Χριστουγεννα 2019 πρωτοχρονια 2020

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Δουβλίνο τα ξενοδοχεία δεν τα λες και φτηνά,ειδικά στο κέντρο. Από εκεί και πέρα αν βρεις στην τιμή που θες, έχει όντως πολλές επιλογές για ημερήσιες,μόνο που πας εποχή που θα σκοτεινιάζει νωρίς.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δουβλίνο που είναι κατά βάση φυσιολατρικός προορισμός δεν θα σου πρότεινα να πας τα Χριστούγεννα, αλλά κάποια εποχή που υπάρχει πιθανότητα να πετύχεις καλό καιρό.

Για Χριστούγεννα και σε αυτό το budget υπάρχουν οι εξής επιλογές:
Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, Σοφια, Ρώμη, Βαρσοβία (μπορεί και Κρακοβία) και σίγουρα και άλλοι προορισμοί που διαφεύγουν αυτή την στιγμή.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
@alma αν πάω επειδή ακριβώς είναι Πανάκριβα θα πάω σε hostel εννοείτε δεν έχω θέμα.. Σκοτείνιαζε νωρίς;;;; :( γτ ρε γαμωτο

@Ntt ισχύει απλά δε ξέρω κατά πόσο θα έχω χρόνο άλλη εποχή μετά μόνο κάνα Πάσχα η καλοκαίρι :/
Βελιγράδι δε μ αρέσει, ούτε τα άλλα τα έχω στην.. Λίστα μ, Βουδαπέστη σόλο λες; Βαρσοβία Κρακοβία μμμ.. Ρώμη έχω πάει γι αυτό αλλιώς άνετα..
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Βερολίνο, Λιουμπλιάνα, Κρακοβία, Ρίγα, σχετικά φτηνά και μου κάνουν καλά για σόλο, από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ (μόνο στα πρώτα δύο έχω πάει και Κρακοβία πάω σόλο τον Δεκέμβρη).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@alma αν πάω επειδή ακριβώς είναι Πανάκριβα θα πάω σε hostel εννοείτε δεν έχω θέμα.. Σκοτείνιαζε νωρίς;;;; :( γτ ρε γαμωτο

@Ntt ισχύει απλά δε ξέρω κατά πόσο θα έχω χρόνο άλλη εποχή μετά μόνο κάνα Πάσχα η καλοκαίρι :/
Βελιγράδι δε μ αρέσει, ούτε τα άλλα τα έχω στην.. Λίστα μ, Βουδαπέστη σόλο λες; Βαρσοβία Κρακοβία μμμ.. Ρώμη έχω πάει γι αυτό αλλιώς άνετα..
Αρχικα ΤΡΕΧΕΙΣ και κλεινεις εισιτηρια με προσφορα aegean αν εχει νορμαλ τιμες(εκτος αν πετας και με ryanair οποτε οκ)..τωρα επειδη ειναι ηδη πολυ αργα για τα λεφτα που λες και για χριστουγεννα για να βρεις κατι οικονομικο προτεινω και εγω ανεπιφυλακτα Βουκουρεστι(2 ατομα με ψωνια φουλ χαλασαμε γυρω στα 500ε σκεψου),μετα Βουδαπεστη που πρεπει να ναι πανεμορφη,ισως και πραγα να συμφερει..κοιτα και προς γερμανια μερια εχει πολυ ωραια χωρια αν ενδιαφερεσε..
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Μαρία εννοείτε ότι πετάω κ με Ryanair, ψάχνομαι τώρα, δε με τρελαίνει το Βουκουρέστι, Βουδαπέστη, Πολωνία, Πραγα κ .. Ιρλανδία που έχω κολλήσει ότι θέλω.. Πφφ τι να κάνω xD
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Μωρέ πήγαινε αν θες τόσο πολύ. Κι εμένα μια περίοδο μου είχε κολλήσει η Ιρλανδία,δεν έβλεπα την ώρα να πάω.Απλώς επειδή οι ημερήσιες εκδρομές σε γυρνούν σε όμορφα φυσικά τοπία, γραφικές επαρχιακές πόλεις κτλ. ίσως δεν το ευχαριστηθείς τόσο,όσο αν πήγαινες καλοκαίρι που οι μέρες είναι μεγάλες. Από την άλλη αν βρήκες διαμονή σε λογική τιμή(μου είχαν φανεί πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία στο Δουβλίνο), πήγαινε να μην το έχεις ταξιδιωτικό απωθημένο.
Οι Ιρλανδοί είναι συμπαθέστατοι πάντως(να λέμε και τα θετικά). Μου είχαν πει πριν πάω ότι είναι ζεστοί άνθρωποι σαν νοτιοευρωπαίοι(μέχρι και την φράση"Έλληνες του Βορρά"είχα ακούσει) και πράγματι έτσι μου φάνηκαν.Είχα γνωρίσει και πριν Ιρλανδούς που έρχονταν διακοπές εδώ ή είχαν παντρευτεί Ελληνίδες κλπ. αλλά άλλο να τους βλέπεις στη χώρα τους όπου το δείγμα είναι σαφώς μεγαλύτερο.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Τα εισιτήρια είναι Πανάκριβα απ ότι είδα 220 πάνε έλα όταν τα είχα δει.. Διαμονή ότι πιο φθηνό βρηκα κάνα 130 6 μέρες ε.. Πόσο θα ει αι οι εκδρομές;; αυτό άμα δε βλέπω τα μέρη κ σκοτείνιαζε με αποτρέπει, καλοκαίρι δλδ καλύτερα; εννοώ Ιούλιο ας πούμε;; άρα προς Βουδαπέστη, Πραγα, Βαρσοβία, Κρακοβία.. Προς τα εκεί με βλέπω :/ δε με χαλάει τόσο απλά ε σα σόλο μου φαινόταν αλλιώς με τις ημερισιες Ιρλανδέζικο τουρ :rolleyes:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τα εισιτήρια είναι Πανάκριβα απ ότι είδα 220 πάνε έλα όταν τα είχα δει.. Διαμονή ότι πιο φθηνό βρηκα κάνα 130 6 μέρες ε.. Πόσο θα ει αι οι εκδρομές;; αυτό άμα δε βλέπω τα μέρη κ σκοτείνιαζε με αποτρέπει, καλοκαίρι δλδ καλύτερα; εννοώ Ιούλιο ας πούμε;; άρα προς Βουδαπέστη, Πραγα, Βαρσοβία, Κρακοβία.. Προς τα εκεί με βλέπω :/ δε με χαλάει τόσο απλά ε σα σόλο μου φαινόταν αλλιώς με τις ημερισιες Ιρλανδέζικο τουρ :rolleyes:
Ημουν Ιρλανδια το προηγουμενο ΣΚ. Διαμονη ειναι πολυ ακριβη, έμεινα σε χοστελ 40 ευρω το βραδυ.. Φαγητα, ποτα νορμαλ τιμες, θα ελεγες σε ιδια επιπεδα με εδω, αναλογως τι θες να κανεις. Πχ μπιρα 6-7 ευρω, ουισκι 5-7 ευρω :lol::lol::lol: Φαγητο απο 8-15 ευρω το πιατο (εξαιρουνται τα φαστ φουντ).

Εκδρομες εντος Ιρλανδιας οργανωμενες απο 30 μεχρι 50 ευρω την μερα, αναλογως την αποσταση, για Βορεια Ιρλανδια καπου στα 60-65 ευρω την μερα.

Πολυ καλη επιλογη, αλλα θελει παρεα, ειναι να νοικιασεις αμαξι και να γυρισεις το νησι. Εχει αμαξια με 10 ευρω την μερα και η βενζινη ειναι περιπου στο 1,3 ευρω το λιτρο. Το εκαναν δυο ζευγαρια φιλων μου Αμερικανοι που ηταν εκει πριν 20 μερες και ξετρελαθηκαν. Οποτε ουσιαστικα να μην μεινεις καθολου στο Δουβλινο. Ή να μεινεις την πρωτη και την τελευταια μερα. Μεταξυ μας, το Δουβλινο εκτος απο την διασκεδαση, κανεις ενα walking tour, πηγαινεις και σε ενα καλο brewery και distillery και εισαι οκ, η φυση του νησιου αξιζει.

Τωρα βεβαια ο Δεκεμβριος ειναι περιεργος μηνας, μικρες μερες και ενδεχομενως με κακοκαιρια. Και σιγουρα με ακριβα εισιτηρια, εαν δεν εχεις κλεισει ακομα.

Εβγαλε προσφορα η aegean χθες για πτησεις στο Δουβλινο με 40% εκπτωση για το 2020, εχει μεσα στον Μαρτιο με 120-130 ευρω πηγαινε-ελα , μηπως να το κοιταξεις για τοτε;;;
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Είχα βρει Δεκέμβριο του 16, 28 του μηνός

Αθήνα Δουβλίνο 25 ευρώ Ryanair
hilton αεροδρομίου 131 δίκλινο για τρεις ήμερες
17 ευρώ Δουβλίνο Βουκουρέστι Ryanair
από εκεί γύρισα με μίλια και Αιγαίου

Ψάξε το out of the box μέχρι και αρχές Δεκέμβρη

Δεν σου συστήνω όμως τον χειμώνα
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Ορέστη κατάλαβα, άρα σαν εποχή δεν είναι κ τοοοσο καλή ίσως, το θέμα είναι ο ελεύθερος χρόνος, άρα κάνα Μάρτη εγώ θα έχω.. Σχολείο κ δε θα μπορώ, Ιούλιο ενδυκνειται για πάνω ή...;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom