Ηνωμένο Βασίλειο Χριστουγεννα στο Λονδινο

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Επιτελους, μετα απο δυο χρονια και κατι μπαινουμε αεροπλανο. Προορισμος Λονδινο, πεντε χρονια μετα την τελευταια επισκεψη και μαλιστα... Χριστουγενναααααααα!!!!! Τα θεματα στο φορουμ αμετρητα για τον συγκεκριμενο προορισμο και αδυνατο να τα διαβασεις ολα και να βγαλεις ακρη.Εχω παρει καποιες αποφασεις εχω ομως και πολλες αποριες αραααα οσοι πιστοι... βοηθηστε.
Αναχωρηση απο Παφο 22 Δεκεμβριου με προορισμο stanstet, και επιστροφη 29.
Ξενοδοχειο: Φτανουμε αργα το βραδυ, μεσανυχτα, και αποφασισα να μεινουμε σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο για το βραδυ. Για τις υπολοιπες θα μας αρεσε να μεναμε stylotel διπλα απο Paddigton, μειναμε και την προηγουμενη φορα και μειναμε κατενθουσιασμενοι τοσο απο τοποθεσια αλλα και φιλοξενια, τα παιδια στην υποδοχη και ειδικα ο Αντρεας ηταν αψογοι. ΑΛΛΑ οι τιμες, ακομα και απο τωρα, ειναι πολυ ψηλες, για 6 βραδυα stylotel 820 ευρω. Εχω καταληξει στο travelodge αλλα δεν μπορω να αποφασισω τοποθεσια covent garden, farringdon, euston, kings cross, southwark, waterloo;;;;;;;;;;;;;
Μετακινησεις: Απο αεροδρομιο θα παρω το stanstet express για liverpool station, εκει θα παρω την χαρτινη εφταημερη travelcart ( να εχουμε μαζι μας φωτο) για ζωνες 1,2 και να επωφεληθουμε την προσφορα 2 σε 1. Σωστα ολα αυτα, πρωτεινεται κατι αλλο;;;;
Μερα των Χριστουγεννων: Μερα, βραδυ, να παω, να κανω ,για φαγητο, για ποτο;;;;;;;
Camden market: Αν καταλαβα καλα ειναι καθε κυριακη, την επομενη των Χριστουγεννων ειναι κυριακη θα ειναι ανοιχτη;;;;;;;;
Αυτα για την ωρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Επιτελους, μετα απο δυο χρονια και κατι μπαινουμε αεροπλανο. Προορισμος Λονδινο, πεντε χρονια μετα την τελευταια επισκεψη και μαλιστα... Χριστουγενναααααααα!!!!! Τα θεματα στο φορουμ αμετρητα για τον συγκεκριμενο προορισμο και αδυνατο να τα διαβασεις ολα και να βγαλεις ακρη.Εχω παρει καποιες αποφασεις εχω ομως και πολλες αποριες αραααα οσοι πιστοι... βοηθηστε.
Αναχωρηση απο Παφο 22 Δεκεμβριου με προορισμο stanstet, και επιστροφη 29.
Ξενοδοχειο: Φτανουμε αργα το βραδυ, μεσανυχτα, και αποφασισα να μεινουμε σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο για το βραδυ. Για τις υπολοιπες θα μας αρεσε να μεναμε stylotel διπλα απο Paddigton, μειναμε και την προηγουμενη φορα και μειναμε κατενθουσιασμενοι τοσο απο τοποθεσια αλλα και φιλοξενια, τα παιδια στην υποδοχη και ειδικα ο Αντρεας ηταν αψογοι. ΑΛΛΑ οι τιμες, ακομα και απο τωρα, ειναι πολυ ψηλες, για 6 βραδυα stylotel 820 ευρω. Εχω καταληξει στο travelodge αλλα δεν μπορω να αποφασισω τοποθεσια covent garden, farringdon, euston, kings cross, southwark, waterloo;;;;;;;;;;;;;
Μετακινησεις: Απο αεροδρομιο θα παρω το stanstet express για liverpool station, εκει θα παρω την χαρτινη εφταημερη travelcart ( να εχουμε μαζι μας φωτο) για ζωνες 1,2 και να επωφεληθουμε την προσφορα 2 σε 1. Σωστα ολα αυτα, πρωτεινεται κατι αλλο;;;;
Μερα των Χριστουγεννων: Μερα, βραδυ, να παω, να κανω ,για φαγητο, για ποτο;;;;;;;
Camden market: Αν καταλαβα καλα ειναι καθε κυριακη, την επομενη των Χριστουγεννων ειναι κυριακη θα ειναι ανοιχτη;;;;;;;;
Αυτα για την ωρα.
Ξενοδοχείο: Σε όποιο και να μείνεις από αυτά καλά θα είσαι, κεντρικότερο όλων αυτό στο covent garden αλλά και το Central Bank είναι πολύ καλό.
Camden: Ανοιχτά κάθε μέρα.
Φαγητό: Τσέκαρε στο φόρουμ, έχουν γραφτεί πολλά αλλά κλείσε τραπέζι.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Για την επιλογή travel cart τι λες;;;
Για τα Χριστούγεννα (θα ειναι κλειστά τα καταστήματα φαντάζομαι) που προτείνεις να κυκλοφορήσω μέρα και νύχτα;;;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Την ημέρα των Χριστουγέννων δεν λειτουργεί τίποτα. Κανένα μέσο μαζικής μεταφοράς, καμια καφετέρια. Ανοιχτα είναι τα καταστήματα στην Chinatown και κάποια διάσπαρτα στην πόλη με κουζίνα Αραβικη, Ινδική κλπ. αλλα πρέπει να ξέρεις που είναι ακριβώς. Οπου και να μείνεις να είσαι σίγουρος οτι έχει περπάτημα εκείνη την ημέρα εκτός και αν παίρνεις συνέχεια ταξί. Χριστούγεννα όσες φορές έχω πάει μου αρέσει να κάνω βόλτα στο Hyde Park και στo Soho το οποίο είναι άδειο κατι το οποίο το βλέπεις μόνο εκείνη την μέρα.Η ερημιά που επικρατεί εκείνη μέρα είναι κατι παράξενο αλλα όμορφα παράξενο.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Εντάξει την ημέρα των χριστουγέννων δεν υπάρχει μετρο.. Την επομένη; Τι γίνεται; Θεωρείται πάλι αργία; Έχουν το λεγόμενο boxing day αλλά επειδή πέφτει Σάββατο μεταφέρεται για την Δευτέρα 28-12; Σωστά κατάλαβα; Άρα πάλι δεν θα λειτουργά τίποτα; Γιατί υπολόγιζα να φεύγω στις 28 και σκέφτομαι μήπως πρέπει να το μεταφέρουμε για 29!
Επίσης, θα ήθελα να πάω Portobello θα μπορέσω το Σαββατο; Κυριακή δεν λειτουργεί σωστά;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μόνο 25 υπάρχει πρόβλημα.Απο 26 και μετα λειτουργούν όλα κανονικά, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στις 28.
Το Portobello ειναι κλειστό στις επίσημες αργίες.Φέτος η boxing day θα γιορταστεί στις 28 οπότε μάλλον θα είναι ανοιχτο αλλα πριν τις γιορτές φαντάζομαι θα έχει πληροφορίες στο σαιτ τους.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Τι ειναι το portobello, αξίζει να πάω, ανοίγει συγκεκριμένες μέρες;;;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Τι ειναι το portobello, αξίζει να πάω, ανοίγει συγκεκριμένες μέρες;;;
Είναι μια υπαίθρια αγορά λειτουργεί κυρίως τα Σάββατα (όχι κυριακές) και παρασκεύη και με λιγότερο κόσμο τις υπόλοιπες μέρες. Βρίσκεται στο nottighill! Που είναι πολύ όμορφη περιοχή και πιστεύω αξίζει για βόλτα. Έχεις δει την ταινία με την Julia Roberts; Ε, εκεί είναι γυρισμένο ένα κομμάτι
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μόνο 25 υπάρχει πρόβλημα.Απο 26 και μετα λειτουργούν όλα κανονικά, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στις 28.
Το Portobello ειναι κλειστό στις επίσημες αργίες.Φέτος η boxing day θα γιορταστεί στις 28 οπότε μάλλον θα είναι ανοιχτο αλλα πριν τις γιορτές φαντάζομαι θα έχει πληροφορίες στο σαιτ τους.
Κατάλαβα ότι οι εκπτώσεις ξεκινούν την επομενη των Χριστουγέννων, τη λεγόμενη boxing day, αρα φέτος ξεκινούν στις 28;;;;; Κατάλαβα κάτι λάθος; Προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα και θα με βοηθούσε να ξέρω τι ισχύει. Την κυριακη είναι και τα μουσεία ανοιχτά;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κατάλαβα ότι οι εκπτώσεις ξεκινούν την επομενη των Χριστουγέννων, τη λεγόμενη boxing day, αρα φέτος ξεκινούν στις 28;;;;; Κατάλαβα κάτι λάθος; Προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα και θα με βοηθούσε να ξέρω τι ισχύει. Την κυριακη είναι και τα μουσεία ανοιχτά;
Τα καταστήματα θα είναι κατα 99% ανοιχτά και θα έχουν εκπτώσεις απο τις 26. Η αργία αφορά τις δημόσιες υπηρεσίες απο οσο ξέρω. Τα πιο πολλά μουσεία είναι ανοιχτά κάθε μέρα αλλα θα είναι κλειστά τις 25-26.
 

Georginaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια και από εμένα! Επειδή και εγώ θα είμαι οικογενειακώς τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο ψάχνω ένα εστιατόριο-μπαρ με φαγητό ή οτιδήποτε άλλο για να περάσουμε τη μέρα των Χριστουγέννων, έχετε τίποτα να προτείνετε; Και επιπλέον το μετρό από ότι διαβάζω στο επίσημο site τους είναι κλειστό και στις 26!
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Για εστιατόριο τη μέρα των Χριστουγέννων με ενδιαφέρει και εμένα, να μας προτείνει κάποιος, Hugiiiiiin????? Για το μετρο τις 26 θα ειναι πλήγμα αν ισχύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom