Χριστουγεννα που?

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Πάνε στον Αγιο Αθανάσιο Πέλλας να δείς τι εστί υποδομές,επιλογές,ομορφία,ποιότητα.

Η δική μου πρόταση λοιπόν ειναι στον Αγιο Αθανάσιο σε συνδιασμό με το όρος Βόρρας στο Καιμακτσαλάν αν θες βέβαια πολύ κόσμο και γκλαμουριά!
Αν και τρομερά ακριβός προορισμός τα Χριστούγεννα, χωρίς να αξίζει τις τιμές για ένα τεχνητό πλέον χωριό- θέρετρο. Μη σου πω ότι με τα ίδια λεφτά πας και εξωτερικό... Αν μπορείς πήγαινε off-season εκεί, τουλάχιστον.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
giannismits said:
Η δική μου πρόταση λοιπόν ειναι στον Αγιο Αθανάσιο σε συνδιασμό με το όρος Βόρρας στο Καιμακτσαλάν αν θες βέβαια πολύ κόσμο και γκλαμουριά!
Ο Βόρας και το Καϊμακτσαλάν είναι δύο ονομασίες του ίδιου βουνού.

Sent from my iPod using Travel stories
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και τρομερά ακριβός προορισμός τα Χριστούγεννα, χωρίς να αξίζει τις τιμές για ένα τεχνητό πλέον χωριό- θέρετρο. Μη σου πω ότι με τα ίδια λεφτά πας και εξωτερικό... Αν μπορείς πήγαινε off-season εκεί, τουλάχιστον.
Τεχνητό ναί αλλά όχι υπερεκτιμημένο.Βέβαια έχει να κάνει και με το τι ζητάει ο καθένας.Εγώ το θεωρώ κορυφαίο χειμερινό προορισμό σαν σύνολο.
Τα καταλλύματα είναι ακριβά αλλα αξίζουν τα λεφτα τους.Επίσης έχει καταπληκτικές επιλογές σε φαγητό.Το κυριότερο για μένα είναι οτι δεν βαριέσαι και εχει έντονη ζωή.

Τώρα αν κάποιος ενοχλείται απ τον πολύ κόσμο και τον πλουτισμό που επικράτει παντού τότε ίσως να ξενερώσει με το μέρος.

Αλλά σαφώς και βγαίνει ίσως ακριβότερα,όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας απο ένα αντίστοιχο θέρετρο του εξωτερικού.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Θα προτιμουσα κατι πιο ησυχο απο καιμακτσαλαν κ ετσι...το ειχα σκεφτει κ εγω αλλα λογω "βαβουρας" λεω οχι για την ωρα,εχουν παει φιλοι μου και μου εχουν πει τα καλυτερα...ειμαι πιο πολυ της φασης δωματιο τζακι θεα,καμια χαλαρη βολτα και κανα χαμαμ...
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Εγω προτείνω Ζαγοροχώρια, απίστευτα τοπία, τζάκι και κρασί σε παραδοσιακό ξενώνα στην Αρίστη (εχει πολλούς και καινούργιους ξενώνες), στο Μεγάλο Πάπιγκο ή στο Τσεπέλοβο. Το συνδυάζεις αν θές με Γιάννενα και βγάζεις ένα τριήμερο - τερταήμερο σουπερ, χωρίς να βαρεθείτε καθόλου!
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Εγω προτείνω Ζαγοροχώρια, απίστευτα τοπία, τζάκι και κρασί σε παραδοσιακό ξενώνα στην Αρίστη (εχει πολλούς και καινούργιους ξενώνες), στο Μεγάλο Πάπιγκο ή στο Τσεπέλοβο. Το συνδυάζεις αν θές με Γιάννενα και βγάζεις ένα τριήμερο - τερταήμερο σουπερ, χωρίς να βαρεθείτε καθόλου!
Κανα δυο που ειδα Αριστη και γυρω με ενθουσιασαν....μας βλεπω για εκει....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τεχνητό ναί αλλά όχι υπερεκτιμημένο.Βέβαια έχει να κάνει και με το τι ζητάει ο καθένας.Εγώ το θεωρώ κορυφαίο χειμερινό προορισμό σαν σύνολο.
Τα καταλλύματα είναι ακριβά αλλα αξίζουν τα λεφτα τους.Επίσης έχει καταπληκτικές επιλογές σε φαγητό.Το κυριότερο για μένα είναι οτι δεν βαριέσαι και εχει έντονη ζωή.

Τώρα αν κάποιος ενοχλείται απ τον πολύ κόσμο και τον πλουτισμό που επικράτει παντού τότε ίσως να ξενερώσει με το μέρος.

Αλλά σαφώς και βγαίνει ίσως ακριβότερα,όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας απο ένα αντίστοιχο θέρετρο του εξωτερικού.
Γνωρίζω ότι τα γούστα ποικίλουν, αλλά το Νυμφαίο και ο Αγ.Αθανάσιος κατά την γνώμη μου είναι η επιτομή του turist trap... υπερεκτιμημένα πρώην χωριά, εντελώς τεχνητά, πανάκριβα, χωρίς ίχνος αυθεντικότητας... λυπάμαι που στην χαλάω φίλε μου αλλά ειδικά ο Αγ.Αθανάσιος έχει τα χάλια του... αδιάφορα ξενοδοχεία, που θα ήθελαν να είναι small luxury, εστιατόρια της σειράς που σερβίρουν κοινότυπες αηδίες για γκουρμεδιές και γενικά η λογική του παράλογου, να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα πρώην χωριό, Αλπικό θέρετρο... δυστυχώς όμως τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και τους αντίστοιχους κώλους...

Και για να είμαι on topic μια ψήφος και από μένα στα Ζαγοροχώρια...
Τα Ζαγοροχώρια είναι ίσως ο μοναδικός χειμερινός προορισμός κλάσης μαζί ίσως με το Πήλιο στην Ελλάδα... αν έχεις χρόνο να τα γυρίσεις και χρήμα για να τα χαρείς μην τα χάσεις...

Επιλογή δύο η Καστοριά... σταθερά αξιοπρεπέστερη και φτηνή λύση λύση για μια χειμερινή απόδραση...
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Και για να είμαι on topic μια ψήφος και από μένα στα Ζαγοροχώρια...
Τα Ζαγοροχώρια είναι ίσως ο μοναδικός χειμερινός προορισμός κλάσης μαζί ίσως με το Πήλιο στην Ελλάδα... αν έχεις χρόνο να τα γυρίσεις και χρήμα για να τα χαρείς μην τα χάσεις...

Επιλογή δύο η Καστοριά... σταθερά αξιοπρεπέστερη και φτηνή λύση λύση για μια χειμερινή απόδραση...
Ζαγοροχωρια μαλλον,ειχα παει μικρος αλλα και με το Γυμνασιο αλλα δεν θυμαμαι τιποτα...εχω βρει ενα ξενοδοχειο στην Αριστη που μαρεσε,στα 50 ευρω την βραδια,οπως το θελω,γραφικο,δωματιο με θεα και τζακι,επισης διοργανωνει και δραστηριοτητες τυπου κανο,ραφτινγκ...
γνωριζει κανεις μηπως αν υπαρχει εκει γυρω κατι σε ζεστα νερα χαμαμ κτλ??
και ο δρομος απο Γιαννενα πως ειναι??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Τώρα αν κάποιος ενοχλείται απ τον πολύ κόσμο και τον πλουτισμό που επικράτει παντού τότε ίσως να ξενερώσει με το μέρος.
"Παραδοσιακό πέτρινο σπίτι 200 τμ στην ορεινή Μακεδονία με πισίνα" δεν λέγεται πλουτισμός. Λέγεται νεοπλουτίλα και μάλιστα κακόγουστη.
Χίλιες φορές καλύτερη η Λάμπεια ή η Ανδρίτσαινα στην ορεινή Ηλεία και η βραστή γίδα της (το εννοώ)...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω να γινω γραφικη και να σου προτεινω τον Ασπροποταμο , , aspropotamos, trikala, ecotourism in Greece, Τρικαλων με 2 χοτελ
Πυργος Μαντανια Πύργος Μαντάνια - Ασπροπόταμος
Αχελωιδες www.acheloideshotel.gr
Αυτη ειναι η απομονωμενη μερια του ορεινου τμηματος του νομου...αν θες πιο κοσμοπολιτικη διαλεξε αναμεσα σε Ελατη-Περτουλη-Νεραιδα
Επικροτω Καστορια που ειπαν και παραπανω ..εχω κανει Χριστουγεννα και ειναι ωραια
Δες επισης νομο Ευρυτανιας και Καρπενησι (οχι απαραιτητα διαμονη εκει )..εχει ωραια χωρια και πολυ ωραια τοπια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom