Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

EVISKAL

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Εχω πεταξει με τη συγκεκριμενη για κουβα, αψογη.τιποτα χρεωσιμο κατα τη διαρκεια της πτησης.υπευθυνος καμπινας Ελληνας, αναζητησε τον ειναι συνηθως στο δρομολογιο για κουβα, μας προσεξε ιδιαιτερως
Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση και πολυ χρησιμη απαντηση!

Προσγειώνεται στο μικρό τέρμιναλ. Το οποίο σημαίνει ελάχιστη αναμονή σε σχέση με τις άλλες που πάνε στο μεγάλο, σε 45' έχεις περάσει έλεγχο διαβατηρίων και αποσκευές (στο μεγάλο θες 90-180').
Ευχαριστω παρα πολυ!
 
Last edited by a moderator:

sifnosdep

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πάω Κούβα σε μια εβδομάδα ,θα μείνω 5 μέρες Αβάνα 2 Τρινιδάδ 4 βαραντερο και άλλη 1 πάλι Αβάνα μαζί με άλλα 4 άτομα και ψάχνουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας για να μπορέσουμε να πάμε Βινάλες και Σάντα Κλάρα . Είναι εύκολο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ?ξέρετε κάποιο σαιτ για να κάνουμε κάποια κράτηση ?με τα λεωφορεία από όσο διάβασα γίνετε λίγο χαμός ..?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τα λεωφορεια λειτουργούν μια χαρά, σχεδόν πάντα στην ώρα τους, αλλά θέλει κράτηση από πριν καμιά φορά.
 

darkgian

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Χαιρετω την παρεα !
Προσπαθώ να οργανώσω ένα ταξίδι στην Κούβα για 16 βραδιά . Είμαστε ζευγάρι. Έχω βρει εισητήρια απευθείας από Ρώμη για Αβάνα και επιστροφή απευθείας από Σαντιάγο για Ρώμη με blue-express τελος Μαρτίου (περίπου 750 ευρώ το άτομο πήγανε-έλα). Σκέφτομαι λοιπον να διασχισουμε όλη την Κούβα με κατανομή διανυκτερευσεων 6-7 Αβάνα , 2-3 Βαραδερο,3 Τρινιδάδ(με μονομερή για Σάντα Κλάρα) και 3 Σαντιάγο. Σε όλους τους προορισμούς έχω βρει μέσω airbnd casas particulares με τιμές 25 με 35 ευρώ.
Και τώρα οι ερωτήσεις:
1. Έχει πετάξει κανείς με blue express γιατί δεν βρίσκω και πολλά σχόλια;
2. Πως σας φαίνεται η κατανομή των διανυκτερευσεων; (περιμένω προτάσεις)
3. Θα βρούμε εύκολα μεταφορικό μέσον από πόλη σε πόλη; ( εχω δει την εταιρια viaazul αλλά ισχύει οτι απο τα casas μπορουν να σου βρουν αυτοκίνητο με οδηγό για να σε παει όπου θες σε normal τιμη;)
4. Γενικά μας αρέσει να κινούμαστε εντελώς αυτόνομοι αλλά από που και για που (και πως) θα προτείνετε να κανονίσουμε κάποια εκδρομή;
5. Πήγε κάποιος πρόσφατα για να μου πει αν κυκλοφορίες με ασφάλεια σε γειτονιές όπως το Βεδάδο και στην επαρχία;
6. Έχει βελτιωθεί καθολου το θεμα με τις καρτες ή πρεπει να εχω μαζι μου συνέχεια όλα τα λεφτά σε μετρητά;
7. Εκτος Αβανας αν παμε χωρις κρατηση σε casas θα βγαλουμε άκρη;

Να σημειώσω ότι μιλάω και λίγα ισπανικά.
Έχω διαβάσει αρκετά εδώ στο φόρουμ αλλά συγκέντρωσα εδώ όλα αυτά που με ανχωνουν και περιμένω να με ξεαγχώσετε.

Ευχαριστώ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
επειδη ειμαι νυσταγμένη για να απαντησω σε όλα σχεδον , σου απαντω στο 5 να εχεις κατι λιγοτερο αγχος !!
Ασφαλεια υπαρχει ειδικα στο Βεδάδο αλλά και παντου στη χωρα . Στοιχειωδεις προφυλαξεις χρειαζεται τιποτα άλλο .
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum!
Υπάρχουν αρκετοί εμπειρότεροι εδώ στα της Κούβας, εγώ θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη κι εμπειρία από το αντίστοιχο περσινό μας ταξίδι εκεί. Φαντάζομαι έχεις ρίξει καμιά ματιά στις αρκετές ιστορίες που υπάρχουν στο θέμα;
Λοιπόν:
1. Δεν έχω ταξιδέψει με αυτή την εταιρεία, δεν την ξέρω.
2. Μου φαίνονται πολλές οι μέρες για Αβάνα, δε βλέπω στο πρόγραμμά σας καθόλου Pinar del Rio και Vinalles, αμαρτία. Επίσης θα πρότεινα Cayo Coco και Camaguei.
3. Εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο, δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.
4. Εκδρομές υπάρχουν σε πρακτορεία εντός ξενοδοχείων, όπως και δραστηριότητες.
5. Κυκλοφορείς παντού με απόλυτη ασφάλεια, η χώρα έχει από τα χαμηλότερα ποσοστά εγκληματικότητας, οι άνθρωποι είναι φιλικοί. Δεν είναι Ελ Σαλβαδόρ :D
6. Εμείς πληρώναμε παντού μετρητά, εκτός του αυτοκινήτου που πληρώσαμε με κάρτα πριν πάμε. Δεν ξέρω αν τους τελευταίους μήνες έχει αλλάξει κάτι.
7. Θα σε συμβούλευα να έχετε κράτηση για να μην ταλαιπωρείστε να ψάχνετε. Θα βρίσκετε και πάλι νομίζω, αλλά προσωπικά προσπαθήσαμε στα πιο πολλά να έχουμε σχέδιο ταξιδιού και να έχουμε ήδη κράτηση.
Αυτά τα ολίγα, αν θες μπορείς να διαβάσεις και τη -φανταστική" εμπειρία μας από πέρυσι τέτοιο καιρό. http://www.travelstories.gr/community/threads/Κούβα-απ-άκρη-σ΄άκρη-14-μέρες-3500-χλμ.52377/
 

italiano

Member
Μηνύματα
34
Likes
162
6. Στο θέμα των χρημάτων αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα. Βέβαια ταξίδεψα τον περασμένο Ιούλιο, 2 μέρες μετά την επιβολή των capital controls, μέχρι που αναγκάστηκα να καταφύγω στην Πρεσβεία για να επιστρέψω, καθώς σε καμία πόλη δεν κατάφερα να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ. Ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά τώρα.
3. Σχετικά με τις μετακινήσεις, ενώ σκεφτόμασταν να χρησιμοποιήσουμε Viazul λειτούργησε πολύ καλά με οδηγούς που μας έβρισκαν οι ιδιοκτήτες των casas ή τους βρίσκαμε μόνοι μας κυρίως στον σταθμό των Viazul κάθε περιοχής, σε τιμή περίπου 2/3 ή στη χειρότερη ίδια με αυτή του λεωφορείου.
 

Lorena

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάϊ
Ταξίδι-Όνειρο
Κοστα Ρικα
Καλησπερα σας,
διαβαζω ολη τη συζητηση και πραγματικα ειναι πολυ διαφωτιστικη , συγχαρητηρια σε ολους για το ενδιαφερον και τις ιδεες.Σχεδιαζω ενα ταξιδι στην Κουβα για τον Απριλιο αλλα δυστυχως μονο για 12 ημερες και την 7η μερα θα πρεπει να βρισκομαι στην Αβανα για μια υποχρεωση.Εχετε ιδεες για εκδρομες κοντα στην Αβανα ισως με μια διανυκτερευση, που να αξιζει τον κοπο? Και μετα την Αβανα αν επρεπε να διαλεξετε ενα μερος ποιο θα ηταν αυτο?και παλι οχι με αποσταση πανω απο 6 ωρες.Οι μεταφορες δεν ειναι θεμα γιατι θα νοικιασουμε αυτοκινητο αλλα επειδη ειναι λιγες οι μερες , νομιζω ειναι κακη ιδεα να τις ξοδεψω στον δρομο.Αν παλι εχει καποιος διαφορετικη αποψη θα χαρω να την ακουσω.
Ευχαριστω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Έχει πετάξει κανείς με blue express γιατί δεν βρίσκω και πολλά σχόλια;

OXI
2. Πως σας φαίνεται η κατανομή των διανυκτερευσεων; (περιμένω προτάσεις)

KAΛΗ. ΚΟΨΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΡΙΝΙΔΑΔ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΚΑΜΑΓΟΥΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟΣΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΑΝΤΙΑΓΟ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΑΚΟΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΜΑΓΟΥΕΪ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ.
3. Θα βρούμε εύκολα μεταφορικό μέσον από πόλη σε πόλη; ( εχω δει την εταιρια viaazul αλλά ισχύει οτι απο τα casas μπορουν να σου βρουν αυτοκίνητο με οδηγό για να σε παει όπου θες σε normal τιμη;)

ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ... ΑΠΟ ΣΑΝΤΙΑΓΟ ΤΡΙΝΙΔΑΔ ΘΑ ΤΟ ΣΚΑΣΕΤΕ ΤΟ 400ΡΙ...


4. Γενικά μας αρέσει να κινούμαστε εντελώς αυτόνομοι αλλά από που και για που (και πως) θα προτείνετε να κανονίσουμε κάποια εκδρομή;
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ.

5. Πήγε κάποιος πρόσφατα για να μου πει αν κυκλοφορίες με ασφάλεια σε γειτονιές όπως το Βεδάδο και στην επαρχία;
ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.


6. Έχει βελτιωθεί καθολου το θεμα με τις καρτες ή πρεπει να εχω μαζι μου συνέχεια όλα τα λεφτά σε μετρητά;
ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΗΤΑ, ΟΧΙ ΚΑΡΤΕΣ, ΑΛΛΟΙ 2 ΕΛΛΗΝΞΕΣ ΕΧΑΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΤΟΥΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ... ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΤΡΩΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.


7. Εκτος Αβανας αν παμε χωρις κρατηση σε casas θα βγαλουμε άκρη;
ΝΑΙ ΜΩΡΕ. ΠΕΣ ΣΤΟ ΚΑΣΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΛΗ.

Έχω διαβάσει αρκετά εδώ στο φόρουμ αλλά συγκέντρωσα εδώ όλα αυτά που με ανχωνουν και περιμένω να με ξεαγχώσετε.
ΒΡΗΚΕΣ ΤΩΡΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ...ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σας,
διαβαζω ολη τη συζητηση και πραγματικα ειναι πολυ διαφωτιστικη , συγχαρητηρια σε ολους για το ενδιαφερον και τις ιδεες.Σχεδιαζω ενα ταξιδι στην Κουβα για τον Απριλιο αλλα δυστυχως μονο για 12 ημερες και την 7η μερα θα πρεπει να βρισκομαι στην Αβανα για μια υποχρεωση.Εχετε ιδεες για εκδρομες κοντα στην Αβανα ισως με μια διανυκτερευση, που να αξιζει τον κοπο? Και μετα την Αβανα αν επρεπε να διαλεξετε ενα μερος ποιο θα ηταν αυτο?και παλι οχι με αποσταση πανω απο 6 ωρες.Οι μεταφορες δεν ειναι θεμα γιατι θα νοικιασουμε αυτοκινητο αλλα επειδη ειναι λιγες οι μερες , νομιζω ειναι κακη ιδεα να τις ξοδεψω στον δρομο.Αν παλι εχει καποιος διαφορετικη αποψη θα χαρω να την ακουσω.
Ευχαριστω!
Αν νοικιάσετε αμάξι, κλείστε το κιόλας, υπάρχει τρομερή έλλειψη.
Διανυκτέρευση αξίζει στο Βινιάλες, στο Τρινιδάδ και στο Σιενφουέγος. Εγώ με τόσες μέρες θα πήγαινα μέχρι το Καμαγουεϊ, όσο μαγική κι αν είναι η Αβάνα. Σιγά τις πολλές ώρες στο αμάξι... Από Αβάνα για Σιενφουέγος 3, από για Τρινιδάδ 1, από εκεί για Καμαγουέι λίγες παραπάνω. Μηδεν κίνηση, μηδέν φανάρια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο μεταξύ αυτό το παραμύθι με το πόσο καλός είναι ο καιρός το χειμώνα στην Κούβα έχει παρατρβήξει. Εδώ και ΕΝΑ ΜΗΝΑ κάνει κρύο, βρέχει κάθε μέρα, έχουμε πλημμύρες, κανείς δεν έχει κάνει μπάνιο εδώ και ένα μήνα σερί, κάθε χειμώνα τα ίδια: είναι πολύ πιθανότερο να έχεις συνεχείς μέρες (τα τελευταία χρόνια εβδομάδες) κακού καιρού, κρύου και βροχής το χειμώνα απ' ό,τι οποιαδήποτε άλλη εποχή. Αυτό που λένε οι μπροσούρες "πηγαινετε χειμώνα" με ξεπερνάει. Προχτές πήγα σπίτι κολυμπώντας, πλημμήρυσε η πόλη μέχρι τον αφαλό νερό είχαμε... τέσσερις μέρες σερί αυτό.
 
  • Like
Reactions: Pel

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1. Έχει πετάξει κανείς με blue express γιατί δεν βρίσκω και πολλά σχόλια;

OXI
2. Πως σας φαίνεται η κατανομή των διανυκτερευσεων; (περιμένω προτάσεις)

KAΛΗ. ΚΟΨΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΡΙΝΙΔΑΔ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΣΤΟ ΚΑΜΑΓΟΥΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟΣΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΑΝΤΙΑΓΟ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΑΚΟΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΜΑΓΟΥΕΪ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ.
3. Θα βρούμε εύκολα μεταφορικό μέσον από πόλη σε πόλη; ( εχω δει την εταιρια viaazul αλλά ισχύει οτι απο τα casas μπορουν να σου βρουν αυτοκίνητο με οδηγό για να σε παει όπου θες σε normal τιμη;)

ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ... ΑΠΟ ΣΑΝΤΙΑΓΟ ΤΡΙΝΙΔΑΔ ΘΑ ΤΟ ΣΚΑΣΕΤΕ ΤΟ 400ΡΙ...


4. Γενικά μας αρέσει να κινούμαστε εντελώς αυτόνομοι αλλά από που και για που (και πως) θα προτείνετε να κανονίσουμε κάποια εκδρομή;
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ.

5. Πήγε κάποιος πρόσφατα για να μου πει αν κυκλοφορίες με ασφάλεια σε γειτονιές όπως το Βεδάδο και στην επαρχία;
ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.


6. Έχει βελτιωθεί καθολου το θεμα με τις καρτες ή πρεπει να εχω μαζι μου συνέχεια όλα τα λεφτά σε μετρητά;
ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΗΤΑ, ΟΧΙ ΚΑΡΤΕΣ, ΑΛΛΟΙ 2 ΕΛΛΗΝΞΕΣ ΕΧΑΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΤΟΥΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ... ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΤΡΩΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.


7. Εκτος Αβανας αν παμε χωρις κρατηση σε casas θα βγαλουμε άκρη;
ΝΑΙ ΜΩΡΕ. ΠΕΣ ΣΤΟ ΚΑΣΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΛΗ.

Έχω διαβάσει αρκετά εδώ στο φόρουμ αλλά συγκέντρωσα εδώ όλα αυτά που με ανχωνουν και περιμένω να με ξεαγχώσετε.
ΒΡΗΚΕΣ ΤΩΡΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΑΓΧΩΘΕΙΣ...ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.
Καλέ, τι έπαθες με τα κεφαλαία?! Είσαι και πάλιουρας :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom