Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
wifi πού βρίσκουμε γενικά ρε Ζωρζ? (Αβάνα-Βινιάλες (καλά κλάιν)-Τρινιδάδ)
Σχεδόν σε όλες τις μεγάλες πλατείες και σε πολλούς κεντρικούς δρόμους. Εκεί έχει και πιτσιρικάδες που πουλάνε κάρτες χρόνου wifi για ένα μικρό κέρδος, ή αλλιώς παίρνεις από τα γραφεία της ETECSA.
Ειδικά για την Αβάνα μας ανακοίνωσαν ότι το wifi θα εγκατασταθεί και σε πανεπιστήμια, εμπορικά κέντρα, γμυναστήρια κλπ εντός του καλοκαιριού, για εκεί που θα μένεις εσύ το ενδιαφέρον είναι το εμπορικό κέντρο Galerias Paseo, 3 τετράγωνα απόσταση από το σπίτι σας, απέναντι ακριβώς από το Melia Cohiba.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Ξαναμιλησα με τον φιλο μου και μου ειπε οτι αγορασε στο αεροδρομιο την sim στο ονομα του για 30cuc(?) εχει κρατησει και τα χαρτια.
Εγω δεν ημουν μπροστα οταν την αγορασε αλλα 2 εβδομαδες που ηταν μαζι μου εβαζε καρτες οπως και εγω και δεν ειχε καμια εξτρα χρεωση.Τον Αυγουστο που θα ειμαι Κουβα θα παρω μαζι μου την sim για να το δουμε.Για μενα οι χρεωσεις ειναι πανακριβες,οταν στην Ελλαδα με 10 ευρω καρτα θα παρεις 320 λεπτα για ολη την vodafone +200 προς ολους για ενα μηνα+ οτι θα σου μεινουν και 3,5Ε μεσα.
Στην Κουβα με μια καρτα 10cuc(9Ε περιπου) θα μιλησεις 29 λεπτα και αν εισαι νυχτοφυλακας λιγο παραπανω...:D
Για να διπλασιαστει ο χρονος ομιλιας online πρεπει καποιος να πληρωσει που βρισκεται εκτος Κουβας...:eek:
Ξεχασες να πεις οτι εχουν και την "μαγκια" βαζοντας 99 στην αρχη,μετα τον αριθμο και 99 στο τελος χρεωνεται αυτος που δεχεται την κληση...:cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξαναμιλησα με τον φιλο μου και μου ειπε οτι αγορασε στο αεροδρομιο την sim στο ονομα του για 30cuc(?) εχει κρατησει και τα χαρτια.
Εγω δεν ημουν μπροστα οταν την αγορασε αλλα 2 εβδομαδες που ηταν μαζι μου εβαζε καρτες οπως και εγω και δεν ειχε καμια εξτρα χρεωση.
Μα αυτή ήταν η έξτρα χρέωση, τα 30 που πλήρωσε ήταν τα 3 ημερησίως. Προφανώς για να έχει credits έπρεπε να βάζει κάρτες ανανέωσης και προφανώς δεν είχε άλλη επιπλέον χρέωση, τα 3 ημερησίως τα είχε προπληρώσει.
Για να διπλασιαστει ο χρονος ομιλιας online πρεπει καποιος να πληρωσει που βρισκεται εκτος Κουβας...:eek:
Όχι βέβαια! Μια χαρά το κάνεις εντός Κούβας. Άσε που πια δεν είναι διπλάσιο, αλλά τριπλάσιο. Κοινώς πρέπει να υπολογίζεις ότι με 10 ευρώ δε μιλάς 29 λεπτά, αλλά τα τριπλάσια (συν ότι δεν πληρώνεις τίποτε για λήψη κλήσεων από το εξωτερικό, που είναι αυτό που ενδιαφέρει και τον επισκέπτη).
Για μενα οι χρεωσεις ειναι πανακριβες,οταν στην Ελλαδα με 10 ευρω καρτα θα παρεις 320 λεπτα για ολη την vodafone +200 προς ολους για ενα μηνα+ οτι θα σου μεινουν και 3,5Ε μεσα.
Σε σχέση με την Ελλάδα προφανώς και είναι ακριβά, είναι φτηνό το κινητό στην Ελλάδα. Συγκριτικά με τις άλλες επιλογές που έχει κανείς στην Κούβα (π.χ. travel sim cards) είναι το τι γίνεται. Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε την πραγματικότητα της μιας χώρας με την άλλη, με την ίδια λογική και για μένα οι κινηματογράφοι στην Ελλάδα είναι πανάκριβοι για μένα αφού κοστίζουν 400 φορές (!) περισσότερο απ' ό,τι στην Κούβα, και τα μοχίτο 6 φορές παραπάνω, οι αστακοί τα δεκαπλάσια, οι κλήσεις από σταθερό τα εικοσαπλάσια κλπ.
Ξεχασες να πεις οτι εχουν και την "μαγκια" βαζοντας 99 στην αρχη,μετα τον αριθμο και 99 στο τελος χρεωνεται αυτος που δεχεται την κληση...:cool:
Το *99 υπάρχει βασικά για κλήσεις ανάγκης. Η λογική του είναι ότι αν έχεις ξεμείνει χωρίς μονάδες, έχεις τρόπο να κάνεις κλήση χρεώνοντας τον παραλήπτη. Προφανώς ο παραλήπτης έχει αναγνώριση κλήσης, οπότε απαντάει στην κλήση με χρέωση μόνο αν θέλει. Στο κουβανικό σαβουάρ βιβρ θεωρείται ύψιστη γυφτιά να κάνεις κλήση χρεώνοντας τον παραλήπτη εκτός κι αν είναι σοβαρή ανάγκη ή αν θεωρείς τον άλλο κορόιδο.

Σε άλλα νέα, νέα αμερικανική επέλαση...
Q. Which airlines were tentatively selected, from which U.S. cities to Havana, and how often?

A. The tentatively selected airlines, routes, and proposed frequency are summarized in the table below:

Carrier Proposed Routing Frequency

Alaska Airlines Los Angeles-Havana Once daily

American Airlines

Miami-Havana 4 times daily Charlotte-Havana Once daily

Delta Air Lines

New York (JFK)-Havana Once daily

Atlanta-Havana Once daily

Miami-Havana Once daily

Frontier Airlines Miami-Havana Once daily

JetBlue Airways

Fort Lauderdale-Havana Twice daily (except once on Saturdays)

New York (JFK)-Havana Once daily

Orlando-Havana Once daily

Southwest Airlines

Fort Lauderdale-Havana Twice daily

Tampa-Havana Once daily

Spirit Airlines Fort Lauderdale-Havana Twice daily

United Airlines

Newark-Havana Once daily

Houston-Havana Once weekly (Saturdays)

Ετοιμαστείτε, 20 νέες πτήσεις ημερησίως με μόλις 150 επιβάτες η καθεμιά (λογικά θα είναι παραπάνω) σημαίνει 1 εκατομμύριο επισκέπτες έξτρα, μόνο από το αεροδρόμιο της Αβάνας, μέσα στο μήνα περιμένουμε ανακόινωση και για τα υπόλοιπα 9 αεροδρόμια, ειδικά για του Σιενφουέγος και της Σάντα Κλάρα αναμένεται ένας μικρός χαμός.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Απο πότε ξεκινάνε όλες αυτές οι πτήσεις;
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Για την sim θα το δουμε τον Αυγουστο που θα ειμαι Κουβα,αν ειναι οπως τα λες εσυ δεν θα δουλευει,αν ειναι οπως τα λεει ο φιλος μου(επιμενει) θα δουλευει κανονικα.Επισης πες μου πως γινεται οταν ειμαι Κουβα ν'ανανεωσω τον χρονο μου online.
Για σαβουαρ βιβρ-γυφτια-κοροιδια των Κουβανων ειναι μεγαλο θεμα το οποιο και ενοειται δεν συζητιεται στο ιντερνετ.4 μηνες τον χρονο Κουβα ειμαι(Σιενφουεγκος κυριως),καποια στιγμη θα βολεψει να πιουμε ενα καφε-ποτακι και να τα πουμε(αν θελεις φυσικα)
Οι πτησεις απο Αμερικη απ'οτι λενε για φθινοπωρο.

http://www.cntraveler.com/stories/2...tatively-approved-by-dot?mbid=social_facebook
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την sim θα το δουμε τον Αυγουστο που θα ειμαι Κουβα,αν ειναι οπως τα λες εσυ δεν θα δουλευει,αν ειναι οπως τα λεει ο φιλος μου(επιμενει) θα δουλευει κανονικα.
Ρώτησα στο αεροδρόμιο και μου είπαν δεν υπάρχει περίπτωση ξένος να αγοράσει sim, δεν έχει αλλάξει κάτι. Η μόνη περίπτωση είναι κάποιος να του πούλησε τη δική του sim και να μην του είπαν και να τσέπωσαν τα 30, σε αυτή την περίπτωση κυκλοφορεί με sim στο όνομα Κουβανού, νομικώς επικίνδυνο.

Επισης πες μου πως γινεται οταν ειμαι Κουβα ν'ανανεωσω τον χρονο μου online.
Μπαίνεις σε οποιοδήποτε από τα site ανανέωσης χρόνου θες και το ανανεώνεις χρησιμοποιώντας την πιστωτική σου κανονικά, δεν έχχει κάποιο μυστικό. Κι εγώ από την Κούβα το ανανεώνω. Χώρια ότι πια γίνεται και χωρίς πιστωτική, οι agentes de comunicaciones στο κάνουν επιτόπου, με προμήθεια ένα πέσο όλο κι όλο.
Για σαβουαρ βιβρ-γυφτια-κοροιδια των Κουβανων ειναι μεγαλο θεμα το οποιο και ενοειται δεν συζητιεται στο ιντερνετ.
Τόσα χρόνια εδώ πάντως δυο φορές με έχουν πάρει με το 99. Γενικα΄στο θέμα χρέωσης κινητού είναι πολύ τζέντλεμεν (και τζντλεγούμεν), όπως π.χ. να σου κάνουν αναπάντητη από το σταθερό ώστε να μη χρεωθείς και να τους πάρεις εσύ από σταθερό.
4 μηνες τον χρονο Κουβα ειμαι(Σιενφουεγκος κυριως),καποια στιγμη θα βολεψει να πιουμε ενα καφε-ποτακι και να τα πουμε(αν θελεις φυσικα)
Όποτε θες αδεφλέ, στείλε πμ, αλλά από Οκτώβριο θα λείψω για λίγους μήνες (ταξιδάκι!).

Οι πτησεις απο Αμερικη απ'οτι λενε για φθινοπωρο.

http://www.cntraveler.com/stories/2...tatively-approved-by-dot?mbid=social_facebook[/QUOTE]
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Να ρωτήσω λίγο για τον καιρό; Ξέρω φυσικά πως δεν είναι κάτι που μπορεί κανείς να απαντήσει με σιγουριά, αλλά επειδή βλέπω πως έχει βροχές τώρα και σε λίγες μέρες θα είμαστε κι εμείς εκεί, τι στυλ είναι συνήθως; Κρατάει όλη μέρα συννεφιά και βροχή ή ρίχνει μια καταιγίδα και μετά βγαίνει ο ήλιος; Κάθε καιρός είναι ευπρόσδεκτος, αλλά καλά θα ήταν να κάναμε και κανένα μπανάκι :)
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Οπως πολυ σωστα ειπες με το θεμα του καιρου κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.Συνηθως τους καλοκαιρινους μηνες εχει πολυ ζεστη και πιανει μεσημεριανες-απογευματινες μπορες.Βεβαια μου εχει τυχει ολο τον Ιουλιο να ριξει 3-4 βροχες και μια αλλη χρονια να βρεχει σχεδον καθε απογευμα.Μιλαω περισσοτερο για Σιενφουεγκος(το national geographic λεει οτι ειναι απο τις πιο ζεστες πολεις της Κουβας)
Μπανακια θα κανετε παντως σιγουρα.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μες την ζέστη, λίγες βροχές θα είναι όαση! Αρκεί να μην είμαστε τόσο γκαντέμηδες και βρέχει συνέχεια. :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συνήθως είναι όπως τα λέει ο Gambino, δηλαδή απογευματινές δυνατές βροχές των 2 ωρών. Αλλά μπορεί να βρέχει κι όλη μέρα, δεν υπάρχει νόρμα, ειδικά τη φετινή χρονιά που είναι Ελ Νίνιο. Βρέχει πάντως ΠΟΛΥ λιγότερο από άλλες χρονιές, έχουμε σημαντική λειψυδρία και πλέον ΚΑΙ διακοπές ρεύματος λόγω Μαδούρο.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για εμάς ο,τι και να γίνει θα είναι απλά μια εμπειρία, για οσους ζουν όμως εκεί απ οτι φαίνεται ειναι ζόρικα τα πράγματα. Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για την απάντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom