Χριστουγεννα 2019 πρωτοχρονια 2020

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
συνολιο μπάτζετ είναι 1.500 ευρω
Εύκολα πάτε σε αρκετούς προορισμούς αν εννοείς ξενοδοχείο και αεροπορικά (και μετακινήσεις αν δεν είστε κέντρο) με αυτό το ποσό. Από εκεί και πέρα όπως είπαν και οι υπόλοιποι το Λονδίνο είναι κορυφή τα Χριστούγεννα (εκεί σε μία γωνίτσα να χαζεύω από το The shard την πόλη θέλω).

Επίσης υπολόγισε ότι αν πάτε Λονδίνο θα χαλάσετε και αρκετά στις εισόδους. Tower Bridge, Warner Bros. Studio Tour London (τουριστικό , αλλά εμένα μου άρεσε), madame tussaud (επίσης τουριστικό αλλά μου άρεσε) , westminster abbey, the shard (υπάρχει και ένα δωρεάν κτήριο αντί για το shard αλλά δεν θυμάμαι όνομα, ) , έχουν υπολογίσιμο κόστος. Εύκολα χαλάτε και 120 ευρώ ο κάθε ενήλικας σε εισόδους.

Δυστυχώς είναι κάποιοι προορισμοί που ξεκινάς με ένα budget αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να μείνεις μέσα στο budget εύκολα (Λονδίνο , Νέα Υόρκη κτλ).

Αν πάλι τα 1500€ είναι τελικό κόστος με φαγητό μέσα κτλ, προτίμησε κάποια άλλη πόλη.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ξέχασα ότι ανάφερες παιδί και δεν το υπολόγιζα. Όπως και ναχει, με ένα πρόχειρο ψάξιμο για 5 ή 6 μέρες και με διαμονή όπως προείπα σε ένα travelodge (είναι αλυσίδα ψάξε στο σάιτ τους) έχεις περίπου €750 εισιτήρια διαμονή ανάλογος τοποθεσίας και ημερομηνιών. Τα κυρια μουσεία που θα δει κάποιος που πάει πρώτη φορά είναι δωρεάν και με καλό ψάξιμο μπορείτε να τη βγάλετε και οικονομικά. Με το μπατζετ που ανέφερες νομίζω για 5 μέρες θα είσαστε μια χαρά. Θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο, έχει απίστευτο όγκο πληροφοριών το φόρουμ, αλλά θα αποζημιωθείτε στο έπακρο.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μία οικονομική πρόταση για όμορφα Χριστούγεννα είναι σε Ρουμανία. Εκανα κάποια χρονιά Χριστούγεννα σε Μπρασώβ και ήταν μοναδικά. Καρπάθια, χιόνι, χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με παγοδρόμια, κάστρα, καταπληκτικές ταβέρνες με πολύ καλό φαγητό. Μπρασώβ, Σινάϊα, Μπράν και Βουκουρέστι βγαίνει σε πέντε-έξι μέρες.
Κάτι άλλο πού έχω να προτείνω είναι η Κωνσταντινούπολη. Τα Χριστούγεννα στο Πατριαρχείο είναι εμπειρία. Οσο για την πόλη δεν χρειάζονται συστάσεις.
Οπου και αν πάτε, καλά να περάσετε.
 

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εύκολα πάτε σε αρκετούς προορισμούς αν εννοείς ξενοδοχείο και αεροπορικά (και μετακινήσεις αν δεν είστε κέντρο) με αυτό το ποσό. Από εκεί και πέρα όπως είπαν και οι υπόλοιποι το Λονδίνο είναι κορυφή τα Χριστούγεννα (εκεί σε μία γωνίτσα να χαζεύω από το The shard την πόλη θέλω).

Επίσης υπολόγισε ότι αν πάτε Λονδίνο θα χαλάσετε και αρκετά στις εισόδους. Tower Bridge, Warner Bros. Studio Tour London (τουριστικό , αλλά εμένα μου άρεσε), madame tussaud (επίσης τουριστικό αλλά μου άρεσε) , westminster abbey, the shard (υπάρχει και ένα δωρεάν κτήριο αντί για το shard αλλά δεν θυμάμαι όνομα, ) , έχουν υπολογίσιμο κόστος. Εύκολα χαλάτε και 120 ευρώ ο κάθε ενήλικας σε εισόδους.

Δυστυχώς είναι κάποιοι προορισμοί που ξεκινάς με ένα budget αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να μείνεις μέσα στο budget εύκολα (Λονδίνο , Νέα Υόρκη κτλ).

Αν πάλι τα 1500€ είναι τελικό κόστος με φαγητό μέσα κτλ, προτίμησε κάποια άλλη πόλη.
Το συνολικό μασ μπάτζετ ειναι 1.500...αχ αν ειχα τόσα πραγματικα θα πηγαινα Λονδίνο είναι τοταξίδι που εχω ως όνειρο ζωής...θ περιμένω να μεγαλώσει λίγο και ο μικρός μου ωστε να μπορεί και εκείνος να το ζήσει κάπως...
Σε υπερευχαριστώ για όλα τα υπέροχα που μου εγραψες

Μία οικονομική πρόταση για όμορφα Χριστούγεννα είναι σε Ρουμανία. Εκανα κάποια χρονιά Χριστούγεννα σε Μπρασώβ και ήταν μοναδικά. Καρπάθια, χιόνι, χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με παγοδρόμια, κάστρα, καταπληκτικές ταβέρνες με πολύ καλό φαγητό. Μπρασώβ, Σινάϊα, Μπράν και Βουκουρέστι βγαίνει σε πέντε-έξι μέρες.
Κάτι άλλο πού έχω να προτείνω είναι η Κωνσταντινούπολη. Τα Χριστούγεννα στο Πατριαρχείο είναι εμπειρία. Οσο για την πόλη δεν χρειάζονται συστάσεις.
Οπου και αν πάτε, καλά να περάσετε.
Σας ευχαριστώ πολυ θα το ψάξω!!!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Ελεγα μήπως να μέναμε στο Mπέργκαμο και όχι στο Μιλάνο και απο εκεί να κάνουμε τις εξορμήσεις..αν συμφέρει γενικα. Εψαξα για τη λίμνη που μου έγραψες και φάινεται εκπληκτικα!!!
Καλυτερα Βερονα. Εχει παλεψιμες τιμες στη διαμονη και η Βενετια για ημερησια απεχει μια ωρα με το τρενο. Το Μπεργκαμο ειναι "λιγο" για να επενδυσει καποιος ενα ολοκληρο ταξιδι.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Το συνολικό μασ μπάτζετ ειναι 1.500...αχ αν ειχα τόσα πραγματικα θα πηγαινα Λονδίνο είναι τοταξίδι που εχω ως όνειρο ζωής...θ περιμένω να μεγαλώσει λίγο και ο μικρός μου ωστε να μπορεί και εκείνος να το ζήσει κάπως...
Σε υπερευχαριστώ για όλα τα υπέροχα που μου εγραψες
Τα Χριστούγεννα του 2015 πήγαμε ίδια σύνθεση με εσάς (2 γονείς κ το παιδί 3ετων) κ στο σύνολο το ταξίδι μας βγήκε 1500€
Τώρα βλέπω 26/12 με 31/12 από Θεσνικη για Λονδίνο με easyJet στο σύνολο είναι 360€. Δλδ 120€/άτομο. Μείναμε στο Travelodge London city road το οποίο τώρα έχει 100€ τη βραδιά με πρωινο. Σύνολο 900€ κ αλλά 600€ να ξοδέψετε σε εξόδους κ μετακινήσεις δλδ περίπου 100€ τη μέρα. Δεν είναι δύσκολο. Σημείωση: όλα τα μεγάλα μουσεία είναι δωρεάν. Καλά να περασετε όπου κ αν πατε
 

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τα Χριστούγεννα του 2015 πήγαμε ίδια σύνθεση με εσάς (2 γονείς κ το παιδί 3ετων) κ στο σύνολο το ταξίδι μας βγήκε 1500€
Τώρα βλέπω 26/12 με 31/12 από Θεσνικη για Λονδίνο με easyJet στο σύνολο είναι 360€. Δλδ 120€/άτομο. Μείναμε στο Travelodge London city road το οποίο τώρα έχει 100€ τη βραδιά με πρωινο. Σύνολο 900€ κ αλλά 600€ να ξοδέψετε σε εξόδους κ μετακινήσεις δλδ περίπου 100€ τη μέρα. Δεν είναι δύσκολο. Σημείωση: όλα τα μεγάλα μουσεία είναι δωρεάν. Καλά να περασετε όπου κ αν πατε
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να είστε καλα... ιδανικά θα ήθελα ν μεγαλώσει ο μικρός μας για να πάμε καθώς είναι ζωή να χει ένα παααρα πολύ ζωηρό παιδάκι!
 

Matabiba

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εναλλακτικά για Ελλάδα υπάρχει κάπου τοπικ να δω;; Να μην σας ζαλίζω κιόλας!:icon_redface:
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Λονδινο χριστουγεννα 1.500ε 2 ατομα με παιδι και χωρις να εχει κλεισει τιποτα ακομα,συγνωμη αλλα δε θα την φτασουν!επισης χριστουγεννα ή πρωτοχρονια αν θες να φας εξω θες τουλαχιστον ενα 100λιρο το ατομο και μηνες πριν προκρατηση..ας παει αλλη περιοδο μ αυτο το ποσο για λιγοτερες μερες να δει και τιποτα..συμφωνω παρα πολυ για ρουμανια!!ειτε βουκουρεστι ειτε μπρασοβ ειναι πανεμορφα και με το budget σας θα ειστε υπερανετοι..ξανα σκεφτειτε το,και εμεις οταν πηγαμε ρουμανια χριστουγεννα ειμασταν λιγο 50-50 για το αν θα ειναι καλα και για γιορτες αλλα ηταν η πιο σωστη επιλογη που χαμε κανει!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Παιδιά καλησπέρα κ από εμέναααα!! συμπλήρωσα 1 χρόνο σχεδον χωρίς να πάω πουθενά, λόγω στρατού, πλέον τέλος, ξεκίνησε δουλειά, αιτήσεις μετά πτυχιακών κ μπλα μπλα κ προσπαθώ να δω πότε θα πάω κανένα ταξιδάκι!
Οπότε, πότε κλείνουν τα σχολεία;;; Χριστούγεννα χεχε λοιπόν παρεα δεεεν έχω αλλά όπως έχω ξαναπεί το σόλο θέλω να το τολμήσω κάποια στιγμή ακόμα κ αν.. Κολωνώ, πρέπει να γίνει η τώρα η ποτέ!!
Λοιπόν 22 Δεκέμβρη κ μετά για 4,5,6 μέρες που να παω; Σόλο πάντα εκτός αν βρεθεί κάνεις να μ κάνει παρέα χάχα, Μπάτζετ ε κάπου 700 αν σκεφτείς ότι 100 θα μ φύγουν για να πάω Αθήνα από Αγρίνιο :/ ( Σκέφτομαι Πολυ σοβαρά Ιρλανδία Δουβλινο με ημερήσιες από εκει) αλλά ακούω προτάσεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom