Χριστουγεννα που?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Οπως προειπα θεωρω την ομορφοτερη και πιο αυθεντικη γωνια της Ελλαδας την Ηπειρο.Και τα ζαγοροχωρια οπως και ολη την περιοχη την θεωρω απειρου καλλους.Το εχω ξαναγραψει και σε αλλα θεματα.Γενικα εχω τρελα με την Ηπειρο.

Επειδη ο Αγιος Αθανασιος ειναι πολυ κοντα σε μενα,γενικα κοντα στη Θεσσαλονικη και επειδη εχω μιση καταγωγη απο διπλανο χωριο τον γνωριζω καλα και πηγαινω συχνα.Δεν αποτελει για μενα turist trap γιατι εχω σπιτι σε διπλανο χωριο οπως ειπα και πηγαινω ημερησιες.10λεπτα ειναι αλλωστε.Η αισθηση του χωριου μου αρεσει στο συνολο της.

Απο κει και περα καταλαβαινω οτι ενοχλει η πλουτιλα ή νεοπλουτιλα ειτε αυτων που εχουν τις επιχειρησεις εκει ειτε των επισκεπτων.Για μενα παντως ειναι κλασικος προορισμος για τις βολτες μου και το απολαμβανω καθε φορα.

Οπως και να'χει τα Ζαγοροχωρια ειναι μια εξαιρετικη επιλογη με αμετρητες ομορφιες και ενα αγριο και συναμα πανεμορφο τοπιο απ τα λιγα στην Ελλαδα.Οποτε καλα εκανες και εκλεισες εκει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αληθεια δε σου αρεσε το Νυμφαιο; :rolleyes:
Εγω το θεωρησα πολυ ομορφο οικισμο, το διεσχισα πηγαινοντας προς τον Αρκτουρο, ανοιξη ηταν και μολις ειχαν λιωσει τα χιονια. Θα ξαναπηγαινα άνετα καποια στιγμη. :)

Η διαδρομή προς τον Αρκτούρο είναι όντως όμορφη και η φύση υπέροχη.Όμως το Νυμφαίο δεν μου άρεσε πολύ.Είναι ένα πολύ φτιαχτό χωριό.Στο κέντρο του υπήρχε μια ταμπέλα που έγραφε "Κεντρική Αγορά" και είχε 3 μαγαζάκια που νομίζω είχαν γίνει κ με επιδότηση.Το ένα έγραφε αντίκες.Αυτά που είχε δεν ήταν αντίκες αλλά παλιαντζούρες τρομερές που πλασάρονταν σαν αντίκες και γενικότερα φαινόταν σαν να προσπάθησαν να φτιάξουν με το ζόρι μια παραδοσιακή αγορά.Όλα μου φάνηκαν τεχνητά.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το έχουν φτιάξει άσχημα σαν αρχιτεκτονική.Απλώς ένας πιο αυθεντικός ορεινός προορισμός όπως το Πήλιο ή η Ορεινή Αρκαδία θα μου άρεσε πιο πολύ.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ζαγοροχωρια τελικα,απο οσα ειδα τα μονο που με ενθουσιασαν...Το "Ταξιαρχες" μου αρεσε στην Αριστη απο το πολυ λιγο που εψαξα,εχετε καμια προταση οσοι εχετε παει??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ζαγοροχωρια τελικα,απο οσα ειδα τα μονο που με ενθουσιασαν...Το "Ταξιαρχες" μου αρεσε στην Αριστη απο το πολυ λιγο που εψαξα,εχετε καμια προταση οσοι εχετε παει??
Γιατί δεν μένεις Πάπιγκο να κάνεις και πεζοπορία μεχρι τη Δρακολίμνη στην Γκαμήλα?
Μη χάσεις την πανοραμική άποψη της χαράδρας του Βίκου απ την θέση Οξιά στο Μονοδένδρι και απ τη θέση Μπελόη στο Βραδέτο.
Επίσης το Θεογέφυρο κοντά στο χωριό Λίθινο μετά την Ζίτσα,βέβαια είναι πιο μακριά απο τα υπόλοιπα.Και προσπάθησε να δεις όσα περισσότερα γέφύρια μπορείς.

Όσο για διαμονή κάθε χωριό έχει τη δική του χάρη.Τα περισσότερα είναι πολυ ήσυχα ή και έρημα αλλά σίγουρα πανέμορφα.Καλά καταλλύματα έχει σχεδόν σε όλα τα χωριά.Μη κολλάς μόνο με την Αρίστη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτό που είπα για την Δρακολίμνη άκυρο.Ξέχασα ότι θα πας τα χριστούγεννα και εκεί πας πριν ή μετά απ τους χειμώνες όταν δεν υπάρχουν χιόνια.Την άνοιξη είναι η τέλεια εποχή.

Γενικά η περιοχή έχει βαρυχειμωνιές και ο καιρος πιθανόν να περιορίσει τις εξορμήσεις σας.Αν και έχω πάει και Δεκέμβριο και είχε μια χαρά καιρό.Απλά συννεφιά με νορμάλ κρύο.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Να σαι καλα φιλε για τις πληροφοριες,οσο διαβασμενος παω τοσο καλυτερο...δεν κολλησα με την Αριστη,ετυχε να δω αυτο μπροστα μου,απο κει και περα οπου και να ειναι δεν εχω θεμα,η παρεα μετραει...οσο αφορα τον καιρο το σκεφτομαι κ εγω μην εχει τπτ χιονια και μεινουμε εκει πανω...με το σχολειο που ειχαμε παει κοντα στο απριλιο ειχε χιονισει,δεν προβλεπεται με τπτ...!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Με τον καιρό ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σε όποιο μέρος και να πας.Όπως είπα έχω πετύχει τα Ζαγοροχώρια μέσα στο Δεκεμβριο με πολυ νορμάλ κρύο και με μια απλή συννεφιά.Βέβαια η περιοχή γενικά φημίζεται για τις βαρυχειμωνίες της και αν έχει χιόνια εκτος το ειδυλλιακό τοπίο θα δυσκολέψει πολύ τις μετακινήσεις σας με το αυτοκίνητο γιατί οι δρόμοι είναι πολύ δύσκολοι,ανηφορικοί και στενοί.Οπότε προσοχή.

Ίσως μια λύση ειναι να μείνεις σε καποιο χωριό με πιο χαμηλό υψόμετρο και κοντά στον κενρικό δρόμο (Δίλοφο,Κάτω Πεδινά) και ανάλογα τον καιρό να προγραμματίσεις εκεί τις εξορμήσεις σας.

Πάντως μην σε αποτρέψει ο καιρός.Η Ήπειρος είναι μια αποκάλυψη και θα σε αποζήμιωσει με το παραπάνω.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Θα κοιταξω και για Διλοφο,Κατω Πεδινα και βλεπουμε...Ωραια στο Παπιγκο αλλα αρκετα ψηλα,οτι θα παμε ειναι δεδομενο,ευχομαι να μην εχουμε κανα θεμα με τον καιρο μονο...
 
Μηνύματα
47
Likes
5
καλησπερα....εγω προτιμω ζαγοροχωρια οταν ολα ειναι πρασινα...στα χωρια δεν εχει κατι να κανεις περα απο 1-2 ταβερνες και η περιοχη ενδεικνυται για πεζοπορια και εξωτερικα σπορ...βεβαια αν θελεις μονο να χουχολιαζεις με το ετερον ημισυ:D ειναι μια χαρα...αλλα αν θελεις να δεις και κατι προτεινω 1)λουτρα ποζαρ..ειναι κοντα και το καιμακτσαλαν και εδεσσα και η ορμα με τα θεσπεσια φαγητα..2)καστορια που ηδη εχει προταθει και απο εκει μονημερες φλωρινα-νυμφαιο κτλ..3)ελατοχωρι-ολυμπος και 4)αν επιμενεις ηπειρο προτιμησε καπου πιο κεντρικα να μενεις οπως ιωαννινα-κονιτσα-μετσοβο να δεις και κανενα ανθρωπο....τελεια και τα τζουμερκα αλλα οπως τα ζαγοροχωρια...γυμνα...ανοιξη φθινοπωρο ειναι ονειρεμενη εκδρομη..
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ειχα στο μυαλο μου τα ποζαρ,αλλα πιστευω ζαγοροχωρια ειναι πολυ καλυτερα...θα συμφωνησω οτι δεν εχουν κατι,οι ταβερνες μπορει να ειναι και πολυ!!!
Χουχουλιασμα,καλα το ειπες,να βλεπεις στο "απεραντο",το τζακι διπλα,κατι ζεστο και να κανεις ονειρα!!! :) !!!Δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να την εχω κοντα μου κ ετσι προκυπτει το παραπανω...Απο κει και περα δεν θα κατσουμε μεσα,οτι μπορουμε και αναλογως τον καιρο θα πραξουμε!!Δεν ξερω ποιο μερος ειναι καλυτερο να μεινω ομως,Μετσοβο με τιποτα,δεν μου αρεσε καθολου,Κονιτσα δεν θυμαμαι να πω την αληθεια γιατι ημουν μικρος...το πιο προσφατο που εχω ειναι το 2002 με το γυμνασιο που ειχαμε μεινει στην Βιτσα αλλα ουτε και εκει με ενθουσιασε!!!!
 
Μηνύματα
47
Likes
5
Μηνύματα
47
Likes
5
επισης η αριστη εχει ομορφα καταλυματα και ωραια θεα στο φαραγγι του βικου και βατος δρομος στην κακοκαιρια....Gamila Rocks Adventure Resort εχει 240 με πρωινο 3 βραδια για τις ημερες εκεινες και ειναι πολυ καλο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom