Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Ενοειται οτι μιλαμε για την διαδρομη,αλιως θα κοστιζει 200 δολαρια το Σιενφουεγκος-Αβανα!!!!
Τον Απριλιο το εκανα λες να αλλαξε τοσο πολυ;;;
Εσυ ποσο εδινες για Τρινιδαδ-Αβανα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
20 CUC κάνει μια απόσταση απο old havana -miramar δε μιλάμε για εκτός πόλης.
Eίναι πολλά 20 παιδιά για τέτοια απόσταση. Με λογικό παζάρι είναι 10.

Απο Αβανα για βαραδέρο π.χ. το ταξί κάνει 80 CUC το λιγότερο.
Σωστά, τόσο είνα, 80-90 ανάλογα με το ποιο σημείο του Βαραδέρο και ποιο σημείο της Αβάνας, μπορεί και 100. Τέλος πάντων το θέμα των ταξιτζήδων είναι ξεκάθαρα θέμα διαπραγμάτευσης, όπου μπορούν δαγκώνουν, αλλά με 5 πέσος από το Βεδάδο συνήθως μπορείς να πας παντού. Τώρα για χειμώνα (που είναι υψηλή περίοδος για τους Αμερικανούς) που ξέρουν ότι θα βγάλουν 20 για οποιαδήποτε διαδρομή, ψάχνεις λίγο παραπάνω, μπορεί να ρωτήσεις και 3 και 4. Αλλά ειδικά στην Αβάνα, οτιδήποτε κινείται πρακτικά είναι ταξί, δεν υπάρχουν και πολλοί που να μη θέλουν να τσεπώσουν 5 πέσος.
 
  • Like
Reactions: GTS

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ενοειται οτι μιλαμε για την διαδρομη,αλιως θα κοστιζει 200 δολαρια το Σιενφουεγκος-Αβανα!!!!
Τον Απριλιο το εκανα λες να αλλαξε τοσο πολυ;;;
Εσυ ποσο εδινες για Τρινιδαδ-Αβανα;
Δεν χρησιμοποιω ταξι για Αβάνα - Τρινιδαδ , πηγαινω ή με γνωστους ή με ταξι που μοιραζομαι με άλλους που το κλεινω 2-3 μέρες πριν και κοστιζει 25 κουκ οπως και το εισιτηριο του λεωφορειου .Σε παιρνει απο το σπιτι που μενεις και σε αφηνει οπου θελεις οπότε ειναι μια χαρά , γλυτωνεις και τα χρηματα του ταξι απο το σταθμο VIAAZULπρος στο σπιτι που μενεις στην Αβάνα ,
Γνωστη μου που παιρνει πριβε ταξι απο Αβάνα -Τρινιδαδ μεχρι περυσι που θυμάμαι πληρωνε 180-200 κουκ . (320 χλμ ) .
Πάντως στην Αβάνα μου εβγαινε η ψυχη με τα παζαρια με τους ταξιτζηδες , συνηθως εβρισκα "παρανομους" με κάτι σακαράκες παρά τους επισημους που ειναι πιο ζορικοι στο παζαρεμα .Αλλά αν δεν μιλάς Ισπανικά και δεν ξερεις τα τερτιπια πληρωνεις παραπάνω . Ατιμη φυλή ......

Το 50 κουκ Σιενφουεγκος - Αβάνα με πριβέ ταξι το βρισκω πολυ λίγο , ειναι πολλά τα χλμ .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ρωτησα μια γνωστη στο Τρινιδαδ πόσο κοστιζει το ταξι πριβέ Αβάνα - Τρινιδαδ και μου απάντησε 130 κουκ.
Περιεργα πραγματα , για Βαραδερο που ειναι η μιση αποσταση 90 ;
και για Σιενφουεγος που ειναι 240 χλμ 50 κουκ ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρωτησα μια γνωστη στο Τρινιδαδ πόσο κοστιζει το ταξι πριβέ Αβάνα - Τρινιδαδ και μου απάντησε 130 κουκ.
120 το βρήκα εγώ προχτές, οπότε λογικό ακούγεται. Για Βαραδέρο μπορείς να βρεις και με 60, αν η ώρα που πας είναι τέτοια που οταρίφας ξέρει ότι θα βρει πελάτη για να επιστρέψει ή αν πέσεις σε ταρίφα του Βαραδέρο που επιστρέφει στη βάση του (χλωμό).

Θα το ρωτήσω αύριο αυτό το θέμα με το πενηντάρι του Σιενφουέγος, αλλά κι εμένα πολύ φτηνό μου φταίνεται.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Κικη δεν πιστευω ν'αμφισβητεις τις γνωσεις μου για το Σιενφουεγκος...χα-χα...:D
Οποιος ειναι στο Σιενφουεγκος και θελει ταξι για Αβανα θα παει πρωινες ωρες(μεχρι το μεσημερακι) εξω απο τον σταθμο του Σιενφουεγκος και θα βρει πριβε ταξι για Αβανα με 50-60 δολαρια.
Το ιδιο ισχυει και για το Βαραδερο.Ενοειται οτι αν βρεις ενα ταξι απογευμα ή βραδυ και του πεις πηγαινε με Αβανα η τιμη θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη.
Επισης Γιωργο μου ειχε πει μια γιατρος που δουλευει Αβανα οτι πηγαινει στον σταθμο της Αβανας και βρισκει ταξι που γυριζουν Σιενφουεγκος με 10-15 δολαρια το ατομο,αυτο πρεπει να ισχυει γιατι και ο ταξιτζης μου οταν με αφηνει στο αεροδρομιο μου λεει οτι θα παει στο σταθμο να βρει κανεναν πελατη.
Για τις αποστασεις που λες Κικη κ'εγω πληρωνω 50 δολαρια για Σιενφουεγκος-Αεροδρομιο Αβανας και για Σιενφουεγκος-Χαγουει γκραντε που ειναι σχεδον η μιση αποσταση δινω 40.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οχι βρε Γιάννη δεν σε αμφισβητω , το Σιενφουεγος το κατεχεις καλά :lol:
και τη Κουβα γενικα τη κατέχεις ...
Τωρα που το εξηγησες με τις ωρες κτλ το κατάλαβα .
Εγω νομιζα οτι εννοεις οτι βρισκεις ενα ταξι οποτε θέλεις και σε παει Αβάνα με 50 κουκ !!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω συνεννοηθήκαμε. Αν ο ταρίφας πάει κάπου όπου ΞΕΡΕΙ ότι θα τσιμπήσει επιβάτες για την επιστροφή, οι τιμές είναι χαμηλότερες. Αλλά ό,τι ώρα γουστάρεις, τέτοια τιμή δε βρίσκεις.

Και μένα μια φορά με πήραν για ένα εικοσάρικο από το Βαραδέρο για την Αβάνα γιατί ήταν ταξιτζής από την Αβάνα, επέστρεφε μετά από πληρωμένο ταξίδι έτσι κι αλλιώς και δεν τον χάλασε το εξτραδάκι.

Στα νέα μας, έχω τον Μπον Τζόβι παρέα, έπαιξα μονάκι με τον Λουόλ Ντενγκ, πλέον για να μπεις στο Νασιονάλ να ρίξεις μια ματιά πληρώνεις 5 πέσος (!!!), στο FOCSA δεν ανεβαίνεις αν δεν έχεις κράτηση, άρα και κατανάλωση, στην Triada πια πληρώνεις αντί για δωρεάν πρόσβαση και από Νοέμβριο ΝΕΑ αύξηση των ξενοδοχείων στην Αβάνα, άνωρ του 60% ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ειδικά η Μελιά τρελάθηκε. Κοινώς τα οργανωμένα ταξίδια πλέον, εκεί που πριν 3 χρόνια έκαναν στα φτηνά τους 1.200, τώρα θα ανέβουν στα 2.600-3.000 για τους Έλληνες. Αντίο Κούβα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Νομίζω συνεννοηθήκαμε. Αν ο ταρίφας πάει κάπου όπου ΞΕΡΕΙ ότι θα τσιμπήσει επιβάτες για την επιστροφή, οι τιμές είναι χαμηλότερες. Αλλά ό,τι ώρα γουστάρεις, τέτοια τιμή δε βρίσκεις.

Και μένα μια φορά με πήραν για ένα εικοσάρικο από το Βαραδέρο για την Αβάνα γιατί ήταν ταξιτζής από την Αβάνα, επέστρεφε μετά από πληρωμένο ταξίδι έτσι κι αλλιώς και δεν τον χάλασε το εξτραδάκι.

Στα νέα μας, έχω τον Μπον Τζόβι παρέα, έπαιξα μονάκι με τον Λουόλ Ντενγκ, πλέον για να μπεις στο Νασιονάλ να ρίξεις μια ματιά πληρώνεις 5 πέσος (!!!), στο FOCSA δεν ανεβαίνεις αν δεν έχεις κράτηση, άρα και κατανάλωση, στην Triada πια πληρώνεις αντί για δωρεάν πρόσβαση και από Νοέμβριο ΝΕΑ αύξηση των ξενοδοχείων στην Αβάνα, άνωρ του 60% ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ειδικά η Μελιά τρελάθηκε. Κοινώς τα οργανωμένα ταξίδια πλέον, εκεί που πριν 3 χρόνια έκαναν στα φτηνά τους 1.200, τώρα θα ανέβουν στα 2.600-3.000 για τους Έλληνες. Αντίο Κούβα.
Οντως αντίο Κουβα !
Στο Νασιοναλ πηγαινα πολυ συχνά στο κηπο του να χαζεψω τη θάλασσα , αντε να επινα και εναν καφέ . Τρελλαθηκαν τελείως ;
Ποιος ειναι ο Λουολ Ντενγκ και τι ειναι το μονάκι ;

Τι είναι η Triada ;

Μπον Τζοβι ; Μεγάλο σουξε στην εποχη του με τις γυναικες ημασταν τρελες και παλαβες μαζι του. Κρατιεται ακομα ;

Εχω αποριες , πολλες αποριες !! Σταματησε ο φιλος μας ο Τασος και αρχισα εγω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Νασιοναλ πηγαινα πολυ συχνά στο κηπο του να χαζεψω τη θάλασσα , αντε να επινα και εναν καφέ . Τρελλαθηκαν τελείως ;
Aυτοί δνε τρελάθηκαν, οι τουρίστες τρελάθηκαν. Επειδή πήγαιναν άπειρα γκρουπ να το δουν, γέμιζε τόσο που δεν υπήρχε χώρος ούτε για τους πελάτες, οπότε πλέον χρεώνουν, ομοίως και για το μπαρ των διάσημων στο ίδιο ξενοδοχείο. Τώρα απ' ό,τι έχω δει, αν μπεις μόνος σου, μάλλον τη γλιτώνεις.

Ποιος ειναι ο Λουολ Ντενγκ και τι ειναι το μονάκι ;
https://en.wikipedia.org/wiki/Luol_Deng
Toποθεσία με θεϊκή θέα της Αβάνας.

Μπον Τζοβι ; Μεγάλο σουξε στην εποχη του με τις γυναικες ημασταν τρελες και παλαβες μαζι του. Κρατιεται ακομα ;
Καλός είναι.
Εχω αποριες , πολλες αποριες !! Σταματησε ο φιλος μας ο Τασος και αρχισα εγω
Σσστ, μη μας ακούσει κι επιστρέψει.
 

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπερα σε ολους. Εχω κ εγω καποιες αποριες. θελω να νοικιασω αμαξι απο βαραδερο κ να αρχισω να εξερευνω την κουβα. Το θεμα ειναι να κλεισω απο ελλαδα? Εχετε να μου προτεινετε καποιο side που μπορω να κλεισω? Κ θελω να επισκεφτω κ cayo coco πηγαινω οδικος η παω με αεροπλανο? Κ τελευταιο ερωτημα .μου ειπαν οτι τα αυθεντικα πουρα στοιχιζουν 150 € ισχυει? Κ οτι μπορω να αγορασω απο πλανοδιους αυθεντικα με 20 πεσος , κ το καταλαβαινω απ την σφραγιδα που εχουν πανω. Ειναι ετσι ?
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Καλησπερα,αν θελεις αμαξι της οικονομικης κατηγοριας καλυτερα κλειστο απο Ελλαδα.Οσες φορες εκλεισα απο το ιντερνετ δεν υπηρχε κανενα προβλημα ουτε απο αλλους εχω ακουσει.Το μονο προβλημα ειναι οτι πληρωνεις τον κουκο αηδονι....:D
Στο καγιο-κοκο πας οδικος δεν εχω παει ποτε απο Βαραδερο αλλα ετσι οπως το βλεπω το υπολογιζω 2,5-3 ωρες δρομο.
Διπλα ειναι και το cayo guillermo αξιζει να το επισκεφτεις.
Υπαρχουν παρα πολλες μαρκες πουρων,για αυθεντικα θα πας σε μαγαζι.Οι τιμες ξεκινανε απο 2-3 δολαρια το ενα και φτανουν μεχρι 40-45,υπαρχουν και καποια συλλεκτικα-σπανια που ειναι ακριβοτερα.
Οι πλανοδιοι πουλανε αντιγραφες,καποιες ειναι καλες και καποιες ειναι για τα σκυλια...:eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom