Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Βινιάλες return με 80-100 ευρώ είσαι ΟΚ. Για Τρινιδάδ είναι πολύ πιο μακριά κι ο δρόμος πιο περίεργος (πια δε μιλάμε για εθνική) και θες περίπου τα διπλά.
 

VASIA P.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Yorgos, Kiki και όποιος άλλος γνωρίζει... Help… σε 20 ημέρες θα είμαι στην Κούβα όπου θα μείνω 12 μέρες. Θα ταξιδέψω μόνη και έτσι όλη την οργάνωση την κάνω εγώ. Έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να έχουν απαντηθεί στο forum αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο για διάβασμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε….
Βίζα- Θα πετάξω για την Havana από Nassau με την BahamasAir. Θα μπορέσω να βγάλω την visa από το αεροδρόμιο του Nassau για να γλιτώσω την ταλαιπωρία από εδώ?

Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση? Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

Ξεναγός- Παλιότερα κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον καταπληκτικό ξεναγό. Έχει κάποιος κάποιο στοιχείο επικοινωνίας του? Ξέρετε την αμοιβή του?

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού? Από Santiago de Cuba σκέφτομαι να ταξιδέψω μέχρι την Havana με νυχτερινό τρένο (ιδανικά με κρεβάτι), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο. Οι πτήσεις HAV- SCU είδα ότι κυμαίνεται στα 100ε περίπου. Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο site για αυτές τις πληροφορίες?

Internet- Γνωρίζω ότι υπάρχει θέμα με αυτό, μόνο στα internet café και πολύ αργό, έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω sim card για χρήση Internet έστω και αργό, αλλά και για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις?

Δωράκια για παιδάκια- Δώστε μου ιδέες τι να πάρω μαζί μου, κάτι που να μην έχει βάρος.

Αν ξεμείνω από χρήματα πως μπορούν να μου στείλει από Ελλάδα? Με τις γνωστές εταιρίες μεταφοράς χρημάτων δεν γίνεται…

Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή και ιδέα για οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη.

Αυτά τα... ολίγα...

Γεια σας!
Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι για Κούβα τα Χριστούγεννα (είμαστε προνοητικά παιδιά) και έχουμε πολλές ερωτήσεις! Διάβασα τη συζήτηση και πήρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Ευχαριστώ προκαταβολικά! Από ό,τι καταλαβαίνω, οι περισσότεροι έχετε ταξιδέψει ανεξάρτητα στην Κούβα και αυτό προτιμούμε και εμείς. Αναρωτιόμαστε όμως μήπως συμφέρει οικονομικά να εκμεταλλευτούμε τιμές πρακτορείων για τα εισιτήρια και τις εσωτερικές διαδρομές. Έχει κανείς γνώμη πάνω σε αυτό; Αυτή τη στιγμή βρίσκουμε εισιτήρια γύρω στα 850 και προσπαθούμε να δούμε τι θα στοιχίσει να κλείσουμε μόνοι μας τις εσωτερικές διαδρομές. Το πρακοτρείο με φόρους και ένα tour σε Αβάνα - Γκουάμα - Σιενφουέγος-Τρινιδάδ-Σάντα Κάρλα-Καρδένασ-Βαραδέρο-Αβάνα-Αθήνα βγαίνει γύρω στα 1500 με φόρους κλπ. Το δίλημμα έχει νόημα ή να πάμε στο ανεξάρτητο που το προτιμούμε έτσι κι αλλιώς; Ευχαριστώ πολύ!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Λοιπον εγω θα παω ανεξαρτητος και το κοστος ειναι 700 ευρω αεροπορικα με aeroflot 135 ευρω για τα εισιτηρια[2 ατομα]της viazul για μετακινησεις απο Αβανα σε Βιναλες απο εκει σε Σιενφουεγκος μετα Τρινιδαδ μετα Σαντα Κλαρα και επιστροφη Αβανα,και για διαμονη 25 με 30 ευρω τη νυχτα.Συνολο ολο το ταξιδι θα κοστισει 3200 τα δυο ατομα για 18 μερες μαζι με ολες τις δραστηριοτητες που θα κανουμε εκει...οπως κολυμπι με δελφινια στο delfinario[cienfuegos],βολτα με αλογα στη κοιλαδα βιναλες,βολτα με αλογα στο τρινιδαδ,εισοδοι σε μουσεια κτλ...Τωρα εσυ αποφασιζεις....
 

VASIA P.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λοιπον εγω θα παω ανεξαρτητος και το κοστος ειναι 700 ευρω αεροπορικα με aeroflot 135 ευρω για τα εισιτηρια[2 ατομα]της viazul για μετακινησεις απο Αβανα σε Βιναλες απο εκει σε Σιενφουεγκος μετα Τρινιδαδ μετα Σαντα Κλαρα και επιστροφη Αβανα,και για διαμονη 25 με 30 ευρω τη νυχτα.Συνολο ολο το ταξιδι θα κοστισει 3200 τα δυο ατομα για 18 μερες μαζι με ολες τις δραστηριοτητες που θα κανουμε εκει...οπως κολυμπι με δελφινια στο delfinario[cienfuegos],βολτα με αλογα στη κοιλαδα βιναλες,βολτα με αλογα στο τρινιδαδ,εισοδοι σε μουσεια κτλ...Τωρα εσυ αποφασιζεις....
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Είναι μακριά το δικό μας (λέμε για Χριστούγεννα) αλλά προσπαθούμε να τα κλείσουμε όσο νωρίτερα γίνεται και σίγουρα προτιμούμε ανεξάρτητο από γκρουπ! Θα παρακολουθώ για νέες πληροφορίες και tips! Και πάλι ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Χριστούγεννα να κλείσετε λεωφορεία και σπίτια τουλάχιστον 1,5 μήνα πριν. Για ενοικίαση αυτοκινήτου 3 μήνες πριν.
 

Panos Kapitanos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια στην παρεα του travel stories!!Θα μπω κατευθειαν στο θεμα επειδη θα παω γαμηλιο ταξιδι στην Κουβα τον Ιουνιο θα ηθελα καποιες πληροφοριες!Οποιος θα μπορουσε να με βοηθησει θα το εκτιμουσα!Εχω ψαξει και εχω βρει οτι μπορεις να κανιες πολλες δραστηριοτητες στην Κουβα π.χ.(ιπασια,κολυμπι με δελφινια,κ.α) αλλα δεν ξερω σε ποια μερη υπαρχουν και αν μπορω να κλεισω απο το ιντερνετ καποιες απο αυτες!Προς το παρον αυτα!Ευχαριστω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια στην παρεα του travel stories!!Θα μπω κατευθειαν στο θεμα επειδη θα παω γαμηλιο ταξιδι στην Κουβα τον Ιουνιο θα ηθελα καποιες πληροφοριες!Οποιος θα μπορουσε να με βοηθησει θα το εκτιμουσα!Εχω ψαξει και εχω βρει οτι μπορεις να κανιες πολλες δραστηριοτητες στην Κουβα π.χ.(ιπασια,κολυμπι με δελφινια,κ.α) αλλα δεν ξερω σε ποια μερη υπαρχουν και αν μπορω να κλεισω απο το ιντερνετ καποιες απο αυτες!Προς το παρον αυτα!Ευχαριστω!
Σε όλα τα τουριστικά γραφεία μέσα σε οποιοδήποτε ξενοδοχείο κάνεις κράτηση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για Χριστούγεννα να κλείσετε λεωφορεία και σπίτια τουλάχιστον 1,5 μήνα πριν. Για ενοικίαση αυτοκινήτου 3 μήνες πριν.
Eισαι προφητης αγόρι μου !
Οσοι δεν εκλεισαν εγκαιρα , ετρεχαν και δεν εφτασαν αυτες τις γιορτές .
 

EVISKAL

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Καλησπερα. Θα πεταξω για Κουβα μεσω Ζυριχης με μια θυγατρικη της swiss την edelweiss. Εχει κανεις ακουστα για αυτη την εταιρεια? Επισης διαβαζοντας στο forum καταλαβα οτι σε αρκετες αεροπορικες πολλα ειναι χρεωσιμα κατα τη διαρκεια της πτησης. Ξερει κανεις πως μπορω να μαθω ακριβως τι συμβαινει με την edelweiss? Ευχαριστω.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Εχω πεταξει με τη συγκεκριμενη για κουβα, αψογη.τιποτα χρεωσιμο κατα τη διαρκεια της πτησης.υπευθυνος καμπινας Ελληνας, αναζητησε τον ειναι συνηθως στο δρομολογιο για κουβα, μας προσεξε ιδιαιτερως
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα. Θα πεταξω για Κουβα μεσω Ζυριχης με μια θυγατρικη της swiss την edelweiss. Εχει κανεις ακουστα για αυτη την εταιρεια? Επισης διαβαζοντας στο forum καταλαβα οτι σε αρκετες αεροπορικες πολλα ειναι χρεωσιμα κατα τη διαρκεια της πτησης. Ξερει κανεις πως μπορω να μαθω ακριβως τι συμβαινει με την edelweiss? Ευχαριστω.
Προσγειώνεται στο μικρό τέρμιναλ. Το οποίο σημαίνει ελάχιστη αναμονή σε σχέση με τις άλλες που πάνε στο μεγάλο, σε 45' έχεις περάσει έλεγχο διαβατηρίων και αποσκευές (στο μεγάλο θες 90-180').
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom