένες συναλλαγές να ζητηθεί (ιδίως αν η κάρτα σου είναι εξοπλισμένη με "τσίπ").
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να προσθέσω σε όσα αναφέρει ο taver οτι πέρσι έβγαλα πιστωτική κάρτα με ''τσιπ'' για να την πάρω μαζί μου σε ταξίδι, επειδή δεν προλάβαινα να παραλάβω το pin η Τράπεζα Πειραιώς με ρώτησε σε ποια χώρα θα ταξιδέψω, ενημερώνοντας με οτι σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες π.χ Αγγλία ίσως στις συναλλαγές χρειαστεί και pin. Καλό θα ήταν λοιπόν να το γνωρίζεις.... κάποια άλλη διαφορά στη χρήση συγκριτικά με την Ελλάδα δε νομίζω να υπάρχει.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Έχω Ελληνική chip & pin κάρτα της Eurobank που ποτέ δεν μου έδωσε κάποιο ΡΙΝ [περίεργο] οπότε ποτέ δεν το ζητάει και το μηχάνημα (ακόμα και αν την βάλω μέσα αντί να χρησιμοποιήσω τη μαγνητική πλευρά)...

Ακόμα και να έχεις ξεχάσει το ΡΙΝ σου, χρησιμοποιείς τη μαγνητική πλευρά και στη χειρότερη να χρειαστείς να δείξεις ταυτότητα....
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Έχω Ελληνική chip & pin κάρτα της Eurobank που ποτέ δεν μου έδωσε κάποιο ΡΙΝ [περίεργο] οπότε ποτέ δεν το ζητάει και το μηχάνημα (ακόμα και αν την βάλω μέσα αντί να χρησιμοποιήσω τη μαγνητική πλευρά)...

Ακόμα και να έχεις ξεχάσει το ΡΙΝ σου, χρησιμοποιείς τη μαγνητική πλευρά και στη χειρότερη να χρειαστείς να δείξεις ταυτότητα....
Αυτό με την μαγνητική πλευρά είναι άσχετο και άκυρο! Όσο για το πιν, αν η κάρτα σου έχει το λεγόμενο έξυπνο τσιπ, τότε ναι! Δεν το ζητά στις συναλλαγές που γίνονται στα POS αλλά σίγουρα στο ζητά στα ΑΤΜ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν και ειμαι τακτικοτατος χρηστης πιστωτικης καρτας κυριως στο εξωτερικο (αποφευγω για διαφορους λογους τα μετρητα), σε οποιαδηποτε συναλλαγη μου (και στο Βελγιο) δεν ετυχε ποτε να μου ζητηθει το pin. Ακομα και να το ζητουσαν καπου δεν θα το εδινα ομως φοβουμενος απευθειας αναληψη μετρητων απο την καρτα με την αναλογη χρεωση.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Το pin απαγορεύεται να το δώσουμε ακόμα και στον υπάλληλο της τράπεζας που μας έχει εκδώσει την κάρτα! Εννοείται πως αν ποτέ χρειαστεί σε συναλλαγή μας, αναφέρομαι κυρίως στις χρεωστικές κάρτες, το πληκτρολογούμε εμείς οι ίδιοι. Οι εντολές της τράπεζας είναι σαφέστατες τόσο προς τους πελάτες όσο και προς τους υπαλλήλους της!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω Ελληνική chip & pin κάρτα της Eurobank που ποτέ δεν μου έδωσε κάποιο ΡΙΝ [περίεργο] οπότε ποτέ δεν το ζητάει και το μηχάνημα (ακόμα και αν την βάλω μέσα αντί να χρησιμοποιήσω τη μαγνητική πλευρά)...

Ακόμα και να έχεις ξεχάσει το ΡΙΝ σου, χρησιμοποιείς τη μαγνητική πλευρά και στη χειρότερη να χρειαστείς να δείξεις ταυτότητα....
Και οι μαγνητικές κάρτες έχουν PIN. Το Chip & Pin είναι ένα συγκεκριμένο σύστημα λειτουργίας των POS (Point of Sale) συστημάτων, αλλά PIN υπήρχε ανέκαθεν - απλά μέχρι την έλευση των Chip & Pin, η χρήση του δεν ήταν διαδεδομένη (όπως δεν είναι και στην Ελλάδα). Ακόμη και στο πάλαι ποτέ 1994 είχα ελληνική κάρτα που είχε PIN.

Επειδή όμως η χρήση του PIN σε συναλλαγές δεν είναι δεδομένη, κάποιες τράπεζες δε μπαίνουν καν στη διαδικασία να το κοινοποιήσουν στους πελάτες τους, και έχουν ενημερώσει τη Visa/Mastercard να μη ζητάνε PIN σε καμία συναλλαγή.

Τα τελευταία χρόνια, οι κάρτες που δίνουν οι τράπεζες είναι εξοπλισμένες με Chip, έχουν και PIN, αλλά επειδή α) τα POS τερματικά στην αγορά δεν ξέρουν από Chip & PIN και κυρίως β) επειδή η Ελληνική νομοθεσία χρειάζεται ενημέρωση (αν θυμάμαι καλά, απαιτεί υπογραφές και δεν μπορεί να καλυφθεί από το Chip & PIN), οι πληρωμές δεν γίνονται με χρήση Chip & PIN, αλλά με τον παραδοσιακό τρόπο.

Ακόμα και στην Ελλάδα, μου έχει τύχει να ζητηθεί PIN κατά την πληρωμή σε Ελληνική ΔΟΥ (με MC της Εθνικής, τότε). Παραδόξως, αυτό στην εφορία είναι το μοναδικό σύστημα POS που έχω δει στην Ελλάδα να ζητάει interaction από το χρήστη (ακόμα και με κάρτες στις οποίες δε ζητάει PIN). Και φυσικά κι εκεί το PIN δεν αρκεί, θέλει και υπογραφή...

Κατά τα άλλα, PIN στο εξωτερικό μου έχει ζητηθεί αρκετές φορές - π.χ. κατά την έκδοση εισιτηρίων στο σταθμό τραίνων του ZRH (δεν το θυμόμουν και μου μπλόκαρε την κάρτα η Citibank), θυμάμαι φέτος να μου το ζήτησαν σε διάφορους ολλανδικούς, αυστριακούς αυτόματους πωλητές εισιτηρίων (κάρτες Εθνικής & Εμπορικής), κ.α.

Φυσικά το PIN πάντοτε το πληκτρολογούμε οι ίδιοι και δεν το λέμε σε άνθρωπο, αυτό εννοείται, και δεν καταλαβαίνω καν γιατί αναφέρθηκε κάτι τέτοιο... Ακόμα και σε καταστήματα, υπάρχει πληκρολογιάκι με καλυμμένη την πλευρική θέαση για να το πληκτρολογήσει ο πελάτης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.890
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom