Σλοβενία Χριστουγεννιάτικη Λιουμπλιάνα

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Προτείνω να πετάξετε ει δυνατόν είτε Βενετία, είτε Βιέννη. Το Μιλάνο είναι πολύ μακριά... Το χειμώνα όπως και δη θα επισκεφθείτε το Bled, η παγωμένη λίμνη είναι εξαιρετική. Μετά συμπαθητικό είναι και το Μάριμπορ, αλλά το χειμώνα ίσως να ναι λίγο νεκρό (γενικά η Σλοβενία εκτός από τη Λιουμπλιάνα δεν έχει πολλή ζωή το χειμώνα, αλλά τα τοπία παραμένουν πανέμορφα). Σπήλαια Postojna είναι όμορφα, αλλά τα σπήλαια Skocjan είναι πιο φθηνά και λιγότερο τουριστικά. Τεργέστη αξίζει για μερικές ώρες, σε καμία περίπτωση διανυκτέρευση κατά τη γνώμη μου. Ζάγκρεμπ το χειμώνα είναι πολύ όμορφο, έχει μια ηρεμία και μια γαλήνη που δε τη βρίσκεις εύκολα σε πρωτεύουσα. Θυμάμαι περπάταγα στα δρομάκια μέρα μεσημέρι και δεν είδα ψυχή, έκανε πάρα πολύ κρύο και είχε πολύ χιόνι, αλλά η αρχιτεκτονική έδενε τέλεια. Επίσης βγαίνει ως ημερήσια εκδρομή από Λιουμπλιάνα, αν σας βολεύει, αλλά μια διανυκτέρευση εκεί σαφώς καλύτερη.

Θα είχα να σου προτείνω πολύ περισσότερα πράγματα για άνοιξη/καλοκαίρι, μιας και το χειμώνα όσο σπούδαζα εκεί απέφευγα τα πολλά ταξίδια λόγω κρύου ή/και φόρτου εργασίας. Ωστόσο είμαι βέβαιος ότι θα σας αρέσει πολύ.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Το Ιταλικό κομάτι (δηλαδή το μεγαλύτερο μέρος) είναι άσχημος ως αδιάφορος αυτοκινητόδρομος. Δεν ξέρω για το Σλοβενικό - η περιοχή κοντά στη ljubljana κάτι λέει, αλλά θα τη δείτε έτσι κι αλλιώς εκδράμοντας για Bled.
Από Τεργέστη-Λιουμπλιάνα τίποτα το ιδιαίτερο. Απλός αυτοκινητόδρομος, με πολλά φορτηγά από και προς Ιταλία. Άνετος δρόμος αλλά χωρίς κανένα ενδιαφέρον, κατά την άποψή μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom